DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

argen64
Posty: 9
Rejestracja: 7 kwietnia 2013, o 20:22

DVB-T z RTCN GOŁOGÓRA MIEJSCOWOŚĆ SŁAWNO

Post autor: argen64 »

Witam. Chciałbym, żeby ktoś z Emitela pomógł rozwiązać problem. W 2012 roku przed mistrzostwami Europy tj koniec maja zakupiłem dekoder LTC HD 302 i podłączyłem u moich rodziców w miejscowości Sławno woj Zachodniopomorskie. Po ustawieniu anteny skierowanej na odbiornik z Gołogóry rodzice mieli idealny obraz z Mux-ów 1 i 2. Poziom sygnału wynosił na każdym z kanałów około 100%. Na obecną chwilę od około 2-3 tygodni rodzice nie mają możliwosci oglądania programów z MUX-1 tj np TVP1, TVP2 i pozostałych z tego pakietu. Poziom sygnału wynosi około 50-55%. Natomiast programy nadawane w ramach MUX-2 mają poziom sygnału 95-100% i obraz jest idealny. Rodzice próbowali dodzwonić sie do Gołogóry czy też na infolinie gdzie powiedziano im że nadajnik na Gołogórze pracuje idealnie i jest to wina u nich instalacji antenowej. Dziwi mnie że po około 9 miesiącach użytkowania nagle stracili mozliwość oglądania mux-1. Jeżeli oglądają mux 2 to nie powinno być problemu z mux 1, który do niedawna działał idealnie. Czy aby przypadkiem nie zmieniono kierunku anten na Gołogórze. Proszę o pomoc w rozwiązani problemu i z góry dziękuję.

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTCN GOŁOGÓRA MIEJSCOWOŚĆ SŁAWNO

Post autor: grzegorz0plonka »

A nie spróbowałeś skanować ponownie kanały w tunerze?
W razie trzeba będzie ustawić dokładnie antenową aby złapać dobre odbiorem.
Po trzeci, może chyba wymienić kabel antenową.

argen64
Posty: 9
Rejestracja: 7 kwietnia 2013, o 20:22

Re: DVB-T z RTCN GOŁOGÓRA MIEJSCOWOŚĆ SŁAWNO

Post autor: argen64 »

grzegorz0plonka pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Kanały były przeszukiwane kilkakrotnie i zero zmiany ... mux 1 kiepska jakośc jedna wielka "pikseloza" :(

grzegorz0plonka

Re: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: grzegorz0plonka »

No to trzeba poszukać różne miejsca.
Trzeba pochodzić z anteną i trafić dobrego odbicia sygnału.
Nie raz zdarza się wystarczy postawić antena na obok miejsca w dachu.
Albo poniżej wysokości zawieszenie anteny.

Jak nic nie da to chyba będzie wymiana kabla antenową.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: Bartt »

@argen64

Czy na pewno mux-1 jest obecnie odbierany na tym tunerze właśnie z Gołogóry na k44 (658 MHz) :?:
Pytam dlatego, bo może odbiornik uparcie próbuje odbierać sygnał mux-1 z innego dalszego nadajnika, np. ze Sławoborza na sąsiednim kanale 45 (666 Mhz) :?:
Robiłeś może reset tunera do ustawień fabrycznych, a następnie ręczne skanowanie kanału 44 :?:

argen64
Posty: 9
Rejestracja: 7 kwietnia 2013, o 20:22

Re: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: argen64 »

Najgorsze jest to że nie mieszkam osobiście w Sławnie. Kontakt z rodzicami mam telefoniczny. Próbowałem im pomóc, ściągnąłem instrukcję do tunera LTC HD 302 który posiadają, ale jest ona bardzo ograniczona. Dziwi mnie jednak to,że jak im ustawiłem kanały w maju 2012 to było wszystko OK do tej pory. Nagle MUX 1 przestał działać a MUX 2 działa poprawnie, więc sądzę że tuner jak i instalacja jest OK. Czy mógłby mi ktosć napisać jak ręcznie przeskanować ten tuner na kanale 44 oraz jak przywrócić ten tuner do ustawień fabrycznych. W instrukcji tego nie ma a ja nie mając pilota w ręku na odległość zrobić tego nie mogę:). Może jeszcze jakieś sugestie? Dodam jeszcze że rodzice mówili mi że są dni kiedy przez pół dnia obraz jest idealny a np po południu zaczynają się problemy. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
sluuurp
Posty: 209
Rejestracja: 28 października 2010, o 13:07
Odbiornik: TV Samsung UE46D6500, ARIVA 250, N-BOX ITI-2850ST z DVB-T
Instalacja antenowa: Wzmacniacz AB011 Terra
Antena Opticum AX1000+
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo/Helpterberg

Re: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: sluuurp »

Sprawdzić zasilacz, czy się nie przegrzał. Kiedyś miałem podobna sytuację, wszystkiemu winien był zasilacz ten fabryczny co dodają do anteny. Zamontowałem swój o wiele lepszy i wszystko wróciło do normy.
U mnie przy uszkodzonym zasilaczu nie działał MUX2 strasznie szatkował, reszta działała.
Oczywiście sprawa dotyczy tylko jeżeli masz wzmacniacz antenowy, bo nic o tym nie piszesz.

argen64
Posty: 9
Rejestracja: 7 kwietnia 2013, o 20:22

Re: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: argen64 »

@sluuurp

Niestety zasilacz wymieniony i dalej nic...

Edit 12.04.2013
Dzisiaj rozmawiałem z rodzicami telefonicznie i poinformowali mnie, że obydwa MUX-y działają OK. Trochę to dziwne raz ok raz nie.

odbiorca15

Re: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: odbiorca15 »

Ten sam problem co w Sławnie - mux1 po uruchomieniu działał
w miarę dobrze ( choć zdarzały się okresy przy warunkach pogodowych - niże baryczne , opady , że następowało kratkowanie obrazu )
Dodam , że antena jest nowa tak samo jak odbiornik TV z przystosowaniem do odbioru TV cyfrowej .
Podstawiając pod tę samą antenę drugi TV , ale z dekoderem zewnętrznym jest jeszcze
gorzej - komunikat brak sygnału - programy 1 , 2 i pozostałe na mux1 .
Natomiast mux2 - odbiera swój pakiet .
Ta sytuacja ma miejsce od dobrych kilku dni kwietnia 2013 r.
I jeszcze jedna informacja - kierunku anteny nie zmieniałem , TV zawoziłem w inne miejsce
( gdzie dom położony na terenie znacznie wyższym niż mój )
i też zastosowana antena indywidualna - odbiera dobrze mux1 i 2 .
Zmianę ukierunkowania ( szukanie sygnału ) zrobiłem dopiero po kilku dniach
trwania tego stanu rzeczy . Niestety ukierunkowanie też nie pomogło .
Dobrze , że jeszcze jest analogowa jedynka , gdzie odbiór jest bezproblemowy .
Podobnie , jak z przekaźnika w Słupsku analogowa dwójka i Polsat .
Czemu sygnał cyfrowy nie jest nadawany właśnie z tego nadajnika w Słupsku ?
Jestem przekonany , że wtedy wszelkie problemy nie miałyby miejsca na naszym nizinnym terenie .
Miejscowości to Kobylnica k/Słupsk i Bierkowo .
W Kobylnicy występuje problem .

-=pUnIsHeR=-

Re: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: -=pUnIsHeR=- »

w Słupsku występuje dokładnie ta sama sytuacja - połowa miasta raz ma i raz nie ma (zanik w 100%) sygnału z Mux-1 lub Mux-2. Dziwna sprawa, bo jeśli ten problem występuje, to zanika całkowicie jeden z Mux-ów, drugi bardzo słabo, ale działa i jakoś można oglądać, chociaż jest szatkowanie obrazu. I tak na zmianę.
Ciekawy jestem jakie podniesie się larum, jak za miesiąc całkowicie zniknie TV analogowa. Ciekawe co zrobi Emitel, czy nadawcy szybko zdecydują o wstawieniu nadajników w Słupsku na Banacha, czy tez w Bierkowie. Ja sobie nie wyobrażam poprawnego odbioru w Słupsku przy takim poziomie sygnału jaki jest aktualnie. W miarę ok odbiór jest po nowej stronie miasta, tj. osiedla Sobieskiego, Niepodległości. Ale całe stare miasto oraz osiedle Westerplatte (górki i lasy przysłaniają nadajnik w Gołogórze) praktycznie nie mogą dobrze odbierać sygnału. To prawie 50.000 mieszkańców.

argen64
Posty: 9
Rejestracja: 7 kwietnia 2013, o 20:22

Re: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: argen64 »

To może ktoś kompetentny z Emitela wypowie się w kwestii tematu, że w Sławnie i w Słupsku występują od ostatnich tygodni takie anomalie z sygnałem DVB-T. Ostatnio byłem u rodziców w Sławnie i niestety znów kicha tak jak to opisałem kilka postów wyżej. Rodzice dzwonili do Gołogóry ja pisałem E-mail do Emitela i odpowiedź była jednakowa. "Gołogóra nadaje pełną mocą i wszystko jest OK." Jednak widzę że nie jest OK. Może ktoś zajmie się tą sprawą. Może zmieniono charakterystyki anten i to spowodowało że odbiór w Sławnie jest niestabilny. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

-=pUnIsHeR=-

Re: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: -=pUnIsHeR=- »

Krzyk i płacz będzie za miesiąc, jak wyłączą nadajniki analogowe. I znowu będzie afera, ze nikt nie dopilnował, aby jakość sygnału na terenie Słupska była gwarantowana i dobra. Ciekawe kogo wskażą jako winnego. Swego czasu Emitel jeździł i sprawdzał moc sygnału w rożnych częściach miasta. Jednak wyników pomiarów nie upubliczniono. Ciekawe jak to wygląda w rzeczywistości. Miasto jest nierówno położone w kotlinie, osłonięte lasami, które rokrocznie rosną i coraz mocniej ograniczają sygnał.

El Prezesso
Posty: 145
Rejestracja: 16 listopada 2009, o 17:52
Odbiornik: TV LG 42LM620S
Instalacja antenowa: Fuba DAT903 Combo LTE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Koszalin/Gołogóra

Re: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: El Prezesso »

Jestem pewien, że odpowiedź będzie, że emisja z Gołogóry idzie prawidłowo, ale w Koszalinie też od mniej więcej 2 tygodni obserwuję problemy z odbiorem MUX1 z tego obiektu - skoki poziomu sygnału, szatkowanie. Telewizor LG 42 LM620.Pomyślałem sobie - wina anteny Telmora - pewnie wzmacniacz. Wymieniłem na kierunkową - bez zmian. NIe wiem co się dzieje. Czy aby na pewno niczego nie zmieniano na tym obiekcie?

argen64
Posty: 9
Rejestracja: 7 kwietnia 2013, o 20:22

Re: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: argen64 »

Z Waszych wypowiedzi płynie jeden niepodważalny wniosek. Wina stoi po stronie Gołogóry i nie ma winnego. Nikt z ludzi odpowiedzialnych za ten obiekt nie chce się przyznać do błędu, że cos zostało zmajstrowane na nadajniku a ludzie się martwią że to coś nie tak u nich. Ja osobiście żeby pomóc rodzicom kupiłem im nowy tuner DVB-T, oni nowy zasilacz tak że niepotrzebne koszty cyfryzacji wzrosły w rodzinie o kolejne 150zł. Ktoś powie ze cyfryzacja w naszym rejonie jeszcze się nie zaczęła bo nie wyłączono sygnału analogowego. Ale czy odpowiedzialni za cyfryzację zdają sobie sprawę że większość poprzestawiało anteny zakupiła dekodery i od ponad roku oglądają sygnał cyfrowy. Czy mają biegać co drugi dzień po dachach i przestawiać anteny, telewizory itd... No ale cóż o to Polska właśnie... i ktoś za dezinformację społeczeństwa bierze grube "mendzi"... MASAKRA....

STB

Re: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: STB »

Nadajnik w Gołogórze pracuje prawidłowo. Zakłócenia w odbiorze mogą pochodzić od wadliwie zainstalowanej anteny odbiorczej. Sygnały odbierane z odbić rzadko kiedy zapewniają stabilny odbiór. Antena winna być zainstalowana odpowiednio wysoko, tak aby na drodze od nadajnika nic nie przesłaniało sygnału. Należy stosować anteny dobrych, europejskich producentów, a nie "wynalazki" o egzotycznych nazwach.
Na marginesie problem z odbiorem MUX-1 na kanałach 44 i 45, mogą mieć mieszkańcy Przylesia i Na Skarpie, ze względu na to, że jakiś dowcipniś z Emitela przeniósł doświetlający nadajnik analogowy TVP1 na Górze Chełmskiej z kanału 37 na 46.
Podziwiam bezmyślość autora tego pomysłu.

-=pUnIsHeR=-

Re: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: -=pUnIsHeR=- »

widzisz problem miałby miejsce, gdyby występował w pojedynczych przypadkach. natomiast, gdy podobne objawy powtarzają się u wielu telewidzów, to problem sprowadza się w takim wypadku do nadawcy, a nie odbiorcy. teren wokół Słupska jest bardzo nierówny. samo miasto leży w dołku, otoczone lasami. już przy nadawaniu analogowym, wskutek wzrostu otaczających miasto lasów odbiór od strony Koszalina TVP1 był w jednej połowie miasta bardzo uciążliwy. skoro nadajnik w Gołogórze położony jest na południe, to niestety, ale dla połowy miasta takie usytuowanie jest bardzo niekomfortowe i objawiające się niestety opisanymi wyżej przypadkami. a na takie problemy nie pomoże nawet najlepsza antena. jeśli nie ma sygnału, to z pustego i Salomon nie naleje. doświetlenie miasta to moim zdaniem teraz priorytet.
Ostatnio zmieniony 23 kwietnia 2013, o 18:12 przez -=pUnIsHeR=-, łącznie zmieniany 1 raz.

El Prezesso
Posty: 145
Rejestracja: 16 listopada 2009, o 17:52
Odbiornik: TV LG 42LM620S
Instalacja antenowa: Fuba DAT903 Combo LTE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Koszalin/Gołogóra

Re: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: El Prezesso »

STB pisze:Nadajnik w Gołogórze pracuje prawidłowo. Zakłócenia w odbiorze mogą pochodzić od wadliwie zainstalowanej anteny odbiorczej. Sygnały odbierane z odbić rzadko kiedy zapewniają stabilny odbiór. Antena winna być zainstalowana odpowiednio wysoko, tak aby na drodze od nadajnika nic nie przesłaniało sygnału. Należy stosować anteny dobrych, europejskich producentów, a nie "wynalazki" o egzotycznych nazwach.
Na marginesie problem z odbiorem MUX-1 na kanałach 44 i 45, mogą mieć mieszkańcy Przylesia i Na Skarpie, ze względu na to, że jakiś dowcipniś z Emitela przeniósł doświetlający nadajnik analogowy TVP1 na Górze Chełmskiej z kanału 37 na 46.
Podziwiam bezmyślość autora tego pomysłu.
Teraz to może i nadaje prawidłowo, ale kilka dni temu pomimo to był problem.
Antena wymieniona z Telmora (jak w profilu) na kierunkową na dachu skierowana na Gołogórę na "maszcie" 2 m nad dachem - budynek 2 kondygnacyjny.
Górę Chełmską widać z okna budynku - bokiem do anteny. Ostatnio były tam klika dni pod rząd przerwy konserwacyjne - prawdopodobnie przygotowania do emisji MUX3 w SFN z Bialogardem i Gołogórą.

argen64
Posty: 9
Rejestracja: 7 kwietnia 2013, o 20:22

Re: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: argen64 »

Moja propozycja. Wpisujmy wieczorami obserwacje z naszego odbioru DVB-t, w miejscowościach Sławno, Słupsk i Koszalin. Ja zobowiązuję się za Sławno. Codziennie będę dzwonił do rodziców i wpisywał info o odbiorze MUX 1 i MUX 2 w tej miejscowości. Wy Panowie z kolei wpisujcie odbiór w Słupsku i Koszalinie. Sam mieszkam w Koszalinie ale mam kablówkę więc moje info o tej miejscowości i odbiorze dfb-t nie będzie rzetelne. Pozdrawiam.
Edit: Dziś w Sławnie Pikseloza.:( 24.04.2013
Edit: 24.04.2013 Nic nie można oglądać bardzo słaba siła sygnału :(
Edit: 25.04.2013 Rano OK, później kicha na MUX 1 i 2, jakość na mux1- 14% na mux2- 30%.
Ostatnio zmieniony 25 kwietnia 2013, o 19:31 przez argen64, łącznie zmieniany 3 razy.

El Prezesso
Posty: 145
Rejestracja: 16 listopada 2009, o 17:52
Odbiornik: TV LG 42LM620S
Instalacja antenowa: Fuba DAT903 Combo LTE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Koszalin/Gołogóra

Re: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: El Prezesso »

Obecnie jest stabilny odbiór

macc

Re: DVB-T z RTCN KOSZALIN GOŁOGÓRA

Post autor: macc »

Po pierwsze witam wszystkich

Odbiór poprawny z Gołogóry.Liczę na to, że uruchomią sygnał dvbt z masztu w Bierkowie. Chciałbym oglądać z nadajnika Bierkowo program TVP INFO Gdańsk.

Zablokowany