Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)

iwcz
Posty: 15
Rejestracja: 4 sierpnia 2013, o 11:17
Odbiornik: Evolve Andromeda
Instalacja antenowa: kablówka
Nadajnik - obiekt nadawczy: kablówka

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: iwcz »

Kupiłem tuner Ariva T760i jako spełniający wszystkie wymagania DVB T2 w Polsce i stwierdziłem że wykonuje swe funkcje bardzo przeciętnie, gorzej niż posiadane tunery DVB-T Kruger&Matz KM00186 i Evolve Andromeda a co najgorsze obraz TV jest wyraźnie zakolorowany. Ma odcień żółto-brązowy zwłaszcza w ciemniejszych partiach. Efekt ten występuje na odbiornikach TV plasma Panasonic ST50e i LCD LG. Nie występuje z ww tunerów DVB-T chociaż też są na procesorach Ali (M3606). Obraz jest normalny taki jak z kablówki lub anteny także wtedy gdy źródłem jest FboxAtv lub Fire Stick 4k. Połączenia urządzeń zawsze HDMI.
Czy komuś z posiadaczy T760i udało się to usunąć?
Pytanie do używających WIWA H.265 Maxx: Czy obraz TV z tego tunera też ma jakiś inny odcień niż obraz z anteny?

Chemick
Posty: 2
Rejestracja: 10 kwietnia 2020, o 13:45
Miejscowość: Świenidca
Odbiornik: Samsung
Instalacja antenowa: Zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęza

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: Chemick »

Witam,

Mam pytanie i wydaje mi się, ze jest one związane z tunerem DVBT. Mianowicie mieszkam w Świdnicy (os. Zawiszów). Wieczorami i w zimę bez problemu odbierałem naziemną telewizję cyfrową z 1 multipleksu czeskiego (kanał 36 Jesenik Praded). Teraz temperatura już nieco wzrosła i odbiór co normalne pogorszył się. Nie udało mi się ani razu natomiast złapać kanałów z muxów 2 i 3 na kanałach (51 i 53). Chcę podkreślić, że to i tak szczęście że łapię jakikolwiek czeski kanał bo antena zbiorcza ustawiona jest na Ślężę. Przypuszczam że nadawane tam na kanałach 55 i 58 nie pomagają złapać kanałów czeskich. Dodatkowo wyższe kanały gorzej się propagują, więc logiczne że złapać je trudniej niż 36 kanał MUX 1. Niemniej mam następujące pytania:

Co mogę zrobić żeby złapać kanały 51 i 53 z Jesenik Praded (moc nadawania jest taka sama jak kanału 36, nie wiem jak parametry FEC itp.)? Jest jakaś szansa żebym je złapał? Przestawienie anteny nie wchodzi w grę bo to zbiorcza. Nie bardzo mam też możliwość dostawiania anteny bo okna są skierowane w przeciwnym kierunku. Ktoś coś poleci?

Widzę w aplikacji DVBTmap.eu, że z nadajnika Jesienik Praded na kanale 26 i 28 są z tą samą mocą co kanał 36 MUX 11 i MUX 12 czyli to samo co 2 i 3 tylko że w standardzie DVBT2. Niestety mój odbiornik telewizyjny nie ma dekodera żeby odbierać DVBT2. Pytanie.. jaki dekoder DVBT2 polecacie? Zależy mi żeby był to jak najbardziej czuły dekoder, który pozwoli na odbiór DVBT2. Na jaki parametr należy patrzeć, aby wybrać ten najczulszy?

Jeszcze jedno pytanie.. z przykrością stwierdzam, że aplikacja DVBTmap.eu to porażka w porównaniu z tym czym była strona internetowa. Czy możecie polecić jakąś dobrą stronę gdzie da radę sprawdzić zasięg poszczególnych nadajników? Gdzie będą dostępne mapy pokrycia terenu itp.?

To tyle moich pytań. Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.

wieslaw
Posty: 104
Rejestracja: 3 lipca 2015, o 19:26
Miejscowość: Świdnica
Odbiornik: Viola HD T1 + OTV THOMSON 21DK24E
Instalacja antenowa: Antena siatkowa b/wzmacniacza
w mieszkaniu IIp.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Praded-Jeseniky, Ślęża

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: wieslaw »

Czułość odbiornika można znaleźć w instrukcji obsługi w specyfikacji technicznej (jeżeli jest)
n.p. poziom sygnału wejściowego DVB-T2: -70dBm ~ - 25 dBm. Im mniejsza wartość - przykładowo -75, -80, -85 dBm odbiornik ma większą czułość.
https://www.thomsonstb.net/downloads/ma ... _UM_PL.pdf
Wydaje mi się,że rozbudowa instalacji anteny zbiorczej mogłaby umożliwić odbiór czeskich programów.

Chemick
Posty: 2
Rejestracja: 10 kwietnia 2020, o 13:45
Miejscowość: Świenidca
Odbiornik: Samsung
Instalacja antenowa: Zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęza

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: Chemick »

Dziękuję za odpowiedź, właśnie na ten parametr patrzyłem, ale wielu producentów w ogóle go nie podaje według tego co zaobserwowałem. Oczywiście na Alledrogo i na MediaLaikach różnych to w opisach jest zawsze wysoka albo ekstrawysoka czułość, ale żadnego parametru nie ma podanego.. bo przecież to sklepy nie dla idiotów nieprawdaż? A napewno ich strony www i specyfikacje jakie tam podają.

Co do rozbudowy instalacji to nie ma na to szans niestety..

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: K63 »

Np. Ferguson Ariva T760 deklaruje możliwość odbioru sygnału od -78.5 dBm. Oczywiście nie oznacza to, że przy tak niskim poziomie sygnał będzie miał odpowiednią jakość - umożliwiającą stabilny odbiór.

Jędrol
Posty: 1
Rejestracja: 26 maja 2018, o 22:42
Miejscowość: Wrocław

Dekoder do filmów z obsługą h265/HEVC i polskich napisów

Post autor: Jędrol »

Witam wszystkich. Jak w temacie:szukam urządzenia które odtwarzałoby płynnie format HEVC/h265 oraz prawidłowo czytało polskie napisy do filmów, z możliwością edycji ich wielkości i płynnej zmiany położenia na ekranie. To są absolutnie wszystkie moje oczekiwania. Po prostu telewizorek nie obsługuje formatu HEVC/h265 ani polskich napisów-ma swoje lata. To tyle. Z góry dzięki.:)

Perry
Posty: 5
Rejestracja: 22 kwietnia 2020, o 15:45
Miejscowość: Nowa Brzeźnica
Odbiornik: Esperanza EV101
Instalacja antenowa: Logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca/Błeszno

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: Perry »

Witam wszystkich,

Posiadam tv (panasonic tx-26le7p), tuner dvb-t (esperanza ev101), a także antenę logarytmiczną.

Miałem wcześniej w posiadaniu tuner evolve arcadia, który nie miał większych problemów z jakości sygnału w przeciwieństwie niestety do obecnego, który w wielu kwestiach ustępuje poprzednikowi.

Jaki polecacie obecnie model z dobrą czułością głowicy, a także dostępem do WiFi. Cena nie gra roli, a liczą się tylko najlepsze parametry.

Ponadto mam dwa pytania. Jedno związane jest z proporcją obrazu w tunerze. Niestety w moim tv, który nie wyświetla obrazu w rozdzielczości 1080p (a jedynie 720p/1080i), także który nie posiada proporcji obrazu "1x1", przez co nieznacznie ucina boki na wszystkich kanałach, w szczególności w jakości HD, na wszystkich możliwych opcjach w tv jak i tunerze. W dwóch posiadanych tunerach proporcje obrazu wyglądały tak samo i zastanawiam się czy inne modele są w stanie inaczej wyświetlić obraz czy we wszystkich jednakowo? Druga kwestia czy każdy tuner DVB-T2 posiada HbbTV czy tylko wyjątkowe modele (bo w większości urządzeniach dostępnych na rynku, nie widzę żadnej wzmianki o tym).

Aktualnie waham się pomiędzy tymi tunerami:
https://www.dmtrade.pl/p14386,ab-crypto ... h-265.html
https://sklepsaturn.pl/tuner-dvb-t-t2-o ... -iptv.html
https://sklepsaturn.pl/tuner-skymaster- ... h-265.html

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: DanielK »

Dobry obraz i dobra czułość głowicy to AB Cryptobox.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: K63 »

Jeżeli chodzi o jakość, to popieram wybór Cryptoboxa. Ale jeżeli zależy Ci na HbbTV, to na polskim rynku takowe dekodery są nieosiągalne. Musisz szukać np. w czeskich ofertach.
https://www.czc.cz/pozemni-prijimace-pr ... 8700392=t1

Artur912
Posty: 155
Rejestracja: 23 kwietnia 2016, o 13:19
Odbiornik: Cabletech
Instalacja antenowa: Antena siatkowa na zewnątrz z lna-177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisła Jesenik Ostawa Opawa Klimkovice

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: Artur912 »

Cryptobox odpada bo nie ma dolby digital plus

Perry
Posty: 5
Rejestracja: 22 kwietnia 2020, o 15:45
Miejscowość: Nowa Brzeźnica
Odbiornik: Esperanza EV101
Instalacja antenowa: Logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca/Błeszno

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: Perry »

Artur912 pisze: 23 kwietnia 2020, o 18:37 Cryptobox odpada bo nie ma dolby digital plus
Trochę dziwne, że tak poważna firma nie posiada, takiej funkcji...

Co byś zaproponował?

Red
Posty: 8
Rejestracja: 25 maja 2019, o 20:13
Miejscowość: Kłodzko

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: Red »

Artur [....] mam Cryptobox 752 ten kodek DD+ odbiera ten tuner

Artur912
Posty: 155
Rejestracja: 23 kwietnia 2016, o 13:19
Odbiornik: Cabletech
Instalacja antenowa: Antena siatkowa na zewnątrz z lna-177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisła Jesenik Ostawa Opawa Klimkovice

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: Artur912 »

Według strony producenta ani 702t ani 752 combo nie ma DD+
https://www.abcomeu.com/ab-cryptobox-752hd-combo
https://www.abcomeu.com/ab-cryptobox-702t-2

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: DanielK »

Prosty test. Przełączenie ścieżki audio na DD+ i.... Działa! :-)
Widocznie mają błąd na stronie.

Model 752HD Combo sprawdziłem na amplitunerze Marantz i jak najbardziej działa prawidłowo. Mało tego, jakością dźwięku S/PDIF bije na głowę takie TV Samsung np. za 8k.

Perry
Posty: 5
Rejestracja: 22 kwietnia 2020, o 15:45
Miejscowość: Nowa Brzeźnica
Odbiornik: Esperanza EV101
Instalacja antenowa: Logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca/Błeszno

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: Perry »

Zapytałem u producenta i taka otrzymałem odpowiedź:

Dear XX, yes, AB CryptoBox 702T STB supports E-AC3 audio.

Krystek
Posty: 6
Rejestracja: 22 lutego 2016, o 05:00
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: SAMSUNG UE39F5500 (Analog/DVB-T)
GTMedia X8 Combo (DVB-T/T2)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: Krystek »

K63 pisze: 23 kwietnia 2020, o 17:43Ale jeżeli zależy Ci na HbbTV, to na polskim rynku takowe dekodery są nieosiągalne.
W specyfikacji tunera OCTAGON SF8008 na stronie sklepu jest wymienione HbbTV. Qviart LUNIX 4K [link] również obsługuje, tak jak i te drogie, wypasione tunery Dreambox.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: K63 »

O ile dobrze zrozumiałem, @Perry pytał o dekoder tv naziemnej, a nie combo.

Krystek
Posty: 6
Rejestracja: 22 lutego 2016, o 05:00
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: SAMSUNG UE39F5500 (Analog/DVB-T)
GTMedia X8 Combo (DVB-T/T2)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: Krystek »

OK. Mea culpa. Faktycznie w tych tańszych może nie być. Sam się przymierzam do kupienia jakiegoś - bardziej zaawansowanego - tunera, bo odbiornik w TV nie wspiera T2. Czy ten wspomniany OCTAGON SF8008 lub FERGUSON Ariva ATV Combo 4K [link] (cena jeszcze dla mnie do przełknięcia, chociaż już robi się trochę drogo) ktoś poleca? Ktoś miał z nimi do czynienia w realu i może podzielić się opinią? Szukam czegoś uniwersalnego, gdyby przyszło mi np. zamontować talerz sat albo podłączyć się do CATV.

ams8
Posty: 171
Rejestracja: 23 lutego 2010, o 09:39

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: ams8 »

Będę wdzięczny za wskazanie tunera DVB-T posiadającego następujące cechy:

1. dwie głowice czyli możliwość jednoczesnego nagrywania 2 programów z 2 różnych mux'ów
2. obszerne informacje w EPG - najbardziej zależy mi na tym, by była lista aktorów, reżyser, data produkcji, a nie tylko opis

Zdaję sobie sprawę, że niektórzy powiedzą "a poszukaj sobie, poczytaj..."
Szukam, czytam i niestety jest to bardzo trudne, nie jestem w stanie znaleźć potrzebnych mi informacji o EPG nawet w instrukcjach obsługi czy filmikach Youtube. Co do 2 głowic to znajduję informacje takie jak np. TWIN, i to jest okay, ale co to jest semi-dual tuner? Chyba umożliwia nagrywanie 2 audycji ale z tego samego mux'a?

Mój sprzęt jest stary i się sypie:
HYUNDAI R3250S ma dwie głowice, ale EPG jest bardzo skąpe, nie widać nawet opisów audycji.
Manta DVBT05 też ma dwie głowice i dość obszerny EPG ale jest w stanie wyszukiwać max 35 programów.
Evolveo - to jest chyba taki semi-dual tuner, brak listy aktorów w EPG i dziwaczny system nagrywania plików (długie filmy są dzielone na kilka plików).
Żaden z powyższych tunerów nie może liczyć na nowy firmware.
Przez chwilę miałem Xoro HRT 8772, ze dwa lata temu, pod pewnymi względami świetny ale to była porażka jeśli chodzi o EPG, pewnie teraz jest lepiej bo widzę, że producent pracuje nad firmware.

Pozdrowienia,
Andrzej

Perry
Posty: 5
Rejestracja: 22 kwietnia 2020, o 15:45
Miejscowość: Nowa Brzeźnica
Odbiornik: Esperanza EV101
Instalacja antenowa: Logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca/Błeszno

Re: Który z dekoderów wybrać

Post autor: Perry »

Zakupiłem AB CryptoBox 702T i 3 dniach użytkowania, pierwsze wrażenia:

NA PLUS:
- mniej zakłóceń przy słabszym zasięgu. (Taki sam % mocy sygnału jak i w Esperanza EV101, jednak zakłócenia w AB są od mniejszych wartości %)
- szybkie pojedyncze przełączanie kanałów
- dźwięk wydaje się być delikatnie barwniejszy,
- większy pilot (lepiej się go trzyma),

NA MINUS:
- seryjne przerzucanie kanałów się zacina (w sensie jak chcę, np. o 5 kanałów przerzucić na raz),
- skalowanie obrazu mogło być lepsze (w Esperanza, w formacie Pillar Box - obraz mniej był "ucinany").

Aplikacja G-MScreen, póki co nie działa z tym tunerem i nie wiem czy to wina aplikacji/tunera/moja, ale będę próbował jeszcze jakoś ogarnąć.

Co do skalowania, to ktoś może wie czy da się zmienić w jakichś zaawansowanych ustawieniach/trybie serwisowym, ustawienia skalowania by obraz był całkowicie dostępny?

Parametry telewizora:
Panasonic 26" LCD Viera TX-26LE7P/Chassis GLP21M.

Gdzieś wyczytałem, że w każdym Panasonic-u, jest opcja overscanu, ale w tych skromnych ustawieniach nic takiego nie znalazłem.



Ma ktoś jakiś pomysł, by znaleźć zaawansowane ustawienia, gdzie można byłoby coś zmienić w tym aspekcie?

Zablokowany