DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

farwk

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: farwk »

dziękuję bardzo za szybką odpowiedź, tego właśnie szukałem - jednak jak się okazuje nie każdy ma umiejętność znajdywania :)


edit/ Polskie znaki !!!
Ostatnio zmieniony 25 września 2012, o 19:10 przez farwk, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
demolek
Posty: 68
Rejestracja: 25 października 2010, o 18:16
Odbiornik: GLOBO HD-TS1
Instalacja antenowa: obecnie - Opticum AX900 bez wzm.
było - MLog 6-60 + wzm. LG2 25dB
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin Kołowo

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: demolek »

Mój przypadek skaczącego sygnału :)

U mnie ostatnio dobrze skakał poziom sygnału no i przy okazji trudno było obejrzeć cokolwiek z DVB-T z Kołowa. Dzisiaj wyjrzałem przez okno rozkręciłem przejściówkę połączyłem kable odgałęźnikiem i dalej zero poza TTV em którego udało się odebrać ze stop klatkami i rwanym dźwiękiem. Powróciłem do poprzedniego podłączenia kabla antenowego w futrynie. Pogrzebałem w ustawieniach tunera (GLOBO HD TS1) zasilania anteny - ustawienie jedno jedyne - auto. Hmmm wyłączyłem więc zasilacz i o dziwo przy mniejszych wartościach poziomu i jakości sygnału 60/90 TVP 1 HD pięknie bez zgrzytów, polsat ze zgrzytami ale jest siła sygnału/jakość 40/80 do 82 niestety najsłabszy muxik nie poruszył skali sygnałów i te pozostały na poziomie 5/10.

Od czasu kiedy poskręcałem swój system antenowy (tymczasowy) do kupy muszę przyznać dość często miałem kłopoty z utrzymaniem stabilności poziomu siły i jakości sygnału - i tu podejrzewam jest to wina firmowego zasilacza który po doprowadzeniu instalacji antenowej do porządku wyląduje w śmieciach. Najpierw jednak antena powędruje na miejsce docelowe, zakupimy odpowiedni kabel antenowy. Podłączymy to do kupy i sprawdzimy. Na razie obserwując swoją przygodę z DVB-T stwierdzam że wina na 99 procent przypada instalacji antenowej w naszych domach :(. Na razie czekam na wyłączenie analoga w mieście i chęci wejścia na dach.

Dzięki sluuurp za opisanie problemów u Ciebie. Na Pogodnie chodzi wszystko OK prócz mojego zasilacza :(.

maxelm2

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: maxelm2 »

Dzień Dobry forumowicze.

Mam pytanie w sprawie doboru anteny.

Mieszkam obecnie na ulicy Wróblewskiego(Police) w Szeregowcach. Mam okna na wschód i zachód. Jako że jest to mieszkanie wynajmowane mam już zamontowany maszt balkonowy.

Chciałbym mieć już antenę do odbioru DVB-T i tez telewizji jak na razie analogowej. Nie chciał bym utopić pieniędzy w antenie. I dlatego pytam was jaka by była najlepsza.

Mieszkanie jest na 3piętrze maszt na balkonie na zachodzie, nic nie zasłania widoku żadne drzewo ani blok.

Za pomoc dziękuję.

Awatar użytkownika
sluuurp
Posty: 209
Rejestracja: 28 października 2010, o 13:07
Odbiornik: TV Samsung UE46D6500, ARIVA 250, N-BOX ITI-2850ST z DVB-T
Instalacja antenowa: Wzmacniacz AB011 Terra
Antena Opticum AX1000+
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo/Helpterberg

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: sluuurp »

Nie chcę krakać, ale po drodze z Polic do Szczecina jest wielka góra i wiem, że w Policach bardzo ciężko było cokolwiek odebrać naziemnie.
Chyba, że postawili jakiś przekaźnik, o którym ja nie wiem i odbiór jest możliwy.

Chyba na tym forum nie ma mieszkańców Polic, bo miałem tam zakładać antenę i nikt mi nie odpowiedział jak, to ma się w Policach i zrezygnowałem z "fuchy", bo musiał bym wszystko kupić za swoje pieniądze i zamontować, jak by nie chodziło to klapa.
Montaż, demontaż i kasa żadna. Chociaż traktuje montowanie anten jako relaks, mniej chodzi o pieniądze, ale jednak...

Awatar użytkownika
demolek
Posty: 68
Rejestracja: 25 października 2010, o 18:16
Odbiornik: GLOBO HD-TS1
Instalacja antenowa: obecnie - Opticum AX900 bez wzm.
było - MLog 6-60 + wzm. LG2 25dB
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin Kołowo

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: demolek »

O DVB-T w Policach nie wiem nic - jak chodzi i na czym - analog - na budynku szpitala są anteny i TV ta akurat chodzi. Jutro się spytam czy cos na temat DVB-T słychać w tym miejscu.

Badgerman

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: Badgerman »

Co chodzi o DVB-T w Policach nie jest tragedia - u teścia chodzi jak talala - ma Samsunga 32" z tunerem wbudowanym. Na nowych Policach też dają rade.

Mam natomiast ja drobny problem:
Odbiaram sygnały w wszystkich 3 MUX'ów, ale nie do końca:
MUX 1 - elegancko - siła sygnału 58% jakość sygnału 100% - nic nie klatkuje, obraz żyletka
MUX 2 - tu jest problem - siła sygnału 70% jakość sygnału 0% - znajduje kanały ale nei ma obrazu ani dźwięku
MUX 3 - daje radę - siła sygnału 14-18% jakość sygnału ok 25-30% - daje radę klatkowanie jest b. rzadkie. Programy narmalnie daje się oglądać.

I teraz zastanawiam się - co jest przyczyną że nie mam żadnych kanałów z MUX2 ? Instalację sprawdziłem - kable cienkie pozamieniałem na grube gdzie tylko się dało, pousówałem łączki, powstawiałem gniazda, więc straty nie powinny być wielkie już. Antena to stara siatka z zasilaczem (może ona się kończy już ?) Czy to może kwestia postawiania jeszcze czegoś w telewizorze ? W razie czego mogę dać parametry jakie mam wpisane. Nadmieniam że u teścia MUX 2 chodzi więc raczej nie jest to kwestia nadawcy.

Awatar użytkownika
demolek
Posty: 68
Rejestracja: 25 października 2010, o 18:16
Odbiornik: GLOBO HD-TS1
Instalacja antenowa: obecnie - Opticum AX900 bez wzm.
było - MLog 6-60 + wzm. LG2 25dB
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin Kołowo

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: demolek »

A jak zachowuje się po wyłączeniu zasilacza?
Jak patrzę na parametry - moc/poziom sygnału to ja mam u siebie większe parametry choć przy tych większych parametrach (to jest zawsze pojęcie względne - parametry) nie da się muxa3 odebrać :(.

A tak przy okazji pytanko - jaki kabel kupić antenowy?

Badgerman

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: Badgerman »

bez zasilacza martwica - wszędzie 0/0 %

Bartt

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: Bartt »

Badgerman pisze:...
I teraz zastanawiam się - co jest przyczyną że nie mam żadnych kanałów z MUX2 ? Instalację sprawdziłem - kable cienkie pozamieniałem na grube gdzie tylko się dało, pousówałem łączki, powstawiałem gniazda, więc straty nie powinny być wielkie już. Antena to stara siatka z zasilaczem (może ona się kończy już ?) Czy to może kwestia postawiania jeszcze czegoś w telewizorze ? W razie czego mogę dać parametry jakie mam wpisane. Nadmieniam że u teścia MUX 2 chodzi więc raczej nie jest to kwestia nadawcy.
Jeśli siatka z zasilaczem to znaczy że ze wzmacniaczem w antenie (zasilacz masz przy tv - jego odłączenie blokuje sygnał).
Typowe problemy takiego kilkuletniego zestawu to:
- uszkodzony zasilacz - np. wyschnięte kondensatory
- uszkodzony lub niewłaściwy (przesterowany) wzmacniacz antenowy

Diagnostyka:
- przełączyć się na analog i sprawdzić jakość na kanałach TVP2 kanał 30 (jest blisko mux-2, k34), Polsat k48 (jest blisko mux-1 k41) - można wtedy sprawdzić czy obraz na Dwójce jest dużo gorszy niż na Polsacie. Jeśli na kanałach analogowych są zakłócenia (pasy, zrywanie synchronizacji, buczenie dźwięku) to może to być wina instalacji (patrz wyżej), jeśli analog jest "tylko" zaszumiony to po prostu w tym konkretnym miejscu masz za słaby sygnał - pozostaje zmiana położenia anteny lub wymiana na inną ;)

Badgerman

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: Badgerman »

obraz i na dwójce i na polsacie jest znosśny. dzźwieęk jest w porzaądku. cczyli co - siatka sieę skończyła? telmor digimax da tu rade?

no ale sygnal ma 60-70% silły. jakości ma 0

Awatar użytkownika
sluuurp
Posty: 209
Rejestracja: 28 października 2010, o 13:07
Odbiornik: TV Samsung UE46D6500, ARIVA 250, N-BOX ITI-2850ST z DVB-T
Instalacja antenowa: Wzmacniacz AB011 Terra
Antena Opticum AX1000+
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo/Helpterberg

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: sluuurp »

Proponował bym jednak wymienić antene na kierunkową od 21-69 kanału, czyli bez VHF. Na początek bez wzmacniacza. Jak nie pójdzie prawidłowo, to wzmacniacz nie dopuszkowy, tam zostawić symertyzator w spokoju i kupić jakis na maszt, firmy Terra.

http://www.systemygsm.pl/product-pol-76 ... -12V-.html
Ostatnio zmieniony 10 października 2012, o 16:35 przez sluuurp, łącznie zmieniany 2 razy.

slaryba

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: slaryba »

rety znów sygnał rwie.

Ciekawe co Panowie z Kołowa zrobili że dziś 07.10.2012 (wczoraj też było kiepsko) jest lipa?

Sygnał wcześniej był dobry i nie było zacięć.

czy ktoś ma podobne problemy? Czy tylko ja mam ten problem?

Awatar użytkownika
sluuurp
Posty: 209
Rejestracja: 28 października 2010, o 13:07
Odbiornik: TV Samsung UE46D6500, ARIVA 250, N-BOX ITI-2850ST z DVB-T
Instalacja antenowa: Wzmacniacz AB011 Terra
Antena Opticum AX1000+
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo/Helpterberg

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: sluuurp »

U mnie wszystko gra. Szczecin, Mickiewicza.

Może nie pisać od razu, że Panowie z Kołowa coś uwalili. Radził bym najpierw sprawdzić u siebie w domu instalację i oczywiście pytać na forum. Ostatnio troche wieje.

slaryba

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: slaryba »

ok dzieki bardzo za info sluuurp.

pozdrawiam

Viking

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: Viking »

demolek pisze:A jak zachowuje się po wyłączeniu zasilacza?
Jak patrzę na parametry - moc/poziom sygnału to ja mam u siebie większe parametry choć przy tych większych parametrach (to jest zawsze pojęcie względne - parametry) nie da się muxa3 odebrać :(.

A tak przy okazji pytanko - jaki kabel kupić antenowy?
Televes robi kable całkowicie z miedzi (żyla i ekran).

Awatar użytkownika
demolek
Posty: 68
Rejestracja: 25 października 2010, o 18:16
Odbiornik: GLOBO HD-TS1
Instalacja antenowa: obecnie - Opticum AX900 bez wzm.
było - MLog 6-60 + wzm. LG2 25dB
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin Kołowo

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: demolek »

^^^ Dzięki
A tak przy okazji zagadnąłem na stronę http://www.dvbtmap.eu
I powiedzcie mi moi drodzy jak rozumieć i jak podejść do takiego przedstawienia rozprowadzania sygnału DVB-T w Szczecinie i okolicach?

Obrazek
MUX1 by demolek07, on Flickr

Obrazek
MUX2 by demolek07, on Flickr

Obrazek
MUX3 by demolek07, on Flickr

Szkoda że maszt nadawczy jest z drugiej strony Szczecina?

Awatar użytkownika
sluuurp
Posty: 209
Rejestracja: 28 października 2010, o 13:07
Odbiornik: TV Samsung UE46D6500, ARIVA 250, N-BOX ITI-2850ST z DVB-T
Instalacja antenowa: Wzmacniacz AB011 Terra
Antena Opticum AX1000+
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo/Helpterberg

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: sluuurp »

Z tego co widzę Police, to masakra. Nic tam nie zrobili. Głupiego przekaźnika nie mogą postawić. Ciągle ta góra, o której już wcześniej pisałem na trasie Szczecin Police przeszkadza.

aaron84
Posty: 245
Rejestracja: 14 stycznia 2010, o 10:41
Odbiornik: Wiwa HD-90 (111115.491511.1)
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-60 Tri Digit ze wzmacniaczem 30dB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: aaron84 »

Dzisiaj Mux-2 brak sygnału. Reszta muksów ok.

Ktoś ma podobny problem?

aaron84
Posty: 245
Rejestracja: 14 stycznia 2010, o 10:41
Odbiornik: Wiwa HD-90 (111115.491511.1)
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-60 Tri Digit ze wzmacniaczem 30dB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: aaron84 »

Dzisiaj nadal bez zmian.
Próbowałem też od nowa wyszukiwania automatycznego. Mux-2 w ogóle nie został znaleziony.
Znalazło te dwa muxy niemieckie, potem Mux-1 i Mux-3.
Mux-1 jakość 100%, Mux-3 30%, a więc tak, jak było przez ostatnie pół roku.
Przez te ostatnie pół roku Mux-2 również był około 100%. Co się stało, że od wczoraj jest kompletny brak sygnału?
To jest o tyle dziwne, bo do tej pory Mux-2 był najlepiej odbierającym muxem.
Chyba tylko nikt nie zwali winy na moją antenę, bo od lutego wszystko było w porządku (poza okresem, w którym to nadajnik w Kołowie był zepsuty). I teraz taka nagła skokowa zmiana? Przez pół roku 100%, a tu nagle wczoraj 0%? A wszystkie pozostałe muksy nie zmieniły się ani odrobinkę. Coś tu nie wygląda na winę mojej anteny.

vigoo
Posty: 504
Rejestracja: 9 lipca 2010, o 11:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Szczecin/Kołowo

Re: DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

Post autor: vigoo »

U mnie (30km od Kołowa), żadnych problemów z odbiorem MUX2.

Zablokowany