Dolby Digital Plus (E-AC3)

gecko

Re: Dolby Digital Plus (E-AC3)

Post autor: gecko »

vlad1997, możesz mieć nawet 100MB łącze, ale serwisy typu rapidshare czy megaupload ograniczają max przesył dla użytkowników bezpłatnych, a zapłacić ileś tam euro, żeby móc ściągnąć z pełną prędkością 300MB to mi się nie kalkuluje. Poza tym co da Ci plik 10-cio minutowy? Jak tuner nie obsługuje DD+ to po minucie już to wiadomo.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Dolby Digital Plus (E-AC3)

Post autor: apk »


vlad1997

Re: Dolby Digital Plus (E-AC3)

Post autor: vlad1997 »

gecko pisze:vlad1997, możesz mieć nawet 100MB łącze, ale serwisy typu rapidshare czy megaupload ograniczają max przesył dla użytkowników bezpłatnych, a zapłacić ileś tam euro, żeby móc ściągnąć z pełną prędkością 300MB to mi się nie kalkuluje. Poza tym co da Ci plik 10-cio minutowy? Jak tuner nie obsługuje DD+ to po minucie już to wiadomo.
nie chcę odwalać czasówki dlatego chciałem taki plik no powiedzmy 5min, a taki rapid nie kasuje plików, można wrzucać do 400mega bez problemu a żeby sciągnąć z prędkością 300-500 kilo to się czeka 15sekund ( dla chcącego nic trudnego ) nie prosiłbym o coś takiego jakbym miał ten mux 3 w zasięgu

darpajdp

Re: Dolby Digital Plus (E-AC3)

Post autor: darpajdp »

Czy może ktoś mi wytłumaczyć po czym poznajecie czy dane tv lub tuner STB ma pełne wsparcie E-AC3 czy tylko downmix. Większość TV ma wbudowane tylko 2 głośniki (czyli downmix z E-AC3 czy AC3 do stereo) a jeśli nawet ma ich 5+1 to i tak nie wiadomo czy nie następuje wewnątrz nich downmix z E-AC3 do AC3 (też obsługuje 5+1 głośników). To samo dotyczy tunerów STB, sam tuner dla potrzeb wyjść analogowych musi robić downmix do stereo żeby było coś słychać na podłączonych TV. Wyjście cyfrowe S/PDIF nie wspiera E-AC3, najwyżej AC3 czyli też downmix z E-AC3 do AC3. Według mnie jeśli dany TV czy STB po wybraniu dźwięku E-AC3 odtwarza go prawidłowo, to oznacza to że obsługuje ten rodzaj kodowania fonii a jak nie odtwarza to nie obsługuje i nie ma nic po środku.

DVBManiak

Re: Dolby Digital Plus (E-AC3)

Post autor: DVBManiak »

To po prostu chodzi o to, aby sprawdzić czy dźwięk E-AC3 jest obsługiwany też na wyjściu S/PDIF i HDMI (tzn. czy po tych wyjściach będzie dźwięk). Jeśli nie będzie, to znaczy, że tylko po analogowych działa i skończy się na downmixie, bo przez analogowe nie da się przesłać ani AC-3 ani E-AC3. Jeśli urządzenie poradzi sobie z dźwiękiem po S/PDIF i HDMI, to wtedy jest pełne wsparcie, bo możemy uzyskać prawdziwy dźwięk AC-3 podłączając amplituner lub E-AC3, a nie tylko sam downmix. Tak naprawdę downmix w zupełności wystarcza, ale lepiej żeby urządzenie mogło się sprawdzać w wielu sytuacjach.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Dolby Digital Plus (E-AC3)

Post autor: adac »

Tuner obsługuje E-AC3, jeżeli wykrywa 3-cią ścieżkę (DD+, org), i w głośnikach słyszany jest wtedy dźwięk.
Downmix przewidzany jest dla starszych odbiorników, oznacza przekodowanie dźwięku na 2 kanały i wyprowadzenie na wyjścia analogowe (scart, chinch). Jest wymagany rozporządzeniem.
Pełna obsługa jest wtedy, kiedy nadawca wysyła audycję na 6 kanałów i taki sam dźwięk przestrzenny jest u odbiorcy. Do tego potrzebny jest dekoder DD(+) w pełnej wersji.
Z tego co się (tylko) domyślam, żaden z prezentowanych tutaj tunerków nie będzie miał pełnej obsługi Dolby Digital Plus, może tylko niektóre modele tv. To że dekoder wysyła dźwięk stereo (2.0) przez SPDiF (HDMI), nie oznacza pełnej obsługi DD(+), i że odbiorca na pewno będzie miał dźwięk przestrzenny.

tom41

Re: Dolby Digital Plus (E-AC3)

Post autor: tom41 »

Trochę to nie tak. Jeśli tuner (czy jak Pan woli "tunerek") ma S/PDiF i możliwość przełączenia w tryb RAW, to na S/PDiF przychodzi sygnał audio bez jakiegokolwiek przetwarzania, m.in. bez downmixu. Troszkę inaczej sytuacja się przedstawia jeśli chodzi o komunikację przez HDMI. Może być różnie. Na ogół jest tylko stereo.
adac pisze:Tuner obsługuje E-AC3, jeżeli wykrywa 3-cią ścieżkę (DD+, org), i w głośnikach słyszany jest wtedy dźwięk.
Downmix przewidzany jest dla starszych odbiorników, oznacza przekodowanie dźwięku na 2 kanały i wyprowadzenie na wyjścia analogowe (scart, chinch). Jest wymagany rozporządzeniem.
Pełna obsługa jest wtedy, kiedy nadawca wysyła audycję na 6 kanałów i taki sam dźwięk przestrzenny jest u odbiorcy. Do tego potrzebny jest dekoder DD(+) w pełnej wersji.
Z tego co się (tylko) domyślam, żaden z prezentowanych tutaj tunerków nie będzie miał pełnej obsługi Dolby Digital Plus, może tylko niektóre modele tv. To że dekoder wysyła dźwięk stereo (2.0) przez SPDiF (HDMI), nie oznacza pełnej obsługi DD(+), i że odbiorca na pewno będzie miał dźwięk przestrzenny.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Dolby Digital Plus (E-AC3)

Post autor: adac »

Temat RAW był już na forum poruszany, można stwierdzić, że nie jest to żadne rozwiązanie. Tuner zachowuje się tak, jakby w ogóle nie miał dekodera dźwięku, przesyła sygnał na zasadzie 'podaj dalej', a użytkownik zmuszony jest szukać następnego urządzenia, które mu to zdekoduje. Chyba nie po to kupuje się tuner-dekoder.
Poza tym Rozporządzenie mówi wyraźnie o dekodowaniu sygnału z anteny, a nie o przepuszczaniu go bez obróbki.

tom41

Re: Dolby Digital Plus (E-AC3)

Post autor: tom41 »

adac pisze:Temat RAW był już na forum poruszany, można stwierdzić, że nie jest to żadne rozwiązanie. Tuner zachowuje się tak, jakby w ogóle nie miał dekodera dźwięku, przesyła sygnał na zasadzie 'podaj dalej', a użytkownik zmuszony jest szukać następnego urządzenia, które mu to zdekoduje. Chyba nie po to kupuje się tuner-dekoder.
Poza tym Rozporządzenie mówi wyraźnie o dekodowaniu sygnału z anteny, a nie o przepuszczaniu go bez obróbki.
Zgadzam się i trochę nie. Przypuśćmy, że tuner dekoduje DD+ I co dalej? Jeśli nie ma Pan odpowiedniego odbiornika, usłyszy Pan tylko stereo. Tunery DVB-T nie mają przecież wzmacniacza niskiej częstotliwości. Innymi słowy, żeby usłyszeć DD+ trzeba mieć odpowiedni sprzęt. Dla mnie jest dość obojętne, na którym etapie odbywa się dekodowanie. Powtarzam, jeśli nie dysponuję sprzętem pozwalającym słuchać np. 5-ciu lub 7-miu kanałów, dekodowanie DD+ w tunerze nic mi nie da; jeśli natomiast dysponuję takim sprzętem, wystarczy, że dostarczę strumień audio nieprzetworzony. Oczywiście, sytuacja taka jest bardzo teoretyczna, gdyż trudno znaleźć odbiornik TV z DD+ bez głowicy DVB-T. Ponadto, tunery STB są protezami, pozwalającymi przez jakiś czas używać starszych telewizorów. Po pewnym czasie tunery te po prostu znikną (tak jak zniknęły przemienniki częstotliwości, oferowane przez pewien czas po zmianie pasma radiowego UKF). Jednym słowem nie warto o to się spierać.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Dolby Digital Plus (E-AC3)

Post autor: Robert03 »

Koledzy,
Jakie DD, jakie E-AC3 ? Chodzi o to żeby STB umożliwiał odbiór dzwięku nadawanego w DD.
Wystarczy że posiada funkcję DD dowmix do stereo. 99,9% posiadaczy STB nie jest zainteresowana niczym więcej jak posiadaniem dzwięku. Stereo jest cudem techniki a coś więcej jak stereo jest to czysta abstrackcja dla więszkości odbiocrów do niczego nie potrzebna. Efekty z tego uzyskane są wątpliwą przyjemnością i tak naprawdę jest to "fajerwerk" nic nie wnoszący do przekazu. Większość produckji realizowana w tej formie jest nic nie warta.
Posiadam odbiornik WIWA HD-110. Odbiornik posiadam od 1,5 roku. Pomimo że dopiero od kwietnia 2011 jestem w zasięgu DVB-T odbiornik radzi sobie z DD. Nie wiem czy go dekoduje do stereo czy co z nim robi, w każdym razie dzwięk stereo w kanałach TVP w MUX-3 jest. I to wystarczy.
Jeśli zaś chodzi o systemy audio: Dla mnie stereo jest najwyższym osiągnięciem. Dzisiejsze protezy kin domowych 5.1, 7.1 to nic nie wnoszące zabawki. Prawdziwe stereo wystarczy. Nie znam filmu, produkcji telewizyjnej, kinowej w wersji audio 5.1 lub wyższej wartej uwagi. Przeważnie wszysko realizowane jest w stereo a pozostałe kanały są miksem w przeciwfazie kanałów L i P nic nie wnoszących do obrazu a wręcz zaśmiecających i rozmydlających dzwięk.
Po co komu coś więcej niż stereo ? Na dziś to czysta abstrakcja tak jak 3D w telewizji. Zapewniam że te formaty się nie przyjmą z inicjatywy odbiorców. Chyba że sami nadawcy wprowadzą to jako standard i każdy sprzet RTV będzie standardowo wyposarzony w zestaw głośnikowy 5.1. Tak jak wprowadzono Nicam Stereo. biorąc jednak pod uwagę standard dzisiejszych nadawców i skompy bitrate dzwięku nie ma sensu wogóle się "tym podniecać".
Druga sprawa to fakt że 90% STB to urządzenia kupowane do starych, małych odbiorników CRT często monofonicznych, a 90% produkcji nadawanych w polskiej telewizji to wersje z lektorem. Więc wystarczy downimix do mono. Z czym do ludzi panowie. Nie ma się co ekscytować.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Dolby Digital Plus (E-AC3)

Post autor: qwerty »

Niech tylko zostawią ścieżkę E-AC3 (wyłączą mpeg-2 i AC-3) to zobaczymy czy będziesz tak się ekscytował.

DVBManiak

Re: Dolby Digital Plus (E-AC3)

Post autor: DVBManiak »

Robert03 pisze:Koledzy,
Jakie DD, jakie E-AC3 ? Chodzi o to żeby STB umożliwiał odbiór dzwięku nadawanego w DD.
Wystarczy że posiada funkcję DD dowmix do stereo. 99,9% posiadaczy STB nie jest zainteresowana niczym więcej jak posiadaniem dzwięku. Stereo jest cudem techniki a coś więcej jak stereo jest to czysta abstrackcja dla więszkości odbiocrów do niczego nie potrzebna. Efekty z tego uzyskane są wątpliwą przyjemnością i tak naprawdę jest to "fajerwerk" nic nie wnoszący do przekazu. Większość produckji realizowana w tej formie jest nic nie warta.
Posiadam odbiornik WIWA HD-110. Odbiornik posiadam od 1,5 roku. Pomimo że dopiero od kwietnia 2011 jestem w zasięgu DVB-T odbiornik radzi sobie z DD. Nie wiem czy go dekoduje do stereo czy co z nim robi, w każdym razie dzwięk stereo w kanałach TVP w MUX-3 jest. I to wystarczy.
Jeśli zaś chodzi o systemy audio: Dla mnie stereo jest najwyższym osiągnięciem. Dzisiejsze protezy kin domowych 5.1, 7.1 to nic nie wnoszące zabawki. Prawdziwe stereo wystarczy. Nie znam filmu, produkcji telewizyjnej, kinowej w wersji audio 5.1 lub wyższej wartej uwagi. Przeważnie wszysko realizowane jest w stereo a pozostałe kanały są miksem w przeciwfazie kanałów L i P nic nie wnoszących do obrazu a wręcz zaśmiecających i rozmydlających dzwięk.
Po co komu coś więcej niż stereo ? Na dziś to czysta abstrakcja tak jak 3D w telewizji. Zapewniam że te formaty się nie przyjmą z inicjatywy odbiorców. Chyba że sami nadawcy wprowadzą to jako standard i każdy sprzet RTV będzie standardowo wyposarzony w zestaw głośnikowy 5.1. Tak jak wprowadzono Nicam Stereo. biorąc jednak pod uwagę standard dzisiejszych nadawców i skompy bitrate dzwięku nie ma sensu wogóle się "tym podniecać".
Druga sprawa to fakt że 90% STB to urządzenia kupowane do starych, małych odbiorników CRT często monofonicznych, a 90% produkcji nadawanych w polskiej telewizji to wersje z lektorem. Więc wystarczy downimix do mono. Z czym do ludzi panowie. Nie ma się co ekscytować.
Popieram w 100%. Te całe 5.1, 7.1 czy 3D to tak jak napisałeś abstrakcja. Stereo rulez.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Dolby Digital Plus (E-AC3)

Post autor: adac »

@Robert: niestety nie zgodzę się z Tobą. Dźwięk wielokanałowy jest dzisiaj standardem na DVD i wiele osób posiada dobry zestaw do jego odtwarzania. Może się zdarzyć, że 2,3 letni telewizor nie obsługuje polskiego dvb-t i taka osoba poszukuje odpowiednigo dekodera, który nie będzie tylko protezą, ale będzie miał parametry odpowiednie do całego zestawu. To znaczy: obraz HD i dźwięk Dolby przestrzenny.
Oczywiście mogą być w handlu i dekodery uproszczone, z dźwiękiem tylko stereo i downscalingiem do SD, dla posiadaczy starszego sprzętu. Ale powinno to być wyraźnie zaznaczone w opisie sprzętu, żeby przyszły użytkownik wiedział, co kupuje. Okazuje się, że informacja typu 'obsługuje Dolby' to za mało, bo jest jeszcze pytanie: jak ?
Wracając do wymagań: wyraźnie jest napisane, że STB powinien posiadać wyjścia HDMI i S/PDiF. Więc chyba do czegoś to służy, zgaduję że do wyprowadzenia sygnału o odpowiedniej jakości, zgodnej z tym, co jest nadawane . W przeciwnym wypadku wystarczyłby tylko SCART. Dla mnie tuner, który nie wyprowadza dźwięku przestrzennnego o ile jest nadawany, jest niezgodny.

@DVBManiak: 3D to na dzisiaj abstrakcja, ale dźwięk wielokanałowy po pełnym wejściu tv cyfrowej to będzie standard

DVBManiak

Re: Dolby Digital Plus (E-AC3)

Post autor: DVBManiak »

adac pisze:@DVBManiak: 3D to na dzisiaj abstrakcja, ale dźwięk wielokanałowy po pełnym wejściu tv cyfrowej to będzie standard
No to świat schodzi na psy. Ale narazie jest Stereo, a potem pożyjemy zobaczymy.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Dolby Digital Plus (E-AC3)

Post autor: Robert03 »

adac pisze:@Robert: niestety nie zgodzę się z Tobą. Dźwięk wielokanałowy jest dzisiaj standardem na DVD i wiele osób posiada dobry zestaw do jego odtwarzania. Może się zdarzyć, że 2,3 letni telewizor nie obsługuje polskiego dvb-t i taka osoba poszukuje odpowiednigo dekodera, który nie będzie tylko protezą, ale będzie miał parametry odpowiednie do całego zestawu. To znaczy: obraz HD i dźwięk Dolby przestrzenny.
Oczywiście mogą być w handlu i dekodery uproszczone, z dźwiękiem tylko stereo i downscalingiem do SD, dla posiadaczy starszego sprzętu. Ale powinno to być wyraźnie zaznaczone w opisie sprzętu, żeby przyszły użytkownik wiedział, co kupuje. Okazuje się, że informacja typu 'obsługuje Dolby' to za mało, bo jest jeszcze pytanie: jak ?
Wracając do wymagań: wyraźnie jest napisane, że STB powinien posiadać wyjścia HDMI i S/PDiF. Więc chyba do czegoś to służy, zgaduję że do wyprowadzenia sygnału o odpowiedniej jakości, zgodnej z tym, co jest nadawane . W przeciwnym wypadku wystarczyłby tylko SCART. Dla mnie tuner, który nie wyprowadza dźwięku przestrzennnego o ile jest nadawany, jest niezgodny.

@DVBManiak: 3D to na dzisiaj abstrakcja, ale dźwięk wielokanałowy po pełnym wejściu tv cyfrowej to będzie standard
Oczywiście - pełna zgoda że dzwięk przestrzenny to dzisiaj standard na DVD i fajnie by było gdyby w telewizji też był standardem. Prawdą też że wiele osób ma sprzęt do odbioru tego dzwięku.
Pokaż mi tylko jakąkolwiek produckję zrealizowaną w tym standardzie wartą uwagi gdzie dzwięk jest rzeczywiście przestrzenny, wyraźny i realistyczny a nie jest to tylko rozmydlone tło pozbawione dynamiki i realizmu które psuje cały dzwiekowy obraz zamiast go poprawiać. W dzisiejszych produkcjach najwięcej przestrzeni daje właśnie i tylko stereo.
Więc moje pytanie brzmi: Po co mi sprzęt i standard kiedy jakość i efekty przekazu realizowane w tym standardzie są wątpliwą przyjemnością. Producentom nie chce się produkowac filmów z dobrym wielokanałowym dzwiękiem przestrzennym - tną koszty oczywiście. Produkują protezy które tylko udają przekaz wielokanałowy.
Ja swego czasu miałem w domu bardzo rozbudowany system wielokanałowy do oglądania filmów. Opierał się on na 2 osobnych wzmacniaczach z których każdy realizował osobną część dzwięku. Jeden wzmacniacz odpowiedzialny był za przód a drugi za tył. No i kupa. Tył zawsze tylko mydlił i psuł obraz. Nigdy nie zdarzyło się żeby coś wartościowego pojawiło się w tylnej części pokoju- za widzem. Cała akcja filmu zawsze toczyła się z przodu. Po 3 latach rozmonotwałem cały system a drugi wzmacniacz wraz z kolumnami przeniosłem do innego pokoju. Zostałem przy stereo.
Oczywiście zgadzam się z tym że w specyfikacji STB czy każdego innego urządzenia powinny znajdować się informacje o tym co urządzenie potrafi. Tak jak piszą o HD tak jasno powinno być napisane o dzwięku.
Ostatnio zmieniony 18 września 2011, o 10:18 przez Robert03, łącznie zmieniany 3 razy.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Dolby Digital Plus (E-AC3)

Post autor: Robert03 »

qwerty pisze:Niech tylko zostawią ścieżkę E-AC3 (wyłączą mpeg-2 i AC-3) to zobaczymy czy będziesz tak się ekscytował.
Mogą wyłączyć - nie rozumiem problemu.

DVBManiak

Re: Dolby Digital Plus (E-AC3)

Post autor: DVBManiak »

Pewnie chodziło o to, że twoja Wiwa nie dekoduje DD+.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Dolby Digital Plus (E-AC3)

Post autor: Robert03 »

DVBManiak pisze:Pewnie chodziło o to, że twoja Wiwa nie dekoduje DD+.
Na razie sobie radzi. Dzwięk w kanałavh TVP MUX-3 jest. Pytanie kiedy to wyłączenie nastąpi ? I czy do tego czasu ta Wiwa będzie jeszcze działać :-)
To tak jak z przejściem na nadawanie 16:9. W DVB-T miał to być standard. No i jest...Tylko nie dla wszystkich :-)
Tempo wdrażania DVB-T w Polsce jest zawrotne. Zanim Polska przejdzie w całości na nadawanie cyfrowe to standard E-AC3 zostanie zastąpiony innym a i DVB-T wyjdzie z użycia i wejdzie DVB-T2 :-).
Ostatnio zmieniony 18 września 2011, o 10:37 przez Robert03, łącznie zmieniany 1 raz.

maju

Re: Dolby Digital Plus (E-AC3)

Post autor: maju »

Robert03 pisze:
qwerty pisze:Niech tylko zostawią ścieżkę E-AC3 (wyłączą mpeg-2 i AC-3) to zobaczymy czy będziesz tak się ekscytował.
Mogą wyłączyć - nie rozumiem problemu.
Po mojemu problem jest ale nie tam gdzie niektórzy widzą. Jak wprowadza się równolegle trzy systemy można by zostawić mpeg-2 (DD)i E-AC3 i nie byłoby problemu że ktoś zostanie bez fonii.Kiedyś jak się wprowadzało coś nowego to stare miało działać.
Proszę nie piszcie, że to dla lepszej jakości bo nicam dla mnie brzmi lepiej od DD a to DD+ jak? Nic na ten temat konkretnego nie słyszałem, a same parametry nie grają podobno. ;)
Zgadzam się że mnożenie kanałów (5.1 ,7.1) ma się nijak do jakości- dobre stereo do TV!!

loleklolek

Re: Dolby Digital Plus (E-AC3)

Post autor: loleklolek »

LG 42LE4500 wspiera DD+ (downmix). System kontroli rodzicielskiej też działa bez zarzutu.

Zablokowany