WIWA HD-50

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: WIWA HD-50

Post autor: @GUTEK@ »

qwerty - właśnie że gutek nie wie.
Możliwe że piloty uniwersalne Logitecha będą miały w bazie kody do WIWY, w pozostałych może być z tym kiepsko. Przykładowo Lidlowy uniwersalny nie ma kodów do żadnego z tunerów DVB-T, które miałem, ale ma funkcję nauki z oryginalnego pilota.

ptaszor - w specyfikacji nie ma nic o odtwarzaniu formatów bezstratnych, więc nic dziwnego że nie odtwarza (chociaż ta specyfikacja to też ma się nijak do tego tunera, no ale jest i trzeba się z nią zgadzać), formatu ogg też w niej nie ma.
W ustawieniach tej Wiwy możesz przełączać "Cyfrowym dźwięk", są 3 możliwości PCM - czyli downmix, RAW - czyli właśnie powinien wtedy iść oryginalny strumień bez downmixu, oraz Off - wyłączone. Niestety nie mam możliwości sprawdzenia czy to działa poprawnie.

Obrazek

Felype

Re: WIWA HD-50

Post autor: Felype »

Felype pisze:
@GUTEK@ pisze:To na początek zamień w tym rozgałęziaczu kable na wyjściach i zobacz czy coś się zmieniło w sygnale na obydwu tv.
Ok, tak zrobię i opiszę efekty. Dzięki.
Tak to wygląda:
Obrazek

Po podłączeniu z pominięciem wzmacniacza i rozdzieleniem sygnału na dwa pomieszczenia jakość spadła tragicznie. Bez rozdzielania sygnału było ok ale ja muszę mieć sygnał przynajmniej w dwóch pomieszczeniach.

Na razie zrobiłem tak, że poprawiłem końcówki, odłączyłem dwa kable, które szły do pomieszczeń w których i tak nie ma TV i jakość się poprawiła na tyle że złapało wszystkie programy poza programami TVP. Jakość sygnału jest na 100%. Da się coś zrobić żeby łapało również programy TVP? Na dole w salonie łapie wszystkie 16 programów.

_chris_

Re: WIWA HD-50

Post autor: _chris_ »

Felype pisze:Po podłączeniu z pominięciem wzmacniacza i rozdzieleniem sygnału na dwa pomieszczenia jakość spadła tragicznie. Bez rozdzielania sygnału było ok ale ja muszę mieć sygnał przynajmniej w dwóch pomieszczeniach.
Zadam pytanie retoryczne - Kto Ci to instalował???

Masz źle podłączone rozdzielacze, więc nie ma się co dziwić, że nie działa.

Na początek, odłącz oba "rozdzielacze" i podłącz kable z pokoi w których są TV bezpośrednio do wyjść wzmacniacza. I będzie dobrze... :D

Koniecznie zmień "wynalazek", czyli kątową wtyczkę antenową na kablu od anteny, na coś w pełni ekranowanego. W tej chwili działa jako dodatkowa, dookólna antena, zbierające "śmieci" z domu...
Ostatnio zmieniony 30 września 2011, o 10:15 przez _chris_, łącznie zmieniany 1 raz.

loleklolek

Re: WIWA HD-50

Post autor: loleklolek »

Jeżeli potrzebujesz tylko w dwóch pomieszczeniach, to z całej tej instalacji można w ogóle usunąć te rozdzielacze wychodzące ze wzmacniacza i wpiąć dwa kable we wzmacniacz.

Wtedy można sprawdzić, czy jakość sygnału w dwóch pomieszczeniach jest taka sama. Jeśli nie, to wtedy zamienić miejscami kable antenowe na wyjściach ze wzmacniacza, w celu określenia, czy winny jest kabel, czy też jedno wyjście wzmacniacza nadaje sygnał lepiej. Jeśli to drugie, to można podpiąć przez rozdzielacz oba kable do jednego wyjścia. Jeśli nie zadziała to pozostaje wymiana wzmaczniacza i/lub rozdzielaczy.

Jeśli kweista kabla, to kabel.

Felype

Re: WIWA HD-50

Post autor: Felype »

_chris_ pisze:Zadam pytanie retoryczne - Kto Ci to instalował???
Masz źle podłączone rozdzielacze, więc nie ma się co dziwić, że nie działa.
Jakiś szpec, który robił instalację jak dom był budowany. Wiem, że nie wygląda to zbyt profi ale analogowa TV działa całkiem dobrze:)
_chris_ pisze:Na początek, odłącz oba "rozdzielacze" i podłącz kable z pokoi w których są TV bezpośrednio do wyjść wzmacniacza. I będzie dobrze... :D
Tak zrobię, tylko muszę napierw pozmieniać końcówki, bo na kablach wyjściowych jedne są męskie a drugie żeńskie (to przez patent z rozdzielaczami, inaczej by nie działało:))
_chris_ pisze:Koniecznie zmień "wynalazek", czyli kątową wtyczkę antenową na kablu od anteny, na coś w pełni ekranowanego. W tej chwili działa jako dodatkowa, dookólna antena, zbierające "śmieci" z domu...
Chodzi co o wtyczkę, która jest na wejściu do wzmacniacza? Czy takie wtyczki, jak np. te czarne na zdjęciu są ok, bo nie wiem jakie kupić?

Dzięki chłopaki za porady.

A tak żeby nie było totalnie offtopicowo to czy w Wiwie HD-50 jest możliwość zmiany proporcji obrazu podczas oglądania filmu z dysku? Czy muszę za każdym razem wychodzić do głównego menu i tam przestawiać? Podczas oglądania TV proporcje i rozdzielczość można elegancko zmieniać kolorowymi przyciskami na pilocie, jednak podczas odtwarzania multimediów one nie działają.
Jaką najlepiej ustawić rozdzielczość i proporcje na TV CRT?

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: WIWA HD-50

Post autor: @GUTEK@ »

W WIWA HD50 nie da się zmieniać rozdzielczości ani proporcji podczas oglądania filmów.
Jeśli masz TV CRT ustaw rozdzielczość 576i (bo przez SCART i tak większa nie pójdzie) i proporcje w zależności od TV, jeśli 4:3 to 4:3 LetterBox, jeśli 16:9 to 16:9 PillarBox. Filmy wtedy też powinny zachować poprawne proporcje.

Jeśli chodzi o wtyczki antenowe ja proponuje takie metalowe - jako jedyne mi się nie rozlatują przy zakładaniu ;)

Obrazek Obrazek

Felype

Re: WIWA HD-50

Post autor: Felype »

@GUTEK@ pisze:W WIWA HD50 nie da się zmieniać rozdzielczości ani proporcji podczas oglądania filmów.
Jeśli masz TV CRT ustaw rozdzielczość 576i (bo przez SCART i tak większa nie pójdzie) i proporcje w zależności od TV, jeśli 4:3 to 4:3 LetterBox, jeśli 16:9 to 16:9 PillarBox. Filmy wtedy też powinny zachować poprawne proporcje.

Jeśli chodzi o wtyczki antenowe ja proponuje takie metalowe - jako jedyne mi się nie rozlatują przy zakładaniu ;)

Obrazek Obrazek
No właśnie ustawiłem 4:3 LetterBox i jest ok. Ponadto w menu Obraz, sekcja Wyjście wideo zmieniłem RGB na tą drugą opcję bo obraz jest wtedy wyraźnie ostrzejszy.

Postaram się kupić dzisiaj te końcówki, pozmieniać przez weekend i opiszę efekty.

_chris_

Re: WIWA HD-50

Post autor: _chris_ »

Felype pisze:Chodzi co o wtyczkę, która jest na wejściu do wzmacniacza? Czy takie wtyczki, jak np. te czarne na zdjęciu są ok, bo nie wiem jakie kupić?
ważne, żeby były szczelne, w pełnej metalowej obudowie - Szczególnie odnosi się to do wtyczki na wejściu wzmacniacza, gdzie sygnał użyteczny jest najmniejszy.

Może być to co wskazał @Gutek@ lub np. takie: http://www.dipol.com.pl/wspolosiowa_wty ... R90800.htm, http://www.dipol.com.pl/wspolosiowa_nas ... R90801.htm albo bardzo fajne takie: http://tels.pl/ekranowanewtykitvwkw506r ... p-182.html (ale je trzeba dobierać do średnicy kabla!).

A najprościej jest tak: złącze F (http://www.dipol.com.pl/zlacze_f_nakrec ... _E8012.htm) plus odpowiednie przejście: http://www.dipol.com.pl/przejscie_gniaz ... _E8260.htm lub http://www.dipol.com.pl/przejscie_wtyk_ ... _E8270.htm

Złącza F dobiera się do średnicy kabla.

Felype

Re: WIWA HD-50

Post autor: Felype »

Ok, dzięki za info.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: WIWA HD-50

Post autor: Krosnoludek »

A mnie kiedyś gościu z Badmor Gdynia polecał wtyczki antenowe z firmy Televes, mówił że są bardzo dobre i porządnie wykonane, zdaje się że to te: http://...../wtyk-antenowy-katowy-iec-televes-easyf-profe-i1821124236.html (poprawić w linku na ......)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: WIWA HD-50

Post autor: K63 »

Własnie nabyłem tego "malucha" i zrobiłem mały test czułosci głowicy. Sprzętem będącym punktem odniesienia był TV plazmowy Panasonic 37X20 z wbudowanym tunerem DVB-T. Skręciłem dwie anteny skierowane na Przehybę (k.61) i Bardejov (k.54) tak, aby sygnał był minimalny, lecz umożliwiał stabilność odbioru na TV - jakość 1/10, siła 10/10. No i odbiór na WIWie był następujący: MUX-2 z Przehyby był nie do oglądania - chwilowy brak sygnału lub duża pikseloza, natomiast odbiór Tv słowackiej był bezproblemowy, bez zacięć i pikselozy.
Nasuwa mi sie wniosek, że MPEG-2 jest mniej wymagający dla słabszego sygnału i zapewnia w miarę stabilny obraz przy nie najlepszych warunkach odbioru.
Ponadto stwierdziłem, że jakość obrazu z WIWY jest lepsza (obraz bardziej ostry i szczegółowy) niz z wbudowanego tunera dvb-t Panasonica !!! Jest tak nawet przy podłączeniu przez SCART, nie mówiąć juz o HDMI. No, ale to juz może moje subiektywne odczucia.
I jeszcze jedno pilot WIWY ma lekko fluorescencyjne przyciski

DVBManiak

Re: WIWA HD-50

Post autor: DVBManiak »

To nie MPEG-2 tylko szczególnie modulacja wpływa na odbiór. MPEG-2 daje lepszą jakość obrazu.

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: WIWA HD-50

Post autor: wsz »

K63 pisze:...
Ponadto stwierdziłem, że jakość obrazu z WIWY jest lepsza (obraz bardziej ostry i szczegółowy) niz z wbudowanego tunera dvb-t Panasonica !!! Jest tak nawet przy podłączeniu przez SCART, nie mówiąć juz o HDMI. No, ale to juz może moje subiektywne odczucia.
...
Mogą obowiązywać oddzielne ustawienia w Panasonicu dla wyświetlania obrazu z wbudowanego DVB-T oraz portów HDMIi SCART. Wystarczy, że masz ustawiony np. wyżej kontrast i/lub kolory dla portów, a subiektywnie możesz uznać, że obraz jest lepszy (stąd "tryb sklepowy" w odbiornikach TV podkręcający co się da). Sprawdź czy nie możesz sobie poprawić wyświetlania dla samego Panasonica. Chyba, że głowica Panasonica ma mniejszą czułośc i psuje Ci potem obraz jakaś korekta obrazu w TV.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: WIWA HD-50

Post autor: @GUTEK@ »

Też uważam że to głównie kwestia ustawień w tv. Nie ma takiej możliwości by obraz przez SCART był lepszy niż z wbudowanego tunera.

DVBManiak, tu bym się kłócił, wszystko zależy od stopnia kompresji, czeskie muxy są mniej zapchane = lepsza jakość.

ptaszor

Re: WIWA HD-50

Post autor: ptaszor »

Mam pytano do @Gutka@.
W mojej wersji oprogramowania HD50 110915 1.0
nie mogę znaleźć w zakładce OPCJE
możliwości ustawienie typu audio.

Podłączałem do amplitunera Harman Kardon ten tunerek i nie miałem żadnego
dźwięku po HDMI.

Jaką wersję miał/ma Twój tuner HD-50?

Czy można znaleźć gdzieś wersję softu która posiada te ustawienia?

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: WIWA HD-50

Post autor: @GUTEK@ »

Mój też ma tą wersję oprogramowania. Teraz nie mam go podłączonego, powinno być tak jak na screenie który wcześniej zamieściłem, po przełączeniu na RAW powinien iść oryginalny dźwięk, bez dekodowania/downmixu.

Na razie nie mam innej wersji softu, Wiwa pisała że coś mi tam mają podesłać, ale oni mają takie tempo że może w połowie przyszłego tygodnia się doczekam.

Felype

Re: WIWA HD-50

Post autor: Felype »

_chris_ pisze:
Felype pisze:Chodzi co o wtyczkę, która jest na wejściu do wzmacniacza? Czy takie wtyczki, jak np. te czarne na zdjęciu są ok, bo nie wiem jakie kupić?
ważne, żeby były szczelne, w pełnej metalowej obudowie - Szczególnie odnosi się to do wtyczki na wejściu wzmacniacza, gdzie sygnał użyteczny jest najmniejszy.

Może być to co wskazał @Gutek@ lub np. takie: http://www.dipol.com.pl/wspolosiowa_wty ... R90800.htm, http://www.dipol.com.pl/wspolosiowa_nas ... R90801.htm albo bardzo fajne takie: http://tels.pl/ekranowanewtykitvwkw506r ... p-182.html (ale je trzeba dobierać do średnicy kabla!).

A najprościej jest tak: złącze F (http://www.dipol.com.pl/zlacze_f_nakrec ... _E8012.htm) plus odpowiednie przejście: http://www.dipol.com.pl/przejscie_gniaz ... _E8260.htm lub http://www.dipol.com.pl/przejscie_wtyk_ ... _E8270.htm

Złącza F dobiera się do średnicy kabla.
Pozmieniałem końcówki na F-ki, wywaliłem trójniki i jest git malina:

Obrazek
Obrazek

Jak uruchomiłem skanowanie to prawie wszystkie kanały miałem powtórzone 3 razy.

Dzięki chłopaki za porady.

Chyba kupię jeszcze jeden tuner do salonu do TV LCD, denerwuje mnie tylko ten mały zasięg pilota.

Maniek99
Posty: 619
Rejestracja: 15 października 2010, o 18:14
Miejscowość: ---
Odbiornik: WIWA Mini/Maxx

Re: WIWA HD-50

Post autor: Maniek99 »

@Felype
Resztę menu też masz taką niebieską, czyżby jakaś inna wersja softu?

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: WIWA HD-50

Post autor: @GUTEK@ »

Maniek99 pisze:@Felype
Resztę menu też masz taką niebieską, czyżby jakaś inna wersja softu?
Wydaje mi się że po prosto aparat mu tak zdjęcie zrobił, że kolory poszły w niebieski. Źle ustawiony balans bieli. Kolorystyka tej Wiwy jest szara.

Felype - nie mam możliwości sprawdzenia zasięgu więcej niż 5m i do tej odległości problemów nie ma. Ale jeśli u Ciebie z 10m nie działa to w sumie jeśli nie zależy Ci na estetyce możesz rozebrać odbiornik pilota - zdjąć górę, tak by odbiornik ir był na wierzchu. Obudowa odbiornika pilota w tej Wiwie nie jest klejona tylko na wcisk, jak się przyjrzysz dobrze to zobaczysz jak to podważyć, najlepiej cieniutkim śrubokrętem lub szpilką/igłą.
Jak będzie potrzeba mogę wrzucić fotke.

Felype

Re: WIWA HD-50

Post autor: Felype »

@GUTEK@ pisze:
Maniek99 pisze:@Felype
Resztę menu też masz taką niebieską, czyżby jakaś inna wersja softu?
Wydaje mi się że po prosto aparat mu tak zdjęcie zrobił, że kolory poszły w niebieski. Źle ustawiony balans bieli. Kolorystyka tej Wiwy jest szara.
Dokładnie, przekłamanie aparatu. W rzeczywistości jest szaro i dobrze, że jest szaro:)
@GUTEK@ pisze:Felype - nie mam możliwości sprawdzenia zasięgu więcej niż 5m i do tej odległości problemów nie ma. Ale jeśli u Ciebie z 10m nie działa to w sumie jeśli nie zależy Ci na estetyce możesz rozebrać odbiornik pilota - zdjąć górę, tak by odbiornik ir był na wierzchu. Obudowa odbiornika pilota w tej Wiwie nie jest klejona tylko na wcisk, jak się przyjrzysz dobrze to zobaczysz jak to podważyć, najlepiej cieniutkim śrubokrętem lub szpilką/igłą.
Jak będzie potrzeba mogę wrzucić fotke.
Spróbuję. Powiedz mi jeszcze, w której dokładnie części jest odbiornik, w 1 czy 2?

Obrazek

Pisałeś, że na dniach WIWA powinna wypuścić nowy soft. Jaki mniej więcej ma być changelog?

Zablokowany