WIWA HD-90

wozio

Re: WIWA HD-90

Post autor: wozio »

ps. na mux3 mi krzaczy, ale analog też słabo odbiera.
a tu porównanie nadajników w mojej okolicy.
Obrazek

fotografiks

Re: WIWA HD-90

Post autor: fotografiks »

Mirek71 pisze:czy ktoś zasila przedwzmacniacz antenowy (jaki) napięciem 5 v z tego tunera ??? ja robiłem próby i mam wrażenie że zasilanie nie idzie ... :o
A jakie proby przeprowadzałes?
Moze wzmak jest na 12V?

Srawdz jakims miernikiem czy cos podaje.

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: WIWA HD-90

Post autor: Mirek71 »

dałem napięcie z tunera na wzmacniacz w siatce - więc pewnie wzmacniacz na 12 v i nic się nie zmieniło w obrazie
pewnie jak bym znalazł wzmacniacz na 5 v to by drgneło - ale takich chyba nie ma
pozostaje mi chyba wrzucić do anteny wmacniacz lna i dodatkowo zasilacz 12 v ... choć chciałem tego uniknąć i zasilać antenę z tunera

fotografiks

Re: WIWA HD-90

Post autor: fotografiks »

No to masz odpowiedz.....


Są, wszedzie, praktycznie kazdy sklep z takim sprzetem:

Obrazek

Przedwzmacniacz antenowy LNA-101 jest przeznaczony do montowania w puszkach antenowych. Bardzo dobrze się sprawdza w przypadku słabych sygnałów o małym odstępie sygnał-szum.
Wzmacniacz pracuje w pasmach: III, IV, V. Ekranowana obudowa eliminuje wrażliwość na zakłócenia.
Urządzenie zasilane może być standardowym napięciem 12V lub napięciem 5V (standardowe napięcie tunerów DVB-T)

Cena znikoma.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: WIWA HD-90

Post autor: @GUTEK@ »

Mirek71 pisze:dałem napięcie z tunera na wzmacniacz w siatce - więc pewnie wzmacniacz na 12 v i nic się nie zmieniło w obrazie
pewnie jak bym znalazł wzmacniacz na 5 v to by drgneło - ale takich chyba nie ma
pozostaje mi chyba wrzucić do anteny wmacniacz lna i dodatkowo zasilacz 12 v ... choć chciałem tego uniknąć i zasilać antenę z tunera
A przypadkiem nie podłączasz anteny przez wtyczke z separatorem?
Ja kiedyś podłączałem wzmacniacze LNA-177 i MC-9102 pod 5V i obydwa działały tyle że z mniejszym wzmocnieniem.

fotografiks

Re: WIWA HD-90

Post autor: fotografiks »

@GUTEK@ pisze:
Mirek71 pisze:dałem napięcie z tunera na wzmacniacz w siatce - więc pewnie wzmacniacz na 12 v i nic się nie zmieniło w obrazie
pewnie jak bym znalazł wzmacniacz na 5 v to by drgneło - ale takich chyba nie ma
pozostaje mi chyba wrzucić do anteny wmacniacz lna i dodatkowo zasilacz 12 v ... choć chciałem tego uniknąć i zasilać antenę z tunera
A przypadkiem nie podłączasz anteny przez wtyczke z separatorem?
Ja kiedyś podłączałem wzmacniacze LNA-177 i MC-9102 pod 5V i obydwa działały tyle że z mniejszym wzmocnieniem.
Na pół gwizdka;) w sumie nie jest to skomplikowany uklad z napieciem startu wiec pewnie cos tam wzmacnia juz "od 1V" - to jak promocja w Tesco, startujesz od zera lecz jak wiecej dasz - wiecej masz, a raczej wiecej widzisz.

painlust

Re: WIWA HD-90

Post autor: painlust »

Tylko trzeba pamiętać, że LNA-101 jest zalecany dla anten oddalonych co najwyżej 30km od nadajnika.

Matteo87

Re: WIWA HD-90

Post autor: Matteo87 »

painlust pisze:Tylko trzeba pamiętać, że LNA-101 jest zalecany dla anten oddalonych co najwyżej 30km od nadajnika.
skąd taki wniosek? Odległość może być tylko jednym z kilkunastu czynników mających wpływ na dobór wzmacniacza. A przy odległości do 30 km wystarcza w 99% przypadków symetryzator.

fotografiks

Re: WIWA HD-90

Post autor: fotografiks »

Matteo87 pisze:
painlust pisze:Tylko trzeba pamiętać, że LNA-101 jest zalecany dla anten oddalonych co najwyżej 30km od nadajnika.
skąd taki wniosek? Odległość może być tylko jednym z kilkunastu czynników mających wpływ na dobór wzmacniacza. A przy odległości do 30 km wystarcza w 99% przypadków symetryzator.
Moze ponizej 30km sygnal jest tak wzmocniony ze trzeba miec specjalistyczny odbiornik...
Zaleznosc przypadku tego wzmaka moze wygladac nastepująco:

>30 km.........- obraz SD (zalecany)
>15 <30 km...- obraz HD
<15 km.........- obraz 3D

Matteo87

Re: WIWA HD-90

Post autor: Matteo87 »

A co to za różnica jakie treści są przesyłane w MUXie :shock:

Ten post to jakaś prowokacja??

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: WIWA HD-90

Post autor: @GUTEK@ »

No chyba prowokacja, bo idąc tym tokiem rozumowania to 4D trzeba by oglądać będąc pod masztem nadawczym i jak by były efekty specjalne typu walące się konstrukcje to spadnie na Ciebie antena nadawcza :lol: :lol: :lol:

wozio

Re: WIWA HD-90

Post autor: wozio »

Chodzi mu chyba o to że w hd każda sekunda filmu więcej waży i więcej do przesłania, ale to by se zgadzało jak sie mieszka na granicy sygnału tylko raczej.

Matteo87

Re: WIWA HD-90

Post autor: Matteo87 »

To nie ma znaczenia, bo pojemność MUXa jest zależna od parametrów nadawania, a nie od przesyłanych treści. Obecnie polskie MUXy mają pojemność netto 24,88 mb/s i tuner ciągle otrzymuje i przetwarza taki strumień.

fotografiks

Re: WIWA HD-90

Post autor: fotografiks »

@GUTEK@ pisze:No chyba prowokacja, bo idąc tym tokiem rozumowania to 4D trzeba by oglądać będąc pod masztem nadawczym i jak by były efekty specjalne typu walące się konstrukcje to spadnie na Ciebie antena nadawcza :lol: :lol: :lol:
Dokladnie, lecz nie sadzilem ze juz trafiaja sie tak zaawansowane CRT z akumulatorem, zeby leciec z nim pod nadajnik...

<300 m.......obraz 4D

Dochodzi efekt wiatru i zapachu jak ktos nawali w okolicy.

junior44

Re: WIWA HD-90

Post autor: junior44 »

Witam,
czy nie wiecie kiedy bedzie dostepna aktualizacja do HD90 na stronce wiwy.
W serwisie poinformowali mnie, że juz go maja i ma byc wrzucona na dniach (a było to z tydzien temu).

koalaxp

Re: WIWA HD-90

Post autor: koalaxp »

Kupiłem tą wiwke 3 dni temu, poczytałem podłaczyłem do kablówki UPC i dupa, czytam dalej i wychodzi na to, że prawdopodobnie zablokowane są kanały cyfrowe. Szukam w necie anteny no i znajduj to:http://www.vdr-wiki.de/wiki/index.php/DVB-T_Antennen postanowiłem zrobic to samemu i tak wziełem 2m kabla (koncentryka), końcówkę 12,5cm obieram do drutu, a dalej kolejne 12,5cm obieram do ekranu i oklejam taśmą izolacyjną do drugiego końca podłączam zwykłą wtyczke antenową,kabel podłączam do wiwy + kabel hdmi wiwa-LCD, kabel z UPC pozostawiam w telewizorku tak by w kazdej chwili przejśc na analog.Antenke z kabla przyklejam do tapety drucik miedzianym zwrucony do okna całośc niewidoczna za meblami.
Włączam Wiwe i odpalam szukanie, znajduje 14 kanałów cyfrowych MUX2 i MUX3 uruchamiam i o dziwo prosze mi wierzyc wszystkie kanały oprócz PULS 2 chodzi super obraz idealny cyfrowy bez zaciec, szok.I wszystko na antence z kabla, fakt że mieszkam na Xp w Szczecinie,balkon mam od strony nadajnika w Kołowie (widze go z odległości ok.25-30km.
W kazdej chwili drugim pilotem przełączam kanały na analog bez zmiany anteny.

avathar

Re: WIWA HD-90

Post autor: avathar »

Witam,
mam problem z nagrywaniem.
Na początku zauważyłem ,że jak jest słabszy sygnał, tak ok 50%-60% ,ale mimo wszystko obraz idzie dobrze to po włączeniu nagrywania zaczyna się szatkowanie sygnału.
Dziś jednak ten sam problem spotkał mnie przy sygnale 100% i próbie nagrania z mux1. Następnie przeszedłem na mux2 gdzie miałem niby gorszy sygnał ok 90% i nagrywało się dobrze.
Oprogramowanie w wiwie jest z 15.11 czyli najnowsze.

Czy ktoś zaobserwował podobne problemy ?

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: WIWA HD-90

Post autor: Mirek71 »

dzięki za podpowiedz w sprawie zasilania anteny z tunera:
jak polecacie w moim przypadku: mam na siatce pasywnej z nadajnika w Kołowie (15 km) 100% jakości na obu mux, ale chcę wzmocnić siatkę pod dvbt niemieckie - obecnie mam jakość od 0 do 20 % (ok 70 km nadajnik- ponoć ich dvbt łatwiejsze w odbiorze niż nasze ) -
czy lepiej zamontować wzmacniacz LNA 101 i dać zasilacz na 12 v czy lepiej dać LNA 177 i zasilić z tunera 5 V - pytam coby nie przesterować polskiej ntc ...
ps. czy ktoś zasila z tunera wzmacniacz LNA ???

fotografiks

Re: WIWA HD-90

Post autor: fotografiks »

Może kup jeden i zobacz jaka jest różnica na 5V i na 12V i sobie wybierzesz który woltaż Ci odpowiada lepiej... jakieś tam różnice mogą być.
Co do tych programów zza granicy wroga to nie wiem czy już jakąś kierunkową nie bedziesz musiał razić żeby coś zobaczyć...

Kombinuj z dwoma antenami jedna na nasze, a druga w innym kier na odbiór z NRD.
A może ta kierunkowa skierowana na Niemcy będzie łykać także obraz z polskiego nadajnika bo masz niedaleko do źródła.

Tak w ogóle to robi się mały, off topic, który chciałem zgasić "dżołkami" na temat tych sygnałów i odbiorów, wiec proponuje założyć nowy ew. kontynuować odpowiedni temat w odpowiednim dziale.

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: WIWA HD-90

Post autor: Mirek71 »

ok dzięki za rady - kończę temat ... choć problem zasilania anteny z tego tunera jest mało naświetlony szczególnie doświadczeniami jego użytkowników
jeszcze jedna cekawostka: ostatnio kilka razy tuner zawiesił się tak że musiałem wyciągnąć wtyczkę z sieci coby odpalił - podejrzewam że dzieci za szybko naciskały przyciski na pilocie ... i tuner dostał zadyszki :)

Zablokowany