WIWA HD-90

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: WIWA HD-90

Post autor: eter »

paterb pisze:@eter to nie wina DVB-T w telewizorze lecz czułości głowicy TV, a co do WIWY ma bardzo czułą głowicę
Ja wiem czy taką bardzo czułą.
Mój TV odbiera MUX "Łużyce" przy sygnale 8 % mocy i 40 % jakości...gdzie WIWA pokazuje dwa zera.
Przy dobrym sygnale TV odbiera bardzo dobrze, WIWA ma natomiast zawsze jakieś fochy..sygnał jest niestabilny potrafi zmieniać się od 20% do 100% i klatkuje w zależności, jak powieje wiatr...gdzie TV w ogóle tego nie czuje...
Więc z tą czułością to nie przesadzałbym...owszem ma czułą, ale bardziej na zakłócenia.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: WIWA HD-90

Post autor: Kolor »

W związku z tym, że posiadam i używam ten odbiornik, skłaniam się do stwierdzenia: Zależy od egzemplarza. Nie mam żadnego kłopotu z Wiwą HD-90 a przetestowania w różnych warunkach odbioru i z różnymi antenami. Nie specjalnie znam inne odbiorniki, na stanie mam polsatowski THD1000, a zaliczyłem także inne na krótki czas. Skoro są takie kłopoty, trzeba brać pod uwagę usterkę tego konkretnego egzemplarza. Inna sprawa, że mając sąsiadów, znajomych z gniazdkiem NTC pokusiłbym się o sprawdzenie STB w innym gnieździe, także w tym gdzie koledze odbiera TV. To w końcu pudełko mniejsze od kilograma cukru. Być może zaniósł bym telewizor w miejsce gdzie Wiwa nie odbiera, bo może telewizor też nie będzie chciał.
red4 pisze:Witam.
Na telewizorze nie pokazuje mi częstotliwości. Jest tylko VHF CH8 i pasek siły sygnału pokazujący bardzo dobry sygnał. Konserwator był wczoraj podłączył urządzenie do pomiaru siły sygnału w kablu i stwierdził, że mógłby być lepszy. Przyjdzie we wtorek wymienić gniazdko zamontowane w ścianie z którego idzie sygnał do wiwy. Jak to zrobi to dam znać jakie są efekty.
Pozdrawiam.
No wybacz, masz numer kanału (CH8), co jest tożsame z częstotliwością jemu przypisaną.

Awatar użytkownika
red4
Posty: 18
Rejestracja: 1 października 2011, o 18:15
Odbiornik: WiWa HD-95MC
Philips 221TE
Instalacja antenowa: azart w bloku
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów

Re: WIWA HD-90

Post autor: red4 »

Witam.
Konserwator przyniósł swój dekoder ariva i mux8 też nie działał. Po wymianie gniazdka stwierdził, że sygnał jest zbyt niski 44dB, jednak mux8 na mojej wiwie pojawił się siła 100% jakość od 76 do 86%.
@Kolor telewizor podłączałem do tej samej końcówki kabla co wiwe.
Pozdrawiam.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: WIWA HD-90

Post autor: Kolor »

Ok, w sumie to szczęśliwe zakończenie.

tadgra
Posty: 10
Rejestracja: 21 maja 2016, o 05:56
Odbiornik: LG 42L B650V, Wiwa HD90, Ferguson ARIVA
Instalacja antenowa: Yaga 19 elem.UHF z symetr.-Św.Krzyż
Ant.VHF/UHF z symetr.- Dobromierz, Kamieńsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż, Dobromierz, Góra Kamieńsk

Re: WIWA HD-90

Post autor: tadgra »

Koledzy, mam w domu na wsi 3 Wiwy HD-90, 1 Ferguson Ariwa i nowy TV LG do którego podłączony jest dekoder NC+. Mam poważne problemy z odbiorem MUX-3. Mux-1 i 2 odbieram ze Św. Krzyża i chodzi bez zarzutu na TV i wszystkich dekoderach. MUX-3 ze Św. Krzyża chodzi idealnie na odbiorniku TV. Dekodery nie widzą sygnału. Nieraz po dłuższej chwili wskoczy sygnał i jest 100/100%. Nic nie zacina , pracuje idealnie na wszystkich kanałach w obrębie tego MUX-a ale jak wyjdę na kanał z innego MUX-a to po powrocie znowu kicha 0/0 % Ustawiłem drugą antenę na Dobromierz i i na jakiś czas miałem spokój bo w miarę stabilnie odbierał stamtąd MUX-3 a przy okazji jeszcze NTL Radomsko z Kamieńska. W ostatnich dniach znowu zaczęły dziać się cyrki i z Dobromierza też mi sygnał wariuje. Podejrzewam, że w moim położeniu bardzo skutecznie zakłócają się wzajemnie Dobromierz i Św. Krzyż. Nie przeszkadza to odbiornikowi TV ale dekodery dvb-t poległy. Czy jest jakaś szansa aby zmusić je do prawidłowego czytania odbieranego sygnału (SFN).

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: WIWA HD-90

Post autor: Kolor »

Tak bez Twojej lokalizacji, to trochę wróżenie z fusów.

tadgra
Posty: 10
Rejestracja: 21 maja 2016, o 05:56
Odbiornik: LG 42L B650V, Wiwa HD90, Ferguson ARIVA
Instalacja antenowa: Yaga 19 elem.UHF z symetr.-Św.Krzyż
Ant.VHF/UHF z symetr.- Dobromierz, Kamieńsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż, Dobromierz, Góra Kamieńsk

Re: WIWA HD-90

Post autor: tadgra »

Troczę dziwna ta Twoja odpowiedż na mój post. Piszę o problemie nieprawidłowego czytania sygnału przez zewnętrzne dekodery dvb-t, a jak najbardziej prawidłowego czytania tegoż samego sygnału przez głowice odbiorników tv. Co ma do tego moje położenie? Ale jak już chcesz je znać to jest w połowie drogi między Szczekocinami a Włoszczową. Podejrzewam, że nie ma to żadnego związku. Problem tkwi w głowicach tych dekoderów i moje pytanie dotyczyło tego czy ktoś miał być może taki problem i może go rozwiązał np. softwerowo. Dekodery bardzo dobrze pracują na MUX-1, MUX-2, MUX-8 i NTL Radomsko. problem dotyczy tylko MUX-3, który do mnie dociera prawie z równą siłą ze Św Krzyża jak i z Dobromierza. Anteny są kierunkowe nie żadne siatki i usytuowane względem siebie o 90 stopni a mimo to dekodery mają totalnie zakłócony sygnał a telewizorom to wcale nie przeszkadza i odbierają wszystkie kanały bez żadnych zakłóceń. Pytanie zadałem ludziom znającym się na dekoderach, którzy mogą mi coś podpowiedzieć, bo instalacja antenowa jest u mnie wzorcowa i nie ma co u niej nic do szukania. Na każdym gnieździe antenowym odbiorniki TV pracują idealnie, problem jest tylko z dekoderami zewnętrznymi. Oczywiście wsadzałem im też tłumiki sygnału na wejściach i to też nic nie dało. Brak mi już pomysłów. Proszę o podpowiedzi ludzi znających się na rzeczy a nie podpowiadaczy, którzy nabijają sobie tylko posty a nic nie wnoszą do tematu.

Byczek12345
Posty: 311
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: WIWA HD-90

Post autor: Byczek12345 »

Dokładna lokalizacja jest potrzebna, gdyż do Ciebie może docierać sygnał z dwóch (lub więcej) nadajników SFN nie zsynchronizowanych ze sobą (w Twojej lokalizacji), TV sobie z tym radzi, a dekodery już nie. Może obróć delikatnie antenę w jedną, lub drugą stronę, może pomóc.

edycja;
- w maju ubiegłego roku pisałeś o podobnych problemach, koledzy chętnie udzielali dobrych porad, - zresztą sam niektóre rozwiązałeś.

Zmień lokalizację anteny (umieść ją niżej), zainstaluj antenę siatkową (bez wzmacniacza - symetryzator) na Dobromierz, na próbę.

tadgra
Posty: 10
Rejestracja: 21 maja 2016, o 05:56
Odbiornik: LG 42L B650V, Wiwa HD90, Ferguson ARIVA
Instalacja antenowa: Yaga 19 elem.UHF z symetr.-Św.Krzyż
Ant.VHF/UHF z symetr.- Dobromierz, Kamieńsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż, Dobromierz, Góra Kamieńsk

Re: WIWA HD-90

Post autor: tadgra »

No właśnie skoro znalazłeś moje zeszłoroczne posty to wiesz o moich problemach. W zeszłym roku udało mi się jakimś psim swędem je rozwiązać a teraz d.pa blada. mam tak silne sygnały na kanale 47 (MUX-3), tak ze Św. Krzyża jak i z Dobromierza, że dekodery się zatykają a telewizory chodzą idealnie. Z antenami kombinuję już z tydzień na wszelkie sposoby. Anteny na samych symetryzatorach, silnie kierunkowe. W mojej lokalizacji anteny odbierające sygnały ze Św. Krzyża i Dobromierza są usytuowane względem siebie pod kątem 90 stopni. Problemy zaczęły się w zeszłym tygodniu. Od zeszłego roku odbierałem sygnał z Dobromierza i w miarę to wszystko dobrze chodziło aż zgasło. Zmieniłem dział bo myślałem, że może tutaj znajdzie się jakiś spec od dekoderów, który może wiedzieć co z nimi zrobić w przypadku problemów z SFN, ale wydaje mi się że chyba nic się nie da zrobić w moim przypadku. Trochę szkoda mi wyciepnąć tych kilka telewizorów Panasonica za które płaciłem po 5 tys. zł bo chodzą idealnie no ale są analogami. Dziwi mnie trochę ta sytuacja bo wziąłem na próbę od sąsiadki byle jaki telewizor LCD za 900 zł i on na wszystkich moich gniazdach antenowych elegancko pracował na wszystkich MUX-ach a pieprzone dekodery WiWy i Fergusony blokują się na kanale 47.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: WIWA HD-90

Post autor: poxipol »

U ciebie ewidentny jest problem SFN,czyli negatywne oddziaływanie dwóch nadajników na tym samym kanale ( w miarę równomierne poziomy sygnałów,nawet po skręceniu anteny-może też nakładać się sygnał z odbicia )
Jeżeli chodzi o anteny to wszystkie są kierunkowe,Najistotniejsze są ich parametry,a zwłaszcza w twoim przypadku charakterystyka promieniowania z jak najwęższym jej kątem,z uwzględnieniem listków bocznych
Mając parę jednakowych anten, dodatkowo można kształtować charakterystykę promieniowania.Wymaga to jednak głębszej wiedzy i doświadczenia.

Jak zauważyłeś każdy odbiornik różnie radzi sobie z synchronizacją.
Czy zmiana softu coś pomoże,raczej poprawi lub pogorszy jakąś aplikację w odbiorniku.
W zasadzie masz trzy możliwości
zakup telewizorów
wymiana odbiorników STB o lepszych parametrach
zabawa z instalacją antenową.
Wszystko jednak wymaga nakładów finansowych,a decyzja należy do ciebie.
Wspomniana antena siatkowa na zew. na pewno nie zda egzaminu,chyba że ją zamontujesz w pomieszczeniu zamkniętym.

Byczek12345
Posty: 311
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: WIWA HD-90

Post autor: Byczek12345 »

poxipol pisze:.
Wspomniana antena siatkowa na zew. na pewno nie zda egzaminu,chyba że ją zamontujesz w pomieszczeniu zamkniętym.
Ale antena o mniejszym zysku (a taką jest siatkowa), umieszczona na zachodniej ścianie budynku (by budynek zasłaniał Święty Krzyż) może pomóc.

Antena YAGI może mieć boczny listek odbioru 90 stopni w stosunku do wiązki głównej i stąd cały problem.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: WIWA HD-90

Post autor: poxipol »

Siatka jest anteną synfazową ( szyk piętrowy ) czyli boczno kierunkową a jej zysk w K 21-60 od 10-14 dB charakterystyka wiązki w płaszczyźnie poziomej równa jest w przybliżeniu wiązki dipola całofalowego ok 50 stopni,szerokość wiązki w płaszczyźnie pionowej,jest natomiast tym mniejsza im większe są pionowe rozmiary anteny w porównaniu do długości fali.
Antena 19 el.Dipola w K 21-60 od 5-14 dB z węższym kątem promieniowania.

Byczek12345
Posty: 311
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: WIWA HD-90

Post autor: Byczek12345 »

Nie będziemy tu pisać "O wyższości Świąt Wielkiej Nocy nad Świętami Bożego Narodzenia".
Koledze trzeba pomóc, ja tylko piszę to co wiem z własnego doświadczenia, a każda metoda jest dobra, jeżeli jest skuteczna. Po co sobie komplikować, jeżeli prosty sposób może pomóc.
Anteny siatkowe wcale nie są takie złe, jeżeli spełniają swoje zadanie. Przecież to jest - jak sam napisałeś - "antena synfazowa".

tadgra
Posty: 10
Rejestracja: 21 maja 2016, o 05:56
Odbiornik: LG 42L B650V, Wiwa HD90, Ferguson ARIVA
Instalacja antenowa: Yaga 19 elem.UHF z symetr.-Św.Krzyż
Ant.VHF/UHF z symetr.- Dobromierz, Kamieńsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż, Dobromierz, Góra Kamieńsk

Re: WIWA HD-90

Post autor: tadgra »

Koledzy dzięki za podpowiedzi. Tak jak wcześniej pisałem obecnie przy ustawianiu anten spędziłem prawie 3 dni. Czego ja już nie robiłem. Były momenty, że w pewnych konfiguracjach nagle zaczęło wszystko pracować elegancko aby po kilku godzinach znowu się wysypać na tym nieszczęsnym kanale 47. Można by z tego napisać doktorat. Po trzech dniach dałem sobie z tym spokój ponieważ przerosło to moje możliwości psychiczne. Odpuściłem sobie ten kanał 47, ale za to jak skanowałem pasma z kierunku Dobromierza to się okazało, że łapię w miarę solidny sygnał MUX-3 na kanale 26 (514 MHz) z Góry Kamieńsk. Antenę ustawiłem na najlepszy sygnał z Góry Kamieńsk ale sygnał z Dobromierza mam też dobry, tak że z tamtego kierunku łapię b.dobry sygnał na kanale 9 (205,5 MHz) MUX-8 z Dobromierza; a z Góry Kamieńsk - na kanale 26 MUX-3; na kanale 36 (594 MHz) NTL Radomsko; na kanale 39 (618 MHz) MUX-2 ale słabo (potrafi od czasu do czasu przyciąć). Ze Św. Krzyża mam ustawione 3 kanały: 30- MUX-1; 37 - MUX-2; 47 - MUX-3. Na razie wszystko dobrze pracuje i dałby Bóg aby tak pozostało. Telewizory mają ustawione Mux-3 na kanale 47 ze Św. Krzyża, a dekodery na kanale 26 z Góry Kamieńsk. Takie moje położenie, że jestem bombardowany sygnałami z różnych kierunków i poczciwe Wiwy zwariowały. Na jednym z dekoderów ustawiłem MUX-3 z kanału 26 i 47. Na tym 47 kanale zdarzają się momenty, że wszystko pracuje o.k. aby za kilka godzin znowu ciemność i zero sygnału a za dwie godziny znowu OK. Na szczęście na 26 kanale wszystko jest w porządku.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: WIWA HD-90

Post autor: poxipol »

Nie piszę że jest zła.
Ma swoje określone parametry nie zmienione od ponad 50 lat a jej dobra praca jest uzależniona od specyfiki danego miejsca odbioru.W jednym się sprawdzi w drugim nie.Pokombinować jej usytuowanie zawsze można na zasadzie prób i błędów.Jeżeli nie zda egzaminu,to szuka się innych sposobów.

@tadgra
W ciągu dnia zmienia się propagacja,na odbiór mają także wpływ warunki atmosferyczne

tadgra
Posty: 10
Rejestracja: 21 maja 2016, o 05:56
Odbiornik: LG 42L B650V, Wiwa HD90, Ferguson ARIVA
Instalacja antenowa: Yaga 19 elem.UHF z symetr.-Św.Krzyż
Ant.VHF/UHF z symetr.- Dobromierz, Kamieńsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż, Dobromierz, Góra Kamieńsk

Re: WIWA HD-90

Post autor: tadgra »

poxipol pisze:W ciągu dnia zmienia się propagacja,na odbiór mają także wpływ warunki atmosferyczne
Tyle to wie tu każdy, kto tu zagląda, ale zero sygnału na kanale 47 jest tylko na dekoderach zewnętrznych a na telewizorach jest 100/100%. Wynika z tego że to wina sprzętu a nie sygnału. I to by było na tyle z mojej strony.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: WIWA HD-90

Post autor: poxipol »

Jest taki parametr sygnału jak MER.W odbiornikach tego nie ma.
Jeżeli jest dobry, to w odbiornikach,które radzą sobie dobrze z synchronizacją nie będzie to miało wpływu na odbiór przy zmianie propagacji.W pozostałych będzie.
Dlatego raz będzie lepiej raz gorzej.

tbfvrs
Posty: 9
Rejestracja: 15 października 2012, o 15:26
Odbiornik: WIWA HD-90 NEW!

Re: WIWA HD-95 MEMO

Post autor: tbfvrs »

Mam niby proste pytanie ale na szybko nie znalazłem odp...
Otóż dawno nie oglądałem nic z pena a dziś plik .mkv z napisami .txt o tej samej nazwie - nie wyświetla napisów (w subs jest tylko off...);
Nie pamiętam czy tak zawsze było czy coś u mnie się z tunerem pochrzaniło...

Awatar użytkownika
arturo
Posty: 100
Rejestracja: 4 stycznia 2017, o 11:01
Miejscowość: Tarnów
Odbiornik: TV LG 22" LH2000-ZA | Smart GPS SAT-2 + USB + Wi Fi
Instalacja antenowa: Antena Mobilna Mistral MI-ANT100
Nadajnik - obiekt nadawczy: [RTON Tarnów] Zawada, Góra Św. Marcina

Re: WIWA HD-95 MEMO

Post autor: arturo »

tbfvrs pisze:Mam niby proste pytanie ale na szybko nie znalazłem odp...
Otóż dawno nie oglądałem nic z pena a dziś plik .mkv z napisami .txt o tej samej nazwie - nie wyświetla napisów (w subs jest tylko off...);
Nie pamiętam czy tak zawsze było czy coś u mnie się z tunerem pochrzaniło...
Zaglądnij do Instrukcji http://www.wiwa.info.pl/images/wiwa_ins ... _90_mc.pdf na stronę 28
Polskie napisy .TXT (wszystkie formaty)
SRT, SUB, ASS, SSA, SAM.
*plik tekstowy musi posiadać tą samą nazwę co plik
video.
. Nadaj tą samą nazwę plikowi z filmem co jak również plikowi z napisami.

Później jeszcze w Instrukcji na stronie 8 jest włączenie napisów podczas filmów, włączyłeś tą opcję?.

tbfvrs
Posty: 9
Rejestracja: 15 października 2012, o 15:26
Odbiornik: WIWA HD-90 NEW!

Re: WIWA HD-95 MEMO

Post autor: tbfvrs »

Ok, wszystko się zgadza - chciałem tylko potw., że musi działać;
Kilka lat temu po zakupie oglądałem sporo z pena a teraz po prostu nie pamiętałem;
Czyli coś ewidentnie jest nie tak;

Plik mkv, napisy txt (MicroDVD), te same nazwy - nie trybi (w subt jest tylko off...)
Może spróbuję wgrać ten soft, który Gutek gdzieś zapodał z 2013r... (nie wiadomo ponoć co zmienia ale może jednak...);

Zablokowany