SIGNAL HD-507

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Signal HD-507

Post autor: giaur500 »

@bogi66

Koledzy bardzo mieszają ci w głowie i chyba nie do końca wiedzą o czym piszą. Większość z tego to niestety chaotyczny bełkot... postaram się to wyjaśnić jak najbardziej przystępnie.

Na początek wyjaśnienie: dlaczego gdy odtwarzasz plik .vob, masz złe proporcje obrazu? Informacje o aspect ratio nie są zawarte w samym pliku VOB, a w innych plikach w strukturze DVD (jakich - to w tej chwili nie istotne). Z tego powodu, twój odtwarzacz nie wie jakie są prawidłowe proporcje obrazu i dlatego występuje ten efekt. Można to skorygować wymuszając podczas odtwarzanie ręcznie odpowiednie proporcje obrazu (jeśli twój tuner posiada taką opcję - a raczej powinien). Jednak odtwarzanie samych plików vob nie jest dobrym pomysłem. Po pierwsze - masz wiele takich plików, odpowiadających poszczególnym rozdziałom na dvd. Musiałbyś więc odtwarzać je po kolei i to w odpowiedniej kolejności. Gorszą wiadomością jest to, że alternatywne ścieżki dźwiękowe oraz napisy również bywają zapisane w innych plikach niż .vob, więc odtwarzając tylko pliki .vob automatycznie tracisz do nich dostęp. Jeszcze jedna uwaga: te pliki nie muszą mieć wcale takiego rozszerzenia, mogą być nawet bez rozszerzenia.

Co więc zrobić?
Potrzebujesz zrippować płytę DVD do jednego klipu filmowego. Może widziałeś kiedyś filmy typu DvdRip które krążą po sieci - są to pojedyncze pliki avi skopmresowane za pomocą kodeka xvid.

Masz teraz 2 możliwości.

Pierwsza: zrippujesz płytę aby otrzymać dokładnie coś podobnego, jak pliki które piraci pobierają z sieci. Minusem tego rozwiązania jest możliwa utrata jakości filmu i jeśli nie przeskalujesz odpowiednio obrazu - efekt nienaturalnego rozciągnięcia obrazu, o którym wspominałem na początku. A to dlatego, że kontener .avi również nie obsługuje zapisywania współczynnika proporcji, więc obraz domyślnie ma takie proporcje, jak to wynika z rozdzielczości materiału wideo, co może być zgubne. Dodatkowo utracisz większość możliwości które oferowane są przez dvd - menu startowe, rozdziały, alternatywne ścieżki dźwiękowe a kompresja xvid może obniżyć jakość materiału.

Druga: zrippujesz DVD do pliku mkv. Jest dość łatwe do przeprowadzenia, ponieważ kontener mkv obsługuje wszystko to co standard dvd video, czyli menu startowe, rozdziały, wiele ścieżek dźwiękowych, wiele ścieżek napisów itd, definiowanie współczynnika proporcji itd.

Zajrzyj do dokmunetacji swojego tunera i dowiedz się czy obsługuje on odtwarzanie plików mkv - jeśli tak, to zdecydowanie polecam drugie rozwiązanie. Jeśli nie, to musisz stworzyć plik avi. Tuner powinien ten kontener obsługiwać, bo staje się on ostatnio bardzo popularny.

Niestety konkretnych programów nie mogę ci polecić, bo sam nie korzystałem, ale szukaj w goole pod hasłami "dvd to avi" i "dvd to mkv" - znajdziesz mnóstwo tutoriali krok po kroku jak to dobrze zrobić i jakiego oprogramowania użyć.

Ogólnie DVD Video to dość syfiasty format - płyta dvd musi być potraktowana "całościowo" przez odtwarzacz dvd. Odtwarzanie tego z dysku na komputerze/czy też tunerze w twoim przypadku jest praktycznie niemożliwe. Dlatego polecam mkv jeśli masz taką możliwość.

Analogicznie jak CD Audio - aby przenieść to na komputer, trzeba zrippować do plików audio. Z DVD - do jakiegoś kontenera wideo.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Signal HD-507

Post autor: qwerty »

giaur500 pisze:Gorszą wiadomością jest to, że alternatywne ścieżki dźwiękowe oraz napisy również bywają zapisane w innych plikach niż .vob, więc odtwarzając tylko pliki .vob automatycznie tracisz do nich dostęp. Jeszcze jedna uwaga: te pliki nie muszą mieć wcale takiego rozszerzenia, mogą być nawet bez rozszerzenia.
Bzdury. Oto dowód:
http://www.mirrorcreator.com/files/0QKB ... .VOB_links
Otwórz za pomocą VLC: masz 2 ścieżki audio + napisy.

bogi66

Re: Signal HD-507

Post autor: bogi66 »

giaur500
Nie wiem co powiedzieć, a raczej napisać....
Jestem pod baaardzo silnym wrażeniem natłoku konkretnych wiadomości z Twojej strony.. :shock: :shock:
Szkoda, że na tym forum nie ma opcji "pomógł" bo wcisnąłbym na pewno.
Bardzo Ci dziękuję :)
Na pewno na 100% mi wyjaśniła się sprawa odtwarzania plików DVD.
Powiem szczerze, że zacząłem trochę szukać jak stworzyć ten jeden plik VOB i już zacząłem wątpić... :(
Tym bardziej, że nie znalazłem plików VOB tylko BUP.
Tym bardziej, że zostawała potem kwestia ustawienia opcji językowej czy napisów.
Ciekawe tylko czemu niektórzy uważają, że można na tym tunerze odtwarzać filmy DVD czy Blu-Ray...
HD 507 odtwarza pliki MKV - i dlatego za Twoją radą skorzystam z tej opcji.
Mam tylko nadzieję, że będzie wtedy możliwość wyboru języka.
Na początek wyjaśnienie: dlaczego gdy odtwarzasz plik .vob, masz złe proporcje obrazu?
Tutaj nie łapię.
O złych proporcjach obrazu pisałem, że dotyczą odtwarzania filmów DiviX o proporcjach 2,23:1 a nie plików VOB.
Ale tutaj poradził mi już kolega @GUTEK@ - trzeba ustawić w ustawieniach filmu - zachowanie proporcji.
Ale jeszcze tego nie sprawdziłem bo dopiero co wszedłem do domu po baardzo zakręconym dniu... ;)

Porobię parę testów i dam znać co i jak.

Jeszcze raz bardzo Tobie jak i innym bardzo dziękuję :)

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Signal HD-507

Post autor: giaur500 »

qwerty pisze:
giaur500 pisze:Gorszą wiadomością jest to, że alternatywne ścieżki dźwiękowe oraz napisy również bywają zapisane w innych plikach niż .vob, więc odtwarzając tylko pliki .vob automatycznie tracisz do nich dostęp. Jeszcze jedna uwaga: te pliki nie muszą mieć wcale takiego rozszerzenia, mogą być nawet bez rozszerzenia.
Bzdury. Oto dowód:
http://www.mirrorcreator.com/files/0QKB ... .VOB_links
Otwórz za pomocą VLC: masz 2 ścieżki audio + napisy.
Nawet jeśli, to nie musi tak być i nie wiem co chcesz pokazać? Napisałem że "bywają zapisane w innych plikach" a nie że zawsze tak jest.

Ludzie, nie namawiajcie do odtwarzania bezpośredniego pojedynczych plików z dvd bo to droga donikąd i w ogólnym przypadku jest bez sensu. Powtarzam - płyta dvd stanowi całość jako nośnik i próby odtwarzania plików pojedynczo to bezsens.. Pliki są ułożone, ponazywane, pocięte i rozmieszczone zgodnie ze specyfikacją DVD Video, która jest obsługiwana przez odtwarzacze DVD Video - sprzętowo lub programowo - zwróćcie uwagę że na kompie też "otwieramy" całą płytę do odtwarzania a nie wybieramy jakiś plik z niej (jeśli kogoś ciekawi to znajdzie ją w sieci, dodam że jest dość płynna i czasem różne płyty są różnie "zrobione") i nie są przeznaczone do pojedynczego odwtarzania!

Jedyne słuszne wyjście to zrippować płytę do pliku. Ewentualnie, na PC-cie można sobie zamontować np. obraz iso w wirtualnym napędzie dvd. I to tyle. Po udanej konwersji do mkv efekt odtwarzania w tunerze będzie taki, jak byśmy oglądali dvd w odtwarzaczu dvd video. A to co wy proponujecie - przeglądanie skrawków i zastanawianie się co jest do czego, jeśli w ogóle uda sie to na tunerze odpalić (de facto i tak jest to mpeg, więc może nawet się udać)
Ostatnio zmieniony 6 lipca 2011, o 21:03 przez giaur500, łącznie zmieniany 1 raz.

bogi66

Re: Signal HD-507

Post autor: bogi66 »

Co do zachowania proporcji obrazu:

Dałem w ustawieniach filmu - "zachowaj proporcje" - i teraz zamiast rozciągniętego nienaturalnie obrazu w pionie, mam zbyt duże pasy u dołu i u góry ekranu... :( Obraz jest teraz ściśnięty za bardzo w pionie.

Czyli z jednej skrajności w drugą.
Dziwne.
Format obrazu mam ustawiony na 16:9, rozdzielczość 576i czyli chyba ok.

Częściowo mogę temu zaradzić wciskając na TV - "zoom" , ale odbija się to kosztem ostrości obrazu... :(
@GUTEK@ - masz jakiś pomysł ? Może ktoś jeszcze wie

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Signal HD-507

Post autor: giaur500 »

Po pierwsze, jak rozumiem odtwarzasz divx/xvid? Więc skąd bierze się tu przeplot? A po drugie, może w samym telewizorze masz jakieś ustawienia proporcji obrazu i przez to się psuje? No i czy na komputerze ten sam film nie jest zniekształcony?

DVBManiak

Re: Signal HD-507

Post autor: DVBManiak »

Przeplot jest, bo ma ustawione 576i w tunerze przesyłając obraz scartem. To nie chodzi o rozdzielczość filmu. Spróbuj z tymi proporcjami pokombinować na wszystkie sposoby.

bogi66

Re: Signal HD-507

Post autor: bogi66 »

giaur500 pisze:Po pierwsze, jak rozumiem odtwarzasz divx/xvid? Więc skąd bierze się tu przeplot?
Tak, jest to DiviX.
Przeplot - czyli korekta formatu ? bo nie do końca łąpię...

Sprawa wygląda tak:
Film DiviX/XviD (2,35:1) na komputerze wyświetlany jest prawidłowo.
Po nagraniu go na płytkę - i odtworzeniu w odtwarzaczu DVD czytającym DiviX - też wyświetlany jest prawidłowo (małe pasy na dole i górze ekranu, proporcje prawidłowe).
Dlatego myślę, że nie jest to sprawa ustawienia w TV.

1.Po ustawieniu w HD 507 - format obrazu 16:9 (taki mam TV), a w ustawieniach filmu - "zachowaj proporcje" - obraz ma nienaturalnie grube pasy u dołu i u góry ekranu a postacie są ściśnięte w pionie.

2.Po ustawieniu - format obrazu 16:9, a w ustawieniach filmu - "NIE zachowuj proporcji" - obraz nie posiada w ogóle pasów a postacie są nienaturalnie wydłużone (ściśnięte w poziomie)

I tak źle i tak nie dobrze - ze skrajności w skrajność... :(

DVBManiak

Re: Signal HD-507

Post autor: DVBManiak »

Przeplot jak ustawiasz w tunerze 576i. Jest to technika wyświetlania obrazu. Telewizja nadaje obraz z przeplotem, więc to normalne zjawisko. Po scarcie nic lepszego nie uzyskasz. Jakbyś miał 576p to wtedy jest obraz progresywny, ale to tylko dla HD. To nie jest korekta formatu, nie wpływa na film, tylko na wyświetlany obraz. U Ciebie występuje pewnie coś takiego.

bogi66

Re: Signal HD-507

Post autor: bogi66 »

DVBManiak pisze:U Ciebie występuje pewnie coś takiego.
DOKŁADNIE ten objaw !
(przy ustawieniu filmu - "zachowaj proporcje")

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Signal HD-507

Post autor: @GUTEK@ »

Sprawdź jeszcze takie dwie możliwości ustawień tunera:
- tryb obrazu z 16/9 na auto oraz włączone zachowywanie proporcji
- tryb obrazu 4/3 letterbox oraz wyłączone zachowywanie proporcji

bogi66

Re: Signal HD-507

Post autor: bogi66 »

Ok, zrobiłem tak jak powiedziałeś @GUTEK@.
1.
- tryb obrazu z 16/9 na auto oraz włączone zachowywanie proporcji
W tym przypadku obraz mam 4:3 -(pasy po bokach ekranu), prawidłowe pasy u góry i dołu ekranu. Proporcje postaci ok.
Czyli efekt taki jakbym oglądał film 2,35:1 na telewizorze 4:3.

2.
- tryb obrazu 4/3 letterbox oraz wyłączone zachowywanie proporcji
Tutaj też mam obraz 4:3 z pasami po bokach ekranu.
Różnica:
Pasy u góry i dołu ekranu są mniejsze a obraz jest ściśnięty w poziomie (wydłużone postacie).
Gdy wtedy ręcznie na TV dam "wide"(16:9) - obraz się rozciąga i jest ok...
Jednak po jakiejś chwili z powrotem sam przechodzi na 4:3.
Czyli tak jak powinno być jest przez chwilę...
Ale to też nie jest chyba wyjście bo wtedy sam wygląd menu jest nienaturalny.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Signal HD-507

Post autor: @GUTEK@ »

Wiesz co jak masz możliwość zrób zdjecie tego filmu przy ustawieniu 16/9 i zachowaniu proporcji oraz podaj jego rozdzielczość, bo w sumie nie wiem jak to wygląda że jest nieprawidłowo.

Ja podłączam przez SCART tyle że do telewizora LCD 16/9 tego Signala i proporcje były ok.

bogi66

Re: Signal HD-507

Post autor: bogi66 »

Oto fotki przy ustawieniu 16:9 oraz "zachowaj proporcje"
http://img192.imageshack.us/img192/4517/obraz1df.jpg
http://img684.imageshack.us/img684/2144/obraz2ti.jpg

gruba Miley Cyrus - moja córa jest niepocieszona...

ratuję się wtedy ustawieniem zoom na TV ale odbywa się to kosztem jakości obrazu... :(

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Signal HD-507

Post autor: @GUTEK@ »

A czy dla porównania film 16/9 na tym tunerze jest wyświetlany poprawnie?
Wygląda to jakby Twój tv za bardzo ściskał obraz gdy tuner przełącza go w tryb 16/9.
O czym mogą świadczyć te pasy po lewej na górze które nie powinny być widoczne oraz też dość nisko znak pauzy. Zobacz w którym miejscu pauza jest u mnie.
Obrazek

Podaj jeszcze jak byś mógł rozdzielczość tego filmu, możesz sprawdzić naciskając info na pilocie. Sprawdze na moim Signalu film o takiej samej rozdzielczości.

bogi66

Re: Signal HD-507

Post autor: bogi66 »

@GUTEK@ - przepraszam, że dopiero teraz odpisuję ale coś ostatnio się nie wyrabiam a wczoraj wieczorem już żona wzywała... ;)

Sprawa wygląda tak:
Rozdzielczość tego filmu (2,35:1) ze zdjęcia - to 640x272P (25.000Hz)
Rozdzielczość podobnego filmu (2,35:1) wyświetlanego podobnie to 704x288P (25.000Hz)

Filmy 16:9 - (przy ustawieniu 16:9 + zachowaj proporcje) też są ściśnięte w pionie - mają dwa (cieńsze) pasy u dołu i góry ekranu - takie jak prawidłowo powinien mieć film 2,35:1.
Podaję przykłady rozdzielczości takich filmów:
640x352P
624x352P

Jasny pasek widoczny w lewym górnym rogu ekranu to feler TV. Ma lekko przekrzywione cewki odchylania. Tak ma od nowości. Widać to głównie na czarnym tle.

Znak pauzy myślę, że jest na tej samej wysokości tylko, że u Ciebie jest na filmie
a u mnie na czarnych pasach.

A tak "z innej beczki":
Czy jest możliwość pozbycia się ekranu instalacji który pojawia mi się zawsze po włączeniu tunera (za każdym razem chce skanować w poszukiwaniu kanałów).
Nawet jak mu dam skanuj - i nic nie znajdzie bo nie mam jeszcze anteny - to po ponownym włączeniu znowu się pojawia ekran instalacji...

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Signal HD-507

Post autor: @GUTEK@ »

Do puki tuner nie znajdzie kanałów przy starcie zawsze będzie się wyświetlało to okienko skanowania.

Te rozdzielczości które podałeś, można powiedzieć że to są standardowe rozdzielczości DivXów i z nimi na pewno nie ma problemów w Signalu.

Dalej twierdzę że to TV źle wyświetla a nie tuner, dziwne tylko że mówisz że na innym odtwarzaczu jest ok. Próbowałeś może Signala pod inny SCART w tv podłączać?
Ogólnie sterowanie proporcjami przez SCART jest proste, są tam tylko dwa tryby 4/3 i 16/9 w zależności od podawanego napięcia na 8 nóżce SCART.
W sumie można by jeszcze spróbować takiego numeru żeby tą 8 nóżkę zakleić np. taśmą izolacyjną żeby tv nie dostawał z niej napięcia, wtedy możliwe że wyświetli obraz z tunera poprawnie.

bogi66

Re: Signal HD-507

Post autor: bogi66 »

@GUTEK@ pisze:W sumie można by jeszcze spróbować takiego numeru żeby tą 8 nóżkę zakleić np. taśmą izolacyjną żeby tv nie dostawał z niej napięcia, wtedy możliwe że wyświetli obraz z tunera poprawnie.
A mógłbyś mi napisać (lub jakoś narysować) która to jest ta 8 nóżka w SCART ?
Albo jak się je numeruje ?

Co do innego wejścia SCART w TV to właśnie zrobiłem taki numer.
Do tej pory był podłączony do SCART nr.2 (bez RGB)
Chcąc mieć wszystko na RGB - podłączyłem Signala do DVD - z DVD kablem do satelity - a z niej kablem do TV na SCART 1 (z RGB).
Mój TV ma niestety tylko jedno SCART z RGB...

Tak więc zmiana SCART nie wpłynęła niestety pozytywnie na skalowanie obrazu...

Na innym odtwarzaczu DVD (czytającym DiviX) było OK ale ręcznie na TV musiałem zawsze ustawić "WIDE" (16:9).
Jednak czasami zdarzało się że TV gubił format i przełączał się sam na 4:3.
Ale nie był to taki efekt ściśnięcia jak na Signalu.

PS.
Ok już znalazłem która to nóżka nr.8 w SCART.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Signal HD-507

Post autor: @GUTEK@ »

Czy przy tym odtwarzaczu dvd musiałeś ręcznie ustawić 16/9. Pisałeś chyba też że w Signalu jak ustawiłeś 4:3 i ręcznie tv przełączyłeś w 16/9 to było. To z tego wnioskuje że problemem jest właśnie telewizor. Może ma on więcej trybów 16/9 i ten automatyczny w który przełącza się po dostaniu sygnału przez SCART jest zły. W ustawieniach tv nie idzie nic poprzestawiać?

bogi66

Re: Signal HD-507

Post autor: bogi66 »

Tak, na odtwarzaczu (Pioneer) musiałem ręcznie ustawiać w TV tryb 16:9 - przy odtwarzaniu DiviX. Bo oczywiście przy płytach DVD tryb szeroki wskakiwał sam.
Jednak po ustawieniu ręcznie na WIDE - wszystkie filmy DiviX czy to 1,85:1 czy 2,35:1 odtwarzane były poprawnie (obraz nie był ściśnięty w pionie jak to ma miejsce w Signalu).
Owszem, czasami TV nie trzymał szerokiego formatu - sam przechodził w 4:3 i trzeba było ręcznie ponownie wciskać szeroki.
Jednak sam tryb szeroki, jeżeli już trzymał - był poprawny.

W Signalu za Twoją radą, jak przełączyłem na 4:3 Letter Box oraz dałem "nie zachowuj proporcji" - proporcje obrazu były OK, jednak na telewizorze musiałem za każdym razem ustawiać WIDE (16:9) - czyli tak jak poprzednio na odtwarzaczu DVD.
Jednak po zatrzymaniu filmu i wejściu do Menu Signala - obraz przechodził z powrotem na 4:3 i przy wznawianiu odtwarzania znowu trzeba było na TV ustawiać 16:9. To chyba przez sprzeczność - na Signalu miał 4:3 a na TV 16:9...
Trochę męczące...

Mogę na TV wyłączyć tzw."autoformat" ale wtedy przy oglądaniu satelity nie będzie sam przełączał się między formatami.

Zablokowany