SIGNAL HD-507

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Signal HD-507

Post autor: @GUTEK@ »

Pilotem akurat nie ma co się sugerować bo wiele różnych tunerów ma taki sam.
Niedługo pewnie poznamy więcej szczegółów, a cena jeśli będzie zbyt wysoka to zawsze pozostaje konkurencja.

tomaszek18

Re: Signal HD-507

Post autor: tomaszek18 »

Ja mimo planowanego nowego dekodera kupiłem Signal 507, powinien mi dzisiaj przyjść.
Co do sygnału to sprawdzałem na TV z DVB-T i mam 100 % jakość i 100% sygnał, a od nadajnika mam 45 kilometrów w linii prostej i odbieram to na zwykłej antenie siatkowej z zasilaczem i sygnał idzie na 4 telewizory - 2 analog, 1 plazma i 1 z signalem, dowód (sory za jakość):
http://imageshack.us/photo/my-images/37/sygnalr.png
Więc jeśli ktoś pisze, że na siatkowej nie da rady odbierać dvb-t a spotkałem się z tym na różnych forach to albo nie zna się na rzeczy, albo chce zarobić na tych którzy wierzą że są "specjalne" anteny do dvb-t.

Więc jak tylko mi przyjdzie ten signal to odrazu testuję i piszę opinię o nim.

ajt

Re: Signal HD-507

Post autor: ajt »

Signal 507 mam od tygodnia i jak na razie jest ok. Stara antena siatkowa plus dużo starszy kabel, żadnego wzmacniacza i z Raszyna odbiera mux2 na 80%, mux3 na 60-65%. Ten ostatni w czasie większego deszczu lub burzy czasem trochę przycina, ale bez tragedii. Przy dobrej pogodzie wieczorem da się nawet Polsat HD oglądać praktycznie bez zakłóceń. Mux2 z Przysuchy idzie na 70% przy antenie ustawionej cały czas na Raszyn, więc ponad 90 stopni w bok.

Niezbyt podoba mi się pilot, tzn. stopień twardości przycisków i rodzaj gumy jakoś mi nie leży. No i baterie w środku się telepały na boki i stukały, musiałem wsunąć pasek gąbki w charakterze wypełniacza :D

dartante

Re: Signal HD-507

Post autor: dartante »

#tomaszek18#
"Więc jeśli ktoś pisze, że na siatkowej nie da rady odbierać dvb-t a spotkałem się z tym na różnych forach to albo nie zna się na rzeczy, albo chce zarobić na tych którzy wierzą że są "specjalne" anteny do dvb-t."

Moja znajoma też tak mówiła że działa, ale do czasu jak pogoda była dobra. Te siatkowe ściągają wszelkiego rodzaju zakłócenia i zwykła rozmowa gsm powodowała u mnie zamrożenia obrazu. Przejazd samochodu "grata" powodowało to samo. Najlepiej używać zwyczajnej anteny z symetryzatorem

tomaszek18

Re: Signal HD-507

Post autor: tomaszek18 »

No zobaczymy jak to będzie odbierać podczas burzy itp, co do dekodera to mi przyszedł 3 godziny temu i wszystko działa w 100 %, polecam.

damianaleks
Posty: 46
Rejestracja: 21 stycznia 2011, o 19:59

Re: Signal HD-507

Post autor: damianaleks »

dartante pisze:#tomaszek18#
"Więc jeśli ktoś pisze, że na siatkowej nie da rady odbierać dvb-t a spotkałem się z tym na różnych forach to albo nie zna się na rzeczy, albo chce zarobić na tych którzy wierzą że są "specjalne" anteny do dvb-t."

Moja znajoma też tak mówiła że działa, ale do czasu jak pogoda była dobra. Te siatkowe ściągają wszelkiego rodzaju zakłócenia i zwykła rozmowa gsm powodowała u mnie zamrożenia obrazu. Przejazd samochodu "grata" powodowało to samo. Najlepiej używać zwyczajnej anteny z symetryzatorem
Dokladnie. tez mam siatkówke. i te "graty" sa wkurzajace. a do tego mam takie cos u siebie.
leci program, i zaraz ma byc reklama. "wlacza sie" ten jingiel np. na polsacie. ale przed wlaczeniem robi sie czarny ekran i "urywa" kawalek spotu.. tez tak ktos ma?

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Signal HD-507

Post autor: belliash »

damianaleks pisze:
dartante pisze:#tomaszek18#
"Więc jeśli ktoś pisze, że na siatkowej nie da rady odbierać dvb-t a spotkałem się z tym na różnych forach to albo nie zna się na rzeczy, albo chce zarobić na tych którzy wierzą że są "specjalne" anteny do dvb-t."

Moja znajoma też tak mówiła że działa, ale do czasu jak pogoda była dobra. Te siatkowe ściągają wszelkiego rodzaju zakłócenia i zwykła rozmowa gsm powodowała u mnie zamrożenia obrazu. Przejazd samochodu "grata" powodowało to samo. Najlepiej używać zwyczajnej anteny z symetryzatorem
Dokladnie. tez mam siatkówke. i te "graty" sa wkurzajace. a do tego mam takie cos u siebie.
leci program, i zaraz ma byc reklama. "wlacza sie" ten jingiel np. na polsacie. ale przed wlaczeniem robi sie czarny ekran i "urywa" kawalek spotu.. tez tak ktos ma?
chyba wszyscy korzystajacy z tunera opartego o uklad mstar - ten czarny ekran pojawia sie przy zmianach proporcji z 4:3 na 16:9 i vice versa

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Signal HD-507

Post autor: qwerty »

tomaszek18 pisze:No zobaczymy jak to będzie odbierać podczas burzy itp, co do dekodera to mi przyszedł 3 godziny temu i wszystko działa w 100 %, polecam.
Burza nie powinna wpływać na odbiór. Osobiście przy burzach co były jakiś czas temu sygnał mi się poprawił. :)

damianaleks
Posty: 46
Rejestracja: 21 stycznia 2011, o 19:59

Re: Signal HD-507

Post autor: damianaleks »

belliash pisze:
damianaleks pisze:
dartante pisze:#tomaszek18#
"Więc jeśli ktoś pisze, że na siatkowej nie da rady odbierać dvb-t a spotkałem się z tym na różnych forach to albo nie zna się na rzeczy, albo chce zarobić na tych którzy wierzą że są "specjalne" anteny do dvb-t."

Moja znajoma też tak mówiła że działa, ale do czasu jak pogoda była dobra. Te siatkowe ściągają wszelkiego rodzaju zakłócenia i zwykła rozmowa gsm powodowała u mnie zamrożenia obrazu. Przejazd samochodu "grata" powodowało to samo. Najlepiej używać zwyczajnej anteny z symetryzatorem
Dokladnie. tez mam siatkówke. i te "graty" sa wkurzajace. a do tego mam takie cos u siebie.
leci program, i zaraz ma byc reklama. "wlacza sie" ten jingiel np. na polsacie. ale przed wlaczeniem robi sie czarny ekran i "urywa" kawalek spotu.. tez tak ktos ma?
chyba wszyscy korzystajacy z tunera opartego o uklad mstar - ten czarny ekran pojawia sie przy zmianach proporcji z 4:3 na 16:9 i vice versa
a to chodzi o zmiane proporcji ekranu.. nie wiedzialem.. najbardziej to przeszkadza w nocy, jak ogląda sie po ciemku..

kadafi

Re: Signal HD-507

Post autor: kadafi »

tomaszek18 pisze:Ja mimo planowanego nowego dekodera kupiłem Signal 507, powinien mi dzisiaj przyjść.
Co do sygnału to sprawdzałem na TV z DVB-T i mam 100 % jakość i 100% sygnał, a od nadajnika mam 45 kilometrów w linii prostej i odbieram to na zwykłej antenie siatkowej z zasilaczem i sygnał idzie na 4 telewizory - 2 analog, 1 plazma i 1 z signalem, dowód (sory za jakość):
http://imageshack.us/photo/my-images/37/sygnalr.png
Więc jeśli ktoś pisze, że na siatkowej nie da rady odbierać dvb-t a spotkałem się z tym na różnych forach to albo nie zna się na rzeczy, albo chce zarobić na tych którzy wierzą że są "specjalne" anteny do dvb-t.

Więc jak tylko mi przyjdzie ten signal to odrazu testuję i piszę opinię o nim.
Da się odbierać, ale po co się męczyć.
Ja odbierałem przez 9 miesięcy na siatce (Telmor ASR 860P). Ogólnie było dobrze ale nie zawsze stabilnie. Zwłaszcza,że jestem w zasięgu czterech muxów i TV w zależności od propagacji, odbić itp potrafił wybierać sobie muxy, które w danej chwili miały lepszy sygnał. Co gorsza nie zawsze TV przełączał się z powrotem na sygnał lepszy i często miałem pikselozę (jakość sygnału z najlepszych muxów nie przekraczała 80%). Przejeżdżające skutery, latające helikoptery też miały duże znaczenie na jakość.Odkąd zamontowałem nie najlepszą, ale przyzwoitą antenę odbiór mam stabilny, poziom sygnału 95%, jakość zawsze 100%. Wszystko bez wzmacniacza i na rozgałeźnikach pasywnych.

Muszę nadmienić, że mieszkam na wsi, nie ma bloków i innych przeszkód, w mieście zastanowiłbym się nad wyborem być może siatki, ale musiałbym wypróbować też kierunkową

Pozdrawiam
Kadafi

Awatar użytkownika
nol
Posty: 126
Rejestracja: 20 czerwca 2009, o 23:20
Odbiornik: AverMedia Hybrid Speedy
Instalacja antenowa: wewnętrzna\
Dipol16 + Symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań / Śrem

Re: Signal HD-507

Post autor: nol »

dartante pisze:.... Te siatkowe ściągają wszelkiego rodzaju zakłócenia i zwykła rozmowa gsm powodowała u mnie zamrożenia obrazu. Przejazd samochodu "grata" powodowało to samo. Najlepiej używać zwyczajnej anteny z symetryzatorem
U mnie wszyscy sąsiedzi mają siatki, i z tego co widzę na ulicy i słyszę to zamrożenia powodują "graty" jednośladowe, choć od ostatniego sobotniego poranka o zakłócenia w odbiorze dvb-t zaczełem też podejrzewać kosiarkę spalinową sąsiadki. :evil:

tomarex

Czułość - Signal HD-507

Post autor: tomarex »

Czy ktoś ma porównanie w odbiorze na Signal HD-507 i na innym sprzęcie z tej samej anteny?
Dzisiaj zrobiłem niewielki i niepełny test.
Zestaw anten YAGI UHF 16e k.21-60 + VHF połączonych zardzewiałą zwrotnicą. Kabel RG-6 z rozsypującą się folią AL. Rozgałęznik pasywny na 3 TV. Centrum Krakowa. Budynek 4 kondygnacje. Widoczność szczytu Chorągwicy
MUX2 kanał 64 na Signalu brak odbioru - wskazania sygnału skaczące od zera do połowy skali.
Na TV Thomson odbiór stabilny.
Dopiero po wypięciu rozgałęznika na Signalu pojawił się odbiór, ale niestabilny.
Natomias odbiór stabilny pojawił sie po wymianie anteny na YAGI 19e 21-69 i zwrotnicę ekranowaną. Przy 3 TV wzrost ok 40%.
Na sąsiednim niższym o 1 kodygnację budynku. Brak widoczności Chorągwicy (drzewa, budynek).
Instalacja jak wyżej 3 TV (YAGI 21-60) TV Thomson siła 23%, jakość 94-100% odbiór stabilny.
Signala już nie zdążyłem sprawdzić, ale mała szansa była na odbiór, skoro na antenie usytuowanej wyżej i nie zasłoniętej brak odbioru.
Z tego by wyglądało, że Signal ma słabą czułość. Skoro dopiero po wypięciu rozgałęznika (+ 6dB wzrostu sygnału) pojawił się ale niestabilny odbiór, a na Thomsonie cały czas parametry były bardzo wysokie.

badzio19

Re: Czułość - Signal HD-507

Post autor: badzio19 »

tomarex pisze:Czy ktoś ma porównanie w odbiorze na Signal HD-507 i na innym sprzęcie z tej samej anteny?
Dzisiaj zrobiłem niewielki i niepełny test.
Zestaw anten YAGI UHF 16e k.21-60 + VHF połączonych zardzewiałą zwrotnicą. Kabel RG-6 z rozsypującą się folią AL. Rozgałęznik pasywny na 3 TV. Centrum Krakowa. Budynek 4 kondygnacje. Widoczność szczytu Chorągwicy
MUX2 kanał 64 na Signalu brak odbioru - wskazania sygnału skaczące od zera do połowy skali.
Na TV Thomson odbiór stabilny.
Dopiero po wypięciu rozgałęznika na Signalu pojawił się odbiór, ale niestabilny.
Natomias odbiór stabilny pojawił sie po wymianie anteny na YAGI 19e 21-69 i zwrotnicę ekranowaną. Przy 3 TV wzrost ok 40%.
Na sąsiednim niższym o 1 kodygnację budynku. Brak widoczności Chorągwicy (drzewa, budynek).
Instalacja jak wyżej 3 TV (YAGI 21-60) TV Thomson siła 23%, jakość 94-100% odbiór stabilny.
Signala już nie zdążyłem sprawdzić, ale mała szansa była na odbiór, skoro na antenie usytuowanej wyżej i nie zasłoniętej brak odbioru.
Z tego by wyglądało, że Signal ma słabą czułość. Skoro dopiero po wypięciu rozgałęznika (+ 6dB wzrostu sygnału) pojawił się ale niestabilny odbiór, a na Thomsonie cały czas parametry były bardzo wysokie.

niestety to bolączka wszystkich tunerów - kiepskie głowice - miałem dwa fergusony i na tej samej instalacji antenowej zachowują się rożnie - widać ze w tv sprzęt jest lepszy.
u mnie na antenie siatkowej jak i yagi odbieram Śrem
ferguson 8100 - mux2 ok mux3 zacięcia
ferguson t50 - mux2 brak lub zacięcia siła sygnału i jakość lata od 0 do 95 mux3 ok
a mux3 nadaje z mniejsza mocą
na tej samej antenie tuner w laptopie chodzi bez problemu.

na innej antenie w innym miejscu też Śrem f8100 działa ok natomiast ft50 ma problem z mux3 - w tej samej instalacji podłączone 3 tv samsunga chodzą bez problemu

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Signal HD-507

Post autor: qwerty »

Nie koniecznie winna jest głowica. Sam zrobiłem na rozdzielaczu. Na jednej końcówce (krótszej o kilka cm) mam jakość: 70%, na drugiej: 60%. Być może coś źle zrobiłem, albo nie równo się indukują.

eMumatic

Re: Signal HD-507

Post autor: eMumatic »

chcialbym wyrazis swoja opinie o tunerach wtykowych. mam nadzieje, ze nikogo nie uraze. moim zdaniem to jest chybiony pomysl. po pierwsze, to zeby podlaczyc pendrive trzeba wkladac rece za telewizor. po drugie, to te tunery do ktorych jest aktualizacja oprogramowania smc7828 zauwazylem, ze softy sa niedopracowane. przeciez do innych mstar bylo juz wczesniej e-ac3, a tu trzeba kombinowac z poprawkami, o ile sa. po trzecie, te cala czujke trzeba przykleic gdzies. czy to takie fajne przyklejac cos do telewizora, albo stolika? po czwarte i nawiazujace do punktu pierwszego, to tunerki stojace przy telewizorze ladnie wygladaja. tak placzecie za tym signalem 507 hd, jakby to bylo niewiadomo co. byl pierwszy i to tyle. do innych, niestety nie do wszystkich sa tez aktualizacje.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Signal HD-507

Post autor: @GUTEK@ »

Nie każdy kupuje tuner tylko po to by podłączać do niego pendrive, po za tym zawsze są przedłużki usb. Po drugie co jest niby niedopracowane w sofcie Signala? E-AC3 jest już od kwietnia i działa poprawnie. Po trzecie i czwarte, rzecz gustu, nie każdy lubi mieć kolekcje skrzynek poukładanych w koło telewizora, uważam że dla tv crt taki tuner typu Signal 507 to bardzo dobre rozwiązanie. A płaczemy z tego powodu że tuner miał jeden z bardziej dopracowanych softów, Dipol wprowadził część uwag użytkowników oraz czujkę ir z ledem, chociaż ona akurat nie każdemu odpowiada. Niektóre klony Signala nadal pozostają kompletnie bez supportu.

tomaszek18

Re: Signal HD-507

Post autor: tomaszek18 »

tomarex napisał(a):
Czy ktoś ma porównanie w odbiorze na Signal HD-507 i na innym sprzęcie z tej samej anteny?
telewizor samsung PS42C430A1W z wbudowanym tunerem DVB-T - jakość 100 % sygnał 100 %
Signal 507 - sygnał 96-97 % jakość nie wiem jak sprawdzić ale nic się nie przycina przynajmniej u mnie

eMumatic napisał(a):
po pierwsze, to zeby podlaczyc pendrive trzeba wkladac rece za telewizor
Zastosowałem przedłużkę usb, pare złotych kosztuje:)
po drugie to te tunery do ktorych jest aktualizacja oprogramowania smc7828 zauwazylem, ze softy sa niedopracowane. przeciez do innych mstar bylo juz wczesniej e-ac3, a tu trzeba kombinowac z poprawkami, o ile sa.
Od kwietnia jest update z obsługą E-AC3
te cala czujke trzeba przykleic gdzies. czy to takie fajne przyklejac cos do telewizora, albo stolika?
Rozwiązałem to w sposób:
http://imageshack.us/photo/my-images/810/czujkaf.jpg/
Zalety:
- w przypadku zmiany telewizora nie zostanie Ci plama z kleju, nie wyczerpiesz kleju
- lampka nie razi po oczach przy dobrym zasięgu pilota
Wady:
- jeśli chcesz podłączyć słuchawki musisz wyjąć czujkę, ja osobiście nie używam tego gniazda
- nie każdy ma takie wgłębienie / wejścia z przodu w telewizorze
po czwarte i nawiazujace do punktu pierwszego, to tunerki stojace przy telewizorze ladnie wygladaja.
Zależy od gustu, ja nie mam miejsca na tą paczkę obok telewizora ani na nim, więc dla mnie to dobre rozwiązanie , to nie jest nagrywarka dvd że trzeba mieć do niej dostęp itp, wystarczy sobie przedłużkę usb wyprowadzić i czujkę do pilota no i zapewnić jakąś wentylację dekoderowi

A tak na koniec jeszcze
Spotkałem się na różnych forach że ktoś rozdziela sygnał z anteny siatkowej na 2 telewizory i sie potem dziwi że na tym 2 mu nic nie działa, zapomina o podstawowej rzeczy - w standardowych rozdzielaczach nie ma kondensatora który jest potrzebny do prawidłowego działania rozdzielacza, chodzi o to, żeby prąd z zasilacza trafiał do anteny, a nie do drugiego telewizora. Pozdrawiam.

tomarex

Porównanie z Signal HD-507

Post autor: tomarex »

Bardzo bym prosił o dalsze porównania.
Z tego co koledzy napisali wynika że bywają duże różnice w możliwościach odbioru na różnym sprzęcie.
Niekiedy jednak może to być złudne. Na ten tekst mogą oburzyć się niektórzy.
Chodzi o strojenie anten długością kabla. Są przeciwnicy i zwolennicy.
Niestety jakość stosowanych popularnych kabli, osprzętu i na koniec prawidłowa impedancja wejść odbiorników, a na dodatek często wysoki SWR samej anteny sprawia że pojawia się fala stojąca w kablu i niestety wtedy spotykamy się z osłabieniem, lub nawet wycinaniem niektórych częstotliwości.
Wtedy właśnie możemy zestroić instalację długością kabla (najczęściej przycinając kabel), aby uzyskać maksimum sygnału.
Takie dopasowanie uzyskujemy dla konkretnej częstotliwości. Czyli poprawiamy jeden kanał, a inny możemy jednocześnie pogorszyć. W korzystnym przypadku pogorszymy częstotliwość na której nic nie oglądamy.
Napisałem to po to, aby uświadomić że porównując sprzęt, musi on być podłączony do tego samego kabla bez żadnych przedłużek itp.
Chociaż może się zdarzyć że gniazdo antenowe odbiornika jest jeszcze połączone wewnętrznym kabelkiem z głowicą. Wtedy porównanie może być nie miarodajne.

tomaszek18

Re: Signal HD-507

Post autor: tomaszek18 »

W takim razie ja tylko dodam, że do mojego signala od anteny jest długość kabla wynosi 15 metrów, a do telewizora z wbudowanym tunerem DVB-T 27 metrów. I jakość sygnału jest na nim lepsza, niż na signalu, ale na 100 % to zaleta głowicy samsunga która jest po prostu czulsza. Co do wycinania częstotliwości przez kabel to tylko kable z linką zamiast pojedynczego druta lub brakiem folii przy ekranie, czyli tanie podróbki, na kabel nie ma co żałować tych kilkudziesięciu groszy za metr więcej.

Ale jeśli chodzi o sygnał na Signalu, to jak narazie nie spotkałem się z żadnymi zacięciami obrazu, co prawda na początku wkurzało mnie to miganie przy przechodzeniu na i z reklamy, ale już się przyzwyczaiłem, mam antenę 15 metrów nad ziemią więc wątpię, że jakiś motocykl itp może zakłócić sygnał, w każdym razie z niczym takim się nie spotkałem, nie mieszkam w dużym mieście, jeśli chodzi o temperaturę obudowy to wszystko w normie po 6 - 7 godzinach ciągłej pracy tunera, to samo jeśli chodzi o obraz. Czujka mnie nie razi bo nie ma prawa, pilot doskonale łapie sygnał z paru metrów, jeśli chodzi o twardość przycisków to dałem pilot mojej babci i nie miała problemów ze zmianą kanałów, tak samo dziadek, więc jak dla mnie pilot jest ok, ktoś pisał że baterie latają w obudowie, u mnie nie ma takiego czegoś, wkładałem też akumulatorki i także nic, a one lubią być parę milimetrów którsze niż normalne paluszki AAA.

Jeśli chodzi o wady to denerwuje mnie trochę ten napis Wyszukiwanie... przy zmianie kanału oraz to, że przy wyjściu z telegazety kanał tak jakby od nowa się ładuje.
Przydałby się też inny pasek, bo te kropki to trochę dziwne rozwiązanie dla mnie.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Signal HD-507

Post autor: @GUTEK@ »

To że tv pokazuje 100%, a Signal 97% to raczej kwestia wyskalowania wskaźników, jak byś podłączył inny tuner na tym samym demodulatorze to by Ci pokazał albo te 100% albo mniej niż 97%, zależy co kto wpisał w tym wskaźniku.

Baterie w jednym pilocie latają, w innym nie, widocznie czasem się chińczykom za bardzo coś w środku wycięło i są luzy.

Pasek z kropeczkami to jak dla mnie idealne rozwiązanie, nie trzeba myśleć ile programu już przeleciało. Owszem mogliby zamiast nich dać coś mniejszego, ale nie jest źle.

Zablokowany