Tuner zewnetrzny z możliwością nagrywania w wielu formatach

soundchaser

Optymalny odtwarzacz/nagrywarka multimedialna

Post autor: soundchaser »

Szukam optymalnego dla mnie urządzenia multimedialnego.
Interesuje mnie głównie nagrywanie programów telewizyjnych, ale moja kablówka emituje programy analogowo, więc tuner dvb-t raczej odpada.
Jakie tego typu urządzenie polecacie (z twardym dyskiem co najmniej 1TB lub z możliwością podłączenia dysku zewnętrznego)?
Skłaniam się ku Emtec Cube Movie Q800 i na razie nie widzę nic lepszego do moich potrzeb.
Proszę o Wasze propozycje alternatywnych urządzeń tego typu.

RalphOcean

Dekoder cyfrowej telewizji naziemnej z funkcją nagrywania

Post autor: RalphOcean »

Obecnie mam analogowy tuner zewnętrzny podłączony do monitora. Czas go zastąpić czymś lepszym. Mam także sieć WiFi, do której warto się podłączyć z nowym urządzeniem (alternatywnie po kablu, ale trudniej). Nie jestem dobrze zorientowany na rynku elektroniki domowej, ale wiem czego potrzebuję:
Wymagania minimalne:
1. Dekoder TV naziemnej DVBT MPEG-4 z pilotem.
2. Nagrywanie nadawanych programów. Może być na nośnik wbudowany lub zewnętrzny Flash/dysk. chyba nawet lepiej na zewnętrzny gdyż można w drugą stronę czyli odtwarzanie z zewnętrznego dysku filmów/pokazy zdjęć.
3. Podłączenie do Internetu z odtwarzaniem filmów z YouTube itp.
4. Wyjście na monitor LCD.
Opcje:
5. Dysk wewnętrzny.
6. System operacyjny np. Linux i możliwość instalacji dodatkowych aplikacji.
7. HDMI.

Bardzo proszę o wszelkie rady, także dotyczące wymagań. Może z czegoś warto zrezygnować w zamian za inne korzyści? Jakie?

Czy w ogóle warto rozważać zakup niewielkiego komputera z WiFi i tunerem DVB-T czy jednak dedykowane rozwiązanie np. z Linuxem/innym systemem na pokładzie?

PS.
Liczę na niewielką dozę edukacji w temacie i z góry dziękuję.

janek 77

Re: Dekoder cyfrowej telewizji naziemnej z funkcją nagrywania

Post autor: janek 77 »

Humax HD-FOXT2 R1
http://www.humaxdirect.co.uk/product.as ... 90&cat=stb
Od ręki zabezpieczysz sobie przejście na DVB-T2, które nastąpi po uruchomieniu DVB-T bo nic tak nie cieszy biznes jak kasa wynikająca z ciągłych zmian.

elekdj

Tuner zewnetrzny z możliwością nagrywania w wielu formatach

Post autor: elekdj »

Czy istnieje taki tuner zewnętrzny dvb-T, który nagrywa, kompresuje w locie w różnych formatach?
Każdy nagrywa w .TS, ale taki zapis trzeba przenosić na komputer i kompresować dodatkowo, żeby mniej miejsca zajmował plik, a to czasochłonne. Przydałby się tuner, który kompresuje np do mp4, mkv.
Analogowy sygnał można było kompresować w ten sposób, mam np nagrywarkę zewnętrzną, która w locie kompresuje sygnał analogowy do divx, albo mpeg i nie trzeba już tego pomniejszać na komputerze. Nie kosztowała wiele.
Dodam, że w nagrywarkach zewnętrznych tv analogowej jest możliwość wycinania reklam, bo ktoś może powiedzieć, że trzeba przenosić dlatego pliki na komputer, żeby wycinać reklamy.
Też były takie tunery, które automatycznie wycinały reklamy podczas nagrywania wykorzystując wyższe natężenie dźwięku w reklamach.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Tuner zewnetrzny z możliwością nagrywania w wielu format

Post autor: @GUTEK@ »

Raczej nic takiego nie znajdziesz. Do takiej kompresji musiałby być naprawde mocny procesor w tunerze lub wyspecjalizowany dodatkowy układ. Może jakieś tunery linuksowe z górne półki dadzą sobie z tym radę, ale ja osobiście w to wątpie. W nagrywarkach DVD wymagana była kompresja żeby uzyskać format cyfrowy i była możliwość tego nagrania na DVD. Odbierając już sygnał cyfrowy z możliwosć nagrywania na pendrive lub wbudowany kilkuset gigowy dysk twardy nikt nie będzie tego ponownie rekompresował aby tracić na jakości.
Jeśli chodzi o wycinanie reklam to takie coś jest możliwe bez ponownej rekompresji.

W dodatku kompresowanie z h.264 do DivX czy MPEG (2 ?) mija się z celem, po co kompresować z lepszego kodeka na gorszy. Polecam kodek x264vfw, jest to jedna z darmowych implementacji h.264 - http://x264vfw.sourceforge.net/ i jakość w porównaniu z DivXem jest znacznie lepsza.

elekdj

Re: Tuner zewnetrzny z możliwością nagrywania w wielu format

Post autor: elekdj »

Ja korzystam z HandBrake z opcją ffmpeg mpeg4 bitrate 1300 i pomniejszam w ten sposób pliki .TS o połowę przynajmniej, jakość mnie zadowala, a pliki o połowę mniejsze.
Właśnie o taką kompresję mi chodzi w nagrywarkach zewnętrznych, a nie mpeg2.

Niestety technika jeszcze do przodu się tak nie posunęła, żeby takie nagrywarki robić, może w przyszłości będą takie robić, byłoby to bardzo wygodne.

Do wycinania reklam używam H264TS_Cutter czasami się wiesza, ale wyczułem kiedy, reklamy są często w formacie 4:3, a film jest w 16:9, program zawiesza się wdedy, gdy suwakiem natrafimy na przejście z 4:3 na 16:9, trzeba unikać tych momentów.
Od biedy można wycinać reklamy tym programem tsMuxerGUI jest stabilny, można też wycinać niepotrzebne ścieżki dźwiękowe.
Ostatnio zmieniony 27 lutego 2011, o 12:15 przez elekdj, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Tuner zewnetrzny z możliwością nagrywania w wielu format

Post autor: @GUTEK@ »

Ja używam Gordian Knot, niestety jest to dość stary program i nie obsługuje mpeg4, więc trzeba użyć dodatkowego skryptu żeby widział taki materiał, ale program mi pasuje więc wciąż go używam, ma dużo możliwości.

Dzięki za tą informację o H264TS_Cutter, zastanawiałem się dlaczego jeden materiał mi działa w nim ok a drugi nie. Spróbuj też takich programów do wycinania TSDoctor, Smart Cutter, TSSniper może któryś u Ciebie będzie lepiej działał. Do mpeg2 był ProjectX, niestety h264 on nie obsługuje i nie ma żadnego porządnego programu do wycinania w tym kodeku.

Edit: Przetestuje sobie tego HandBrake, wygląda ciekawie.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Tuner zewnetrzny z możliwością nagrywania w wielu format

Post autor: qwerty »

Ja lubię klasyk - virtualdub i megui. Ta para nigdy mnie nie zawiodła.

KrzysztofD
Posty: 278
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony W4000, Leadtek USB, Pi7010ix, Leadtek DTV1000T
Instalacja antenowa: HB9CV 3 metry nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN Warszawa

Re: Tuner zewnetrzny z możliwością nagrywania w wielu format

Post autor: KrzysztofD »

elekdj pisze: Do wycinania reklam używam H264TS_Cutter czasami się wiesza, ale wyczułem kiedy, reklamy są często w formacie 4:3, a film jest w 16:9, program zawiesza się wdedy, gdy suwakiem natrafimy na przejście z 4:3 na 16:9, trzeba unikać tych momentów.
Ja używam do przewijania w H264TS_Cutter kółka myszy i się nie wiesza ;)
Najprawdopodobniej ma znaczenie tutaj kodek użyty do podglądu obrazu, w moim przypadku przy użyciu DivX H.264 Decoder-a jest wszystko w porządku i materiały z różnymi/zmiennymi proporcjami nie wywołują żadnych niepożądanych reakcji w omawianym programie.

mike

Re: Tuner zewnetrzny z możliwością nagrywania w wielu format

Post autor: mike »

elekdj napisal:

>>>> Czy istnieje taki tuner zewnętrzny dvb-T, który nagrywa, kompresuje w locie w różnych formatach? Każdy nagrywa w .TS, ale taki zapis trzeba przenosić na komputer i kompresować dodatkowo, żeby mniej miejsca zajmował plik, a to czasochłonne. Przydałby się tuner, który kompresuje np do mp4, mkv.


Zanim nastepnym razem utworzysz podobny watek, poczytaj najpierw o co chodzi. Napisalem kiedys dosc obszernego posta na temet tego co w rzeczywistosci oznacza okreslenie "nagrywanie" realizowane przez tunery DVB-T, DVB-S itd. Wyklarowalem tam chyba dosc jasno, co na ten temat trzeba wiedziec, aby nie pisac takich glupot. Szkoda, ze Admin nie przypial tego posta na poczatku, bo to by wielu pomgolo zrozumiec co te tunery w rzeczywistosci robia, a w szczegolnosci to, czego NIE robia, a wiec ze NICZEGO NIE NAGRYWAJA, NICZEGO NIE KOMPRESUJA itd. itp.

Wiec jeszcze raz w kilku slowach: tuner DVB tylko zrzuca na dysk strumien wysylany przez nadawce w takim formacie, w jakim jest emitowany. Kopiuje po prostu na dysk to co wysylaja nadawcy, dlatego jakosc programow (techniczna rzecz jasna) mozna okreslic jako kopia 1:1 oryginalu.
KONIEC, KROPKA. Wiec sorry, ale pisanie o tunerach, ktore by cos kompresowaly, to delikatnie mowiac nieporozumienie. Tym bardziej wypisywanie glupot, ze zrzucony material MUSISZ ponownie kompresowac. NIE, nie musisz. A nawet wiecej: po jakiego grzyba cos tak bzdurnego robic ? Zeby sobie z wlasnej nieprzymuszonej woli popsuc jakosc zapisanego materialu ? To jakis absurd ! KAZDA rekompresja to pogorszenie i tak juz nedznej czesto jakosci nadawanych programow. Piszesz ze pliki sa za duze ? To jakis zart chyba. Przy cenach dyskow 1TB juz znacznie ponizej 200 zl pliki sa za duze ????

elekdj

Re: Tuner zewnetrzny z możliwością nagrywania w wielu format

Post autor: elekdj »

Czytać czytam dużo, bo interesują mnie różne zagadnienia techniczne, elektroniczne. Byłem ciekaw, czy jest przynajmniej jedno takie urządzenie, które nagrywa inaczej. Technicznie raczej realne by to było np: jeden procesor by przechwytywał obraz, a drugi kompresował, wycinał reklamy.
Nie robią i nie zrobią takiego urządzenia, bo nie będzie się opłacało producentom.

Przy zmniejszaniu plików, czy zmianie na inny format niż .TS nie chodzi zawsze o pojemność dysku. Faktycznie dyski są coraz tańsze i większe.
Na przykład łatwiej przez net przesłać plik 800MB niż 4,5GB.
U teścia, a czasami chce jakiś film ode mnie, bo on zapomniał nagrać, pliki .TS z mojej nagrywarki źle mu się odtwarzają, a pliki przekształcone do formatu mkv działają ok. Film skompresowany, aż tak bardzo nie traci na jakości jak dobrym programem to się robi.

mike

Re: Tuner zewnetrzny z możliwością nagrywania w wielu format

Post autor: mike »

>>> jeden procesor by przechwytywał obraz, a drugi kompresował, wycinał reklamy.
Nie robią i nie zrobią takiego urządzenia, bo nie będzie się opłacało producentom.

Nie, nie dlatego ze nie oplacaloby sie to producentom, tylko dlatego ze to nie ma najmniejszego sensu. ZADNEGO ! Jeszcze raz wyjasniam - tu nie ma zadnego przechwytywania obrazu !!! Z calego multipleksu odbiornik wybiera te strumienie, ktore sa potrzebne (z reguly sa to strumienie video i audio jednego kanalu, ale sa odbiorniki, ktoe umozliwiaja zapis nawet calego multipleksu i to zarowno jako osiem oddzielnych kanalow, zapisywanych kazdy osobno, jak i calego strumienia lacznie w jednym pliku - potem mozna to zdemultipleksowac samemu) i te strumienie zrzuca po prostu na nosnik. To czy zapisane pliki maja rozszerzenie ts, pvr, dvr itd. NIE ma zadnego znaczenia. Zawsze jest to tzw, transport stream. Jesli nadawca nadaje w MPEG-4, to takie sa zapisane pliki, jesli zas w MPEG-2 to tak wlasnie "nagrywaja" sie programy z takich kanalow. Zapisany strumien ma jakosc 1:1, bo jest w istocie niemal kopia tego co wysyla nadawca. Wiec KAZDA zabawa przy nim (zwiazana z rekompresja) jest bez sensu, bo pogarsza jakosc.

Bardziej zaawasowane odbiorniki maja mozliwosc edycji nagran (a wiec wycinania reklam, skracania, itp.) wprost z dysku, bezstresowo, bez problemow i bez komputera. W czesci z nich polega to tylko na oznaczeniu niepotrzebnych fragmentow i pomijaniu ich przy odtwarzaniu, co nie pozwala na odzyskanie miejsca po wycietych fragmentach, ale sa tez takie, w ktorych usniecie fragmentow jest rzeczywiste i nastepuje w sposob trwaly.

Jesli juz tak bardzo zalezy Ci na sile na przekompresowywaniu tego ze wzgledu na rozmiar, kup sobie karte graficzna oparta na chipsecie NVidia z procesorem najlepiej powyzej 2xx (np. nowoczesne karty 128 bit z DDR3 i HDMI to tylko 160 zl) i zastosuj ktorys program, ktory wykorzystuje technologie CUDA. Przekompresujesz pliki nawet 10 razy szybciej, poniewaz programy takie zaprzegaja do kompresji procesor karty graficznej. Na przyklad Cyberlink Mediashow pozwala na darmowe wyprobowanie mozliwosci bez zadnych znakow wodnych. Ale to jest temat rzeka, nie wiem czy to kogos wiecej interesuje.

widzu

Nagrywanie oryginalnej fonii i napisów na dekoderach z PVR.

Post autor: widzu »

Na początek poszedł Signal HD. Przy oglądaniu LIVE, nie ma problemów, można ustawić fonię polską lub oryginalną z napisami lub bez. Po nagraniu na PEN'a okazało się jednak, że napisy się nagrywają i można je włączać i wyłączać, ale fonia tylko z polskim lektorem, bez względu jaki strumień się wybiera :cry: Czy ktoś testował ustawienia Signala ? Albo inne dekodery, albo wie gdzie popełniam błąd ? Proponuję forumowy test tej funkcji w dekoderach.

michal77
Posty: 94
Rejestracja: 20 marca 2009, o 13:09
Miejscowość: Gorzyce
Odbiornik: LG OLED55B8PLA
LG 42LM620S
Hyundai FLN32TS439SMART
Instalacja antenowa: Tridigit + wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy/ Rybnik TVT

Re: Nagrywanie oryginalnej fonii i napisów na dekoderach z P

Post autor: michal77 »

U mnie na Opticum TS9600HD nagrywa obie fonie, napisy też ale nie wiem jak je włączyć potem na kompie. Przy odtwarzaniu nagrania na tunerze nic nie można zmienić (odtwarza tak jak było ustawione przy nagrywaniu).

janek 77

Re: Nagrywanie oryginalnej fonii i napisów na dekoderach z P

Post autor: janek 77 »

a jakim programem odtwarzasz na PC?

michal77
Posty: 94
Rejestracja: 20 marca 2009, o 13:09
Miejscowość: Gorzyce
Odbiornik: LG OLED55B8PLA
LG 42LM620S
Hyundai FLN32TS439SMART
Instalacja antenowa: Tridigit + wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy/ Rybnik TVT

Re: Nagrywanie oryginalnej fonii i napisów na dekoderach z P

Post autor: michal77 »

janek 77 pisze:a jakim programem odtwarzasz na PC?
Tuner nagrywa pliki .trp, niby odtwarza je PowerDVD, ale mają jakiś dziwny format i nie da rady odtworzyć bez przerobienia za pomocą np. TSDoctor. Mówię tutaj o plikach nagranych z kanałów HD, zwykłe SD mogę odtworzyć bez przerobienia za pomocą np. Media Player Classic - Home Cinema.

janek 77

Re: Nagrywanie oryginalnej fonii i napisów na dekoderach z P

Post autor: janek 77 »

PowerDVD ma odblokowane dekodowanie H264? 8-)
Bo jeśli nie jest to wersja komercyjna to ani SD ani HD nie otworzysz. Niezależnie czy to trp czy ts.

Dlatego pewnie odtwarzasz SD w Media Player Classic - Home Cinema.
bo ten używa filtrów DS np FFDshow.

trp podobno odtwarza KMPlayer bez problemów.

Jeśli masz gdzieś mały plik(z 5 MB) trp to mogę popatrzeć czym to łatwo odtworzyć.

Swoją drogą może należy zastanawiać się przy kupnie dekodera czy będzemy odtwarzali i edytowali póżniej pliki na PC

widzu

Re: Nagrywanie oryginalnej fonii i napisów na dekoderach z P

Post autor: widzu »

Panowie, ale nie o sofcie na kompach - o dekoderach. To naprawdę może być ważne przy zakupie dekodera, dla kogoś kto chce mieć tylko - nagraj - odtwarzaj. A więc Opticum TS9600HD nagrał fonię bez lektora ? Bo Signal chyba nie. Chyba, że ja czegoś nie umiem.

janek 77

Re: Nagrywanie oryginalnej fonii i napisów na dekoderach z P

Post autor: janek 77 »

Kolega zapytał to odpowiedziałem.
Ja rzumiem, że kolegę widzu interesuj coś innego ale...
Równie dobrze ważne jest w jakim formacie nagrywa STB bo chcemy to odtworzyć i obrobić na PC. Jeden chce to a 2 co innego

widzu

Re: Nagrywanie oryginalnej fonii i napisów na dekoderach z P

Post autor: widzu »

Po małej walce poszło ! Jednak to była tylko niewiedza. Signal HD nagrał wszystko. Przed nagrywaniem trzeba wybrać LANG -> AC3 Polski i wtedy w nagranym materiale mamy możliwość wyboru: LANG -> lektor/oryginał SUBTITLE -> napisy/bez. Można oglądać nagrany film w dowolnej kombinacji, to naprawdę zaczyna być fajne. Oby tak dalej.

Zablokowany