STRONG SRT8110

widzu

Re: SRT 8110 STRONG

Post autor: widzu »

Ponieważ niektórzy uzytkownicy tego forum (@betoff) nie potrafią prowadzić merytorycznej dyskusji, czerpiąc swoją wiedzę z internetu (to chyba największa bolączka dzisiejszych domorosłych fachowców), a ja nie mam czasu na szczeniackie przepychanki, proponuję poczekać aż KTOKOLWIEK załączy E-AC-3 i wtedy zobaczymy, który dekoder fonię obsługuje . Jednocześnie prosił bym Administratora forum o zabezpieczenie wpisów i logów z tego wątku, i jego zamknięcie, bo poziom wpisów osiągnął jakość z fotka.pl.
Dla spragnionych merytorycznej wiedzy:
EAC3 obsługuje do 13 kanałów audio 6.144 Mbit/s max, nie jest kompatybilny z dekoderami DD i wyjściem S/PDIF. Przy transmisji 7.1 wymaga 3.0 Mbit/s. Jedynym obecnie złączem zdolnym do transmisji strumienia cyfrowego EAC3 jest HDMI. No - to który dekoder na rynku ma dodatkowe wyjście fonii HDMI - panowie fachowcy ? Można też wyprowadzić wielokanałowy dżwięk SIEDMIOMA kabelkami po zdekodowaniu. Jaki dekoder na rynku ma te wyjścia ? Jak już pisałem, bić pianę może każdy.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: SRT 8110 STRONG

Post autor: qwerty »

Przeczytaj wymagania i odpowiedź producenta na temat DD+.

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: SRT 8110 STRONG

Post autor: lpf1972 »

widzu pisze:EAC3 obsługuje do 13 kanałów audio 6.144 Mbit/s max, nie jest kompatybilny z dekoderami DD i wyjściem S/PDIF. Przy transmisji 7.1 wymaga 3.0 Mbit/s. Jedynym obecnie złączem zdolnym do transmisji strumienia cyfrowego EAC3 jest HDMI. No - to który dekoder na rynku ma dodatkowe wyjście fonii HDMI - panowie fachowcy ? Można też wyprowadzić wielokanałowy dżwięk SIEDMIOMA kabelkami po zdekodowaniu. Jaki dekoder na rynku ma te wyjścia ? Jak już pisałem, bić pianę może każdy.
A po co Panu dodatkowe wyjście HDMI do audio? Przecież nawet interfejs w wersji 1.0 wspiera przesył audio z bitrate ponad 30Mbps z jednoczesną transmisją wideo do blisko 4Gbps? Począwszy od wersji HDMI 1.0 jest możliwe przesłanie m.in. DD+. Polecam odpowiednią lekturę i ostudzenie swoich emocji.

widzu

Re: SRT 8110 STRONG

Post autor: widzu »

Przecież nawet interfejs w wersji 1.0 wspiera przesył audio z bitrate ponad 30Mbps
Właśnie to napisałem :-)
A po co Panu dodatkowe wyjście HDMI do audio?
A co dekoder miałby robić z tym E-AC-3 wyświetlić ikonę ? Wszyscy badacze zgodności dekoderów z rozporządzeniem zapomnieli chyba, że dźwięk 7.1 jeśli kiedykolwiek będzie nadawany to po to, żeby go słuchać i nie da się tego robić na głośniczkach w telewizorze. Strumień danych trzeba albo zdekodować do 7-8 kanałów analogowych, albo przesłąć do wzmacniacza z dekoderem DD+. Po Euro-Scart - nie. Po RCA - nie. Po S/PDIF - nie. Więc jak ?
A dekodowanie E-AC-3 i downmix do stereo to jak Full HD na czarno-biały analog zamieniać. W jakim celu taka rekombinacja, żeby kineskopowe telewizory ratować ? Kto będzie miał ten sprzęt gdy nadawcy wyłączą inne strumienie i zostawią tylko E-AC-3, historycy telewizji ?

arik92

Re: SRT 8110 STRONG

Post autor: arik92 »

Z tym że nie trzeba od razu w tym E-AC3 nadawać transmisji w 7.1, ale 5.1. Było już wspomniane, że E-AC3 pozwala w porównaniu do AC3 i MPEG zaoszczędzić pasmo, które można przeznaczyć na zwiększenie jakości video. Ścieżka, która nadawana będzie jako 5.1 E-AC3 po S/PDIF wyjdzie jako 5.1 AC3.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: SRT 8110 STRONG

Post autor: JaroslawMroczkowski »

E-AC3 może być wykorzystane nie tylko do dźwięku wielokanałowego, ale także do przesyłania zwykłego stereo, a nawet mono. Zastosowany kodek pozwala znacząco zaoszczędzić pasmo.
Może czas żeby kolega @widzu się troszkę doszkolił.

Jeśli odbiornik nie posiada obsługi E-AC3 to jest NIEZGODNY z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i koniec dyskusji. Skoro ustawodawca zapisał taki wymóg to zgodność z wymaganiami krajowymi wymaga jego spełnienia.

widzu

Re: SRT 8110 STRONG

Post autor: widzu »

Panowie, ja to wszystko rozumiem i wiem,że jest rozporządzenie, tylko jeśli nazywacie "obsługą" przesyłanie w E-AC3 fonii mono czy stereo, albo downmix do AC3 (?) to przepraszam. Dla mnie "obsługa" to jest pełne wykorzystnie możliwości danych przez daną technologię. Bo idąc tym tropem myślenia, dekoder który odbiera MPEG i zamienia go na PAL też "obsługuje" MPEG, a obraz w MPEG-4 też można w 576i nadawać tylko jakoś wstyd chyba mówić, że to HD (?). Fajnie, że jest bardzo nowoczesne rozporządzenie tylko ani jednego odbiornika, który by odebrał sygnał E-AC3 w wersji nazwijmy to umownie Full i potrafił obsłużyć taki dźwięk. Nie piszcie, że jakiś dekoder jest zgodny jeśli nie dostarcza DD+ do ucha słuchacza bo TO JEST WŁAŚNIE OBSŁUGA E-AC3, a nie jakiś downmix do stereo, albo zysk na szerokości pasma.

widzu

Re: SRT 8110 STRONG

Post autor: widzu »

Może czas żeby kolega @widzu się troszkę doszkolił.
Właśnie o tytm piszę. Panie Jarosławie proszę opisać jeśli można, jak testował Pan dekodery w Polsce. Na ogólnopolskim forum twierdzi pan, że jeden dekoder obsługuje E-AC3, a drugi nie. Rozumiem, że jako zawodowiec nie wyraża pan swojej opinii na podstawie ściągniętych z netu instrukcji w pdf, a w przeciwieństwie do domorosłych "testerów" na pana opinii można polegać, bo reprezentuje pan poważną firmę, która ma dostęp do nadajnika emitującego E-AC3 i tam upewnił się pan co działa, a co nie (?). Rozwiał by Pan wszelkie dywagacje domorosłych badaczy, którym się wydaje, że jak coś przeczytają w internecie to mogą wypisywać całkowicie niepotwierdzone teksty gdzie chcą. Jak ja czegoś nie mogę sprawdzić to piszę nie wiem, tak mnie uczyli starzy mistrzowie fachu kiedy się "doszkalałem"

Awatar użytkownika
programista
Posty: 506
Rejestracja: 6 stycznia 2011, o 20:53
Miejscowość: Brak
Odbiornik: Ariva T30
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem, na zewnątrz budynku.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem" ~23km

Re: SRT 8110 STRONG

Post autor: programista »

widzu

Nie działa eac3 w tym odbiorniku i tyle, piszesz o domorosłych badaczach, a sam w kółko każesz innym sprawdzać czy działa czy nie, emitel nie ma obowiązku sprawdzać tunerów czy są zgodne z rozporządzeniem ministra infrastruktury, niestety użytkownik ma za zadanie sam to sprawdzić, ale już niedługo to się zmieni jak wejdzie ustawa i takie cuda już nie przejdą.
Nie wszyscy mają czy będą mieli super nowy tv hd, zestaw głośnikowy 5.1 czy 7.1, "obsługa" to wszystko co za tym idzie, jesteś egoistą , zapewniam, że jeszcze bardzo , bardzo wiele osób ma tv crt z mono lub stereo, w przypadku gdy nadawca zdecyduje się oszczędzić pasmo, może dojść do wyłączenia nadawania dźwięku w innym formacie niż EAC3 i wtedy jeśli urządzenie obsługuje ten format będzie możliwość downmixu i dalsze bezproblemowe odbieranie kanału dla osób bez zestawu głośników 5.1 z dekoderem eac3, takich osób jest wiele i zakup tego tunera w przyszłości może spowodować niemożność odbioru fonii, teraz wiesz czemu to jest tak ważne... TUNER NIE ZGODNY = NIE KUPOWAĆ

janek 77

Re: SRT 8110 STRONG

Post autor: janek 77 »

Nie po to cos nazywane jest normą, żeby ktoś z tym kombinowała. Downmix jest normie aby zapewnić najszersze możliwości odbioru.
Ciekawe co taki producent urządzenia teraz według kolegi @widzu wymyśli.
Powie urządznie Niezgodny z normą, kupujesz n własną odpowiedzialność ale możesz to obejść jak masz taką instalację.
czy powie jest zgodny z normą?

widzu

Re: SRT 8110 STRONG

Post autor: widzu »

Dobra, downmix jest potrzbny, PRZYZNAJĘ zostałem przekonany, jego brak może uniemożliwić odbiór fonii na starych telewizorach co bije po kieszeni użytkowników, przepis ma chronić widza i cieszyć użytkowników DD 5.1. Kompresja ma umożliwić lepsze upakowanie, OK.
Nie zostałem przekonany, że jakikolwiek dekoder jest zgodny z: ETSI TS 101 154 część 6.1 6.2 oraz ETSI TS 102 366, bo nikt tego nie jest w stanie sprawdzić. W moim rozumieniu tych dokumentów, żaden z obecnie sprzedawanych nie jest. Dlatego chciałbym zobaczyć jakieś wiarygodne testy bo wiadomo, że papier w ulotkach reklamowych jest cierpliwy.

janek 77

Re: SRT 8110 STRONG

Post autor: janek 77 »

Kolego nie da się tego obronić. To STB nie jest zgodne z normą.
Nie chodzi o to czy papier jest cierpliwy bo nie można zakładać że każdy producent kłamie.
Najczęściej klient nie czyta.

A jeśli chodzi o testy to nie można oprzeć się wrażeniu że bronisz tej sprawy mając nadzieję, że papier wszytko wytrzyma. Chyba producent, którego bronisz WIE co pisze lepiej od ciebie. Jakieś dziwne oczekiwanie, że wbrew specyfikacji producenta emitel albo uczestnicy forum dowiodą producentowi, że jest w błędzie i urządzenie odpowiada normie w zakresi E-AC3.
Według ciebie nie można niczego dowieść bo nie ma takiego nadawania i dalej będziesz twierdził swoje nie wiadomo po co ??? 8-)
traktuj to co na to wygląda nie jako ulotkę reklamową tylko specyfikację urządzenia lepiej na tym każdy i ty wyjdzie.
Ostatnio zmieniony 14 marca 2011, o 11:06 przez janek 77, łącznie zmieniany 1 raz.

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: SRT 8110 STRONG

Post autor: lpf1972 »

widzu pisze:Dobra, downmix jest potrzbny, PRZYZNAJĘ zostałem przekonany, jego brak może uniemożliwić odbiór fonii na starych telewizorach co bije po kieszeni użytkowników, przepis ma chronić widza i cieszyć użytkowników DD 5.1. Kompresja ma umożliwić lepsze upakowanie, OK.
Nie zostałem przekonany, że jakikolwiek dekoder jest zgodny z: ETSI TS 101 154 część 6.1 6.2 oraz ETSI TS 102 366, bo nikt tego nie jest w stanie sprawdzić. W moim rozumieniu tych dokumentów, żaden z obecnie sprzedawanych nie jest. Dlatego chciałbym zobaczyć jakieś wiarygodne testy bo wiadomo, że papier w ulotkach reklamowych jest cierpliwy.
Raz jeszcze apeluję o ostudzenie emocji.
Zaletą DD+ jest oszczędność pasma i możliwość łatwego downmixu do DD 5.1 a także stereo, mono. Pierwsza z przytoczonych norm (wymienione punkty) mówi o tworzeniu zawartości strumienia transportowego i zawiera m.in. opis dotyczący wydzielania dźwięku (strumienie mpeg, AC3 o E-AC3) z TS, druga norma to nic innego tylko opis samego AC3 i E-AC3. W żadnej z nich nie ma mowy że dźwięk musi być 7.1!
Gdy będziemy w tej szczęśliwej sytuacji, że przez DVB-T będzie transmitowany dźwięk E-AC3 w konfiguracji 7.1 i będę chciał odbierać te 8 kanałów, kupię odpowiedni odbiornik A/V korzystający w pełni z dobrodziejstw tego systemu, a zasili go STB zdolny obsłużyć E-AC3 poprzez jeden interfejs HDMI v1.3 (lub nowszy).

W mojej ocenie, mówiąc o obsłudze E-AC3 przez sprzęt, niekoniecznie należy myśleć wyłącznie o obsłudze dźwięku 8 kanałowego w sensie transmitowania go na 8 głośników. Dekoder powinien poradzić sobie z tym standardem kodowania i odpowiednio się zachować, czyli np. wysłać dźwięk E-AC3 na HDMI, lub/i zrobić downmix do 5.1 i podać na HDMI lub/i S/PDIF, lub/i zrobić downmix do stereo i podać na wyjścia analogowe.

Czyli jeszcze raz, prawidłowy odbiór strumienia i dalsze przekazanie go dalej nawet jako downmix. Oczywiście informacja o downmix powinna być zaznaczona na pudełku/w instrukcji/w specyfikacji (bo w przeciwnym razie działa inna ustawa i będziemy mogli żądać od sprzedawcy zwrotu zapłaconej ceny, z uwagi na niezgodność towaru z przedstawionymi warunkami umowy).

widzu

Re: SRT 8110 STRONG

Post autor: widzu »

Bardzo ucieszył mnie merytoryczny wpis @lpf1972 może uda się przeprowadzić ciekawą dyskusję bez wszechwiedzących troli. Nadal potwierdzam, że rozumiem istotę ograniczenia pasma i downmixowania, już raz przyznałem rację. Widzę, że moje argumenty są też uznawane :
będzie transmitowany dźwięk E-AC3 w konfiguracji 7.1 i będę chciał odbierać te 8 kanałów, kupię odpowiedni odbiornik A/V korzystający w pełni z dobrodziejstw tego systemu, a zasili go STB zdolny obsłużyć E-AC3 poprzez jeden interfejs HDMI v1.3 (lub nowszy).
i że fonię E-AC3 7.1 można obecnie przesyłać tylko przez HDMI, nie koniecznie aż 1.3 bo po starszym też idzie. Tu jednak pojawia się problem, który wszyscy zakrzyczeli bo nie zrozumieli, może źle napisałem ? Minister pisze : ...powinien dekodować strumienie cyfrowe fonii... Dekodować to nie oznacza przesyłać do kolejnego dekodera w celu dekodowania. Nie oznacza to również "downmixować" o "downmixie" jest kolejna linia w podpunkcie i on jest jasny dla wszystkich. Co więcej czytamy, że mamy mieć zgodność z E-AC3.
niekoniecznie należy myśleć wyłącznie o obsłudze dźwięku 8 kanałowego w sensie transmitowania go na 8 głośników.
I tu się różnimy w ocenie i tylko w ocenie !
Prosta dygresja: Autostrada MUSI dawać możliwość jazdy 140km/h zgodnie z odpowiednim rozporządzeniem ministra - wtedy i tylko wtedy taka droga jest autostradą. Nieważne czy ktoś jedzie 40km/h , czy nadaje mono lub z dużą kompresją. Zgodność oznacza dawanie wszystkiego co jest w normie - 7 niezależnych kanałów dżwiękowych dekodowanych w STB. Tu brak miejsca na interpretację i to jest duży problem ale mleko się już wylało ...

widzu

Re: SRT 8110 STRONG

Post autor: widzu »

A dla troli szykuję niespodziankę, oj będzie strasznooo... ;)

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: SRT 8110 STRONG

Post autor: @GUTEK@ »

widzu pisze:A dla troli szykuję niespodziankę, oj będzie strasznooo... ;)
... właśnie na użytkowników forum padł blady strach... co teraz z nami będzie pomyśleli. :lol:

A tak z ciekawości ile koledze płaci producent za reklame tunera?
Bo może sam się zajmę takim reklamowaniem ;)

janek 77

Re: SRT 8110 STRONG

Post autor: janek 77 »

Kolega widzu... zapomiasz chyba do czego ma słuzyć STB.
Bo ja nie zamierzam kupować do np. TV Samsung UEC326000, który spełnia wymagania normy, jeszcze STB, który kolega reklamuje. Bo i po co. moe to osamotnione spojrzenie
ale
Natomiast ludzie, którzy nie chcą kupować nowych Tv a będą musieli oglądać DVB-T po wyłączeniu/albo chcą teraz... będą się rozglądali za jakimś STB, który spełnia normy bo nie wiadomo jakie bedzię za chwilę nadawanie. a o HDMI to zapomnij

Komfort używania tych urzadzeń jest zbyt mały aby porównywac to do TV. Zostaje jeszcze nagrywanie. ale za 60 zł mogę nagrać co chcę na laptopie i odtworzyć na TV czy PC.

STB powinno spełniać normy bo ja nie widzę sensu stawiania kolejnych szafek w pokoju telewizyjnym i myślenie w takim kontekście o dźwięku 8 kanałowym to śmieszne zajęcie dla pasjonatów na 15m2 powierzchni.. bo jak sie będę chciał oszołomic to pójdę na spacer 8-)

rsms

Re: SRT 8110 STRONG

Post autor: rsms »

Ja się z kolegą widzu oczywiście nie zgadzam w jego niezrozumiałej walce o stronga..
No ale te dwa zdania, chociaż napisane jednym tchem, są ze sobą chyba całkiem sprzeczne :D
Komfort używania tych urzadzeń jest zbyt mały aby porównywac to do TV. Zostaje jeszcze nagrywanie. ale za 60 zł mogę nagrać co chcę na laptopie i odtworzyć na TV czy PC.
Jeżeli można mówić jednocześnie o komforcie i o nagrywaniu na PC.. to sorry.. ale na pewno można porównać komfort pracy na TV z najsłabszym nawet STB :D

Awatar użytkownika
programista
Posty: 506
Rejestracja: 6 stycznia 2011, o 20:53
Miejscowość: Brak
Odbiornik: Ariva T30
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem, na zewnątrz budynku.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem" ~23km

Re: SRT 8110 STRONG

Post autor: programista »

Bo kolega widzu rozdmuchuje sprawę braku obsługi EAC3, po prostu nie może tego przyjąć do wiadomości, stąd odpowiedź na jedną opinię o tym, że tuner ten nie obsługuje EAC3 w wykonaniu widzu jest bardzo przydługa, waleczna, głupio-pseudo na (nie)temat, jakieś wywody poboczne bez sensu i parcie na promocję, a przecież prawdopodobnie wystarczy poczekać na aktualizację, która takową obsługę zapewne wprowadzi.

widzu nie traktuj wyrażania opinii o braku EAC3 w tym tunerze jako ataku na cały tuner, swoją drogą tunerek dość fajny z tych tańszych na pewno jeden z lepszym jeśli chodzi o wsparcie producenta.

Nie każdy ma zestaw 5.1 czy 7.1, ale nikt nie chce zostać z palcem wiadomo gdzie jak by było tak, że kanał będzie tylko z EAC3, bo wtedy sobie nie posłucha wcale.

Dla tych co mają w planie kupić ten tuner zalecam po prostu poczekać z zakupem na aktualizację z obsługą EAC3.

janek 77

Re: SRT 8110 STRONG

Post autor: janek 77 »

Ja sprzedałem koledze do kablowki stary LCD z MPEG2 i kupiłemn nowego Samsunga. Nie będę się bawił w kolejne szafki i pudła.

Dokładnie
Komfort używania tych urzadzeń- STB - jest zbyt mały aby porównywać to do TV.
Szczególnie w sensie oglądania na bieżąco

Pozostaje kwestia nagrywania programów.
ja nie widzę dyskomfortu nagrywania na laptopie z tunera USB, chyba że kolega nie wie o czym mowi bo nie używał

I tutaj wolę używać tuner USB na laptopie jeśli mam się męczyć z dodatkowym urządzeniem do telewizora, który i tak odbiera MPEG 4

A dla mnie STB posiadając TV z MPEG4 to po co???
To potrzebne wielu ludziom bez kablówki czy bez platformy ze starym kineskopowym TV lub też nieudanym zakupem TV LCD z MPEG2

tego typu STB który promuje kolega widzu to okres przejściowy pomiędzy analogiem a cyfrówką - a właściwie między starym TV a nowym dostosowanym do norm nadawania- gdzie potrzeba jak największej zgodności urządzeń z normą bo nie wiadomo jakie będzie nadawanie i tyle takie urządzenie ma zabezpieczyć.
Po to koledzy wymieniają się testami czy uwagami aby kupować świadomie

ale

potem to po co. 8-)
ja bym STBza nic nie kupił.
Bo dla mnie tworzenie kina domowego w oparciu o tuner, który ma w zamiarze producenta(wygląd, opcje i sprawność działania) zabezpieczyć odbiór DVB-T da ludzi, którzy różnych przyczyn nie mogą zmienić odbiornika TV, to troche chore... 8-)

Podstawowe opcje. spełnia lub nie spełnia i tyle. komfort jak już powiedziałem takich urządzeń żaden
Ostatnio zmieniony 15 marca 2011, o 00:16 przez janek 77, łącznie zmieniany 2 razy.

Zablokowany