DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Radol
Posty: 64
Rejestracja: 10 kwietnia 2012, o 22:51
Odbiornik: DVB-T MANTA
Instalacja antenowa: Antena siatkowa bez wzmacniacza umieszczona na dachu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: Radol »

No ja nie byłem pewny czy ten trick zadziała ;)
Tak mi poprostu rozum podpowiedział - ale sprzęt czasem nie pracuje zgodnie z logiką :lol:

tempel54

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: tempel54 »

Tu swiezutka prosto z pieca wizyta w studiu na dwojce w HD z Kolowa. Bezposredni mpeg z anteny na tunerze usb:
http://www.file-upload.net/download-441 ... 7.mpg.html

tu oczyszczony transport, jedna sciezka audio i transport *.ts.
http://www.file-upload.net/download-441 ... ix.ts.html

Z full HD nie ma to nic wspolnego i szkoda wylacznie szerokosci pasma. Na SD (720x576) i zachowaniu 16:9 wyglada juz o wiele lepiej.. :mrgreen:
--

Awatar użytkownika
demolek
Posty: 68
Rejestracja: 25 października 2010, o 18:16
Odbiornik: GLOBO HD-TS1
Instalacja antenowa: obecnie - Opticum AX900 bez wzm.
było - MLog 6-60 + wzm. LG2 25dB
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin Kołowo

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: demolek »

Z przykrością zauważyłem że TVP zrezygnowała na swoich kanałach TVP za wyjątkiem TVP Historia, Kultura, Poonia z dźwięku dolby digital AC3 na rzecz E-AC3. Szkoda.

Trochę mnie złości takie postępowanie no ale cóż począć niech ludziska się cieszą. Oczywiście ci co mają. :(

Jarekk

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: Jarekk »

Jarekk pisze:Mieszkam koło Wolina około 70km od Kołowa.
Mux 2 odbieram poprawnie. Siła sygnału - 95%, jakość sygnału - 100%

Natomiast Mux 1 raz jest a raz nie ma. Siła sygnału waha się od 0 do 95% a jakość sygnału od 0 do 100%

Czyżby inna była moc nadawania tych muxów?
Wymieniłem kabel doprowadzający sygnał do telewizora z cienkiego na gruby i jakby sygnał był lepszy, ale jest dalej gorszy niż mux 2 - siła sygnału - 92%, jakość sygnału - 95%. Ale te wartości skaczą na gorsze. Tak jest pod wieczór o 20. W dzień może być gorzej.

majkeljot
Posty: 82
Rejestracja: 12 marca 2012, o 10:27
Odbiornik: LG MS450H
Manta DVBT05
LG 32LN575s
Instalacja antenowa: samoróbka biquad w oknie na strychu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin kołowo 18km

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: majkeljot »

Czy mieszkając w Wolinie nie powinieneś mieć dużo lepszego sygnału z nadajnika w Świnoujściu niż z Kołowa?

Tomasz Berezowski

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: Tomasz Berezowski »

Nie, właściwym dla Wolina nadajnikiem jest Kołowo. Świnoujście zasłaniają Góry Mokrzyckie.

Radol
Posty: 64
Rejestracja: 10 kwietnia 2012, o 22:51
Odbiornik: DVB-T MANTA
Instalacja antenowa: Antena siatkowa bez wzmacniacza umieszczona na dachu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: Radol »

Jarekk pisze: Wymieniłem kabel doprowadzający sygnał do telewizora z cienkiego na gruby i jakby sygnał był lepszy, ale jest dalej gorszy niż mux 2 - siła sygnału - 92%, jakość sygnału - 95%. Ale te wartości skaczą na gorsze. Tak jest pod wieczór o 20. W dzień może być gorzej.
Faktycznie przy tej odległości to ważny jest każdy szczegół - czasem nawet wpływ na sygnał ma to którędy przebiega kabel aby nie był za blisko innych urzadzeń mogących zakłócać - dlatego najlepiej użyć najwyższej jakości kabla.
Wszystko zależy też od odległosci pomiędzy anteną a odbiornikiem.

EDIT:
Jeśli masz przy TV jeszcze jakieś dekodery,tunery sat. itp rzeczy, sprawdź odbiór jak je wyłączysz z sieci.

Jarekk

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: Jarekk »

Zauważyłem, że przy bezwietrznej pogodzie mux1 dobrze odbiera, a przy nawet lekkim wiaterku się tnie. Myślę, że trzeba podnieść antenę, chociaż i tak jest wysoko. Ale budynek umożliwia jeszcze podniesienie o kilka metrów. Jak to nie pomoże, to trzeba będzie kupić antenę kierunkową.
A może umocowanie anteny jest za słabe? Antena się kołysze i powoduje zakłócenia? Muszę to sprawdzić.

vroobel12

Odbiór MUX 1 w Szczecinie (Kołowo)

Post autor: vroobel12 »

Witam
Mam problem z odbiorem programów z MUX 1. Pod koniec maja w trakcie przeszukiwania programów znalazłem programy z MUX 1. Przez 2-3 dni normalnie odbierały. Od początku czerwca zaczęły się problemy. Początkowo sygnał się gubił - na tunerze wyskakiwał komunikat "brak sygnału", przy wyszukiwaniu programów siła sygnału "skakała" - ten stan utrzymywał się przez kilka dni, po czym od około 6-7 czerwca sygnał w ogóle zanikł. pozostałe muxy odbierają bez problemów. Czy ktoś w Szczecinie lub okolicach ma podobne problemy?
PS. sygnał odbieram z anteny zbiorczej, umieszczonej na dachu bloku.

tajemnicapanstwowa
Posty: 158
Rejestracja: 14 października 2010, o 01:02
Odbiornik: LG M2352D-PZ

Pinnacle 340e hybrid + DVB Viewer
Instalacja antenowa: tzw. "patyk" magnetyczny 15cm
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin/Kolowo

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: tajemnicapanstwowa »

sluuurp pisze:No tak mi się wydaje. Telewizor konkretnie to FUNAI LH850-M32. Z nim ciągle jakieś problemy są, dlatego mam go w piwnicy.
Czytając inne wpisy wpadło mi w oko jedno spostrzeżenie - przełącz kraj na Włochy.
Ponoć na Funai to działa i wykrywa wtedy zarówno wersje SD jak i HD.

Awatar użytkownika
sluuurp
Posty: 209
Rejestracja: 28 października 2010, o 13:07
Odbiornik: TV Samsung UE46D6500, ARIVA 250, N-BOX ITI-2850ST z DVB-T
Instalacja antenowa: Wzmacniacz AB011 Terra
Antena Opticum AX1000+
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo/Helpterberg

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: sluuurp »

Już znam myk, więc wszystko działa. Po prostu trzeba najpierw zaprogramować MUX3 ręcznie i wywalić TVP1-SD i TVP2-SD, a zostawić TVP2-HD, następnie zaprogramować MUX1 i 2 i wszystko gra. Przy okazji to ustawienie na Włochy sprawdzę.

kostoo

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: kostoo »

Witam

Czy w odleglosci 6km od nadajnika (os. Zdroje) wystarczy najprostsza antena o zysku 5dBi (np. DIPOL 3/21-69) czy lepiej zaopatrzyc sie w wieksza (np. Dipol 11/21-69)?
Antena bedzie na balkonie 10 pietra skad mam dobra widocznosc na nadajnik. Jezeli ktos z okolic lub podobnej odleglosci od nadajnika odbiera sygnal prosze o info jakiej anteny zewnetrzenej uzywa z powodzeniem (jaki poziom sygnalu, czy potrzebne sa tlumiki, filtry gsm).

PS. ostatecznie wybor padl na antene mlog 6-60 ktora spelnila moje oczekiwania ;)
Ostatnio zmieniony 26 czerwca 2012, o 19:06 przez kostoo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sluuurp
Posty: 209
Rejestracja: 28 października 2010, o 13:07
Odbiornik: TV Samsung UE46D6500, ARIVA 250, N-BOX ITI-2850ST z DVB-T
Instalacja antenowa: Wzmacniacz AB011 Terra
Antena Opticum AX1000+
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo/Helpterberg

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: sluuurp »

Ja odbierałem na Wałach Chrobrego z ławki w parku koło Wyższej Szkoły Morskiej na patyku z kompletu dekodera na laptopie. Robiłem sobie takie próby, więc odpowiedź już masz. Zwykła magnesówka na parapecie okna wystarczy. Z tej ławki maszt też w Kołowie było widać, a Ty masz jeszcze dużo bliżej.

niuteq
Posty: 23
Rejestracja: 24 maja 2012, o 17:50
Odbiornik: WIWA HD90
Instalacja antenowa: zew. antena telewizyjna szerokopasmowa ZAT-18/19
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin/Kołowo

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: niuteq »

Do wczoraj wszytko było ok.
wczoraj wieczorem zaczeło sie przycinanie na TVP2 HD jakość spadała do 20% a dziś brak całego mux-3 - brak sygnału na pozostałych kanałach jakość i siła 90-100%,
to jakaś awaria czy co??

Awatar użytkownika
demolek
Posty: 68
Rejestracja: 25 października 2010, o 18:16
Odbiornik: GLOBO HD-TS1
Instalacja antenowa: obecnie - Opticum AX900 bez wzm.
było - MLog 6-60 + wzm. LG2 25dB
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin Kołowo

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: demolek »

U mnie jest OK
siła / jakość - TVP1HD - 70 / 90
siła / jakość - TVP2HD - 72 / 86-88
siła / jakość - TVN7 - 80 / 99

W tej chwili (początek meczu obraz trochę tnie i od czasu do czasu ekran robi sięczrny ale to zapewne kłopoty we Wrocławiu bo tam pada, no chyba że chmurki nad Szczecinem bloku sygnał)

niuteq
Posty: 23
Rejestracja: 24 maja 2012, o 17:50
Odbiornik: WIWA HD90
Instalacja antenowa: zew. antena telewizyjna szerokopasmowa ZAT-18/19
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin/Kołowo

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: niuteq »

to były chyba problemy pogodowe bo już wieczorem wszystko wróciło do normy

Awatar użytkownika
sluuurp
Posty: 209
Rejestracja: 28 października 2010, o 13:07
Odbiornik: TV Samsung UE46D6500, ARIVA 250, N-BOX ITI-2850ST z DVB-T
Instalacja antenowa: Wzmacniacz AB011 Terra
Antena Opticum AX1000+
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo/Helpterberg

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: sluuurp »

tajemnicapanstwowa pisze:
sluuurp pisze:No tak mi się wydaje. Telewizor konkretnie to FUNAI LH850-M32. Z nim ciągle jakieś problemy są, dlatego mam go w piwnicy.
Czytając inne wpisy wpadło mi w oko jedno spostrzeżenie - przełącz kraj na Włochy.
Ponoć na Funai to działa i wykrywa wtedy zarówno wersje SD jak i HD.
Zgadza się, przetestowałem, punkt dla Ciebie. Wpisując Włochy wszystko z trzech MUX-ów się wgrywa 21 programów, w moim przypadku 30 (Niemcy). Numery programów są dziwne, tzn nie po kolei, np. jakieś numery na MUX-1, 622,623, ale odkryłem jak po zaprogramowaniu po "włosku" przestawi się ponownie na Polskę numeracja wraca na taką jaka powinna być, czyli idealnie po kolei jak dają MUX-y

aaron84
Posty: 245
Rejestracja: 14 stycznia 2010, o 10:41
Odbiornik: Wiwa HD-90 (111115.491511.1)
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-60 Tri Digit ze wzmacniaczem 30dB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: aaron84 »

Dzisiaj zauważyłem, że Mux1 skacze od 17% do 100%, tak że nie da się oglądać. Mux2 odbiera poprawnie tak jak wcześniej 90-100%.
Jest to o tyle dziwne, bo od dnia włączenia Mux1 to właśnie Mux1 odbierał lepiej od Mux2.

Edit: Właśnie przeczytałem, że dzisiaj w nocy były jakieś prace konserwacyjne. Czyżby znowu coś zepsuli??? :evil:
To już się robi jakaś farsa. Zaraz pewnie się okaże, że znowu trzeba czekać pół roku na nowy fider...

Coś mi mówi, że od tej "rewolucji cyfrowej" to nam wszystkim włosy z nerwów do reszty powypadają.
Bo analog, jak coś było nie tak, to można było nadal oglądać. Był śnieg, ale obraz był.
A dvb-t, to albo jest idealny obraz, albo wcale nie ma. Jeżeli to ma być ta "cyfrowa rewolucja" to ja dziękuję...

Radol
Posty: 64
Rejestracja: 10 kwietnia 2012, o 22:51
Odbiornik: DVB-T MANTA
Instalacja antenowa: Antena siatkowa bez wzmacniacza umieszczona na dachu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: Radol »

A mi się zdaje że chyba nadzbyt przejmujecie się jakimiś chwilowymi wachaniami sygnału...itd
Być może to wina instalacji antenowej+warunki atmosferyczne lub poprostu jeszcze coś jest poprawiane,ustawiane...itd
Ja sprawdzałem i jakość wszystkich muxów jest u mnie na 100% stabilna,więc za nim się napisze że coś sie znowu popsuło itd może warto zapytać najpierw jak to wygląda u innych w podobnej lokalizacji, a może poprostu odczekać jakiś czas bo to może być chwilowe ze względu na jakieś prace.

p.s.
Mam wrażenie że niektórzy przez czały czas śledzą tylko wszystkie muxy na TV z wywieszonymi jęzorami i jak tylko wskaźnik jakości opadnie lekko w dół to zaraz podnoszą raban...
Przecież nie wszystko chyba jest jeszcze ukończone i dopięte na ostatni guzik więc trzeba się liczyć że prace trwają i bedą jeszcze trwać.

Viking

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: Viking »

A od jutra zmieniają oznaczenia kanałów TVP, żeby odróżnić HD od SD.

Zablokowany