DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

fanti

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: fanti »

Witaj, to jest ta z "odpowiedzi" wyzej Ja mam tą wersję DV Z - zewnetrzna, wzmocnienie 28dB
mam nadzieje ze to wystarczajace informacje.
pozdrawiam

_chris_

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: _chris_ »

fanti pisze:Witaj, to jest ta z "odpowiedzi" wyzej Ja mam tą wersję DV Z - zewnetrzna, wzmocnienie 28dB
jak napisał wyżej rav, oba mux-y nadawane są z 10-krotną różnicą w mocy nadawczej, co powoduje, że dodatkowo z uwagi na ukształtowanie terenu i infrastrukturę miejską, mux-3 jest miejscami bardzo, bardzo ciężki do odebrania. Prawdopodobnie jesteś właśnie w takim miejscu.

Jeśli nie odbierasz na tej antenie, to moim zdaniem mała szansa na odbiór mux-3, bez wyniesienia anteny w inne miejsce, może znacznie wyżej. Być może potrzebna byłaby również zmiana anteny na silnie kierunkową ze wzmacniaczem. Ale w warunkach w Szczecinie i to mogłoby nie dać pożądanego skutku. Za mała moc emisji...

Zakładam, że antena zamontowana jest za oknem. Popróbuj jeszcze może na spokojnie, poszukać jakiegoś punktu, w którym jednak złapiesz ten mux-3 (nie musi to być kierunek pokrywający się z odbiorem mux-2!). Pamiętaj, żeby spróbować nie tylko ustawień na kierunek bezpośredni, ale w całej dostępnej półsferze - łącznie z kierowaniem anteny w górę lub dół - propagacje na odbiciach bywają czasami przedziwne...

Jest też minimalna szansa, że to wzmacniacz zamontowany w antenie zakłóca mux-3 (od kanałów analogowych). Ale to można by to sprawdzić jedynie przy pomocy drugiej anteny pasywnej, przy pomocy której mógłbyś sprawdzić odbiór. Chyba, że antena ma regulowany zasilacz sieciowy, wtedy można pokręcić napięciem.

Ale osobiście stawiałbym po prostu na za słaby sygnał spowodowany niską mocą emisyjną.

fanti

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: fanti »

_chris_ pisze:
fanti pisze:Witaj, to jest ta z "odpowiedzi" wyzej Ja mam tą wersję DV Z - zewnetrzna, wzmocnienie 28dB
jak napisał wyżej rav, oba mux-y nadawane są z 10-krotną różnicą w mocy nadawczej, co powoduje, że dodatkowo z uwagi na ukształtowanie terenu i infrastrukturę miejską, mux-3 jest miejscami bardzo, bardzo ciężki do odebrania. Prawdopodobnie jesteś właśnie w takim miejscu.

Jeśli nie odbierasz na tej antenie, to moim zdaniem mała szansa na odbiór mux-3, bez wyniesienia anteny w inne miejsce, może znacznie wyżej. Być może potrzebna byłaby również zmiana anteny na silnie kierunkową ze wzmacniaczem. Ale w warunkach w Szczecinie i to mogłoby nie dać pożądanego skutku. Za mała moc emisji...

Zakładam, że antena zamontowana jest za oknem. Popróbuj jeszcze może na spokojnie, poszukać jakiegoś punktu, w którym jednak złapiesz ten mux-3 (nie musi to być kierunek pokrywający się z odbiorem mux-2!). Pamiętaj, żeby spróbować nie tylko ustawień na kierunek bezpośredni, ale w całej dostępnej półsferze - łącznie z kierowaniem anteny w górę lub dół - propagacje na odbiciach bywają czasami przedziwne...

Jest też minimalna szansa, że to wzmacniacz zamontowany w antenie zakłóca mux-3 (od kanałów analogowych). Ale to można by to sprawdzić jedynie przy pomocy drugiej anteny pasywnej, przy pomocy której mógłbyś sprawdzić odbiór. Chyba, że antena ma regulowany zasilacz sieciowy, wtedy można pokręcić napięciem.

Ale osobiście stawiałbym po prostu na za słaby sygnał spowodowany niską mocą emisyjną.
Witaj chris. Czy zastosowanie anteny z mocniejszym wzmocnieniem sygnalu rzedu 48dB daloby jakis efekt? lekka glupota ze takie roznice w mocy nadawania miedzy MUX-ami czesc kanalow jest na 100% mocy a reszta nawet nie wykrywalana. Jutro sprobuje cos pokombunowac z ustawieniami tej anteny.
pozdrawiam

_chris_

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: _chris_ »

fanti pisze:Czy zastosowanie anteny z mocniejszym wzmocnieniem sygnalu rzedu 48dB daloby jakis efekt?
być może, ale w takich przypadkach wszystko i tak zawsze zależy od konkretnej lokalizacji i warunków tam panujących, więc z góry nie da się nic sensownego powiedzieć. Do tego każda antena będzie się zachowywać inaczej. Tylko próby z konkretnymi antenami.
lekka glupota ze takie roznice w mocy nadawania miedzy MUX-ami czesc kanalow jest na 100% mocy a reszta nawet nie wykrywalana.
Takie przydziały mocy, nic nie poradzi. Ale zauważ, kosmiczne problemy z odbiorem mux-3 są generalnie w Szczecinie i bezpośrednim sąsiedztwie.

Hen daleko - kilkadziesiąt km od nadajnika odbiory mux-3 są idealne... takie życie...

tempel54

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: tempel54 »

fanti pisze:..Czy zastosowanie anteny z mocniejszym wzmocnieniem sygnalu rzedu 48dB daloby jakis efekt?
Nie no nie przesadzaj. :lol: Lekkie wzmocnienie przewidujesz gdy masz sygnał jako taki. Było już pytanie jak wygląda lokalizacja. Masz przeszkody i czy "widzisz" nadajnik..
Z pamieci czytam że Robotnicza do Kołowa to prawie otwarta przestrzeń.

fanti

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: fanti »

Jak wspomnialem wyzej programy z pakietem programow typu tvn polsat max jakosc/sila sygnalu, jakis specjalnych przeszkod nie posiadam na drodze, i z tego co pisal "chris" pakiet tvp jest nadawany z o wiele slabszą moca.
pozdr

tempel54

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: tempel54 »

@fanti,
jeśli masz czysty kierunek to przetestuj inne anteny.
Bez zasilania i wzmocnienia. Aby nie spowodować przesterowań i możliwie niepotrzebnych dokładek do isniejącego już sygnału.
Czysta antena z lekką charakterystyką kierunkową.

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: Mirek71 »

panowie proszę o poradę jaką antenę mam kupić???
mieszkam w szczecinie na 8 piętrze blok w niecce niebuszewskiej obok targowiska manhattan
balkon mam od strony zachodniej tj kierując antenę na maszt w kołowie ustawiłbym antenę centralnie na ścianę mojego bloku, wolną przestrzeń mam kierując antenę ok 45 stopni w prawo od masztu, a dalej ok 45 stopni jest maszt w niemczech - czy jest szansa odbierać z tych 2 masztów i z jakiej anteny ??? ewentualnie jaką anteną z masztu w kołowie nie kierując antenę bezpośrednio na maszt ?
proszę o pomoc
Mirek71

tempel54

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: tempel54 »

@mirek,
Sprawdz jaki sygnał otrzymujesz wogóle.
Do tego celu poświęć kawałek przewodu (przedłużenia antenowego) i przetestuj. Jeszcze zanim wydasz pieniądze na coś możliwie niepotrzebnego.
http://www.vdr-wiki.de/wiki/index.php/DVB-T_Antennen
Są trzy obrazki...
  • 1. odizoluj 12,5 cm. (dopasowane do pośredniej częstotliwości elektromagnetycznej)
  • 2. ekran,siatkę podwiń na izolację
  • 3. naciagnij jakiąś izolację
Całość połóż na parapet, drugą końcówkę do aparatu, dekodera i przeskanuj kanały.

Druga sprawa..Niemcy nadają w formacie mpeg2, Polska w mpeg4. Jeśli masz dekoder wielozadaniowy to oki, jeśli tylko PL to zero stacji niemieckich.
Najlepiej zrób jakiś szkic z niecki gdzie odbierasz. Zobrazuje to dokładniej twoje położenie i ułatwi dalsze prognozy.
po

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: debe »

tempel54 pisze:Niemcy nadają w formacie mpeg2, Polska w mpeg4. Jeśli masz dekoder wielozadaniowy to oki, jeśli tylko PL to zero stacji niemieckich.
Najlepiej zrób jakiś szkic z niecki gdzie odbierasz. Zobrazuje to dokładniej twoje położenie i ułatwi dalsze prognozy.
po
Zaraz zaraz...
Jeśli ma dekoder PL no to ma MPEG4. A jeśli MPEG4 to odbierze MPEG2 bo to jest przecież kompatybilne w dół.

mc-fit
Posty: 123
Rejestracja: 24 października 2010, o 19:03

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: mc-fit »

tempel54 pisze:
Druga sprawa..Niemcy nadają w formacie mpeg2, Polska w mpeg4. Jeśli masz dekoder wielozadaniowy to oki, jeśli tylko PL to zero stacji niemieckich.
Najlepiej zrób jakiś szkic z niecki gdzie odbierasz. Zobrazuje to dokładniej twoje położenie i ułatwi dalsze prognozy.
po
W części zachodniej województwa można odebrać kilka/kilkanaście kanałów niemieckich, a na południu czeskich. Kanały u naszych sąsiadów są nadawane w MPEG-2, więc my na naszych odbiornikach możemy oglądać ich programy, a oni na swoim sprzęcie usłyszą tylko dźwięk

Tuner to tylko odbiornik, będzie odbierał zarówno transmisje z Polski, jak i z Niemiec - obie nadawane są w strumieniu mpeg-2, z tym, że w Polsce video kodowane jest w mpeg-4 a niemcy maja mpeg2.

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: Mirek71 »

Obrazek

witam
zdjęcie oddaje jak wygląda położenie mojego balkonu względem nadajnika w kołowie i w niemczech??? przerywaną linią czerwoną pokazałem jak mogę ustawić antenę aby nie była skierowana na ściany mojego bloku
czy jest możliwość zainstalowania jednej anteny dla odbioru tv z obu masztów, ewentualnie anteny do odbioru tv tylko z kołowa ... i jakiej?
i jaki polecacie dekoder aby odbierał tv cyfrową niemiecką i polską ???
pozdrawiam Mirek71

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: debe »

Mirek71 pisze:panowie proszę o poradę jaką antenę mam kupić???
mieszkam w szczec czy jest szansa odbierać z tych 2 masztów i z jakiej anteny ??? ewentualnie jaką anteną z masztu w kołowie nie kierując antenę bezpośrednio na maszt ?
proszę o pomoc
Mirek71
Po tym jak zamieściłeś zdjęcie lokalizacji jestem pewien, że odbierzesz z obydwu nadajników.
Kiedyś miałem antenę na balkonie i sytuacje dużo bardziej ekstremalną i odbierałem bez problemów multipleks polski i niemieckie.
Mam antenę jak w opisie. Nie każdemu taka duża antena pasuje.
Myślę, że u Ciebie sprawdzi się 19-elementowa. Yagi są co prawda kierunkowe ale bokiem też łapią sygnał. Moja łapie nawet tyłem.
Jak musisz ustawić u siebie to już musisz poeksperymentować.

tempel54

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: tempel54 »

debe pisze:Zaraz zaraz...
Jeśli ma dekoder PL no to ma MPEG4. A jeśli MPEG4 to odbierze MPEG2 bo to jest przecież kompatybilne w dół.
Przyznaję jestem zaskoczony tym odwrotem w dół. :shock:
Teraz grzebię w stronach PL i rzeczywiście są odwrotnie kompatybilne..brr.. :D
mc-fit pisze:Tuner to tylko odbiornik, będzie odbierał zarówno transmisje z Polski, jak i z Niemiec - obie nadawane są w strumieniu mpeg-2, z tym, że w Polsce video kodowane jest w mpeg-4 a niemcy maja mpeg2.
Tuner to istota sprawy. Jeśli posiada dwa dekodery na mpeg2 i mpeg4 to mamy problem z głowy. Tak jest w PL i prawdopodobnie w krajach z podobną emisją. TS jest mało ważne. Sedno sprawy tkwi w kodeku. Demux mpeg2 z TS jest prosty do obróbki, mpeg4 z TS i H.264 AVC to już spora gimnastyka. Wszysko rzecz jasna biorąc pod uwagę utrwalanie sygnalu i jego obróbkę. Informacja o odwrotnej kompatybilności wyjaśnia niemniej wszystko.
Ostatnio zmieniony 2 stycznia 2011, o 21:18 przez tempel54, łącznie zmieniany 1 raz.

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: Mirek71 »

witam i dziękuję debe za informację
na forum czytałem (chyba pisał chris) że w takich warunkach jak moje lepsze są anteny szerokopasmowe logarytmiczno - periodyczna niż kierunkowe np.
1. Antena telewizyjna szerokopasmowa o strukturze logarytmiczno periodycznie dipolowej MLOG 6-60 http://bit.ly/gxB8Se
2. Antena telewizyjna szerokopasmowa logarytmiczno - periodyczna LOG 2-69 DIGITAL http://bit.ly/ge3scv
- czym one się różnią od kierunkowych i czy na nich również mogę odbierać tv z 2 masztów tj kołowa i niemiec???
są też takie małe anteny zewnętrzne jak NAZIEMNA TELMOR DIGIT WROCŁAW http://bit.ly/eS99ZP lub Antena DVB-T zewnętrzna ze wzmacniaczem Signal http://bit.ly/fMnEKU (co o nich sądzicie sprawdzą się w moich warunkach)??? wolałbym jak najmniejsze z uwagi na balkon i ... spółdzielnię :o ,
pozdrawiam mirek71
a i jaki tuner tv polecacie do odbioru tv cyfrowej pl i niemieckiej?

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: Mirek71 »

a co powiecie na antenę szerokopasmową typu TELMOR ASR 860 (widziałem na kilku balkonach w mojej okolicy) czy będzie ok dla mojej lokalizacji tj nie skierowana bezpośrednio na maszt (zdjęcie kilka postów wyżej) i czy "złąpę" tą anteną sygnał tv cyfrowej pl i niemieckej (nadajnik niemiecki około 60 km)
Mirek71

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: debe »

Mirek71 pisze:a co powiecie na antenę szerokopasmową typu TELMOR ASR 860 (widziałem na kilku balkonach w mojej okolicy) czy będzie ok dla mojej lokalizacji tj nie skierowana bezpośrednio na maszt (zdjęcie kilka postów wyżej) i czy "złąpę" tą anteną sygnał tv cyfrowej pl i niemieckej (nadajnik niemiecki około 60 km)
Mirek71
@Mirek71 ja odnoszę wrażenie, że mylisz pojęcia antena szerokopasmowa z szerokim kątem odbioru anteny.
"Szerokopasmowa" znaczy, że antena odbiera szeroki zakres częstotliwości, np. kanały 1-69
Tobie chodzi chyba o to, żeby antena odbierała sygnał z różnych kierunków (kilku nadajników)
Takiego parametru (kątu odbioru) producenci nie podają ale tu chyba sprawdziłaby się antena siatkowa i do tego typu należy chyba zaliczyć wspomnianą przez Ciebie antenę TELMOR ASR 860.
Możesz też kupić dwie 19-elementowe i skierować ja pod kątem np 45 stopni i będziesz mieć "szeroki kąt odbioru", no i wyjdzie taniej.
Nie jestem fachowcem więc niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę.
Ja dalej twierdzę, że odbierzesz obydwa nadajniki, bo miałem podobną sytuację. Ale jaką antenę powinieneś kupić i jaka sprawdzi się u Ciebie to nie wiem.
Wcześniej napisałem na jakiej antenie w podobnej do Twojej sytuacji ja odbierałem.
Tu na forum jest kilkaset wypowiedzi na temat anten i odbiorników DVB-T.
Poczytaj, może coś znajdziesz.

_chris_

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: _chris_ »

Mirek71 pisze:na forum czytałem (chyba pisał chris) że w takich warunkach jak moje lepsze są anteny szerokopasmowe logarytmiczno - periodyczna niż kierunkowe np.
he, he, ale są jakieś granice szaleństwa... :D

A poważniej, jest duża szansa, że odbierzesz poprawnie oba nadajniki, pomimo dość szerokiego kąta pomiędzy nimi, z tym, że musisz sobie zdawać sprawę z małego "ale"...

Decydującą sprawą będzie miał w tym przypadku odbiór słabego mux-3. I nie wiadomo, czy będziesz go w stanie odbierać na bezpośrednim kierunku, czy z jakichś odbić lub ugięć, a najprawdopodobniej to wszystko na raz. Więc najpierw wypadałoby ustalić, czy i z jaką jakością, możesz odebrać mux-3, bo w Szczecinie bywa bardzo różnie z tym.

Jeśli złapiesz go z dobrą jakością, to w zasadzie dowolna antena o szerokim kącie widzenia prawdopodobnie zapewni Ci odbiór obu kierunków (niemieckie mux-y, z uwagi na ich parametry nadawania, są typowo o wiele łatwiejsze do odbioru od mux-3). I tu można by zastosować właśnie ASR-860, teraz występującą pod nazwą DIGITmax HD, czy logoperiodyczną lub panelową ('siatkę'). Należałoby rozpocząć od anten w wykonaniu pasywnym, a potem ewentualnie dołożyć jakiś wzmacniacz - może być wewnętrzny.

Ale, jeśli by się okazało, że są duże kłopoty z odbiorem mux-3, a chciałbyś go mimo wszystko mieć - wtedy, jak napisał debe - dwie dobre, krótkie (taki masz wymóg) anteny kierunkowe plus sumator antenowy i ewentualnie wzmacniacz.

Jak widzisz, możliwości są dwie - ale tu nic bez prób się nie da z góry przepowiedzieć... :D
a i jaki tuner tv polecacie do odbioru tv cyfrowej pl i niemieckiej?
no, trochę własnej pracy potrzeba - popatrz w wątki o sprzęcie: http://forum.emitel.pl/viewforum.php?f=36. Każdy tuner z mpeg-4 pozwoli oglądać również stacje niemieckie.
debe pisze:Takiego parametru (kątu odbioru) producenci nie podają ale tu chyba sprawdziłaby się antena siatkowa i do tego typu należy chyba zaliczyć wspomnianą przez Ciebie antenę TELMOR ASR 860.(...)
DIGITmax HD (ASR-860) to nie jest 'siatka' - to antena reflektorowa - zupełnie inny typ anteny. Tylko z wyglądu jest trochę podobna do 'siatki', ale to wszystko, co mają ze sobą wspólnego... :D

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: Mirek71 »

wielkie dzięki Panowie za informację :)
chyba kupię antenę szerokopasmową Telmora (od września ma w szczecinie zniknąć analog i powinni cyfrowe kanały TVP puścić z większą mocą... więc jest szansa że i one też będą działały ok ) oczywiście pobawię się z anteną i napiszę jak odbiera tv z kołowa oba muxy i tv z niemiec
a proszę jeszcze napiszcie co sądzicie o antenach dla mojej sytuacji, o których pisałem wcześniej tj logarytmiczno - periodyczna np.
1. Antena telewizyjna szerokopasmowa o strukturze logarytmiczno periodycznie dipolowej MLOG 6-60 http://bit.ly/gxB8Se
2. Antena telewizyjna szerokopasmowa logarytmiczno - periodyczna LOG 2-69 DIGITAL http://bit.ly/ge3scv
są też takie małe anteny zewnętrzne jak NAZIEMNA TELMOR DIGIT WROCŁAW http://bit.ly/eS99ZP lub Antena DVB-T zewnętrzna ze wzmacniaczem Signal http://bit.ly/fMnEKU (co o nich sądzicie czy raczej nie sprawdzą się w moich warunkach)???
czy najlepszym wyborem jednak będzie DIGITmax HD (ASR-860) pytam głównie do odbioru z masztu w Kołowie
pozdrawiam Mirek71

_chris_

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: _chris_ »

Mirek71 pisze:chyba kupię antenę szerokopasmową Telmora (od września ma w szczecinie zniknąć analog i powinni cyfrowe kanały TVP puścić z większą mocą...
to dobra, przyzwoita antena. Szeroki kąt widzenia, dla ciebie w sam raz powinien być.
_chris_ pisze:1. Antena telewizyjna szerokopasmowa o strukturze logarytmiczno periodycznie dipolowej MLOG 6-60 http://bit.ly/gxB8Se
mała antena o małym zysku, ale zapewne o bardzo szerokim kącie widzenia. Dobra przy w miarę silnych sygnałach.
Mirek71 pisze:2. Antena telewizyjna szerokopasmowa logarytmiczno - periodyczna LOG 2-69 DIGITAL http://bit.ly/ge3scv
lepsza, ale dość pokaźne rozmiary ma (trochę nieporęczna w montażu, kiedy jest mało miejsca) - a dodatkowo do cyfry nie potrzebna jest część do odbioru VHF-u (jak ktoś chce, może uciąć ;)). Lepsza byłaby tu LPF-45F Fracarro.

Co do anten zewnętrznych ze wzmacniaczami (czyli właściwie anten wewnętrznych) - to już całkiem 'wróżenie z fusów', choć czasami udaje się zupełnie znośnie. Ale u Ciebie, z uwagi na mux-3 to byłby jeden wielki znak '?'.

Zablokowany