DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

juniorkelog

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: juniorkelog »

wyczytałem coś takiego
MUX 1 TVP1, TVP2, TVP INFO
MUX 2 TVN, TV4, TV Puls, Polsat, TVN 7
MUX 3 TVP1, TVP2, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia

jaka jest różnica pomiędzy mux1 a mux3 ? przeciesz i tu i tu jest tvp1 ??

Awatar użytkownika
demolek
Posty: 68
Rejestracja: 25 października 2010, o 18:16
Odbiornik: GLOBO HD-TS1
Instalacja antenowa: obecnie - Opticum AX900 bez wzm.
było - MLog 6-60 + wzm. LG2 25dB
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin Kołowo

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: demolek »

Na Pogodnie MUX-2 chodzi sygnał=80 jakość=99
oto niezbite dowody:

Obrazek


ale w MUX-3 brak w tej chwili TVP1 i TVP2 z innych obserwacji tego MUX-3 u mnie to:
ogólnie siła sygnału spadła do 65
ale wzrosła jakość do 92

:( :

Obrazek


może ktoś potwierdzić czy oba kanały tvp 1i 2 działają :?:
PYTANIE JUż NIEAKTUALNE wyjaśnienia kilka postów dalej.
Ostatnio zmieniony 23 grudnia 2010, o 23:15 przez demolek, łącznie zmieniany 5 razy.

_chris_

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: _chris_ »

juniorkelog pisze:wyczytałem coś takiego
MUX 1 TVP1, TVP2, TVP INFO
MUX 2 TVN, TV4, TV Puls, Polsat, TVN 7
MUX 3 TVP1, TVP2, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia

jaka jest różnica pomiędzy mux1 a mux3 ? przeciesz i tu i tu jest tvp1 ??
mux-1, mux-2, mux-3 to nazwy multipleksów, czyli zestawów kanałów do nadawania w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T).

mux-1: kanały TVP mają zagwarantowane obecnie miejsce w mux-1 tylko na czas przełączenia - czyli do momentu wyłączenia emisji analogowych. Wtedy powinny zniknąć z mux-1. Obecnie mux-1 z przyczyn politycznych i innych nie jest nadawany.

mux-2: obecnie nadawany w niektórych częściach kraju - to multiplex w którym znajdują się kanały komercyjne (jeszcze nie wszystkie są uruchomione)

mux-3: obecnie nadawany w niektórych częściach kraju - to multiplex oddany całkowicie do dyspozycji TVP.

juniorkelog

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: juniorkelog »

acha teraz rozumiem. Dzięki

rav

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: rav »

właśnie pisałem wczoraj że brak tvp1 i 2 w mux3 i juz sie bałem że to przez mój tv. U siostry TVP1 i 2 pusto za to przez noc tv dodał na wolnych pozycjach TVP1 i 2 sam a na 1 i 2 pozycji dalej pusto.
Pogrzebałem i wyszło: w mux3 jest nie 5 lecz 7 usług. TVP1 i 2 są po dwa razy!
Ostatnio zmieniony 18 grudnia 2010, o 19:16 przez rav, łącznie zmieniany 1 raz.

digit

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: digit »

Nad samym morzem, 100 km od Kołowa - mux-2 -sygnał 100%, mux-3 -sygnał 70%.
Są wszystkie kanały, obraz idealny, bez zakłóceń.

Polecam gorąco:
http://www.dvbtmap.eu

Awatar użytkownika
demolek
Posty: 68
Rejestracja: 25 października 2010, o 18:16
Odbiornik: GLOBO HD-TS1
Instalacja antenowa: obecnie - Opticum AX900 bez wzm.
było - MLog 6-60 + wzm. LG2 25dB
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin Kołowo

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: demolek »

digit pisze:Nad samym morzem, 100 km od Kołowa - mux-2 -sygnał 100%, mux-3 -sygnał 70%.
Są wszystkie kanały, obraz idealny, bez zakłóceń.

Polecam gorąco:
http://www.dvbtmap.eu
Dzięki digit z info

Musze potwierdzić Szczecin nadajnik Kołowo po ponownym przeskanowaniu kanału 49 pojawiły się TVP1 i TVP2 na nowych pozycjach STARE są nieaktywne. Czyli wynika z tego że co niektórzy muszą powtórnie przeskanować w/w kanał.

Pozmieniano SID dla kanałów TVP1 i 2 jak zauważyłem teraz.

wvv

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: wvv »

Sz-n Pogodno Potwierdzam TVP 1 i 2 sa na nowych "pozycjach", jednakze bez EPG.

Awatar użytkownika
demolek
Posty: 68
Rejestracja: 25 października 2010, o 18:16
Odbiornik: GLOBO HD-TS1
Instalacja antenowa: obecnie - Opticum AX900 bez wzm.
było - MLog 6-60 + wzm. LG2 25dB
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin Kołowo

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: demolek »

wvv pisze:Sz-n Pogodno Potwierdzam TVP 1 i 2 sa na nowych "pozycjach", jednakze bez EPG.
U mnie jest EPG

Co do zmian na kanale 49 to zmienił się opis "transpondera" z TVP SA na TP EmiTel.

wvv

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: wvv »

Dzieki za info. Czyli musze ponownie skonfigurowac TV i przeskanowac kanal.

Wlasnie to zrobilem i jest wszystko ok.

Awatar użytkownika
demolek
Posty: 68
Rejestracja: 25 października 2010, o 18:16
Odbiornik: GLOBO HD-TS1
Instalacja antenowa: obecnie - Opticum AX900 bez wzm.
było - MLog 6-60 + wzm. LG2 25dB
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin Kołowo

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: demolek »

Są rzeczy które cieszą poza ogólnie uruchomionym MUX-2. Użytkownicy DVB-T mogą cieszyć się w kilku przypadkach formatem obrazu 16:9 któy na kanałach Polsat i TVN właśnie w DVB-T są w nim nadawane, satelitarnie są w formacie 4:3 :lol:

TVN naziemnie w 16:9:
Obrazek

a tu TVN satelitarnie w formacie 4:3 :cry:
Obrazek

Nie wiem czy to jest ważne ale na Polsacie coś jest z wysokością [czyżby była za duża] bo pasek informacyjny a raczej jego dolna część jest ucięta [niewidoczna] w połowie swojej wysokości:
Obrazek

wvv

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: wvv »

Potwierdzam, na Tv Polsat jest obraz troche uciety.

_chris_

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: _chris_ »

demolek pisze:Użytkownicy DVB-T mogą cieszyć się w kilku przypadkach formatem obrazu 16:9 któy na kanałach Polsat i TVN właśnie w DVB-T są w nim nadawane, satelitarnie są w formacie 4:3 :lol:
no, to jest dyskusyjne stwierdzenie - wiele osób ogląda DVB-T na klasycznych CRT z ekranem 4:3. I długo jeszcze będą oglądać - więc raczej cieszyć się nie będą... Ale, tak to już jest...

dino1353

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: dino1353 »

no, to jest dyskusyjne stwierdzenie - wiele osób ogląda DVB-T na klasycznych CRT z ekranem 4:3. I długo jeszcze będą oglądać - więc raczej cieszyć się nie będą... Ale, tak to już jest...

Też oglądam na CRT 4:3. W drugim pokoju stoi nowiutki LCD. Kiedy postawić je obok siebie, optymalnie wyregulować i wyświetlić na obu to samo, prawidłowe tonalnie zdjęcie, widać wyraźnie zdecydowaną przewagę CRT w dynamice i wierności odwzorowania barw i ich odcieni, o czerni i bezwładności LCD już nie wspomnę... A 4:3 dlatego, że niestety w 16:9 CRT jest zwykle nie najlepiej z geometrią obrazu i jego zbieżnością w rogach. Więc, podobnie jak z sygnałem MUX3 w Szczecinie, nowe nie zawsze jest lepsze od starego.

Alan

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: Alan »

demolek pisze:Na Pogodnie MUX-2 chodzi sygnał=80 jakość=99
oto niezbite dowody:
Po co mi jakieś sample, ja Ci wierzę. Jak odbierasz, to napisz jaką antenę stosujesz, parametry, gdzie umocowana, bo to są najbardziej istotne informacje. I to samo tyczy się innych. Miejsce, ANTENA.

Ja TVN oglądam w HD z satelity i Polsat z UPC tam jest 16:9 i pewnie większość też tak ogląda, bo tak jest na platformach sat i UPC. Jest jeszcze masa ludzi z telewizorami CRT 4:3 i taka emisja TVN-u i głównego Polsatu w SD zapewne im odpowiada.

Awatar użytkownika
demolek
Posty: 68
Rejestracja: 25 października 2010, o 18:16
Odbiornik: GLOBO HD-TS1
Instalacja antenowa: obecnie - Opticum AX900 bez wzm.
było - MLog 6-60 + wzm. LG2 25dB
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin Kołowo

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: demolek »

Alan pisze:
demolek pisze:Na Pogodnie MUX-2 chodzi sygnał=80 jakość=99
oto niezbite dowody:
Po co mi jakieś sample, ja Ci wierzę. Jak odbierasz, to napisz jaką antenę stosujesz, parametry, gdzie umocowana, bo to są najbardziej istotne informacje. I to samo tyczy się innych. Miejsce, ANTENA.
@Alan kilkanaście postów wyżej jest wszystko: jaka antena, gdzie zamocowana
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=340.
Obrazek

Pozdrawiam.

A jeśli kogoś interesuje to według strony która gorąco poleca kolega digit
http://www.dvbtmap.eu

moja sytuacja na trasie moja antena 12 metrów nad ziemią a masztem w Kołowie przedstawia się następująco:

Obrazek

Obrazek

zdzichoTnT

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: zdzichoTnT »

Mam takie pytanie laika
Dlaczego jakoś/moc sygnału mux 3 (tvp 1, 2 kultura itd.) jest słabsza niż mux 2 (Polsat TV 4 itd.). Odbieram sygnał przez antenę pokojową (lokalizacja Warszewo/żelichowo) ustawioną na oknie i co do zasady odbiór jest ok na obu muxach. Niemniej jednak w przypadku mux 3 od czasu do czasu pojawiają się zakłócenia. Dodatkowo sytuacja pogarsza się gdy do telewizora podłączam inne urządzenia przez kabel hdmi – np. komputer - w takim wypadku obraz z mux 3 znika lub występują bardzo duże zakłócenia, natomiast mux 2 działa zupełnie normalnie nie ma żadnych zakłóceń. Tak samo jest gdy podłączę inne urządzeni np. Xbox’a.

_chris_

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: _chris_ »

zdzichoTnT pisze:Dlaczego jakoś/moc sygnału mux 3 (tvp 1, 2 kultura itd.) jest słabsza niż mux 2 (Polsat TV 4 itd.).
bo taka jest przydzielona moc dla nadawcy. Po zakończeniu wyłączania transmisji analogowych moc wzrośnie.
zdzichoTnT pisze:Niemniej jednak w przypadku mux 3 od czasu do czasu pojawiają się zakłócenia. Dodatkowo sytuacja pogarsza się gdy do telewizora podłączam inne urządzenia przez kabel hdmi – np. komputer - w takim wypadku obraz z mux 3 znika lub występują bardzo duże zakłócenia, natomiast mux 2 działa zupełnie normalnie nie ma żadnych zakłóceń. Tak samo jest gdy podłączę inne urządzeni np. Xbox’a.
Taki już urok anten wewnętrznych, zwłaszcza, jeśli odbiera się słaby sygnał - jak w Twoim przypadku odnośnie mux-3. Mux-2 ma o wiele silniejszy sygnał i dlatego wpływ zakłóceń jest pomijalny, bo odbiornik sobie z nimi radzi.

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: Mirek71 »

witam
mieszkam na niebuszewie (ul Cyryla i Metodego - 8 piętro) balkon mam od strony południowo zachodniej i nie widzę z niego masztu w kołowie - wychylając antenę w lewo tj w kierunku kołowa maszt przesłania mi narożnik mojego bloku
proszę o poradę jaką antenę kupić (czy dobra będzie taka jak ma kolega "demolka" tj logarytmiczna mlog 6-60 czy lepiej kupić mocniejszą jak poleca kolega "chris" - zależy mi na krótkiej antenie (będzie wystawała poza balkon w bloku - chyba można takie anteny instalować - bo np anteny sat wiszą ???)
proszę o poradę jaką antenę polecacie i gdzie można w szczecinie kupić ??? (i gdzie w mieście polecacie zakup tunera ?)
pozdrawiam Mirek

Alan

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: Alan »

Zajrzyj do "kontenera" na Piastów obok ogólniaka nr.1, albo w MediaMarkt tam jest spory wybór.

Zablokowany