Tuner DVB-T i analogowy

Alex

Tuner DVB-T i analogowy

Post autor: Alex »

witam na moim terenie jest nadawany tylko MUX 2. Więc moje pytanie brzmi czy na tunerze dvb-t odbiore też sygnał analogowy Tvp 1, tvp-2. może to wydać się smieszne pytanie ale nie znalazłem w necie na nie odpowiedzi. :D

arik92

Re: tuner DVB-t a sygnał analogowy

Post autor: arik92 »

Nie, dlatego że tunery dvb-t nie mają wbudowanego tunera analogowego. Poza tym nikt chyba nie produkuje zewnętrznych tunerów hybrydowych które posiadają zarówno tuner analogowy oraz cyfrowy.

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: tuner DVB-t a sygnał analogowy

Post autor: Kpc21 »

Zdarzały się zewnętrzne tunery analogowe, których przeznaczeniem był odbiór TV analogowej na monitorze komputerowym bez włączania komputera. Poza tym tuner analogowy mają też magnetowidy i stacjonarne nagrywarki DVD. Natomiast hybrydowych raczej nie ma. Chyba każdy telewizor ma wbudowany tuner analogowej TV naziemnej. Nie spotkałem się z takim, który miałby tylko tuner cyfrowy albo wbudowany wyłącznie tuner satelitarny lubo DVB-C. Gdyby odbiornik nie miał w ogóle tunera, nie byłby telewizorem, tylko monitorem.

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: tuner DVB-t a sygnał analogowy

Post autor: eter »

Wszystko powyżej to prawda, dodać należy jedynie dla jasności,że jest duża liczba tunerów hybrydowych(analog + DVB-T) podłączanych do komputerów, nie zaś do odbiorników TV.

Alex

Re: tuner DVB-t a sygnał analogowy

Post autor: Alex »

To co sugerujecie żebym rozdzielił kabel jakimś rozgałężnikiem i jeden koniec do telewizora a drugi do tunera ale czy to ma prawo działać ? cyba że się wyłączy napięcie w tunerze na na antene ?

_chris_

Re: tuner DVB-t a sygnał analogowy

Post autor: _chris_ »

Alex pisze:To co sugerujecie żebym rozdzielił kabel jakimś rozgałężnikiem i jeden koniec do telewizora a drugi do tunera ale czy to ma prawo działać ? cyba że się wyłączy napięcie w tunerze na na antene ?
A po co takie kombinacje? Wszystkie znane mi zewnętrzne dekodery DVB-T posiadają tzw. "przelotkę antenową" (LOOP) - czyli antenę wtykamy do gniazda antenowego dekodera, a gniazdo "przelotki" łączymy z gniazdem wejściowym TV. I już. Jeśli dodatkowo wzmacniacz w antenie zasilany jest napięciem +5V, to w dekoderze ustawia się wystawianie napięcia zasilającego poprzez gniazdo antenowe (jeśli dekoder ma taką funkcję, bo są takie, które nie mają). I już. :D

A jeśli trzeba z jakichś względów zastosować rozdzielacz sygnału antenowego na tuner i TV oraz zasilać antenę koniecznie z tunera, to wtedy trzeba by było zastosować rozdzielacz satelitarny (taki z pasmem 47...2150 (2500)MHz) z przenoszeniem napięcia zasilającego. I też już. :D

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: tuner DVB-t a sygnał analogowy

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Nie wszystkie STB mają zwrotnicę.
Za to praktycznie wszystkie odcinają zasilanie zwrotnicy przy przechodzeniu w stan uśpienia. Ponieważ są to zwrotnice aktywne, bez zasilania stają się tłumikiem sygnału. Oczywiście zanika też +5V, więc antena przestaje być zasilana.

Kwestia dyskusyjną jest jak to powinno być zrobione, czy wdrażamy zasady ekoprojektowania i minimalizujemy pobór prądu. Przecież tylko nieliczni będą wykorzystywać wbudowaną zwrotnicę, najwyżej włączą STB na ten czas. Czy zostawiamy zasilanie wybranych komponentów, ale wtedy nie zmieścimy się poniżej 1W w stanie czuwania, co przy kilku milionach odbiorników daje się już zauważyć 'w elektrowni'.

Jeśli ktoś chce mieć wbudowaną zwrotnicę i do tego pracującą cały czas musi dokładnie sprawdzić co kupuje.
Z własnego doświadczenia powiem, że zasilanie zwrotnicy w czasie czuwania to w wielu przypadkach kwestia programowa, po aktualizacji SW w STB funkcja się pojawiła, po kolejnej zniknęła.

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: tuner DVB-t a sygnał analogowy

Post autor: Kpc21 »

Trzeba wziąć pod uwagę, że póki co raczej trudno u nas o wzmacniacze antenowe na 5V. Ale pewnie się to zmieni, bo wzmacniacze na 12V wymagają zawsze podłączenia zasilacza, który to lubi się psuć. Przy wzmacniaczu na 5V, napięcie dostarczy tuner, a dopiero kiedy nie będzie on miał takiej funkcji, podłączy się zasilacz na 5V.

_chris_

Re: tuner DVB-t a sygnał analogowy

Post autor: _chris_ »

JaroslawMroczkowski pisze:Nie wszystkie STB mają zwrotnicę.
Za to praktycznie wszystkie odcinają zasilanie zwrotnicy przy przechodzeniu w stan uśpienia. Ponieważ są to zwrotnice aktywne, bez zasilania stają się tłumikiem sygnału. Oczywiście zanika też +5V, więc antena przestaje być zasilana.
Odcinanie zasilania zwrotnicy jest wbrew idei umieszczania w dekoderze tejże zwrotnicy, bo przecież z założenia służy ona do przesłania sygnału antenowego do innego odbiornika, jak TV, VCR czy nagrywarka.

Jak patrze, to odbiorniki, które miałem w ręku nie wyłączają zwrotnicy na stand-by. Z ciekawości popatrzyłem w mój X7 - on też nie wyłącza zwrotnicy przy przejściu na stand-by - więc zachowuje się prawidłowo. Ale za to wyłącza +5V.
JaroslawMroczkowski pisze:Kwestia dyskusyjną jest jak to powinno być zrobione, czy wdrażamy zasady ekoprojektowania i minimalizujemy pobór prądu. Przecież tylko nieliczni będą wykorzystywać wbudowaną zwrotnicę, najwyżej włączą STB na ten czas. Czy zostawiamy zasilanie wybranych komponentów, ale wtedy nie zmieścimy się poniżej 1W w stanie czuwania, co przy kilku milionach odbiorników daje się już zauważyć 'w elektrowni'.
bo ja wiem? Pobór mocy takiej zwrotnicy będzie znikomy - gdzieś w okolicach 0,1W, a może i mniej, więc zapewne nie wpływa on decydująco na owe 1W.

Natomiast, co do +5V i ekologii, to warto zauważyć, że w dekoderze mamy w ogólności wewnętrzny zasilacz impulsowy, który ma o wiele wyższą sprawność od naszego typowego antenowego zasilacza transformatorowego ze standardowym stabilizatorem. Zasilając więc wzmacniacz z tunera stracimy mniej mocy na samym zasilaczu niż przy zasilaniu z zasilacza zewnętrznego.

Oczywiście, dodatkowe oszczędności mamy w momencie wyłączania dekodera, jeśli nie ogląda się TV, a dekoder na stand-by wyłącza +5V.

I jeszcze jeden plus zasilania z tunera - przestaje istnieć kwestia zakłóceń wprowadzanych przez zewnętrzne zasilacze antenowe. I ich niezawodności.

Natomiast ciekawe jest to, że TV standardowo napięcia zasilającego wzmacniacz nie mają.
JaroslawMroczkowski pisze:Jeśli ktoś chce mieć wbudowaną zwrotnicę i do tego pracującą cały czas musi dokładnie sprawdzić co kupuje.
Z własnego doświadczenia powiem, że zasilanie zwrotnicy w czasie czuwania to w wielu przypadkach kwestia programowa, po aktualizacji SW w STB funkcja się pojawiła, po kolejnej zniknęła.
I to jest najgorsze, bo nigdy nie wiadomo, co stanie się po upgradzie softu.

Alex

Re: tuner DVB-t a sygnał analogowy

Post autor: Alex »

Sorry, że tak późno odpowiadam
Widze że temat zszedł na ciemną strone mocy :-)dla mnie
napiązując do tej przelotki LOOP co pisał chris rozumien to tak mam włączony dekoder DVB-T podłączam przez tą przelotke telewizor i oglądam MUX 2 wyłączam dekoder i oglądam tvp 1, tvp 2 analogowo.

A czy można tak samo tylko przez Kabel EURO SCART ?

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: tuner DVB-t a sygnał analogowy

Post autor: kemi73 »

Nie nie można bo tuner dekoduje sygnał cyfrowy i obraz jest przesyłany do telewizora za pomocą właśnie gniazda SCART. Co do samego sygnału z anteny to podejrzewam że masz też wyjście antenowe z tego tunera i to wyjście podłączasz do głowicy analogowej telewizora. Natomiast co do tunerów hybrydowych (analog+DVB-T) to takie istnieją i na USB (dla komputerów) oraz jako STB wystarczy tylko poszukać. Inna sprawa Alex nie napisałeś co za model tunera cyfrowego posiadasz.

Alex

Re: tuner DVB-t a sygnał analogowy

Post autor: Alex »

Dekoder to Lark Enjoy 1.0 z Tesco za 150 zł :)
pytam sie bo jeszcze jest za zimno żeby wyjśćna dach i zamontować antenke.
Ale wydaje mi sie że na 99% będzie działać telewizja analogowa jak wyłącze tuner.
kabel antenowy wchodzi do tunera jest też drugie wyjście kabel antenowy do wpiąć do tunera telewizora. Wyłączony tyner DVB-T powinien przepuszczaś sygnał z anteny.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: tuner DVB-t a sygnał analogowy

Post autor: kemi73 »

No nie zawsze tak jest, ale na pewno będzie sygnał przepuszczany przy przełączeniu tunera w standby. Wszystko zależy od tego czy jest tam głowica aktywna czy pasywna.

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: tuner DVB-t a sygnał analogowy

Post autor: lpf1972 »

W Ariva T50... Gdy w konfiguracji masz ustawione żeby w "stand by" nie wyświetlał zegara, to na loop nie ma sygnału. Jeśli w "stand by" ma wyświetlać sygnał, to zwrotnica w odbiorniku jest zasilana i sygnał jest :)
Podejrzewam, że w innych dekoderach może być podobnie.

oodynus

Re: tuner DVB-t a sygnał analogowy

Post autor: oodynus »

Witam panowie i panie
mam taki problem kupiłem mojej babci te Samsung LE32D450 dokupiłem do niego antene dvb-t i wszystko było by pieknie gdyby nie fakt, że zasilacz do anteny gaśnie po podłączeniu wtyczki do telewizora.

Pytanie jest nasepujące czy da sie to jakoś obejść antena działa na innym telewizorze panasonic.

Probowałem szukac jakis opcji która pozwala na zasilania wzmacniacza bezposrednio z TV ale nie znalazłem takiej opcji.

Sprawdzałem na inym modelu TV firmy samsung i ten sam efekt, po podłączeniu wtyczki do TV gasnie zasilacz i obraz cyfrowy znika

POMOCY

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: tuner DVB-t a sygnał analogowy

Post autor: JaroslawMroczkowski »

TV Samsung nie ma możliwości zasilania anteny.

Wyjaśnijmy może najpierw co to jest "antena DVB-T"???

A czy we wtyczce anteny jest separacja składowej stałej (kondensator, itp)? Z objawów wynika, że chyba nie, a to może być niebezpieczne dla głowicy w telewizorze.

oodynus

Re: tuner DVB-t a sygnał analogowy

Post autor: oodynus »

Antena jest taka do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej. Wtyczka ma kompensator.
Co ciekawe przy wyłączonym TV dzieje sie to samo Telewizor nie jest podłaczony do sieci. a gdzy tylko podłącze antene zasilacz ( z anteny) gasnie.
Może być tak że telewizor też ma jakąś separacje w postaci kondensatora i to sprawia te problemy ?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: tuner DVB-t a sygnał analogowy

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Jeśli masz woltomierz sprawdź, czy na pewno nie pojawia się stałe napięcie (około 5 albo 12V w zależności od rodzaju anteny i zasilacza) na wtyczce antenowej.

tadkun

Re: tuner DVB-t a sygnał analogowy

Post autor: tadkun »

Z tych wypowiedzi wydedukowałem, że może znalazłoby się dla mnie rozwiązanie w sytuacji kiedy mam dostęp też tylko do MUX-2 – mam też nagrywarkę DVD i magnetowid – i kupiłbym DVB-T (i jaki?). Jak to wszystko podłączyć aby jak najprościej działało bez konieczności odłączania (przełączania) kabla antenowego???

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Tuner DVB-T i analogowy

Post autor: plecho1 »

Kupujesz jakiś tuner DVB-T z przelotką antenową, jeśli jej nie ma to dokupujesz rozdzielacz antenowy na 2 lub na 3 TV jeśli takiej przelotki nie ma też nagrywarka. Do gniazda antenowego w tym tunerze podłączasz kabel antenowy dalej z wyjścia antenowego z tunera podłączasz przedłużacz antenowy do wejścia w nagrywarce i analogicznie z nagrywarki do TV. Następnie łączysz kablem SCART tuner z nagrywarką i nagrywarkę z TV.

Zablokowany