Telewizor czy monitor z tunerem

zygmunt
Posty: 134
Rejestracja: 11 września 2009, o 15:18
Odbiornik: Philips PFL 5507 K12
Ferguson t65
Instalacja antenowa: Siatkowa z regulowanym zasilaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Koszotwy Katowice

Czy Monitor LED z HDMI + STB == odbiornik LED ?

Post autor: zygmunt »

W czym telewizory LED są lepsze od LCD ?
Czy jeśli do monitora LED podczepie przez hdmi
tunerek (RWT czy wiwa) to bedzie miec obraz jak w telewizorze LED ?

Tomasz Berezowski

Re: Czy Monitor LED z HDMI + STB == odbiornik LED ?

Post autor: Tomasz Berezowski »

zygmunt pisze:W czym telewizory LED są lepsze od LCD ?
Czy jeśli do monitora LED podczepie przez hdmi
tunerek (RWT czy wiwa) to bedzie miec obraz jak w telewizorze LED ?
Na rynku polskim nie ma telewizorów LED. Są telewizory LCD z podświetleniem LED.

p.saw

Re: Czy Monitor LED z HDMI + STB == odbiornik LED ?

Post autor: p.saw »

Tomasz Berezowski pisze:
zygmunt pisze:W czym telewizory LED są lepsze od LCD ?
Czy jeśli do monitora LED podczepie przez hdmi
tunerek (RWT czy wiwa) to bedzie miec obraz jak w telewizorze LED ?
Na rynku polskim nie ma telewizorów LED. Są telewizory LCD z podświetleniem LED.
To prawda. Samsung wprowadził jakiś czas temu w błąd tą mniej świadomą część społeczeństwa nazywając swoje telewizory LED TV. One maja tylko podświetlenie LED.

zygmunt
Posty: 134
Rejestracja: 11 września 2009, o 15:18
Odbiornik: Philips PFL 5507 K12
Ferguson t65
Instalacja antenowa: Siatkowa z regulowanym zasilaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Koszotwy Katowice

Re: Czy Monitor LED z HDMI + STB == odbiornik LED ?

Post autor: zygmunt »

Czy ta sama zasada dotyczy także monitorów LED ?
I Czy zatem monitor LED + STB == LCD z podświetleniem Led (mpeg4 tuner )

Tomasz Berezowski

Re: Czy Monitor LED z HDMI + STB == odbiornik LED ?

Post autor: Tomasz Berezowski »

zygmunt pisze:Czy ta sama zasada dotyczy także monitorów LED ?
I Czy zatem monitor LED + STB == LCD z podświetleniem Led (mpeg4 tuner )
Tak. Pomijając fakt, że monitorów LED nie ma, to reszta się zgadza :-)

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Czy Monitor LED z HDMI + STB == odbiornik LED ?

Post autor: Drekan »

zygmunt pisze:W czym telewizory LED są lepsze od LCD ?
Telewizory LED, a w zasadzie telewizory z podświetleniem diodami elektroluminescencyjnymi czyli LED, cechują się:
* wyraźnie niższym zużyciem prądu
* cieńszą obudową telewizora
* w przypadku zastosowania drogiego podświetlenia sektorowego, lepszym oddaniem czerni
Poza tym mamy do czynienia z takimi samymi telewizorami LCD jak i pozostałe. Jedyną różnica jest element podświetlający, który są diody LED zamiast specjalnych świetlówek w przypadku klasycznego telewizora LCD.

Chcesz lepszą czerń kup Plazmę lub telewizor kineskopowy (potrafi być lepszy od nowocześniejszych konstrukcji).
zygmunt pisze:Czy jeśli do monitora LED podczepie przez hdmi tunerek (RWT czy wiwa) to bedzie miec obraz jak w telewizorze LED ?
zygmunt pisze:Czy ta sama zasada dotyczy także monitorów LED ?
I Czy zatem monitor LED + STB == LCD z podświetleniem Led (mpeg4 tuner )
STB pozwala odbierać naziemną telewizję cyfrową DVB-T. W przeciwieństwie do telewizji analogowej, nie występuje tutaj efekt śniegu czy podwójnego obrazu. Obraz jest idealny lub go nie ma. Zdarza się, że gdy przez chwilę sygnał jest, a potem go nie ma, możemy zaobserwować zamarzanie obrazu lub rozpadanie się obrazu na kostki. Jednak jest to objaw programów korygujących błędy, który stara się zniwelować braki w sygnale.

Dlatego twoje równanie powinno wyglądać: monitor LED = LCD z podświetleniem Led

Jaki sygnał podłączysz do tego monitora to twoja sprawa. Ale uzyskać doskonały obraz z analogowego nadawania jest trudnym zadaniem. W przypadku DVB-T, wystarczy być w obszarze dobrego odbioru, by cieszyć się dobrym obrazem. :) Podobnie dobry obraz uzyskasz gdy podłączysz tuner satelitarny DVB-S albo sygnał z cyfrowej kablówki DVB-C.

PS. Prawdziwe telewizory LED pojawią się, gdy na rynek zostaną wprowadzone telewizory OLED (wyświetlacz zbudowany z organicznych diod świecących) ;)

Tomasz Berezowski

Re: Czy Monitor LED z HDMI + STB == odbiornik LED ?

Post autor: Tomasz Berezowski »

Wg mnie problem poziomu czerni jest przereklamowany :-)
Zresztą plazma tez nie daje 100% czerni, przecież nie będzie "czarniejsza" niż taka szara jak wygląda wyłączona :-) Natomiast rzeczywiście sektorowe podświetlenie LED daje lepszy efekt czerni na telewizorach LCD.
Z drugiej strony sam nie jestem pewiem, czy poziom czerni jest dla mnie istotny. Niedawno zainstalowałem sobie rzutnik z ekranem, poziom czerni nie jest rewelacyjny, ale za to szerokość ekranu 3,50m bije na głowe każdy LCD i plazmę.
Podsumowując, jest to temat rzeka, zależy co kto lubi (jeden śliczne białe kobiety, drugi czarne owieczki, hehe).

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Czy Monitor LED z HDMI + STB == odbiornik LED ?

Post autor: cyber »

[quote="Tomasz Berezowski"]Wg mnie problem poziomu czerni jest przereklamowany :-)
Zresztą plazma tez nie daje 100% czerni, przecież nie będzie "czarniejsza" niż taka szara jak wygląda wyłączona :-)


Jasne ,że przereklamowany ! Mam TV plazmowy(2008) oraz Lcd z bieżącego roku- i pewnie mi się zaraz oberwie od entuzjastów plazmy ale tutaj czerń bardziej mi przypomina grafit :)
To już w Lcd i to podświetlanym standardowo ta czerń jest lepsza ( jak dla mnie) 8-)
Natomiast cała ta reklama Led TV-EDGE- to już totalna przesada...
Ale ten zabieg marketingowy działa !!! Sam byłem świadkiem jak w jednym z marketów sprzedawca polecał naprawdę dobry TV ze standardowym podświetleniem klientowi -na co on wzburzony odp.: " Szajsu niech mi pan nie sprzedaje , ja chcę tylko Leda!"
No i kupił Leda(Edge) 32 cale ...a szukał 37-40 cali -tylko takie Ledy okazały się za drogie.
Ciekawe czym owy Led zrekompensuje owe brakujące 8 cali itd...

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Czy Monitor LED z HDMI + STB == odbiornik LED ?

Post autor: Puma »

Z tego co czytałem monitor/telewizor z podświetlaniem LED ma możliwość większej regulacji co do jasności obrazu.
Podświetlanie CCFL to 30% regulacji jasności.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Czy Monitor LED z HDMI + STB == odbiornik LED ?

Post autor: Drekan »

Tomasz Berezowski pisze:Wg mnie problem poziomu czerni jest przereklamowany :-)
Zresztą plazma tez nie daje 100% czerni, przecież nie będzie "czarniejsza" niż taka szara jak wygląda wyłączona :-) Natomiast rzeczywiście sektorowe podświetlenie LED daje lepszy efekt czerni na telewizorach LCD.
Z drugiej strony sam nie jestem pewiem, czy poziom czerni jest dla mnie istotny. Niedawno zainstalowałem sobie rzutnik z ekranem, poziom czerni nie jest rewelacyjny, ale za to szerokość ekranu 3,50m bije na głowe każdy LCD i plazmę.
Podsumowując, jest to temat rzeka, zależy co kto lubi (jeden śliczne białe kobiety, drugi czarne owieczki, hehe).
Jest przereklamowany, ponieważ trzeba wypromować modę na nowe telewizory z podświetleniem LED. :!:

Nikt nie wspomina, że w większości modeli stosuje się najtańsze rozwiązanie z podświetleniem krawędziowym diodami LED. Tutaj pojawia się stary problem klasycznych LCD, który z nich już dawno wyeliminowano. Czyli problem z równomiernością podświetlenia całego wyświetlacza za pomocą umieszczonych na brzegu diod LED. Niestety nowe jest wrogiem dobrego. :cry:

Rozwijane przez lata telewizory CRT, prawie pod każdym względem biły na głowę, pierwsze wchodzące na rynek telewizory plazmowe i LCD. Jednak marketing i reklama przekonała klientów, że grubość telewizora jest ważniejsza od dobrej jakości obrazu. :lol:

Wielu komputerowych grafików w panice rzuciło się do zakupów monitorów CRT, gdy kolejni producenci ogłaszali wycofanie się z ich produkcji. Nie wiem czy któryś z obecnie produkowanych monitorów LCD potrafi tak wiernie oddać kolorystykę jak staruszek CRT. Nie chodzi tylko o czerń, ale i o wiele innych odcieni kolorów, które w przypadku LCD są przejaskrawione.

Szary jest także wyświetlacz w kalkulatorach, jednak po włączeniu, pojawiają się na nim czarne liczby. ;)

Problem z sektorowym podświetleniem to jego koszt i fakt, że wyłączany jest cały sektor. Więc możliwe jest to tylko wtedy gdy czarny kolor obejmuje cały sektor podświetlenia. Przy części mamy do czynienia nadal z szarością zamiast czerni.

Natomiast to klient decyduje co chce. Trzeba tylko uważać na triki sprzedawców w sklepach RTV. Wystarczy podregulować parametry telewizora by obraz w sklepie wyglądał lepiej niż na bliźniaczym modelu od innego dostawcy lub podłączyć gorszej jakości sygnał. :shock:

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Czy Monitor LED z HDMI + STB == odbiornik LED ?

Post autor: qwerty »

@Drekan
Wszystko ładnie pięknie, ale jedna rzecz mi się nie podoba (nagminne w wypowiedziach). LED: light-emitting diode. W słowie/skrócie LED już jest zawarta informacja, że jest to dioda, więc twierdzenie dioda LED jest niepoprawna.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Czy Monitor LED z HDMI + STB == odbiornik LED ?

Post autor: Drekan »

qwerty pisze:@Drekan
Wszystko ładnie pięknie, ale jedna rzecz mi się nie podoba (nagminne w wypowiedziach). LED: light-emitting diode. W słowie/skrócie LED już jest zawarta informacja, że jest to dioda, więc twierdzenie dioda LED jest niepoprawna.
Mea Culpa :oops:

Kwestia przyzwyczajenia, podobnie jak stwierdzenie szerokopasmowa antena siatkowa czy kierunkowa antena YAGI (czy ATX). Może rzeczywiście zbytecznie powtarzam, jednak lepiej się powtórzyć niż być błędnie zrozumiany przez osobę sądzącą, że podświetlenie LED można uzyskać podłączeniem sygnału NTC do telewizora z podświetleniem CCFL.

Z drugiej strony nie tylko JA popełniam taki błąd. Oto przykład z portalu branżowego dla elektroników:
http://elektronikab2b.pl/biznes/2243-po ... -diody-led

Znajdziemy w tym artykule potwierdzenie wypowiedzi kolegi:
Puma pisze:Z tego co czytałem monitor/telewizor z podświetlaniem LED ma możliwość większej regulacji co do jasności obrazu.
Podświetlanie CCFL to 30% regulacji jasności.

novak
Posty: 27
Rejestracja: 5 marca 2010, o 09:11

Re: Czy Monitor LED z HDMI + STB == odbiornik LED ?

Post autor: novak »

dodam tylko że problem czerni eliminuje OLED
http://pl.wikipedia.org/wiki/Organiczna ... escencyjna
tyle że firmy nie kwapią się do wprowadzania tej technologi (niby słaba żywotność diod)

Maciej Ostasz

Re: Czy Monitor LED z HDMI + STB == odbiornik LED ?

Post autor: Maciej Ostasz »

novak pisze:dodam tylko że problem czerni eliminuje OLED
http://pl.wikipedia.org/wiki/Organiczna ... escencyjna
tyle że firmy nie kwapią się do wprowadzania tej technologi (niby słaba żywotność diod)
Było kilka testowych modeli Sony i Panasonica oraz IIyamy ale po pierwsze za drogo wychodzi produkcja, po drugie odwzorowanie barw nie jest nawet dopuszczające (a mówiło się o 98% odwzorowaniu oryginału) no i źle się pracuje przy tych wyświetlaczach nie wspominając już o mizernej (jak na razie) dynamice.
Jak dobrze poszukasz na benchmark.pl to znajdziesz tam test OLEDów.
Na wiki jest zdjęcie soniaka który wypadł całkiem przyzwoicie w testach.

novak
Posty: 27
Rejestracja: 5 marca 2010, o 09:11

Re: Czy Monitor LED z HDMI + STB == odbiornik LED ?

Post autor: novak »

wiadomo problemy wieku dziecięcego, tak jak było z LCD, LG planuje produkcje nowych modeli OLED 31 cali

kondziel

Telewizor czy monitor z tunerem

Post autor: kondziel »

Ostatnio przeglądam serwisy aukcyjne w kategorii 'telewizory' i widzę, że sporo jest wystawionych monitorów komputerowych z tunerem DVB-T/analogowym. Tym bardziej to interesujące, że za taki odbiornik Full HD LED firmy LG o przekątnej 22" można kupić za 690 zł. Dlatego mam pytanie: jest jakaś wyższość telewizora nad monitorem z wbudowanym tunerem?
Jedynie to obawiam się słabych głośników, ale można podłączyć zewnętrzne.

loleklolek

Re: Telewizor czy monitor z tunerem

Post autor: loleklolek »

Nie ma ;-). No może jest gdzieś jakiś przepis prawny, który to różnicuje. Ale specem od prawa nie jestem. W obecnych czasach zarówno do tv, jak i do monitora można bezproblemowo podłączyć komputer. Więc trzebaby się raczej dokładnie przyjrzeć ofercie. Może się np. okazać, że ten monitor nie ma jakiegoś złącza lub ma mniej przejrzyste menu/pilota od porownywalnych cenowo telewizorów.

edit: aha, najważniejsze pytanie to, czy ten tuner w tym monitorze zadziała z polską NTC (tuner MPEG-4, dzięk e-ac3 itp.)

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Telewizor czy monitor z tunerem

Post autor: @GUTEK@ »

Różnica jest głównie w nazwie, no może jeszcze taki monitor z funkcją tv ma mniej wejść chociaż z tym też jest różnie.
W przypadku LG mamy taki sam pilot i wygląd oprogramowania w monitorze z funkcją tv i telewizorze. Co w sumie jest wadą, bo jeśli przykładowo w tv 37" i monitorze 22" mamy taki sam rozmiar czcionek w OSD to na takim monitorze z większej odległości jest już on mało czytelny.
W telewizorach co najwyżej może być jeszcze inny typ matrycy, bo w monitorach to prawie zawsze dają najtańszą TN, ale również tanie telewizory taką posiadają.

Nowe modele LG obsługują MPEG4 i E-AC3.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Telewizor czy monitor z tunerem

Post autor: giaur500 »

Moje subiektywne odczucie. Na moim monitorze 21 cali obraz z dvb-t jest bez porównania lepszy niż na jakimkolwiek telewizorze tej albo podobnej wielkości, który widziałem.
Ale nie jest to monitor z niższej półki, wręcz przeciwnie - poza tym odtwarzam obraz na komputerze a tutaj wiadomo - znacznie większe możliwości ulepszania obrazu.

Porównywanie z większymi tv nie ma za bardzo sensu, ale osobiście jestem zdania że monitor komputerowy, z racji tego że przeznaczony jest jednak do innych celów, będzie zawsze generować bardziej szczegółowy obraz niż tv tej samej wielkości, ponieważ jest przeznaczony do oglądania Z BLISKA i do odtwarzania małych szczegółów. Telewizor nie musi generować aż tak szczegółowego obrazu, ponieważ i tak filmy ogląda się ze znacznej odległości.

Telewizor jako monitor komputerowy to nie jest zbyt dobry pomysł, chyba że do oglądania filmów z komputera. Właśnie z powodu małej ilości sczegółów, 1920x1080 na monitorze 55 cali to litery kobyły i zero szczegółów z bliska.

Awatar użytkownika
PeterMac
Posty: 234
Rejestracja: 17 lipca 2011, o 13:55
Odbiornik: TV: Sony KDL-46HX850, KDL-46Z4500,
WIWA HD-50 NEW
Instalacja antenowa: Siatka szer.(strych, budynek I piętr.) + symetryzator 21-69 kabel Triset 113PE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża / RTON Żórawina

Re: Telewizor czy monitor z tunerem

Post autor: PeterMac »

@GUTEK@ - TV z matrycą TN to nawet nie wiem czy takie istnieją no chyba ze jakaś naprawdę najtańsza półka pokroju Funai itp.
Osobiście nie widziałem TV z taką cienką matrycą i kątami jakie są w monitorach

Tanie monitory na matrycach TN to najgorsze zło, unikać jak ognia jesli to ma być ekran do oglądania filmów, telewizji.
Ale i tak wiekszość ludzi patrzy na naklejki typu LED, FullHD świecidełka :) i kupuje tą tandetę.

giaur500 - opowiadasz głupoty tyle powiem, niby dlaczego TV ma mniejszą ostrość czy detaliczność wyswietlania niz monitor, wysokiej klasy TV wyswietla tak samo obraz jak nie lepiej jak dobry monitor na dobrej matrycy typu SIPS, SPVA.
Kwestią ostrości i róznych przekłamań są rózne niepotrzebne powłączane ulepszacze obrazu jakie są na dzien dobry prawie zawsze w kazdym TV.
Ostatnio zmieniony 31 sierpnia 2011, o 05:58 przez PeterMac, łącznie zmieniany 2 razy.

Zablokowany