DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

_chris_

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: _chris_ »

slaryba pisze:Jaką antenę polecacie.
masz trudne warumki odbioru, więc jeśli masz miejsce to ja bym wybierał coś w rodzaju Tri digita ewentualnie V-range Televesa. Niezłą opinię mają też te http://www.rajsat.pl/index.php?H=500&in ... egoria_p=3.
czytałem że nie powinno stosować się anten kierunkowych ze wzmacniaczem bo negatywnie wpływa to na jakość obrazu.
to jest mit - wzmacniacz można oczywiście stosować - JEŚLI ZACHODZI TAKA POTRZEBA. Tyle tylko, że zwykle trzeba taki wzmacniacz starannie dobrać - no chyba, że ma się antenę z automatyką...

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: RAPIOTR »

slaryba pisze:Jaką antenę polecacie. masz trudne warumki odbioru, więc jeśli masz miejsce to ja bym wybierał coś w rodzaju Tri digita ewentualnie V-range Televesa.
Polecam V-Range Televesa.Proponuje nie stosować jednak fabrycznego zabezpieczenia E-FKI dostarczanego z tą anteną. . Woda włazi pod fabryczne zabezpieczenie i jaja się dzieją...
Lepiej zaizolować porządną taśmą samowulkanizującą złacze.

Mr P

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: Mr P »

Alan pisze:DVB-T powinno działać na antenie teleskopowej tak jak radio, lub najprostszej pokojowej ewentualnie ze wzmacniaczem regulowanym. W końcu taka jest idea tego systemu nadawania. To nie analog żeby znowu ładować tony złomu na świeżo wyremontowane dachy w Szczecinie. Ktoś tu najwyraźniej nie zrozumiał idei DVB-T, lub nie chce zrozumieć z innych powodów o których już raczyłem nadmienić.
I właśnie o to mi chodzi. To nie miało wyglądać tak, że trzeba przebudowywać całą instalację, ładować jakieś wzmacniacze, wytłumiacze i inne czasowstrzymywacze do telewizji, której odbiór miał być mniej wymagający i do której teoretycznie miały być wykorzystywane te same anteny (a w teorii powinien wystarczyć kawałek drutu, szczególnie w centrum dużego miasta). Jedyną niezbędną inwestycją miał być zakup tunera u osób, które nie mają go wbudowanego do TV.

_chris_

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: _chris_ »

Alan pisze:DVB-T powinno działać na antenie teleskopowej tak jak radio, lub najprostszej pokojowej ewentualnie ze wzmacniaczem regulowanym. W końcu taka jest idea tego systemu nadawania.
nie, nie dokładnie taka była idea wprowadzania DVB-T, a może bardziej ściśle mówiąc są przynajmniej dwie opcje:
  • w wariancie pierwszym miało nastąpić zwiększenie wykorzystania pasm naziemnych (tzw. dywidenda cyfrowa) - a więc po prostu więcej kanałów. A to oznacza maksymalizację wykorzystania w danych warunkach dostępnej pojemności kanału cyfrowego, co niestety przekłada się na zmniejszenie odporności sygnału DVB-T na zakłócenia.

    Sygnał cyfrowy ma swoje zalety, ale ma też i wady. Czasami można go odebrać na owym przysłowiowym kawałku drutu (nota bene - analog też tak samo można było odebrać...) i dużo dalej niż analog, czasami odwrotnie - są duże problemy z odbiorem z uwagi na warunki lokalne.

    A to, że przez te kilka lat testów pojawiły się mity (także na tym forum) o możliwości odbioru DVB-T na czymkolwiek i jakkolwiek - to inna sprawa. Otóż, do odbioru DVB-T w rozwiązaniu stosowanym w Polsce potrzebna jest w ogólności normalna, przyzwoita antena, najlepiej produkowana specjalnie pod kątem problemów spotykanych przy odbiorach DVB-T. W wielu wypadkach może to być normalna antena używana do analogu lub przyzwoita antena wewnętrzna. Ale czasami niestety, trzeba zainstalować coś nowego.

    Poza tym, w tej chwili są to pierwsze transmisje, na małych poziomach mocy, więc i mogą być relatywnie trudne do odbioru, trzeba jeszcze trochę poczekać na silniejsze nadajniki.

    I na koniec, co do odbioru w dużych miastach - z reguły jest dużo gorzej niż w terenie z uwagi na silne zurbanizowanie przestrzeni miejskich oraz nieprawdopodobną ilość fruwających w powietrzu zakłóceń. W Warszawie konieczne musiało być doświetlenie niektórych obszarów. Być może w Szczecinie też takie coś będzie konieczne.
    .
  • w wariancie drugim (Niemcy tu przodowali) chodziło o telewizję mobilna - a wtedy nadawane są tylko dwa, trzy programy z parametrami tak ustawionymi, że sygnał jest bardzo odporny na zakłócenia i możliwy do odbioru w rzeczywiście trudnych warunkach, w tym w poruszających się pojazdach.

dino1353

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: dino1353 »

Wygląda, że na większości gęściej zaludnionego obszaru Szczecina stabilny odbiór na antenie wbudowanej lub tzw. pokojowej nie jest możliwy.
Jeśli kilkanaście kilometrów od masztu nadawczego do odbioru TV cyfrowej dzisiaj konieczna jest sprawna instalacja antenowa, z kierunkową anteną zewnętrzną, a może i wzmacniaczem, nasunęło mi się pytanie DLA KOGO ta emisja w obecnej formie jest przeznaczona? Z pewnością nie dla mieszkańców budynków wielorodzinnych, w których po remontach dachów i termoizolacji ścian stare anteny zewnętrzne zostały usunięte, a na mocowanie nowych nikt zgody nie dostanie. Więc kilkaset tysięcy ludzi nadal po staremu będzie skazanych na kablówki, a jedynie właściciele domów wolnostojących będą mogli wybierać pomiędzy naziemną cyfrową, a tymi samymi programami z płatnej platformy cyfrowej. Rozwiązanie najwygodniejsze dla właścicieli kablówek: nikt nie będzie miał do nich pretensji, że nie skablowali jakichś rzadko rozrzuconych domków, a główna masa abonentów z konieczności u nich pozostanie. Nie miałbym nic przeciwko takiemu rozwiązaniu, gdyby uruchomienie i eksploatację naziemnej "cyfry" sfinansowali właściciele kablówek.

Awatar użytkownika
demolek
Posty: 68
Rejestracja: 25 października 2010, o 18:16
Odbiornik: GLOBO HD-TS1
Instalacja antenowa: obecnie - Opticum AX900 bez wzm.
było - MLog 6-60 + wzm. LG2 25dB
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin Kołowo

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: demolek »

_chris_ pisze:Otóż, do odbioru DVB-T w rozwiązaniu stosowanym w Polsce potrzebna jest w ogólności normalna, przyzwoita antena, najlepiej produkowana specjalnie pod kątem problemów spotykanych przy odbiorach DVB-T.
I tu bym się z lekka nie zgodził. Nie wszystkie anteny na opakowaniach których napisano DVB-T odbiorą ten sygnał - tu w przypadku mux3 - myślałem nad antenami zewnętrznymi w stylu:
Antena ATRAX 300 DVB-T
Obrazek
ale trochę się obawiałem - i chyba słusznie choć bez sprawdzenia tego w swoim miejscu zamieszkania nie potwierdzę. Wybrałem do testów MLOG 6-60 aktywnego ze wzmacniaczem 25dB - dzisiaj po wschodniej stronie budynku zalogowały się kanały niemieckie - jest EPG ale brak wizji i fonii - siła sygnału odczytanego na tunerze GLOBO HD TS1 - 60

Może kiedyś się ta sytuacja zmieni - osobiście kanały TVP odbieram obecnie z satelity za pomocą telewizji na kartę, choć muszę przyznać że podoba mi się EPG naziemnych kanałów mux3.

Zastanawiam się czy zwiększenie mocy tego kanału 49 poprawiło by jakość sygnału w moim miejscu? I zastanawiam się czemu wybrano kanał 49 a nie jakiś inny a 49 jako docelowy powinien działać po wyłączeniu analoga.

Ale się tak za bardzo nie znam więc to tylko moje gdybanie.

Można jednak przyjąć że w Szczecinie odbiór mux3 jest niezadowalający w obecnej formie i miejscu [kanał] - można też przypuszczać że anteny dvb-t wewnętrzne jak i małe zewnętrzne nie zdadzą egzaminu.

romek

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: romek »

Całkowicie popieram dino 1353. Dodam, że na Osiedlu Majowym nie łapię sygnału na antenie pokojowej SOLID z regulowanym wzmocnieniem ani umieszczając ją na parapecie od strony zachodniej ani wschodniej (ostatnia przymiarka wczoraj ok. 17.00). Radio tranzystorowe z pierwszej połowy dekady lat osiemdziesiątych łapie stacje nawet w ubikacji przy zamkniętych drzwiach.
To coś nie tak.
Chyba przyjdzie się poddać. :(
Pozdrawiam
Romek

DVB-T

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: DVB-T »

romek pisze:Całkowicie popieram dino 1353. Dodam, że na Osiedlu Majowym nie łapię sygnału na antenie pokojowej SOLID z regulowanym wzmocnieniem ani umieszczając ją na parapecie od strony zachodniej ani wschodniej (ostatnia przymiarka wczoraj ok. 17.00). Radio tranzystorowe z pierwszej połowy dekady lat osiemdziesiątych łapie stacje nawet w ubikacji przy zamkniętych drzwiach.
To coś nie tak.
Chyba przyjdzie się poddać. :(
Pozdrawiam
Romek
Chłopaki, popatrzcie z jaką mocą są nadawane te sygnały. Mizerną. Ale póki co inaczej nie można, ponieważ nie ma wolnych częstotliowści. Po wyłączeniu analogu, wszystkie (prawie) nadajniki będą dawać 100 kW ERP i wtedy będzie dużo łatwiej. Popatrzcie w harmonogram na Wrocław (znacznie większe miasto od Szczecina) - 0,2 kW z Żurawiny. Przecież to będzie można odebrać tylko na bardzo dobrej instalacji antenowej w promieniu max. kilkunastu kilometrów. Ale lepiej uruchomić to w okresie przejściowym niż nic. Narazie trzeba poczekać. Poza tym instalacje zbiorcze w blokach nie są w większości przystosowane do odbioru DVB-T. I to w najbliższych 3 latach musi zostać zmodyfikowane. I kolejna sprawa - jak ktoś na tym forum już pisał - instalacje w blokach nie są właśnością kablówki, lecz wspólnoty/spółdzielni, więc pod jej naciskiem operator kablowy musi udostępnić odbiór DVB-T w sieci kablowej za darmo. Ale na to wszystko potrzeba czasu.

Awatar użytkownika
sluuurp
Posty: 209
Rejestracja: 28 października 2010, o 13:07
Odbiornik: TV Samsung UE46D6500, ARIVA 250, N-BOX ITI-2850ST z DVB-T
Instalacja antenowa: Wzmacniacz AB011 Terra
Antena Opticum AX1000+
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo/Helpterberg

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: sluuurp »

dino1353 pisze: Nie miałbym nic przeciwko takiemu rozwiązaniu, gdyby uruchomienie i eksploatację naziemnej "cyfry" sfinansowali właściciele kablówek.
Tak, właściciele kablówek, czy raczej monopolu w postaci UPC sfinansują DVB-T, no nie!. Im przeciec chodzi o to żeby odbiór TV cyfrowej w dużych aglomeracjach nie był możliwy, lub był możliwy incydentalnie, żeby im abonenci nie pouciekali.
Mam prawo uważać, że cyfryzacja kraju jest sztucznie opóźniana, podejrzewam, że za sprawa platform cyfrowych jak i dużych sieci kablowych. Oni na razie rządzą.
A co było z pierwszą platforma cyfrowa TVP z Astry za free, oficjalnie czytałem tylko bzdury wyssane z palca. To tyle.

_chris_

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: _chris_ »

demolek pisze:I tu bym się z lekka nie zgodził. Nie wszystkie anteny na opakowaniach których napisano DVB-T odbiorą ten sygnał (...)
Można jednak przyjąć że w Szczecinie odbiór mux3 jest niezadowalający w obecnej formie i miejscu [kanał] - można też przypuszczać że anteny dvb-t wewnętrzne jak i małe zewnętrzne nie zdadzą egzaminu.
Tylko zauważ, są dwa niuanse:
  • to, że antena jest w procesie projektowania optymalizowana pod kątem problemów pojawiających się przy odbiorach DVB-T (maksymalizacja zysku, maksymalizacja dopasowania, minimalizacja krosmodulacji czy maksymalna odporność na zakłócenia impulsowe) nie oznacza, że gwarantuje ona w 100% odbiór DVB-T w każdych warunkach. Ona tylko pomaga w uzyskaniu sygnału w jak najlepszej jakości.

    Podobnie, żadna antena TV nie zapewni sama z siebie poprawnego odbioru analogowego, jak i żadna antena SAT nie zapewni poprawnego odbioru w każdych warunkach.
    .
  • To, że antena ma napisane, że jest do DVB-T, nie oznacza automatycznie, że jest to antena zaprojektowana zgodnie z wymienionymi powyżej właściwościami. Może mieć napisane tylko, ze przy jej pomocy można również odbierać sygnał DVB-T - co jest przecież prawdą. Ot, tak w celach informacyjnych.

    I wszystko jest OK, poza tym, że szczęśliwiec posiadający taką antenę musi być w czepku urodzony, żeby złapać na niej w mieście jakikolwiek odbiór, a w szczególności porządny odbiór.
I na koniec, w ogólności, z racji swojej konstrukcji parametry anten wewnętrznych nie zbliżają się nawet do parametrów normalnych anten (nie mam tu na myśli samego wzmocnienia, ale całość parametrów stanowiących o możliwościach odbioru sygnału przez antenę wewnętrzną), to są tacy dalecy krewni, do zastosowania TYLKO w przypadku, kiedy nie ma ŻADNEJ możliwości na zastosowanie anteny zewnętrznej.
MLOG 6-60
Trochę przy mała. To jest antena szerokopasmowa odbierająca kanały k6...k60, zupełnie niepotrzebnie, jeśli ma być tylko do DVB-T. Trzeba raczej szukać w tym klimacie:

http://www.fracarro.pl/index.php?option ... Itemid=262 - LP45F
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A4015.htm - ale część VHF jest niepotrzebna.
ewentualnie jakaś yaga lub V-Range.

Awatar użytkownika
demolek
Posty: 68
Rejestracja: 25 października 2010, o 18:16
Odbiornik: GLOBO HD-TS1
Instalacja antenowa: obecnie - Opticum AX900 bez wzm.
było - MLog 6-60 + wzm. LG2 25dB
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin Kołowo

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: demolek »

_chris_ pisze:Trochę przy mała. To jest antena szerokopasmowa odbierająca kanały k6...k60, zupełnie niepotrzebnie, jeśli ma być tylko do DVB-T. Trzeba raczej szukać w tym klimacie:

http://www.fracarro.pl/index.php?option ... Itemid=262 - LP45F
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A4015.htm - ale część VHF jest niepotrzebna.
ewentualnie jakaś yaga lub V-Range.
Może i przymała ale - działa jak na razie [ciekawe jak zachowa się kiedy na wiosnę trafi na dach :?: ]. Myślę że należy w takim razie powiedzieć ludziom że do czasu zlikwidowania analogu z Kołowa mux3 będzie chodził w mieście kiepsko że nie powiem bałdzo kiepsko na antenach wewnętrznych i poprawi się dopiero po tym czasie.
Zobaczymy jak się będzie prezentował mux2 który będzie nadawał od początku swojej emisji [napewno :?: ] z mocą dziesięciokrotnie większą i wtedy chyba warto by się przygotowywać do odbioru DVB-T w Szczecinie na poważnie.

Na razie [na dzień dzisiejszy] działanie mux3 określiłbym jako testowa emisja cyfrowej telewizji w Szczecinie.

Nadal jednak nie rozumiem czemu nie posadowiono do czasu wyłączenia analogu mux3 na innym kanale i z większa mocą? [a może nie doczytałem - jeśli tak to sorry].

Na zakończenie mój MLOG 6-60 w miejscu tymczasowym za oknem na 3 piętrze mieszkanka na Pogodnie wycelowany bezpośrednio w Kołowo na wschodniej ścianie budynku:

Obrazek

Obrazek

DVB-T

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: DVB-T »

Nadal jednak nie rozumiem czemu nie posadowiono do czasu wyłączenia analogu mux3 na innym kanale i z większa mocą? [a może nie doczytałem - jeśli tak to sorry].
Ponieważ nie ma żadnych wolnych częstotliwości, poza tymi zarezerwowanymi dla MUX1 i MUX2, ale one mają pierwszeństwo. Każdy inny kanał i większa moc powodowałby zakłócenia naszych analogowych, naszych cyfrowych, bądź niemieckich cyfrowych stacji nadawczych.

Herbatnik
Posty: 21
Rejestracja: 19 października 2010, o 13:19

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: Herbatnik »

oto jak prezetuje się poziom sygnału na dwóch kanałach TVP Info:

51 - Rusinowo ~ 117 km

Obrazek

49 - Kołowo ~ 12 km

Obrazek

na antence skierowanej na Piłe ( skala jakości i poziomu z Kołowa się nie zmienia)

Obrazek

djluk8

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: djluk8 »

Okolice Świdwina około 120km od Kołowa odbiór elegancki na poziomie 75%! :D antena siatkowa, która ma ponad 10 lat i jest na wysokości około 5m. :-)

Awatar użytkownika
demolek
Posty: 68
Rejestracja: 25 października 2010, o 18:16
Odbiornik: GLOBO HD-TS1
Instalacja antenowa: obecnie - Opticum AX900 bez wzm.
było - MLog 6-60 + wzm. LG2 25dB
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin Kołowo

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: demolek »

DVB-T pisze: Ponieważ nie ma żadnych wolnych częstotliwości, poza tymi zarezerwowanymi dla MUX1 i MUX2, ale one mają pierwszeństwo. Każdy inny kanał i większa moc powodowałby zakłócenia naszych analogowych, naszych cyfrowych, bądź niemieckich cyfrowych stacji nadawczych.
Dzięki za info.
Ale korzystając z okazji chciałbym się jeszcze spytać o taką rzecz:
na stronie - http://www.polskacyfrowa.org/index.php?id=6 widnieje takowa mapka Rys.8 Docelowe częstotliwości (kanały TV) dedykowane dla MUX3 gdzie na terenie zachodniopomorskiego widnieje kanał 48 nie jak jest obecnie 49. Czyżby w przyszłości mux3 zmienił kanał na właśnie ten czy jest to pomyłka UKE?
Obrazek

monkay

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: monkay »

To samo tyczy się Wielkopolski jest 28, a widnieje 27

DVB-T

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: DVB-T »

po wyłączeniu analogu zmienią się kanały. W Wielkopolsce teraz na 27 jest TVP2 z dużą mocą, po jego wyłaczeniu poleci tam mux3 z mocą 100kw. Podobnie na Dolnym Śląsku gdzie na okres przejściowy jest kanał 33 z mocą 0,2 z Żurawiny, a po wyłączeniu tvp2 ze Ślęży mux3 poleci stamtąd na kanale 25 z mocą 100kw. Tak jest również w Zachodniopomorskiem i wielu innych miejscach w POlsce

AndrzejGdz
Posty: 29
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 22:16

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: AndrzejGdz »

Jak wyglada sprawa DVB T dzielnica Warszewo ul. Dunska 6 ?
Czy jest szansa na odbior ?
Jaka antene zastosowac ?

Pemo

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: Pemo »

Zastanawiam się czy teraz w naszej Wspólnocie mieszkaniowej (Szczecin, Stare Miasto) nie założyć zbiorczej instalacji antenowej. Może namówiłbym współwłaścicieli. Na razie w budynku jest tylko UPC. To byłaby druga sieć, niezależna od UPC.
Mux3 - 6 programów,
Mux2 - 8 programów od stycznia
Mux1 - ile będzie ?
może udałoby sie coś odebrać zza granicy.
To zaczyna mieć sens, tym bardziej że za trzy lata będzie Mux1.
I tu pytanie do kolegów.
Jakie i ile programów niemieckich udałoby się odebrać ? Czy jakość wystarczająca ?
Szczecin leży w niecce, ale Kołowo widzę ze strychu.
Przypuszczalny koszt takiej instalacji ? Budynek trzypiętrowy, ma 34 mieszkań.
Czy przez taką sieć można puścić też internet ?
Teraz większość nowych telewizorów ma zarówno tuner MPEG4 jak i MPEG2.
Najniższy pakiet w UPC to 20 złotych (analog), 65 złotych pakiet cyfrowy, tu byłyby tylko koszty konserwacji, myślę że jakieś 3-4 złote na mieszkanie co miesiąc.
Ostatnio zmieniony 19 listopada 2010, o 11:34 przez Pemo, łącznie zmieniany 1 raz.

_chris_

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: _chris_ »

Pemo pisze:Mux1 - ile będzie ?
tego chyba nikt dokładnie w tej chwili nie wie... w założeniach było (jest?) siedem kanałów SD.
Pemo pisze:Jakie i ile programów niemieckich udałoby się odebrać ? Czy jakość wystarczająca ? Szczecin leży w niecce, ale Kołowo widzę ze strychu.
Są posty o tym, że łapie się coś z Niemiec w waszym rejonie (Niemcy nadają dobrym sygnałem), wiec szansa pewnie jest, ale i tak ostatecznie to tylko wizyta na dachu z anteną mogłaby dać odpowiedź na twoje pytanie. Wszystko zależy od konkretnej lokalizacji.
Pemo pisze:Przypuszczalny koszt takiej instalacji ? Budynek trzypiętrowy, ma 34 mieszkań.
Różnie, zależy od wielu czynników, jak od standardu wykonanej instalacji oraz ilości prac budowlanych czy układu budynku. Ale co najmniej kilkaset zł na mieszkanie pewnie by wyszło.
Pemo pisze:Czy przez taką sieć można puścić też internet ?
można, ale zasadniczo dla tak małych obiektów to się nie opłaca. Lepiej położyć równolegle LAN.
Pemo pisze:Teraz większość nowych telewizorów ma zarówno tuner MPEG4 jak i MPEG2.
każdy telewizor / odbiornik DVB-T z dekoderem mpeg-4 odbiera również przekazy w mpeg-2.
Pemo pisze:Najniższy pakiet w UPC to 20 złotych, tu byłyby tylko koszty konserwacji, myślę że jakieś 3-4 złote na mieszkanie co miesiąc.
Chyba trochę przy mało. Ale można też tak - wykonać solidną instalację, wynegocjować dwa - trzy lata gwarancji w cenie budowy, a potem nie płacić miesięcznej konserwacji, tylko od awarii lub modernizacji. Jeśli dobrze zrobiona - będzie chodzić latami...

Zablokowany