OPTICUM HD T50

kjt

OPTICUM HD T50

Post autor: kjt »

Jakoś nikt nie wspomniał o tym tunerze na forum.
Czy ktoś może coś więcej powiedzieć na temat tego tunera?

Z opisu na stronie Dipola wnioskuję że to tylko tuner DVB-T (bez opcji odtwarzacza multimedialnego). Brak EURO/SCART mi nie przeszkadza...

DVBManiak

Re: Opticum T50

Post autor: DVBManiak »

Brak SCART może tobie nie przeszkadza, ale nie każdy ma telewizor z hdmi albo component. Tunery robione są przede wszystkim pod starsze tv, bo nowe posiadają już tunery dvb-t i nie potrzebny często jest STB. Dobrze, że obsługuje DD+ chociaż na stronie dipola tej informacji nie znalazłem, ale była tu. No i kolejny na chipsecie Mstar 7828 co już jest chyba plagą.

kjt

Re: Opticum T50

Post autor: kjt »

Czy ktoś na forum posiada ten model tunera?
Skoro to straszelnie popularny mstar to może jednak można na nim odtworzyć jakieś multimedia.
Czy odtwarzanie plików audio/video to sprawa hardware'owa czy software'owa?

Tuner ma PVR więc może da się to jakoś wykorzystać np. podmieniając nagrany plik na jakiś inny (dać tą samą nazwę + rozszerzenie).

Mógłby ktoś coś takiego potestować? Na innych tunerach może też tak zadziała.

tom41

EPG na Opticumie T50

Post autor: tom41 »

Mam pytanie do fachowców z Emitela.
Używałem ostatnio tunera Opticum ft24p. EPG działa bez zarzutu. Ostatnio kupiłem Opticuma T50. EPG działa w nim dość dziwnie: na multipleksie II działa normalnie, na multipleksie III - niestabilnie; w czasie czytania strony, swamoczynnie zmienia się strona (np z 20-go na 24-go, za chwilę na 22-go, i t.d. Złożyłem wizytę dystrybutorowi firmy Globo, u którego ten tuner nabyłem i okazało się, że każdy z podłączonych tam tunerów T50 ma tę samą usterkę. Nie zawracałbym tym Państwu głowy i powiedział sobie, że jest to wina oprogramowania, lecz jest jedno "ale". Dlaczego na MUXII jest wszystko w porządku, a MUXIII -nie? Gdyby to była wyłącznie wina odbiornika, EPG byłoby niestabilne na obu MUXach, a nie tylko na jednym. Musi być więc jakaś różnica w nadawaniu. Z drugiej jednak strony, starszy FT24p tych problemów nie stwarza.
Będę wdzięczny za komentarz. (lokalizacja Warszawa)

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Opticum T50

Post autor: Jarosław Bałuka »

W EPG MUX3 przesyłane jest więcej danych niż w MUX2. Być może T50 ma za mały zakres pamięci przydzielony do obsługi danych EPG i stąd problemy.

tom41

Re: Opticum T50

Post autor: tom41 »

Przyjąłem Pańskie wyjaśnienie za wysoce prawdopodobne i przestałem się interesować tą sprawą. Jednak od ok. tygodnia problem niestabilności EPG na MUX3 przestał istnieć. Być może jest to zbieg okoliczności, a być może ta informacja jest dla Pana interesująca, gdyż może jest związana z nadawaniem.

macroz911

Re: Opticum T50

Post autor: macroz911 »

Istotne pytanie do fachowców z EMITELa, za pośrednictwem pana Jarosława:
Mam 2 tunerki dvb-t. Jeden, Pixel HD NTC-404 działa bez zarzutu na muxie 1 i 2, natomiast drugi Opticum T50 mux 2 odbiera OK, natomiast z muxem 1 głupieje, nie zaskakuje, sygnał skacze non stop, czasem aż 15 min. trzeba czekać by zadziałał. Obydwa biorą sygnał z tej samej anteny. Ki diabeł ? Chodzi o kanał 45, Lubuskie. Czy to sprawa niedopasowania obu nadajników w Lubuskiem ? Pewnie tak, bo przy zasłonięciu sygnału z Jemiołowa, gdy tuner dostaje tylko sygnał z Wichowa działa on prawidłowo, natychmiast łapie programy mux 1. Ale to mogę zrobić tylko chwilowo, na stałe jest niemożliwe. O co tu chodzi ?

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Opticum T50

Post autor: yerry »

Wspaniały przykład kiepskości chipsetu Mstar w T50 i nieradzeniu sobie z odbiorem sygnału SFN. Ta sama antena, takie same warunki odbioru dla obu dekoderów i jeden działa, a drugi nie.
Problem znany już z kilu rejonów Polski, gdzie działa SFN i mimo poprawnego, zgodnego z normami sygnału nadawczego niektóre odbiorniki nie odbierają poprawnie. W kilku wątkach już było o tym.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Opticum T50

Post autor: @GUTEK@ »

yerry pisze:Wspaniały przykład kiepskości chipsetu Mstar w T50 i nieradzeniu sobie z odbiorem sygnału SFN.
No tylko że ten Pixel 404 jest też na tym samym Mstarze, więc co w jednym tunerze ten sam chipset jest "kiepściejszy" od drugiego?

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Opticum T50

Post autor: yerry »

No to co - głowica..? Oprogramowanie chipsetu napisane przez Opticum..? Proponuj waszmość. W czymś musi być problem, skoro stoją dwa tunery obok siebie z tej samej anteny i na jednym jest kaszanka a na drugim nie.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Opticum T50

Post autor: @GUTEK@ »

A tego to ja nie wiem, ale skoro obydwa są na tym samym chipsecie to raczej nie jego wina.
Bardzo możliwe że głowica, bo może być inna. Nie wiem co siedzi w Pixelu, ale w Signalu 507 siedział MXL101, w Opticumie może siedzieć MXL5007.

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Opticum T50

Post autor: yerry »

Głowica oczywiście może być, ale nie wykluczałbym oprogramowania chipsetu, które wraz z hardware załatwia m.in. sprawy opisane w tym wątku: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=47&t=2556
Nie wiem jak to robią poszczególni producenci - pewnie niektórzy biorą gotowca hardware+software, pewnie niektórzy oprogramowanie implementują samodzielnie.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Opticum T50

Post autor: Poland »

Mam pytanie a mianowicie czy warto kupić ten dekoder - jestem zmuszony do zakupu ponieważ wtyczka od Foolprofa DTR4102 mi się już powoli rozlatuje.

tusia87

Problem z instalacją dekodera Opticum HD T50

Post autor: tusia87 »

Witam,
mam taki problem.Otóż dziś otrzymałam dekoder jak w tytule.Próbuje go podłączyć i postępuję zgodnie z instrukcją obsługi,gdzie zapisane jest,że po instalcji i zaprogramowaniu programów,dekoder włączy pierwszy zainstalowany program.Otóż nic takiego się nie robi i w ogóle nie wynalazło mi żadnego programu.Nie wiem co robie źle.Zasilanie anteny jest włączone i nie wiem co jeszcze mogłabym zrobić.Czy ktoś mógłby mi pomóc?Z góry dziękuje:)

Maciey

Re: Problem z instalacją dekodera Opticum HD T50

Post autor: Maciey »

Mogłabyś napisać co, gdzie i skąd chcesz odbierać. Może mieszkasz poza zasięgiem, a może ta antena jest po prostu za słaba.

tusia87

Re: Problem z instalacją dekodera Opticum HD T50

Post autor: tusia87 »

Mieszkam w samym centrum Krakowa,więc myślę,że sygnał powinien być dobry.Chcę odbierać cyfrową telewizję naziemną.

Maciey

Re: OPTICUM HD T50

Post autor: Maciey »

Nie wiem czy dobrze kojarzę, ale chyba była mowa o problemach w centrom Krakowa. Przestudiuj wątek o odbiorze z Chorągwicy.
No i problemem może być też ta antenka.

tusia87

Re: OPTICUM HD T50

Post autor: tusia87 »

spróbuję i dam znać czy poskutkowało:)dziekuje

3kris

Re: OPTICUM HD T50

Post autor: 3kris »

Widze ze sporo sie tego sprzedaje na alegro - jest to chyba najekonomiczniejsza opcja zew. tunera dvb-t
Czy ktos z uzytkownikow moglby sie konkretnie i rzeczowo wypowiedziec na temat tego tunera - odnosnie jakosci, czulosci, wykonania i funkconalnosci ?

fabiano

Re: OPTICUM HD T50

Post autor: fabiano »

Witam wszystkich userów tego forum jako, że to mój pierwszy post w tym zacnym gronie fachowców.
Również proszę o jakieś za i przeciw kupieniu tego tunera, ponieważ mocno zastanawiam się nad zakupem a nie mam praktycznie żadnej wiedzy w tej materii.
Antena będzie w Tomaszowie Mazowieckim wykierowana na Przysuchę, odbiornik jak w profilu.

Zablokowany