DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

varicap

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: varicap »

koval91 pisze:Cześć ja mieszkam na południu województwa i łapie jakiś niemiecki multipleks oraz polski multipleks nadawany z Jemiołowa :D. Niestety ale jednak mam za słabą antenę i będę musiał dokupić wzmazniać do antenki. Wiadomo kiedy będą testy ze Szczecina??
Nie kupuj żadnych wzmacniaczy.
Wzmacniacze są u nas nadużywane jak antybiotyki w polskiej medycynie.
I jedno i drugie powinno się stosować tylko gdy to jest niezbędne i obie te sprawy należy idywidualnie dobierać. W antybioterapii najpierw trzeba robić posiew a w odbiorze RTV należy stwierdzić czy wzmacniacz jest niezbędny.
Często poprostu należy kupić antenię kierunkową Yagi (ludzie wolą siatkowe), zamontować NA DACHU (ludzie często wolą na strychu), zastosować dobry przewód (ludzie używają czasem takich z lat 80 które nadawały się tylko do VHF-I).
Poza tym do słabego sygnału należy stosować wyłącznie ekranowane dopuszkowe wzmacniacze kanałowe (czyli jedna antena na jeden kanał/multiplex).
Wzmacniacze szerokopasmowe (i to też w dobrym wykonaniu - u nas takich nie ma) można stosować jedynie np w środku lasu w leśniczówce. I to też odradza się korzystania np z telefonu komórkowego.
Niestety. Wzmacniacze szerokopasmowe do środkowiska terenu zabudowanego, gdzie pełno jest źródeł emisji radiowych (komórki, BTSy, radiotelefony różnych służb, terminale radiodostępów itp) NIE NADAJĄ SIĘ.
Mogą sprawę pogorszyć a nie polepszyć i to właśnie bardziej w DVB-T niż w analogu.
Bo o ile znałem gościa, który oglądał TV (Neptun) na wzbudzonej antenie siatkowej (wzbudzony wzmacniacz - oscylacje na 175 MHz odbierane na odbiorniku radiokomunikacyjnym w promieniu półtora kilometra !) i przez siatkę mory, intermodulacji i skrośnych od innych programów COŚ TAM WIDZIAŁ to w DVB-T nic by nie widział.
A gość kotłował sobie ze 100mW w głowicę telewizora plus cały wachlarz produktów mieszania.
Ja poprostu tego gościa najzwyczajniej w świecie namierzyłem bo jego antena nadawała.
Nadawała tak, że zakłócałami TVP1 w......kablówce na kanale 6.
Sąsiad mieszkał w domu jednorodzinnym obok mojego bloku.
Wkurzyłem sięna te zakłócenia. A wzbud był pływający. Czasem był na 172 MHz (i wtedy miałem spokój) a bywało że brumiał sobie akurat na kanale lokalnego komisariatu Polcji.
Wilgotność i temperatura miała wpływ na częstotliwość.
Raz wzbud stanął na 210 MHz i w połowie miasteczka (Międzyzdroje) zakłócił TVP1 naziemnie (kanał 10).
Powiedziałem - dość tego.
Zlokalizowałem gościa i poszedłem do niego.
Rozmowa była miła. Nie był świadomy problemów.
Pokazał że w jego TV ledwo co widać programy.
Wyjąłem wtyczkę zasilacza i .... od razu obraz się poprawił (odbierał samym kablem ale było o niebo lepiej).
Nawet mi podziękował i obiecał nie wkładać już wtyczki zasilacza do sieci.
Takich wzbudzonych anten jest w kraju od metra.
Najczęsciej wzbudy są własnie w okolicy kanału 6 ale w grę wchodzi w zasadzie 150-250 MHz.
Harmoniczne tych wzbudów często zakłócają odbiór także na pasmioe UHF.
W mojej wsi była taka antena.
Zakłócała na kanale 25 TV4 (gdy jeszcze ze Szczecina na tym kanale ten program nadawał).
Dopiero awaria prądu spowodowała że wzbud już "nie wstał" po powrocie zasilania.
Teraz to mnie nawet w okolicy wzywają do "usuwania zakłóceń".
Pomagam jak mogę.
Czasem wzbudzają się nawet wzmacniacze w antenach pokojowych.
A to wszystko o czym piszę to są utrudnienia DLA OBCYCH.
Wzmacniacz nie musi się wzbudzać.
Może być poprostu przesterowany i już mamy cały wachlarz produktów mieszania silnych sygnałów z sygnałem przesterowujacym plus jego harmonicznymi.
Dlatego odradzam niefachowe stosowanie wzmacniacza.
Wzmacniacz powinien dobierać fachowiec a i tak w 90% wzmacniacz nic nie pomoże a może zaszkodzić.
Najczęsciej jedyną drogą do uzyskania dobrego odbioru jest solidna i fachowa instalacja antenowa.
Zwłaszcza testy DVB-T pokazały że ze wzmacniaczami trzeba tu uważać bardziej niż przy analogu.
Bywa tak, że mamy antenęze wzmacniaczem i odbieramy nawet wszystkie programy idealnie.
Jest tak bo np produkty mieszania wypadają na nieużywanych przez analog lokalnie kanałach.
Ale uruchamia się lokalnie nadajnik DVB-T i okazuje się, że nie da się go obejrzeć.
Jest tak na przykład dlatego, że na tym kanale wypada intermodulacja dwu silnych sygnałów TV analogowej. Odbiornik DVB-T pokazuje silny sygnał ale jakość zero.
A jak jeszcze mamy odbiornik do komputera to od razu manipulujemy (i psujemy) soft i konfigurację (sterowniki itp).
Nikt nie sprawdzi co tak naprawdę dochodzi do odbiornika na intetesującym nas kanale.
A tam mogą być np dwa nakładajace się na siebie i przesuwające się wzglem siebie obrazy sygnałów analogowych.
Cyfrówka ma tę wadę że nie widać od razu w czym tkwi przyczyna braku odbioru.
W analogu spojrzysz i widzisz. Mora, słaby sygnał, zakłócenia iskrowe itp.
A w cyfrówce nie ma i koniec. Albo jest pikselizacja a jej przyczyn może być wiele.
vari

Kafar

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: Kafar »

Takiego speca to ze świecą szukać. Ja już dawno nie widziałem firmy, która choćby najprostszym oscyloskopem sprawdzała swoją instalacje antenową i co tam się dzieje, lub ustawiała "talerz" przy pomocy analogowego tunera SAT, co według mnie jest najskuteczniejszym sposobem. Zazwyczaj jest to popatrzenie na miernik wbudowany, czy poziom nie niższy od 50% i do domu, a nikt nie stara się uzyskać maksimum. A np na tej samej antenie tuner trwam pokaże nam 90%, jakiś ferdziu już taki łaskawy nie będzie i otrzymamy 60%.
Nie wiń za to ludzi, bo sytuacja wygląda tak:
kiedyś auta robiły znacznie większe przebiegi i firmy motoryzacyjne przykładały się do ich projektowania i produkcji. Społeczeństwo konsumpcyjne sprawiło, że aby sprzedawać dużo, rzeczy nie mogą być długowieczne i efekty tego są. Tak samo jest w każdej innej dziedzinie.
Coraz bardziej żałuje niewoli UE. Czy analog jest aż takim ciężarem i niewygodnością?? Oglądając szybkie akcje (w meczach sietkówki jest tego multum) widze jedynie jakąś wielką smugę zawodników i piłki, czy to w TV cyfrowej DVB-T czy DVB-S, a w analogu komfort oglądania podobnych obrazów jest nieoceniony.
Co do wzmacniaczy kanałowych to zaporą są finanse:
na serwisie aukcyjnym znalazłem coś takiego - TELKOM WKU-50K, przykładowo kanał 42, czyli taki na jakim z Suchej góry leci teraz DVB-T. Nie jest to wersja dopuszkowa. i Nawet gdy się ogranicze do jednego MUX-a to jest to 300zł, a LNA177 kupie za 20zł z wysyłką, a biorąc pod uwagę sezon burzowy, to w mojej lokalizacji żaden wzmacniacz antenowy dłużej niż 3 lata nie pracował, a mając zasłonięty nadajnik wzgórzem klasztornym z kościołem bez wzmacniacza nie mam szans na odbiór.
I ostatni problem: dziś mam DVB-T na kanale 42, a gwaracji, że to będzie na tym kanale aż do zmierzchu DVB-T nie mam. Bo jeśli zacznie się szachowanie częstotliwościami, tak jak na satelitach, to na wzmacniacze kanałowe, lub samo ich przestrajanie producenta wydamy majątki, zgodnie z teorią konsumpcyjnego społeczeństwa.

nemoo

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: nemoo »

czytam Twoje posty Varicap i już jesteś dla mnie wyrocznią w sprawach antenowych:) mam podłączoną antenę siatkową skierowaną na kołowo, w antenie (puszce)zamocowany niby wzmacniacz kupiony na allegro :) i przy telewizorze wzmacniacz jakiś taki stary podłączony do prądu i bez tego wzmacniacza obraz śnieży a po włączeniu obraz ładny ale nie żyleta, więc mam prośbę. chcę w końcu porządnie skonstruować instalację antenową w domu i prosiłbym o podanie konkretnie przykładowych modeli anteny, kabla, wzmacniaczy do odbioru tv z nastawieniem na dvb-t gdyż wiadomo że to będzie niedługo standard.ponieważ jestem laikiem w tych sprawach nie chcę znowu wydawać pieniędzy w błoto. z góry dziękuję za odpowiedź

romanodepalma

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: romanodepalma »

Jak kolega Kafar dobrze zauważył ceny wzmacniaczy kanałowych są bardzo wysokie , chociaż byłoby to optymalne rozwiązanie .Kiedyś w instalacjach AZART-u były takie stosowane, ale pracowały one na paśmie VHF.Mam kilka takich z demobilu .W którymś za starych Radioelektroników były schematy z płytką wzmacniaczy , ale też pracowały na paśmie VHF. Nawet zmontowałem jeden na kanał 4 ,żeby "komfortowo" odbierać Ostrawę (lata 80-te) . Teraz nie ma opracowań tego typu , a amatorsko są bardzo trudne do skonstruowania.Na dzień dzisiejszy (moim zdaniem)najtańszym rozwiązaniem jest antena ATZ19 (ok.30-35zł),A1910-podobna cena i dopasować wzmacniacz (w razie konieczności).

varicap

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: varicap »

nemoo pisze:czytam Twoje posty Varicap i już jesteś dla mnie wyrocznią w sprawach antenowych:) mam podłączoną antenę siatkową skierowaną na kołowo, w antenie (puszce)zamocowany niby wzmacniacz kupiony na allegro :) i przy telewizorze wzmacniacz jakiś taki stary podłączony do prądu i bez tego wzmacniacza obraz śnieży a po włączeniu obraz ładny ale nie żyleta, więc mam prośbę. chcę w końcu porządnie skonstruować instalację antenową w domu i prosiłbym o podanie konkretnie przykładowych modeli anteny, kabla, wzmacniaczy do odbioru tv z nastawieniem na dvb-t gdyż wiadomo że to będzie niedługo standard.ponieważ jestem laikiem w tych sprawach nie chcę znowu wydawać pieniędzy w błoto. z góry dziękuję za odpowiedź
A więc tak.
W Twoim przypadku prawdopodobnie wzmacniacz nie będzie konieczny.
Jeśli odbiór ma być na jednym TV w domu i sygnal nie będzie rozdzielany to i wzmacniacza budynkowego nie trzeba.
To co masz w tech chwili w domu to nie jest wzmacniacz. To jest zasilacz. We wtyku antenowym masz prąsotą zwrtonicę (cewkę i kondensatory) mającą wpuscić napiecie stałe po kablu antenowym do góry do wzmacniacza w puszcze anteny.
Tym samym przrwodem w dół idzie sygnał TV.
Dlatego wtyczka z zasialczem musi być "oryginalna" aby rozdzielać napiecie stałe od sygnału TV.
Tam na górze już na płytce wzmacniacza jest taki sam układ - zasilanie ma być "wyłuskane" a osobno jest wyjscie wzmacniacza.
Masz w zasadzie "standardowy" komplet.
Gdy wyłączysz zasilacz to obraz śnieży bo nie zasilany na górze wzmacniacz nie tylko że nie wzmacnia ale i NIE PRZEPUSZCZA NAWET sygnałów wysokiej częstotliwoci.
Dlatego po wyłączeniu zasilacza obraz śnieży - odbierasz samym kablem i kawałkiem bebechów wzmacniacza.
Antena jest odcięta.
Co ja bym zastosował ?
Jeśli miałbym odbierać na jednym TV to poczekał bym aż NA PEWNO uruchomią u nas DVB-T (MUX1). Wtedy w jednym multipleskie będziesz miał to co w analogu.
Przestanie być potrzebna osobna antena na TVP1 nadawany obecnie na VHF-III (na kanale 12).
Tak więc kupił bym antenę kierunkową np taką:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... A1910R.htm
Ta antena posiada już w puszce odpowiedni symetryzator.
Do niego dołączyć należy dobry przewód antenowy 75 Ohm (najlepiej satelitarny - kupisz pewnie u siebie w lokalnym sklepie ale możesz i w tym sklepie wysyłkowym Dipola).
No i na dole wtyk antenowy IEC (taki zwykły prosty - gdzie montaż nie wymaga nawet lutowania - przewód "gorący" oraz oplot mocujesz śrubkami zaciskajacymi).
Taka antena z racji swej kioerunkowości ma pewien zysk energentyczny w pożądanym kierunku w stosunku do dipola czy anteny siatkiowej bez wzmacniacza.
A nie ma tu wzmacniacza, któy by się np mógl przesterować czy robic problemy (np gdy w domu obok zamieszka krótkofalowiec czy obok wybudują BTSa na 460 MHz CDMA).
Nie ma też groźby uszkodzenia wzmacniacza podczas burzy (jak piszą koledzy zdarza się to czasem) bo go nie ma po prostu. Nie będzie zatem niespodziewanej awarii wymagajacej wejscia na dach.
Antenę należy skierować na Kołowo.
Na razie na tej antenie odbierzesz wszystko prócz TVP1 (ta będzie słaba). Ale że u nas DVB-T ma być na UHF to nie ma co inwestować w osobną antenę na VHF-III tym bardziej że w cyfrowym MUXie będziesz miał i TVP1.
Gdybyś chciał rodzielić sygnał na wiele TV (u mnie w domu jednorodzinnym w kazdym pokoju jest gniazdo RTV) to powinieneś kupić wzmacniacz budynkowy regulowany (podobny jak wzmcniacze budynkowe TV kablowej ale bez pasma kablowego).
Ja takowy mam bo właśnie każdy z rodziny ma swój TV w pokoju.
Oprócz takiej anteny na UHF mam też podobną na VHF-III (bo zakładałem to wszystko w czasach gdy nie wiadomo było co będzie z DVB-T).
Zatem na maszcie mocowanym obejmami kominowymi do komina wentylacyjnego (ważne - komin spalinowy niewskazany - sadza z siarką i z wilgocią zeżrą antenę szybko) mam dwie anteny i jeszcze tależ satelitarny pod nimi (pomiędzy obejmami mocowany bo antena satelitarna nie znosi żadnych nawet minimalnych odchyłek masztu - musi patrzeć sztwyno w satelitę).
Wszystkie kable zbiegają się w małej skrzyneczce na strychu do której jest łatwy dostęp.
Ale to oczywiscie wszsystko dlatego, żeby każdy miał w pokoju osobny odbiór TV.
W sumie mam 4 gniazda abonenckie.
A teraz po kupnie TV z DVB-T MPEG-4 mam nawet dwa odbiorniki DVB-T (ten produkcji RWT poszedł do jednej z sypialń i będzie działał ze starym kineskopowcem).
Wszystko niby jest tylko DVB-T nie ma (oprócz niemieckiego).
Z plotek wynika że Szczecin ma szanse uruchomić się dużo wcześniej niz harmonogram przewiduje (właśnie trwa modernizacja).
Jeśli zatem WEmitel dogada się z nadawcami to oprócz przewidzianych harmonogramem emisji( Warszawa, Poznań, Wichów, Jemiołów a może i Skrzyczne i Rzeszów) może szybko (bo nawet w tym roku) dołączyć Szczecin Kołowo.
Bardzo bym sobie tego życzył.
vari

k@li111

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: k@li111 »

Nemoo, w pierwszej kolejności wyrzucił bym z tej anteny siatkowej wzmacniacz i zasilacz a zamontował bym symetryzator (groszowa sprawa) w puszce zamiast wzmacniacza i jakąś porządną wtyczkę zamiast tego zasilacza.
Te anteny nie są aż takie złe, tylko wzmacniacze w nich to tragedia.

max98

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: max98 »

x
Ostatnio zmieniony 31 marca 2010, o 22:19 przez max98, łącznie zmieniany 2 razy.

koval91

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: koval91 »

Jak nimi jeździsz to i może wiesz kiedy coś ruszy w Szczecinie??

max98

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: max98 »

x
Ostatnio zmieniony 31 marca 2010, o 22:17 przez max98, łącznie zmieniany 1 raz.

Tomek11132

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: Tomek11132 »

19-stego do godzin popoludniowych przerwa emisji radiowej i tv analogowej jak mnie poinformowal znajomy czy zakladali przekaznik do dvb-t?wiadomo cos?

varicap

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: varicap »

Tomek11132 pisze:19-stego do godzin popoludniowych przerwa emisji radiowej i tv analogowej jak mnie poinformowal znajomy czy zakladali przekaznik do dvb-t?wiadomo cos?
Z różnych przecieków docieraja do mnie informacje, że te przeciągajace się i nadprogarmowe wyłączenia "konserwacyjne" to nie tylko zwykłe przerwy techniczne ale i modernizacja.
Modernizacja pod kątem prawdopdoobnie DVB-T.
W końcu za pięć miesięcy ma stąd ruszyć nadawanie.
A ze wszystkich obiektow przeznaczonych do II etapu, to właśnie Kołowo chyba najszybciej powino być przygotowywane.
Jest to najwiekszy obiekt w zachodnipomorskiem, najwiekszy leżący tak blisko granicy. Niemcy też naciskają i im bardzo bruździ nasz kanal 12 z Kołowa bo oni kanal 12 wybrali dla uruchamioania już dawno temu u siebie T-DAB.
Meklemburgia-Przedpomorze właśnie przez TVP1 na kanale 12 nie ma DABu jako jedyny z landów.
Wyjątkowo własnie tu T-DAB Niemcy chcieli uruchomić na kanale 6 (ichniejszym 5) ale nic chyba z tego nie wyszło. Bornholm wciąż nadaje analog (tylko do końca miesiaca) właśnie na E5.
Potem T-DAB zrobił się mało popularny, przyszedl kryzys i land został jako jedyny bez T-DAB lub tylko z małymi wyspowymi nadajnikami.
Kołowo i Sniezne Kotły to obiekty zapeniajacy sygnał przylegajacy do pierwszego terenu gdzie ma być switch-off analogu - Lubuskiego.
Poznań DVB-T już ma ale wyłączenie analogu trochę później.
Widac że tereny przygraniczne są "naciskane" na szybsze zmiany a Kołowo to "wysunięta jednostka" siegajaca sygnałem tak jak Jemiołów aż po Berlin.

Myślę, że te dodatkowe wyłączenia to nic innego jak insalacja kompletnego sprzetu DVB-T.
Ale z tego co słyszałem ba być nietknięty póki nadawcy podpiszą umowy i zagwrantują opłaty za usługi.
Może się okazać że Kołowo moze zacząć nadawać DVB-T za jdnym nacisnięciem przycisku (np w Centrum Nadzoru Sieci w Krakowie) ale nikt go nie naciśnie bo nie ma umów.
Mimo to Emitel jest świadomy że DVB-T nawet opóźniane w końcu ruszy i gdy paiery będą OK to nie chce pozostać w sytuacji nieprzygotowania.
Bo gdy podpisze umowe to chciałby od razu zacąć nadawać BO TO OZNACZA ROZPOCZĘCIE PŁATNOSCI NA USŁUGĘ.
A tak to w końcu Emtitel zachowujac się zbyt ostro,żnie mógłby sie znaleźć w sytuacji ze nie zarabia na DVB-T A MÓGŁBY tylko że jeszcze nie zamówil sprzętu, nie zainstaliowal itp.
Wtedy nie zarabial by ze swojej winy.
Zatem oni zadaje się jednak coś robią.
vari

uggp

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: uggp »

varicap pisze:... moze zacząć nadawać DVB-T za jdnym nacisnięciem przycisku ...
No tylko, że ten przycisk powinien być naciśnięty 1 października, a cała reszta zrobiona dużo wcześniej.
W ogóle coś cicho, na temat czy "zainteresowani" chcą nadawać cyfrowo czy może jest im dobrze tak jak jest teraz.

varicap

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: varicap »

uggp pisze:
varicap pisze:... moze zacząć nadawać DVB-T za jdnym nacisnięciem przycisku ...
No tylko, że ten przycisk powinien być naciśnięty 1 października, a cała reszta zrobiona dużo wcześniej.
W ogóle coś cicho, na temat czy "zainteresowani" chcą nadawać cyfrowo czy może jest im dobrze tak jak jest teraz.
Akurat dla Szczecina to przycisk powinien być wciśnięty najpóźniej 31 marca 2010.
Ale coś czuję, że będzie Prima Aprilis i DVB-T to sobie będzie można obejrzeć...na 22 i 23 kanale z Niemiec.
Nadawcy chcą nadawać cyfrowo.
Tylko że są to nadawcy nieobecni na nszym rynku jeszcze a więc politykom nieorzydatni (do krztałtowania pozytywnego ich wizerunku). Ci przydatni nie chcą tych pierwszych i też chcą nadawać cyfrowo ale ....odpłatnie od abonenta i satelitarnie. Dlatego nie chcą DVB-T.
A że dużo mogą (jak widać) to DVB-T ciągle nie ma (mimo szumnych zapowiedzi mamy ciągle testy do 6 listopada a potem coś mi się wydaje że nastąpi ciemna noc listopadowa w grodzie Kraka, w pięknym Rzeszowie i malowniczej Wiśle.
Co do pozostałych nadajników to też nic nie jest przesądzone i przez wiele miesięcy usilnie pracowano nad tym by dowolna ze stron mogła proces hamować.
No i teraz każda po kolei hamuje i nikt się nie może przyczepić, bo przecież każdemu może się coś nie spodobać. Jest wolny rynek itp itd.
I wszyscy są zadowoleni prócz obywateli ale oni mają tu (jak mniemają możni tego kraiku) najmniej do powiedzenia.
Ja zrobiłem porządną instalację antenową i odbieram świetnie programy analogowe. Jest uch tylko mało ale na jakość nie narzekam. TVP1 nawet lepiej widać z naziemnej niż z Cyfy+ podłączonej Eurozłączem. A to przecież przechodzi proces modulacji i demodulacji i po drodze ma "eter". A jednak widać lepiej.
A pozostałe stacje duzej mocy (TVP Info i Polsat) widaći tak lepiej niż DVB-T z Niemiec.Oni tam zwłaszcza na niektórych programach oszczędzają na przepustowości i w czasie meczu nogi biegną za piłkarzem. Jeszcze się nam zatęski za analogiem.
Z DVB-T jak z komunizmem. Bohatersko walczy z problemami nieznanymi w innych ustrojach.
Nawet od widzów z Poznania czytam, że fonia się rozjeżdża z wizją.
Oj zatęski sięza analogiem i PRAWDŁOWĄ anteną jeszcze.
Bo ludzie mający "anteny" siatkowe niech nie narzekają. Nie mają prawa. Kupili koszyk na zakupy ze wzmacnaiczem mikrofonowym w którym BC108 zamieniono na BFR96S toich problem. Jak sięzrobi porządną instalację to odbiór podstawowych programów na przeważajacej częsci kraju jest bardzo dobry.
vari

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: qwerty »

Nie wiem dlaczego, ale anteny siatkowe uważam na ruszt z grilla. ;) Niestety w polsce bardzo często można spotkać.

uggp

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: uggp »

varicap pisze:...Tylko że są to nadawcy nieobecni na nszym rynku jeszcze a więc politykom nieorzydatni...
Otóż to, ci "wielcy" nie chcą konkurencji na torcie wpływów z reklam, kilka muxów to przecież kilkanaście programów, a nóż któryś będzie ciekawsze i zyski uciekną
varicap pisze:I wszyscy są zadowoleni prócz obywateli ale oni mają tu (jak mniemają możni tego kraiku) najmniej do powiedzenia.
Tylko że obywatel nie głupi i się szybko adoptuje, czego przykładem jest rosnąca ilość usług internetowych, internet jest szybszy w: wiadomościach, nowościach kinowych i od niedawna w transmisji TV on line. Ma też coraz więcej reklam, co świadczy o tym, że potencjalna kasa już ucieka. I nikt nie patrzy co tu legalne a co nie, wiadomo gra się takimi kartami jakie się ma.
varicap pisze:Ja zrobiłem porządną instalację antenową i odbieram świetnie programy analogowe. Jest uch tylko mało ale na jakość nie narzekam. TVP1 nawet lepiej widać z naziemnej niż z Cyfy+ podłączonej Eurozłączem. A to przecież przechodzi proces modulacji i demodulacji i po drodze ma "eter". A jednak widać lepiej.
A pozostałe stacje duzej mocy (TVP Info i Polsat) widaći tak lepiej niż DVB-T z Niemiec.Oni tam zwłaszcza na niektórych programach oszczędzają na przepustowości i w czasie meczu nogi biegną za piłkarzem. Jeszcze się nam zatęski za analogiem.
Z DVB-T jak z komunizmem. Bohatersko walczy z problemami nieznanymi w innych ustrojach.
Nawet od widzów z Poznania czytam, że fonia się rozjeżdża z wizją.
Oj zatęski sięza analogiem i PRAWDŁOWĄ anteną jeszcze.
Niestety sygnał cyfrowy na kompresji stratnej "równa do przeciętnej". Jak już jest, to jest właśnie przeciętny. Taka MP3-ka obrazu. Oczywiście można zrobić super-wypas-turbo-extra ale będzie taki jeden, a jak się zacznie robić biznes to na maksa po jakości. A bitrate to diabeł, który siedzi w szczegółach.
varicap pisze:...Kupili koszyk na zakupy ze wzmacnaiczem mikrofonowym...
:) muszę zapamiętać to określenie bo świetnie opisuje sytuację

Tomek11132

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: Tomek11132 »

Ja w Poznaniu odbieralem dvb-t na fergusonie zawsze poprawnie -moze u innych to przyczyna jakis nie stabilnych odbiornikow...

k@li111

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: k@li111 »

Czy już wiadomo czy w szczecinie zdążymy obejrzeć zimową olimpiadę z DVB-T? Może jakieś testy już będą?
Varicap, wspominałeś coś o jesieni?

varicap

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: varicap »

k@li111 pisze:Czy już wiadomo czy w szczecinie zdążymy obejrzeć zimową olimpiadę z DVB-T? Może jakieś testy już będą?
Varicap, wspominałeś coś o jesieni?
Takie nieoficjalne informacje dostałem.
Może zresztą sprzet jest i czeka wyłączony.
Teraz to sprawy przybral inny obrót bo się w kraju bałagan zrobił a DVB-T nikt nie chce poza obywatelami.
vari

Saimon-bidzik

DVB-T Nasz Biedny Szczecin

Post autor: Saimon-bidzik »

Witam
Z tego co wyczytałem i wnioskuje w Szczecinie nic jeszcze nie ma ,przynajmniej na 03.01.2010.
Można pooglądać co sie dzieje na stacjach nadawczych na tym wykazie -jak widać są świeżutkie informacje http://radiopolska.pl/wykaz/zmianydv.php
Z mojego odbiornika odczytuje na czestotliwościach kanału S35(ok423Mhz) i S40 (ok470Mhz) sygnał cyfrowy o natężeniu 40-50 dB czy ktoś sie oriętuje kto to nadaje ?

Saimon-bidzik

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: Saimon-bidzik »

Witam
Z tego co wyczytałem i wnioskuje w Szczecinie nic jeszcze nie ma ,przynajmniej na 03.01.2010.
Można pooglądać co sie dzieje na stacjach nadawczych na tym wykazie -jak widać są świeżutkie informacje http://radiopolska.pl/wykaz/zmianydv.php
Z mojego odbiornika odczytuje na czestotliwościach kanału S35(ok423Mhz) i S40 (ok470Mhz) sygnał cyfrowy o natężeniu 40-50 dB czy ktoś sie oriętuje kto to nadaje ?

Zablokowany