Który z dekoderów wybrać (DVB-T)

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: który z dekoderów wybrać

Post autor: qwerty »

MaciekS pisze:A czy nie lepiej powstrzymać się z zakupem nowego sprzętu do chwili ustabilizowania nadawania przez Emitela . Bo odnoszę wrażenie że to nadal testy ! Obserwuję forum i coś za dużo problemów mają posiadacze STB ,komputerów i TV !
Nawet jeśli tak rozpatrywać to STB ma obsłużyć ten strumień. Osobiście niezbyt przepadam za fergusonem. Wystarczy poczytać jakie mają podejście do klienta (tunery dvb-s(2)).

_chris_

Re: który z dekoderów wybrać

Post autor: _chris_ »

Marszal pisze:1. W jakim systemie musi być sformatowany dysk czy pendrive żeby działał
ja nagrywałem na pendrivie z FAT. Czy widzi NTFS - nie wiem.
Marszal pisze:2. Jeśli masz ten dekoder to proszę podesłał byś screena z menu.
nie mam go już. Ale w obu odbiornikach jest praktycznie identyczne.
Marszal pisze:A i jeszcze jedno lepiej wziąć tego Opticuma czy Not Only TV tuner DVB-T LV6TMPVR4 z funkcją PVR jak ktoś wcześniej napisał to brat bliźniak ? Bo jest tańszy o całe 30zł
w Warszawie różnica wynosi o ile dobrze pamiętam 20 zł (FT24p - 199zł w Acme, a LT... 219 w Vobisie).

Co do innych różnic - LT ma bardziej rozbudowany pilot i różnią się wyjściami na tylnym panelu FT ma 2xEURO, a LT Euro + component. Natomiast oba są PVR. Co do formatów czytanych plików video to nie wiem, nie interesowałem się tym.

http://www.notonlytv.net/p_lv6tmpvr4.html

_chris_

Re: który z dekoderów wybrać

Post autor: _chris_ »

MaciekS pisze:A czy nie lepiej powstrzymać się z zakupem nowego sprzętu do chwili ustabilizowania nadawania przez Emitela . Bo odnoszę wrażenie że to nadal testy ! Obserwuję forum i coś za dużo problemów mają posiadacze STB ,komputerów i TV !
hm, problemy były, są i zawsze będą... nieunikniona sprawa. A sprzęt warto kupować wtedy, kiedy jest potrzebny. Nie warto kupować na zapas, bo w odbiornikach i TV jest teraz jak w PC - co chwila nowy, lepszy model z szerszymi możliwościami za mniejsze pieniądze...

_chris_

Re: który z dekoderów wybrać

Post autor: _chris_ »

tom41 pisze:Dlatego zrobiłem pewne założenie: firma, która knoci software, bedzie kupować najtańszy chłam na hardware. Stąd moja propozycja.
to chyba nie jest do końca prawidłowe założenie. Weź pod uwagę, że odbiorniki czy TV produkowane są obecnie tak, jak wszystko inne - dwie, trzy fabryki robiące bazowe OEM-y, i cała reszta marek, które robią kosmetykę softu i obudowy, a następnie nakleja swoje logo... Skutek jest taki, że jak soft jest 'trafiony' - to jeśli marka nie jest na tyle silna, aby wymóc na producencie OEM-u poprawki, to producent sam z siebie niekoniecznie to zrobi, i mamy 'pozamiatane'. A jeśli to sama marka coś porobiła przy sofcie i namieszała, a jest to przykładowo mała i niedoświadczona firma - to jest absolutna szansa, że jesteśmy również 'ugotowani'...

Dlatego warto kupować sprawdzone, długo działające na danym rynku marki, i typowe dla rynku sprzęty, bo wtedy mamy z reguły jakąś szansę na sensowny suport. A jeśli przyoszczędzimy parę procent i kupimy gdzieś daleko za granicą, to możemy mieć duży problem - począwszy od tego, iż może to być najlepszy hardware z najlepszym softem, ale skierowanym na inny rynek, nie uwzględniający przykładowo, specyfiki rynku polskiego. I znowu mamy 'pozamiatane'.

Kupujemy wiec najnowsze konstrukcje znanych marek, bo w nich siłą rzeczy są najnowsze chipsety, modląc się, aby soft był przyzwoity. A poza tym warto zwrócić uwagę, moim zdaniem, na inne, przyziemne aspekty odbiornika (czy TV), jak:
  • wygodny, ergonomiczny pilot. Nie ma gorszej rzeczy, niż niewygodny pilot...
  • jakość obrazu po CVBS lub RGB, jeśli używa się odbiornik z CRT. To jest dokładnie tak jak z kartami graficznymi do PC - co producent to inna jakość obrazu. Były firmy z bardzo dobrą jakością obrazu, a były i z taką sobie...
  • organizacja EPG - ma być wygodna, łatwa i przejrzysta.

tom41

Re: który z dekoderów wybrać

Post autor: tom41 »

Niestety, wszyscy z kolegów mają trochę racji. Piszę "niestety", bo oznacza to, że my, odbiorcy jesteśmy skazani na próby organoleptyczne. Wydawało mi się,że jest choćby cień szansy na zdefiniowanie podstawowych parametrów krytycznych dla tunerów DVB-T. Pół biedy, gdy kupuje się tuner zewnętrzny za 200zł. Gorzej, jeśli ktoś będzie miał problemy z odbirnikiem TV za 2000zł. Dawno,dawno temu, gdy kupowałem radioodbiornik, to producent w specyfikacji podawał np. czułość głowicy w mikrovoltach, a niektórzy chwalili się, że ich odbiornik ma dwa stopnie pośredniej. Wiem, że to trochę co innego, ale szukam analogii nie tyle w sferze merytorycznej, lecz bardziej logicznej. Jeden z kolegów zalecał wstrzymanie się i chyba on ma najwięcej racji. Trudno mi sobie wyobrazić, że wszyscy programiści to banda nieuków, i że ich software, po opracowaniu, nie przechodzi fazy uruchamiania, w tym sprawdzenia poprawnego reagowania nie tylko na strumienie testowe, ale i na stany przypadkowe.
Na koniec: czy ktoś z Kolegów może z ręką na sercu powiedzieć: kupiłem odbiornik taki a taki,i przez cały czas użytkowania nie zauważyłem żadnych błędów (zacinanie, pikeloza, asynchron, wieszanie się, zacinanie się EPG przy przełączaniu pomiędzy programami będącymi w różnych multiplexach)?

Pozdrawiam

Tomasz Berezowski

Re: który z dekoderów wybrać

Post autor: Tomasz Berezowski »

tom41 pisze: Na koniec: czy ktoś z Kolegów może z ręką na sercu powiedzieć: kupiłem odbiornik taki a taki,i przez cały czas użytkowania nie zauważyłem żadnych błędów (zacinanie, pikeloza, asynchron, wieszanie się, zacinanie się EPG przy przełączaniu pomiędzy programami będącymi w różnych multiplexach)?

Pozdrawiam

Mogę. Sharp LC-46HD1E.

_chris_

Re: który z dekoderów wybrać

Post autor: _chris_ »

tom41 pisze:Na koniec: czy ktoś z Kolegów może z ręką na sercu powiedzieć: kupiłem odbiornik taki a taki,i przez cały czas użytkowania nie zauważyłem żadnych błędów (zacinanie, pikeloza, asynchron, wieszanie się, zacinanie się EPG przy przełączaniu pomiędzy programami będącymi w różnych multiplexach)?
nie, bo nie da się w ogólności rozróżnić źródła pochodzenia zakłócenia czy innej przyjemności, która nagle pojawi się przy odbiorze - może być zarówno spowodowana błędem TS, zakłóceniem, czy błędem softwre'u. Albo jeszcze inaczej - popatrz w dowolny dekoder, oprogramowanie czy TV - i sprawdź, czy są dla nich nowe wersje oprogramowania. Zawsze są, chyba, że producent nie udostępnia...

Może być tak, że w sofcie jest jakiś błąd, albo inna niedoróbka, która uwidacznia się dopiero w szczególnym układzie eksploatacji - i będzie tak, że u znakomitej większości użytkowników nigdy się to nie ujawni...

Sorki, ale jakoś jestem pesymistą co do twojego pomysłu...

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: który z dekoderów wybrać

Post autor: ploomba »

Muszę kupić dla starszej osoby jakis tani tuner dvb-t (stb), który odtwarzałby poprawnie SD i w przyszłości HD (FTA). Tuner będzie podłączony do telewizora CRT poprzez SCART. Cena do 200 zł. Warunek konieczny - stabilność pracy oraz poprawność dekodowania obrazu i dźwięku.

Czytam o Wiwa HD-100 i bliźniaczym Not Only TV LV6T. Z tego co wyczytałem oba mają jakieś problemy z przelaczaniem się pomiędzy formatami 4:3 16:9. Czy w przypadku tych modeli ewentualne aktualizacje softu rozwiązują problem? Który z tych tunerów wybrać? Który jest stabilnym produktem?
Myślałem jeszcze nad tańszym Opticum'em FT16p ale ten nie wspiera chyba kanałów w HD. Jest jeszcze Opticum FT24p (wspiera HD) ale nic o nim nie wiadomo. Miał go ktoś? Czy opticum'y maja również problem ze zmianą formatów 4:3 16:9 ??
Który z tych tunerów będzie najlepszym zakupem pod względem stabilności?

_chris_

Re: który z dekoderów wybrać

Post autor: _chris_ »

ploomba pisze: Jest jeszcze Opticum FT24p (wspiera HD) ale nic o nim nie wiadomo. Miał go ktoś? Czy opticum'y maja również problem ze zmianą formatów 4:3 16:9 ??
Który z tych tunerów będzie najlepszym zakupem pod względem stabilności?
Przeczytaj wątek od początku - pisałem o FT24p. :D

W mojej ocenie jest stabilny i czuły - idzie jak przysłowiowa burza. No i ma suport w Polsce (http://www.globo.com.pl). Identyczny z nim jest jest LV6TMPVR4 i wygląda, że również Signal z Dipola.

Jedyne, co może być niewygodne dla starszej osoby to stosunkowo mały pilot i kolory informacji - przy przełączaniu kanałów oraz w INFO / EPG. W obu przypadkach to wyblakłe, dość jasne kolory tła i na nich biała czcionka. Nie do przeczytania dla osób gorzej widzących. O ile oczywiście będą z tego korzystać.
ploomba pisze:Czytam o Wiwa HD-100 i bliźniaczym Not Only TV LV6T. Z tego co wyczytałem oba mają jakieś problemy z przelaczaniem się pomiędzy formatami 4:3 16:9.
Ja ustawiłem FT24p oraz LV6T... w tryb 4:3 Letter Box (pracują oba z CRT) i nie ma żadnych problemów z formatami. Przy ustawieniu na 'Auto' nie umiały sobie zawsze prawidłowo radzić.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: który z dekoderów wybrać

Post autor: ploomba »

ok, teraz zauwazylem Twój opis tego tunera ;]
Mam pytanie co do tego rzekomego "bliźniactwa" Opticuma ft24p w stosunku do NOT LV6TMPVR4. Opticum software'owo nie odtwarza plików multimedialnych. Czy na pewno to ten sam hardware?
W temacie o LV6TMPVR4 przeczytałem, że komuś sie kilkukrotnie zawiesił na reklamach 4:3-16:9 i że niby to to samo co Wiwa HD-100
Tuner nie musi odtwarzać plików multimedialnych. Byle by "szedł jak przysłowiowa burza" i sie nie zawieszał.

Czyli jeśli ustawie tuner w trybie letterbox to programy 16:9 i 4:3 będą prawidłowo rozpoznawane na CRT 4:3 (nie zwieszaja sie)? Znaczy ma się rozumieć Twoje ustawienie 4:3 letterbox to po prostu programy 16:9 z pasami u góry i u dołu natomiast programy 4:3 to pełny ekran? I oba tunery Opticum i NOT działały wtedy tak samo?

_chris_

Re: który z dekoderów wybrać

Post autor: _chris_ »

ploomba pisze:Mam pytanie co do tego rzekomego "bliźniactwa" Opticuma ft24p w stosunku do NOT LV6TMPVR4. Opticum software'owo nie odtwarza plików multimedialnych. Czy na pewno to ten sam hardware?
moim zdaniem to ta sama baza - identyczne menu, identycznie się zachowują. Oczywiście, są jakieś różnice - mają różny zestaw wyjść na panelu tylnym, i być może obsługują (bądź nie) różne formaty multimedi. Ale to mnie akurat nie interesowało, bo oba były przeznaczone do pracy tylko jako tunery.
ploomba pisze:W temacie o LV6TMPVR4 przeczytałem, że komuś sie kilkukrotnie zawiesił na reklamach 4:3-16:9 i że niby to to samo co Wiwa HD-100
Tuner nie musi odtwarzać plików multimedialnych. Byle by "szedł jak przysłowiowa burza" i sie nie zawieszał.
Ja nie zauważyłem żadnych niepożądanych historii z formatami obrazu. Przy Letter Boxie to on chyba w ogóle nie przełącza formatów - tylko odpowiednio skaluje sobie obraz w pionie, tak by mu się cały zmieścił na obszarze ekranu 4:3. A przy ustawieniu w 'Auto' to, np. rzeczywiście nie radził sobie z rozpoznawaniem aspektu w TVN. Ale Letter Box załatwił wszystko.

A w ogóle to ani jeden ani drugi nigdy mi się nie zawiesiły. Oczywiście - używane są nie za długo, ale już ten krótki okres o czymś dobrym świadczy.

Nie miały też żadnych problemów związanych z zeszłotygodniową zmianą emisji EPG na mux-3. Znaczy się - wygląda na to, że mają niezłe softy.
ploomba pisze:Czyli jeśli ustawie tuner w trybie letterbox to programy 16:9 i 4:3 będą prawidłowo rozpoznawane na CRT 4:3 (nie zwieszaja sie)? Znaczy ma się rozumieć Twoje ustawienie 4:3 letterbox to po prostu programy 16:9 z pasami u góry i u dołu natomiast programy 4:3 to pełny ekran? I oba tunery Opticum i NOT działały wtedy tak samo?
Tak, jak wyżej - u mnie w Letter Boxie nie było żadnych problemów w obu odbiornikach - było im wszystko jedno, czy film, studio, reklamy, 3:4 czy 16:9.

Tak, dla 4:3 obraz wypełnia cały ekran, przy 16:9 są pasy u góry i u dołu - w obu przypadkach nie zaobserwowałem żadnych zniekształceń obrazu.
Ostatnio zmieniony 15 grudnia 2010, o 13:49 przez _chris_, łącznie zmieniany 1 raz.

Cypisek_XL
Posty: 114
Rejestracja: 2 listopada 2010, o 14:06
Odbiornik: Wiwa HD-90, MANTA DVBT05
Instalacja antenowa: Vivanco DVBA 28 pokojowa wzm.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: który z dekoderów wybrać

Post autor: Cypisek_XL »

Jeśli ma być dla starszej osoby, z tych dwóch tunerów wybrał bym LV6TMPVR4. Ze względu na pilota. HD-100 ma małego i dość nieporęcznego. W tunerze Not Only TV pilot jest bardziej precyzyjny i większy.

Podczas używania LV6TMPVR4 jak i Wiwa HD100 nigdy mi nie zaliczyły zwisu.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: który z dekoderów wybrać

Post autor: ploomba »

no to juz mniej więcej wiem to co chciałem wiedzieć. Wynika z tego że wszystkie wymienione tunery w letterbox'ie na CRT 4:3 będą działały poprawnie.
Dużym plusem Wiwy w przypadku zamawiania przez internet jest gwarancja 24 miesiące door2door i to trochę kusi. Przerabiałem już temat wysyłki elektroniki (płyta główna do PC) na gwarancji do serwisu i zazwyczaj jest to duży problem (głównie dodatkowy koszt dla kupującego).
Cypisek_XL, ta Wiwa w letterboxie działa równie dobrze jak NOT i Opticum?
Poszukam jeszcze u siebie w mieście czy którykolwiek jest w jakimś sklepie oferowany.

Cypisek_XL
Posty: 114
Rejestracja: 2 listopada 2010, o 14:06
Odbiornik: Wiwa HD-90, MANTA DVBT05
Instalacja antenowa: Vivanco DVBA 28 pokojowa wzm.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: który z dekoderów wybrać

Post autor: Cypisek_XL »

Nie widzę problemów ale tez nie analizuje dokładnie formatów TV bowiem jest podpięty do TV CRT jako ten drugi czyli mniej używany. Więcej działa jako odtwarzacz filmów i tu ma przewagę w formatach (WIWA). Tylko pilot nie jest dla choleryków.

chetman

który z dekoderów wybrać

Post autor: chetman »

Zastanawiam się nad zakupem dekodera dvb-t. Rozważam Signal lub Wiwa...może mi ktoś je porównać, by szybko podjąć decyzję.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: który z dekoderów wybrać

Post autor: ploomba »

jeszcze ja. :-)
Jako, że mam w mieście salon Vobis'a wybrałem NOT LV6 z odbiorem osobistym w salonie. Mam nadzieję, że prezent bedzie funkcjonalny 8-)

_chris_

Re: który z dekoderów wybrać

Post autor: _chris_ »

ploomba pisze:jeszcze ja. :-)
Jako, że mam w mieście salon Vobis'a wybrałem NOT LV6 z odbiorem osobistym w salonie. Mam nadzieję, że prezent będzie funkcjonalny 8-)
to sprawdź, czy w pudełku jest instrukcja obsługi - bo ja nie sprawdziłem i nie miałem, łeeeeeeeee, może przypadek... Musiałem sobie ściągnąć z netu i teraz ma dwie różne, do wyboru... :D

DiWiBiTi

Re: który z dekoderów wybrać

Post autor: DiWiBiTi »

A ja polecam odbiornik relook HD 2010 TR. Odbiornik dla bardziej wymagających. Ma wszystko co potrzeba i coolasty niebieski wyświetlacz. Kupiłem go na Cyprze, gdzie jako jedyny potrafił zdekodować mecz z mundialu w HD 1080i z wysokim bitratem. Reszta badziewia w stylu Opticum Ft24p i Ariva T50 nawet nie wyświetliła pikselozy (szumnie nazywane HD). Dałem za niego 100 EUR, więc nie jakieś straszliwe pieniądze. W Polsce śmiga mi jak należy. Żadnych problemów. Nie wiem gdzie kupić u nas w kraju, choć widziałem recenzję w Sat-Kurierze, więc trzeba pytać. Może sprowadzą. I jeszcze jedno. Znalazłem w sieci innego relooka SD 2010 TM4, ale to nie jest HD. Jest trochę droższy niż Opticumy, ale myślę, że warto zapłacić.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: który z dekoderów wybrać

Post autor: kemi73 »

To ja dodam jeszcze jeden odbiornik zbliżony do Wiwy HD-100. Ostatnio pojawił się Goclever Cineo 200. Przez weekend trochę go po-testuje, postaram się napisać parę słów w przyszłym tygodniu.

aaron84
Posty: 245
Rejestracja: 14 stycznia 2010, o 10:41
Odbiornik: Wiwa HD-90 (111115.491511.1)
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-60 Tri Digit ze wzmacniaczem 30dB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo

Re: który z dekoderów wybrać

Post autor: aaron84 »

To teraz ja mam pytanie jak w wątku.

Który z tunerów polecacie mi kupić, przy założeniu, że mam telewizor kineskopowy 4x3 i antenę "siatkową" z zasilaczem i chcę go podłączyć przez SCART?

1. WIWA HD-100
2. Opticum FT24p HD
3. Opticum - FT16p Dolby
4. Ferguson FT 8100 HD
5. Not Only TV - LV6TMPVR4
6. Signal HD-507
7. TechniSat DiGYBOXX T4

Zależy mi przede wszystkim na dobrym odbiorze kanałów telewizyjnych (funkcje odtwarzania filmów i inne bajery są mniej istotne) i niskim poborze energii. No i żeby się nie wieszał ^^.

P.S.
Nie zamierzam nikogo obarczać odpowiedzialnością za polecenie bubla, a więc nie trzeba się bać odpowiadać ^^

Zablokowany