Zgodność STB i TV z wytycznymi Ministerstwa Infrastruktury

zygmunt
Posty: 134
Rejestracja: 11 września 2009, o 15:18
Odbiornik: Philips PFL 5507 K12
Ferguson t65
Instalacja antenowa: Siatkowa z regulowanym zasilaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Koszotwy Katowice

STB i TV w 100% zgodne z wytycznymi Min. Infrastruktury

Post autor: zygmunt »

Ktore TV oraz STB sa w 100% zgodne z wytycznymi Ministerstwa Infrastruktury ?
http://cyfryzacja.gov.pl/Wytyczne,techn ... ka,15.html
(Wiem ze jest topic http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=36&t=2193
ale jest tam groch z kapustą i cieżko cokolwiek wydedukować.)

Prosilbym o wpisanie tylko tych modeli co sa w 100% zgodne.

DVBManiak

Re: STB i TV w 100% zgodne z wytycznymi Min. Infrastruktury

Post autor: DVBManiak »

Jest jeszcze taki topic.

zygmunt
Posty: 134
Rejestracja: 11 września 2009, o 15:18
Odbiornik: Philips PFL 5507 K12
Ferguson t65
Instalacja antenowa: Siatkowa z regulowanym zasilaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Koszotwy Katowice

Re: STB i TV w 100% zgodne z wytycznymi Min. Infrastruktury

Post autor: zygmunt »

co do STB to dziekuje.

Ale jak to wygląda w sprawie telewizorów

to ze MPEG-4 to jeszcze przetestuje w sklepie,
a ten dźwięk E-AC-3 to tylko mogę szukać w dokumentacji ?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: STB i TV w 100% zgodne z wytycznymi Min. Infrastruktury

Post autor: adac »

zygmunt pisze: Tytuł: Re: STB i TV w 100% zgodne z wytycznymi Min. Infrastruktury

Chyba ci którzy takie odbiorniki posiadają nie zaglądają na to forum. Innego wytłumaczenia na razie nie widzę.

Radziu

Jak znaleźć tuner zgodny z wszystkimi wytycznymi MI ?

Post autor: Radziu »

Witam!

Zaraz oszaleje :( Już od dwóch dni staram się wybrać dla siebie jakiś tuner DVB-T, ale ciągle nie mogę sobie z tematem poradzić. Teraz już totalnie nie wiem co wybrać bo jak się okazało wymagania co do tunera są dużo większe niż się spodziewałem...

To co przeczytałem TUTAJ wprowadziło w mojej głowie totalny zamęt. Kupując tuner, chce mieć pewność że za jakiś czas nie będzie sytuacji że włączę telewizor i nie będzie dźwięku bo tuner który kupiłem nie obsługuje dźwięku E-AC3 a właśnie wprowadzili E-AC3 i teraz wszystkie tunery które nie obsługują tego formatu nie będą odtwarzać dźwięku :roll: Jest problem, co kupić żeby mieć spokój na długi czas? Co kupić żeby było dobre? Chyba mało jest tunerów które poradzą sobie z E-AC3 i chyba mało jest osób które wiedzą że ich tuner powinien sobie z tym poradzić.

Jaki kupić tuner żeby spełnił wszystkie wymagania łącznie z obsługą E-AC3 ? Istnieje w ogolę taki sprzęt który da się kupić w okolicach 150zł?

Nie wiem czy ma to jakieś znaczenie ale mam stary telewizor SONY TRINITRON KV-E 2961D.

Naprawdę będę niewiarygodnie wdzięczny jeśli ktoś mi pomoże i kupię w końcu tuner :mrgreen: Z góry dziękuję!

theweb

Re: Jak znaleźć tuner zgodny z wszystkimi wytycznymi MI ?

Post autor: theweb »

Radziuuu.. post o tunerach spelniajacych wytyczne jest nad Twoim..
jakby nie wystarczylo to link podaje
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=36&t=2271

enjoy!

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Jak znaleźć tuner zgodny z wszystkimi wytycznymi MI ?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Łatwo nie będzie, ale są takie urządzenia.
Najprościej zaczekać jeszcze kilka dni i sprzedawca sam poinformuje, który odbiornik jest zgodny, a który nie ;)

A tak poważniej. Rozporządzenie miało na celu zabezpieczenie ludzi nie mających wiedzy na temat telewizji cyfrowej przed zakupem sprzętu, który nie będzie działał prawidłowo. Ponieważ trudno dostosować wymagania do konkretnego przypadku, konkretnej osoby, konkretnego TV, do którego będzie podłączany STB, w rozporządzeniu zawarto wszystkie podstawowe wymagania.

... ale /i tu zupełnie prywatnie/:
- czy muszę mieć wyjście cyfrowe fonii - nie, bo nie podłącze STB do kina domowego, będzie grać przez SCART
- czy wymagam obsługi DVB-SSU - raczej nie, ja poradzę sobie z aktualizacją przez USB
- czy ja potrzebuję kontroli rodzicielskiej - nie, a co ja dziecko jestem
- czy potrzebuję wyjścia HDMI - a po co, mój TV ma wejście SCART, a potom i tak kupię odbiornik z obsługą DVB-T
- chcę za to rzeczy nie obowiązkowych, nie objętych rozporządzaniem, ale dla mnie ważnych takich jak: zasilanie anteny zewnętrznej +5V ; przechodzenie w stan głębokiego uśpienia z wyłączeniem zasilania anten, portów USB ; wygodnego pilota ; nie świecącej jak latarnia diody (albo wyświetlacza) na przednim panelu ; itp

i w ten sposób mogę wybrać odbiornik nie spełniający wymagań, ale robię to świadomie analizując co będzie mi potrzebne teraz i w najbliższej przyszłości, do czego planuję dołączyć tego STB i jak go wykorzystywać.

Muszę tylko pamiętać, że KAŻDY odbiornik MUSI obsługiwać:
- wizję MPEG-4, SD i HD,
- fonię MPEG, DD i DD+
- TXT, DVB-SUBTITLES, EPG
bo bez tego nie odbiorę obrazu, dźwięku albo dodatkowych informacji związanych z programem.

Jeśli jednak ktoś ma wątpliwości, co i dlaczego wybrać oraz jakie są konsekwencje tego wyboru, najprościej kupić odbiornik zgodny z rozporządzeniem. Wtedy wszystkie podstawowe funkcje będą działać, pomimo, że z kilku z nich pewnie nie skorzysta.
Obowiązek informacyjny spowoduje, że wkrótce producenci i dystrybutorzy zaczną dostosowywać swoje produkty (i ile tego jeszcze nie zrobili) by nie wypaść z rynku. W większości przypadków będą to aktualizacje oprogramowania (o ile odbiornik ma wszystkie wymagane wejścia i wyjścia).

Radziu

Re: Jak znaleźć tuner zgodny z wszystkimi wytycznymi MI ?

Post autor: Radziu »

Hmmm... Dopiero teraz zapoznałem się z listą tunerów które działają pod E-AC3.

Czegoś tu nie rozumiem, skoro przykładowo Media-Tech MT4160 radzi sobie z E-AC3 czemu producent nie napisał o tym w danych technicznych? Dla takich ludzi jak ja jest to bardzo ważne bo już chciałem go odrzucić a teraz może nawet go kupię.

Jeśli teraz nie ma problemów z obsługą E-AC3 to jest pewność że w przyszłości też nie będzie?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jak znaleźć tuner zgodny z wszystkimi wytycznymi MI ?

Post autor: adac »

Producenci w ogóle zachowują się dość zagadkowo, a to nie ułatwia nam wyboru
Co do drugiego: przypuszczam, że DD(+) w downmix-e , jednak się utrzyma

vlad1997

Specyfikacja sprzętu a ustawa?

Post autor: vlad1997 »

Mam zapytanie bo czytając ustawę odnośnie specyfikacji sprzętu dochodzę do wniosku że 99% odbiorników nie spełnia wymogów.
Według ustawy tuner powinien mieć:
-wyjście Euro
-wyjście sygnały stereo
-HDMI
-SPDIF
-usb (aktualizacja )
-fonia stereo/ac3/eac3
-mpg4/h264
Z tego mam rozumieć że jak tuner spełnia standarty mpg4/eac3, ma euro, hdmi, spdif, usb a nie osobnego wyjścia stereo to już nie jest zgodny z ustawą? Proszę wyprowadzić mnie z błędu jeśli się mylę.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: STB i TV w 100% zgodne z wytycznymi Min. Infrastruktury

Post autor: qwerty »

USB chyba nie jest wymagane. Wymagane jest dvb-ssu. Jak nie spełnia choćby jednego wymagania to nie jest zgodny (to chyba logiczne).

vlad1997

Re: STB i TV w 100% zgodne z wytycznymi Min. Infrastruktury

Post autor: vlad1997 »

jestem ciekawy jak rygorystycznie będą to sprawdzać i czy jest choć jedna firma (importer, producent) która jest w stanie dać certyfikat/oświadczenie że ich sprzęt jest zgodny w 100% z ustawą?

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: STB i TV w 100% zgodne z wytycznymi Min. Infrastruktury

Post autor: @GUTEK@ »

Przykładowo Dipol podszedł do tej sprawy na poważnie, o czym można poczytać w ich komunikatach na FB.

Mnie jednak ciekawi jak to będzie z handlarzami z alledrogo bo jak narazie je masa aukcji z tunerami które ledwo co radzą sobie z mpeg4, nie mówiąc o pozostałych wymaganiach.

vlad1997

Re: STB i TV w 100% zgodne z wytycznymi Min. Infrastruktury

Post autor: vlad1997 »

problem u nas taki że łatwiej wlepić karę istniejącej firmie niż ścigać handlarza na allegro i pewnie wielu kontrolerów pójdzie na łatwiznę a z tego co widze to chyba żaden tuner nie spełnia wymogów ( nie spotkałem aby którykolwiek miał tę aktualizację dvb-ssu i prawie zawsze brakuje jakiegoś wyjścia)

gecko

Re: STB i TV w 100% zgodne z wytycznymi Min. Infrastruktury

Post autor: gecko »

vlad1997, a powiedz mi, który dostawca / producent sprzętu będzie się bawił w dvb-ssu, jeżeli o nowego, sprawnego softa ciężko u większości się doprosić. Jak dla mnie to mógłby być zapis o możliwości aktualizacji via USB i jakiś czas minimalny na support softu.

pufon

Re: STB i TV w 100% zgodne z wytycznymi Min. Infrastruktury

Post autor: pufon »

TECHNISAT DiGYBOXX T4 wszystko ma a ta aktualizacja dvb-ssu na siłę jest w wysokim stopniu
irytująca.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3510
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: STB i TV w 100% zgodne z wytycznymi Min. Infrastruktury

Post autor: Krosnoludek »

vlad1997 pisze: nie spotkałem aby którykolwiek miał tę aktualizację dvb-ssu
Np. ten ma: http://www.hollex.pl/odbiorniki-dvb-t/1 ... -pvr-ready
za każdym razem jak się go włącza, sprawdza czy jest dostępna nowa wersja oprogramowania. Jeśli chodzi o wyjścia, to też posiada chyba wszystkie. Na dzień dzisiejszy chyba jedyny odbiornik spełniający wszystkie wymogi MI.

oops. spóźniłem się z odpowiedzią :P

vlad1997

Re: STB i TV w 100% zgodne z wytycznymi Min. Infrastruktury

Post autor: vlad1997 »

tylko że żyjemy w takim kraju znając że urzędnik nie będzie się pytał czy to jest potrzebne tylko czy jest zgodne z ustawą nie ważne dobrą czy złą ( a ustaw takich złych jest naprawdę masa )

vlad1997

Re: STB i TV w 100% zgodne z wytycznymi Min. Infrastruktury

Post autor: vlad1997 »

pufon pisze:TECHNISAT DiGYBOXX T4 wszystko ma a ta aktualizacja dvb-ssu na siłę jest w wysokim stopniu
irytująca.

myślicie że jakikolwiek producent będzie w stanie wysyłać aktualizację w sygnale multipleksów bo to chyba ileś miejsca w strimingu zajmuje?


ps.mamy 1 kandydata do 100% zgodności :D

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Zgodność STB i TV z wytycznymi Ministerstwa Infrastruktu

Post autor: Jarosław Bałuka »

W temacie zgodności..

"Urząd Komunikacji Elektronicznej sprawdził oferowane w sprzedaży dekodery do odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej. W wyniku kontroli jedynie sześć dekoderów nie spełniało norm w zakresie kompatybilności elektromagnetycznej."


Link do strony UKE

Negatywny wynik badań laboratoryjnych uzyskały następujące modele dekoderów:
Apollo AHD 115
Korr HD 128
Manta DVBT012
Goclever DVB-T 200
Vakoss DB-642
Blow 4705 HD

Zablokowany