Tuner dekoder DVB-T w Linuksie

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: giaur500 »

belliash pisze:Jaki tuner DVB-T USB polecicie? Zalezy mi na standardowym gniezdzie antenowym (nie chce stosowac zadnych przejsciowek) oraz dobrej glowicy. Oczywiscie taki ktory dzialalby na Linuksie, najlepiej nie tylko na starszych wersjach jadra. Mile widziane stery dostepne w jadrze, ale moga byc takze zewnetrze. Reczna rekompilacja nie stanowi dla mnie zadnego problemu.

Za to milo gdyby wskazywal nie tylko jakosc ale takze sygnal, moze inne parametry?
Z gory dzieki za porade


EDIT: Slyszalem ze najlepiej brac cos na RTL2832 i jednoczesnie E4000. Co o tym sadzicie?
WandTV, kernel nowszy od 3.1. Działa idealnie, pilot działa idealnie we wszystkich programach, można też używać innego pilota niż oryginalny po skonfigurowaniu kodów pilota w systemie. Jeśli koniecznie chcesz używać archaicznych wersji kernela to nic nie podpowiem, ale raczej lepszego tunera usb nie znajdziesz.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: belliash »

@GUTEK@ pisze:Mały offtopic.

Czy ktoś wie po co może być w telefonie Samsung Galaxy Mini 2 na Androidzie moduł: mxl5007t.ko w /system/lib/modules?
Tam jest nawet więcej plików, których nazwy sugerują różne demodulatory. Telefon ma tylko radio FM, nie ma USB OTG więc to dla mnie dziwne.
System robiony na kilka telefonow... Drobne zmiany kosmetyczne. Android to Android. Nikt pewnie nie robi 100 wydan na 100 telefonow.


@giaur500: Wlasnie chcialbym zeby na najnowszych wersjach dzialalo bezproblemowo. Bo wiem ze czasami producenci dostarczaja zamkniete sterowniki do jakiejs wersji jadra, w tym zmienia sie API i one w koncu przestaja dzialac z nowszymi wydaniami. WandTV widze ze jest oparty na IT9135, sterownik jest zawarty w jajku domyslnie, wiec ok. Pytanie tylko czy tunery oparte na tym ukladzie wyswietlaja jakies parametry sygnalu?

Czy w ogole jakies tunerki USB sa w stanie wyswietlic jakies parametry odbieranego sygnalu? Zastanawiam sie tez nad czyms na Realteku. Co prawda sterownikow w jadrze zawartych nie ma, ale sa dostepne w formia latki nakladanej na jajko - pozniej rekompilacja i tez powinno grac. Zreszta uzywam Gentoo, wiec to zaden problem anywy.

Biore pod uwage LV5T Deluxe, miedzy innymi z tego wzgledu ze jest na realteku i na 99% ma E4000. No teraz jeszcze WandTV jako alternatywa. Moze ktos jeszcze sie wypowie co do tych tunerkow?

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: giaur500 »

Jeśli chodzi o wandtv po linuksem, to jakość wskazań jakości sygnału oceniam wzorowo. Z tym że dopiero (jeśli się nie mylę) to od kernela 3.3 w górę gdy weszła nowsza wersja sterownika. Wcześniejsze źle pokazywały siłę sygnału (złe wyskalowanie dla mojego modelu tunera), zgłaszałem nawet ten problem autorowi sterownika.

Po testach z różnymi ustawieniami instalacji antenowej stwierdzam, że wskazania są bardzo wiarygodne, przynajmniej jesli chodzi o siłę i jakość sygnału. Dodatkowo jest dostępne BER, UNC i kilka innych wskazań ale tu na wiarygodność bym nie liczył, poza tym większość programów do tv nie pokazuje nawet tego jest - tylko siła i jakość (SNR).

Fakt że BER podaje w jakiejś dziwnej skali (szesnastkowo), nie wiem za bardzo o co chodzi, mam wrażenie że to losowe wartości ale nie wnikałem - jednak, przy bardzo dobrym sygnale bez błędów jest tam cały czas 0, więc może i coś tam odczytuje, ale co - tego nie mam pojęcia.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: belliash »

Czyli na chwile obecna rozwazam zakup 1 z 3 tunerow:

* Lifeview LV5T Deluxe (ok 60zl)
* MediaTech MT4168 Duo (twin, ok 90zl)
* WandTV (cena nieznana, nie widze w zadnym sklepie w okolicy, na allegro tez chyba teraz brak)

Pierwszy na Realteku, pozostale 2 na IT. Mile widziane opinie pozostalych forumowiczow ;)
Anyway giaur500 dzieki za zainteresowanie sie tematem i porade.

BTW: Jak odczytujesz te parametry? Masz do nich dostep tylko pod Lnuksem, czy takze pod Windowsem? Jaka aplikacja daje do nich dostep?

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: giaur500 »

Pod Linuksem Kaffeine pokazuje siłę sygnału i snr, xbmc z backendem tvheadend podaje więcej - to co napisałem wyżej.

Pod Windows, zamknięty sterownik producenta do tego samego tunera podaje same głupoty jeśli chodzi o wskazania siły/jakości sygnału - w splash lite jakości nie poadje w ogóle, cały czas 0, siła sygnału też kiepsko ale jako tako, o pozostałych parametrach możesz zapomnieć. Warto wiedzieć, że to co wyświetla oprogramowanie zalezy od tego co zwraca sterownik urządzenia. Nie widziałem jednak programu pod Windows, który dodatkowo by chociaż próbował odczytywać z tunera BER albo UNC, prawdopodobnie taki program w ogóle nie istnieje bo nie da się tego parametru odczytywać.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: belliash »

Odczytac powinno sie dac, albo raczej wyliczyc... tylko pytanie po co, skoro mozna zaoszczedzic;)

Korci mnie prawde mowiac ten MT4168 z uwagi na zastosowanie 2x IT9135, co moze dawac spore mozliwosci, tylko znow w internecie malo informacji o tym jak to dziala pod linuksem.


Znalazlem ciekawe porownanie 4 tunerow: http://overclock.pl/articles/show/id/41 ... erow-dvb-t
Wg niego, LV5T Delux na RLT2832 radzi sobie zdecydowanie gorzej niz konkurencja, w tym tuner na IT9135. Pozatym skoro ten jest wspierany i w najnowszych sterownikach podaje wiecej info, a to znaczy ze jest wciaz rozwijany, wiec jest pewnie szansa na kolejne poprawki i udoskonalenia ;)

Tylko teraz pytanie... ten MT4168 twin, czy cos solo jak np wandtv

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: giaur500 »

Sterownik na Linuksa d it9135/37 jest wciąż rozwijany. Z drugiej strony, powstał niedawno (o ile pamiętam wszedł dopiero od kernela 3.2) więc być może inne są lepiej dopracowane. Tak jak napisałem,w miarodajność wskazań BER i UNC szczerze wątpię, może akurat inne tunery podają to lepiej. Nigdy nie wiadomo.

mobila

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: mobila »

Mam MT4167 i działa, ale nie out-of-box. Działa dobrze :) Jest tam właśnie IT9135

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: belliash »

Tylko wlasnie ja zastanawiam sie miedzy WandTV (bo jest uznawany za 1 z lepszych i jest sprawdzony) a MT4168. To nowy tuner twin (ma 2x IT9135). Teoretycznie to ten sam uklad, wiec powinno dzialac, ale roznie bywa.

@giaur500: Sterownik powstal na pewno wczesniej, ale dopiero od wersji 3.2 zostal zintegrowany z jajkiem.

KrzysztofD
Posty: 278
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony W4000, Leadtek USB, Pi7010ix, Leadtek DTV1000T
Instalacja antenowa: HB9CV 3 metry nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN Warszawa

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: KrzysztofD »

giaur500 pisze:Tak jak napisałem,w miarodajność wskazań BER i UNC szczerze wątpię, może akurat inne tunery podają to lepiej. Nigdy nie wiadomo.
To kwestia współpracy autorów chipsetu tunera i programistów softu DVB.
Taki stick od "n" podaje wszystkie informacje na złącze USB, kwestia odczytu - tuner "n" to potrafi.
http://www.youtube.com/watch?v=Swx1W2kN ... e=youtu.be

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: belliash »

No wlasnie wydaje mi sie ze kazdy powinien ;) Kwestia sterownika/firmware... a te nie musza tego obslugiwac, szczegolnie ze to urzadzenia budzetowe. Inaczej sprawa moze wygladac na Linuksie gdzie osoby rozwijajace oprogramowanie OpenSource moga przykladac wieksza uwage do detali.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: @GUTEK@ »

belliash pisze:
@GUTEK@ pisze:Mały offtopic.

Czy ktoś wie po co może być w telefonie Samsung Galaxy Mini 2 na Androidzie moduł: mxl5007t.ko w /system/lib/modules?
Tam jest nawet więcej plików, których nazwy sugerują różne demodulatory. Telefon ma tylko radio FM, nie ma USB OTG więc to dla mnie dziwne.
System robiony na kilka telefonow... Drobne zmiany kosmetyczne. Android to Android. Nikt pewnie nie robi 100 wydan na 100 telefonow.
No tak, tylko i tak nie spotkałem się z tel Samsunga z wbudowanym tunerem telewizyjnym. Nawet w tych modelach z wyższej półki, bo mój SGM2 to prawie podłoga ;)

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: giaur500 »

KrzysztofD pisze:To kwestia współpracy autorów chipsetu tunera i programistów softu DVB.
Taki stick od "n" podaje wszystkie informacje na złącze USB, kwestia odczytu - tuner "n" to potrafi.
http://www.youtube.com/watch?v=Swx1W2kN ... e=youtu.be
Dlatego napisałem, że wątpię w miarodajność tych wskazań. Na tym filmie, który pokazałeś wiadomo co jest co, ale jak widzę wskazanie BER typu 0000045AC (przykładowo, bo teraz nie pamiętam), to zakładam że to bzdura. Chyba że jest i taki sposób zapisu? UNC zawsze jest 0 także nie wiem, pewnie po prostu nic nie pokazuje.
belliash pisze:Inaczej sprawa moze wygladac na Linuksie gdzie osoby rozwijajace oprogramowanie OpenSource moga przykladac wieksza uwage do detali.
Sterowniki pod Linuksa powstają praktycznie w 100% na zasadzie reverse engineeringu - czyli twórcy sami analizują jak działa sprzęt oraz sterowniki z Windowsa i na tej podstawie piszą sterowniki, żadna współpraca z producentem sprzętu nie ma miejsca i producent żadnej specyfikacji sprzętu nie ujawnia. Tacy ludzie faktycznie lubią przykładać uwagę do detali ale nie zawsze od razu uda się rozpracować każdy sprzęt.

Są oczywiście wyjątki, jak nvidia czy intel, ale to raczej potwierdza regułę.

Reasumując: producentom tunerów usb rodem z Chin po prostu się nie chce implementować takich rzeczy - jest orientacyjny wskaźnik sygnału i to wszystko, a jesli chodzi o sterowniki tworzone przez społeczność (na Linuksa), to sprawa wygląda lepiej pod warunkiem że sprzęt zostanie rozpracowany w 100% i oczywiście umozliwia więcej. Ale tez reguły nie ma bo nie każdemu musi się chcieć, tym bardziej że nikt za to nie płaci.

Tuner N to wyjątek - tutaj producent ze względów marketingowych przywiązuje wagę do najmniejszych detali, ale tez i cała impreza tania wcale nie jest.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: belliash »

Sterowniki powstaja na podstawie dokumentacji i/lub inzynierii wstecznej, o ile producent ukladu sam nie wyda odpowiedniego kodu, a tak robi takze wielu producentow. nVidie ciezko tu zaliczyc bo wydaje jedynie zamkniete sterowniki. Predzej nouveau, ktore powstaje wlasnie dzieki RE, bo nVidia nie kwapi sie nawet aby wydac stosowna dokumentacje jak robi to np ATI/AMD.

Tak czy siak z wlasnego doswiadczenia wiem, ze niektore urzadzenia dzialaja zdecydowanie lepiej pod linuksem niz Windowsem i daleko szukac nie musze. W 1 kompie mam jeszcze stara karte dzwiekowa SB Live ktora pod ALSA z wykorzystaniem ld10k1 gra o niebo lepiej niz na windowsie. W laptopie mam SB Extreme Audio, ktora co prawda wykorzystuje intel-hda-codec a mimo to i tak gra lepiej niz na windowsie ;)

Podobnie moze byc z tunerami. Urzadzenie samo w sobie odbiera jakis sygnal i teoretycznie przynajmniej powinno niektore informacje o nim przekazac ew powinno dac sie je wyliczyc. Chinczycy robia to tanim kosztem - poprostu ma dzialac. Na Linuksie wyglada to troche inaczej - choc sterownik do IT9135 jest ubogi jesli - przegladales kod. Wszystko dziala bardziej w oparciu generic code i API V4L... Cale rozwiazanie sprowadza sie do wykonaniu paru rzeczy "vendor-specific" i zaladowaniu odpowiedniego FW. Inaczej sytuacja wyglada w przypadku Realteka - w internecie dostepny jest patch (nie pamietam linka) ktory mozna nalozyc na jajko, a zajmuje on cos miedzy 1-2MB, wiec paczuszka jest pokazna a i kodu sporu. Mozliwe jednak ze jest tam cos wiecej niz obsluga DVB-T, w koncu uklad pozwala na wiecej rzeczy przy wykorzystaniu projektu rtl-sdr.

Powracajac jednak do tematu. Poczytalem troche dokladniej w sieci i wyglada na to iz IT9135 jest najlepszym ukladem - najbardziej czulym i zapewnia najlepsza jakosc. Sterownik w jadrze jest, dziala conajmniej przyzwoicie. Sek w tym, ze w Linuksie czasami wystarczy inne ID urzadzenia aby nie zostalo poprawnie wykryte/obsluzone. Mozna sie wtedy bawic w dodatkowe parametry do modprobe'a ale nie zawsze daje to zamierzony efekt, o ile w ogole jakis daje. WandTV jest polecany przez wiele osob w sieci, niestety jest trudno dostepny. Polecane sa takze tunery MediaTecha (chyba 4163?) choc nie dotarlem juz do informacji jak dzialaja pod Linuksem. Osobiscie bylbym sklonny doplacic i wziac 4368, bo to podwujny tuner. Znajac zycie powinien zostac wykryty jako 2 urzadzenia a udev powinien utworzyc 2 urzadzenia w /dev. Jak to wyglada w praktyce nie wiem, bo chyba nikt jeszcze nie testowal tego tunerka na naszym ulubionym systemie... Na windowsie za to zbiera bardzo pochlebne opinie.
Dlatego wlasnie nastawilem sie bardziej na ten tunerek, choc mam pewne obawy. Co prawda mam tu takze Win7, ale 99% czasu spedzam na linuksie. Uzywam reGen2 (pochodny Gentoo) i nie bede ukrywal ze aktualizacja zajmuje troche czasu, bo polega na rekompilacji pakietow. Milo byloby w tym czasie cos obejrzec ;)

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: giaur500 »

nVidie ciezko tu zaliczyc bo wydaje jedynie zamkniete sterowniki. Predzej nouveau, ktore powstaje wlasnie dzieki RE, bo nVidia nie kwapi sie nawet aby wydac stosowna dokumentacje jak robi to np ATI/AMD.
Nie musi. Wystarczy że wydaje dobre sterowniki do grafiki. Jedyne co mogę zarzucić to problemy z hibernacją (niby pracują nad tym ale jakoś bez efektu) i brak oficjalnej obsługi nvidia optimus. Reszta działa bardzo dobrze, dekodowanie sprzętowe wideo przez vdpau nawet lepiej niż na Windows. Nouveau to następca starego sterownika nv, póki co nie jest wiele warty, nawet nie potrafi wyłączyć wentylatora na karcie - po załadowaniu sterownika wentylator wyje tak samo jak tuż po starcie komputera.
Sek w tym, ze w Linuksie czasami wystarczy inne ID urzadzenia aby nie zostalo poprawnie wykryte/obsluzone. Mozna sie wtedy bawic w dodatkowe parametry do modprobe'a ale nie zawsze daje to zamierzony efekt, o ile w ogole jakis daje.
Nie przesadzajmy, tunerów na tym samym chipie nie jest aż tak wiele i wszystkie są ogólnie znane i prawie na pewno obsługiwane. Zawsze zresztą możesz zapytać autora sterownika czy ten konkretny model był testowany przez społeczność i dodatkowo poszukać na linuxtv. Chociaż, pisząc do autora najlepiej byłoby podać ID urządzenia. A co do tego media tech to podobno na linuksach działa.

WandTV jest na Allegro dostępny nawet w tej chwili, za 39 zł + przesyłka, a sprzedający wystawił 500 sztuk

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: belliash »

Czy takie dobre, to bym nie powiedzial. Moze na kartach desktopowych dziala ok - co do wydajnosci takze zlego slowa powiedziec nie moge - pod wine mam wiecej FPS niz na windowsie ;) Ale gdy wezmiemy karte mobilna i do tego jakis framebuffer w jajku, to system potrafi uraczyc nas czerwonym ekranem nieraz i tu nvidia takze nic nie robi. Co do optimusa... Sa inne rozwiazania pochodzace od spoleczenstwa i kiedy te zaczynaja dzialac dochodzimy do przelomu - Torvalds pokazuje nVidii magiczny palec, po czym producent zaczyna interesowac sie swoim wynalazkiem: http://www.phoronix.com/scan.php?page=n ... px=MTEyOTQ

Co do nouveau - owszem ma zastapic stary nv, choc nie do konca. nv nie wspieral akceleracji, nouveau ma ja docelowo wspierac i ma byc zamiennikiem dla zamknietych sterownikow.

BTW: http://www.geek.com/articles/chips/nvid ... -20120628/
To dosadnie pokazuje, ze nVidia ma swoich klientow w powazaniu.

P.S. Jakis czas temu kupilem netbooka z APU - ten cienki Radeon na Linuksie dziala lepiej niz Geforce :)

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: giaur500 »

Ale gdy wezmiemy karte mobilna i do tego jakis framebuffer w jajku, to system potrafi uraczyc nas czerwonym ekranem nieraz i tu nvidia takze nic nie robi.
No to trudno, framebuffer do szczęścia nie jest potrzebny nikomu także tego bym nie traktował jako powaznego mankamentu. Ale nie róbmy offtopa. Co do tego linka - to przecież Chińczycy chcieli odpalić na jakiejś nie wspieranej architekturze cpu więc nie działa, nie dziwne.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: belliash »

Tak sie jeszcze zastanawiam... W tym WandTV jako fw uzywasz dvb-usb-it9135-01.fw czy dvb-usb-it9135-02.fw? I skad wziales te pliki? Stad: http://www.ite.com.tw/uploads/firmware/ ... it9135.zip i wyodrebniles takimi poleceniami:

dd if=dvb-usb-it9135.fw ibs=1 skip=64 count=8128 of=dvb-usb-it9135-01.fw
dd if=dvb-usb-it9135.fw ibs=1 skip=12866 count=5817 of=dvb-usb-it9135-02.fw

Czy rozwiazales to w inny sposob?


Moze znalazlbys jeszcze chwile aby sprobowac tej metody i powstalych firmware i moglbys sprawdzic wskazania signal i snr w kaffeine czy beda roznic sie od tych co masz teraz?

Marx
Posty: 153
Rejestracja: 17 maja 2011, o 13:36
Odbiornik: pecet
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy?

Odp: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: Marx »

Twin to fajny pomysł, ale pytanie czy driver obsługuje podwójną kartę? W kernelu są jeszcze sterowniki do af9015 i to w starych jądrach.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: giaur500 »

belliash pisze:Tak sie jeszcze zastanawiam... W tym WandTV jako fw uzywasz dvb-usb-it9135-01.fw czy dvb-usb-it9135-02.fw? I skad wziales te pliki? Stad: http://www.ite.com.tw/uploads/firmware/ ... it9135.zip i wyodrebniles takimi poleceniami:

dd if=dvb-usb-it9135.fw ibs=1 skip=64 count=8128 of=dvb-usb-it9135-01.fw
dd if=dvb-usb-it9135.fw ibs=1 skip=12866 count=5817 of=dvb-usb-it9135-02.fw

Czy rozwiazales to w inny sposob?
Instrukcje dotyczące firmware masz tu: http://linuxtv.org/wiki/index.php/Kworl ... structions
belliash pisze:Moze znalazlbys jeszcze chwile aby sprobowac tej metody i powstalych firmware i moglbys sprawdzic wskazania signal i snr w kaffeine czy beda roznic sie od tych co masz teraz?
W tej chwili nie bardzo mam jak bo nie mam tego tunera ze sobą. Ale firmware albo działa albo nie i nie wpływa to na wskazania siły/snr. O ile wiem, to sam sterownik o tym decyduje i tam jest algorytm obliczania tych wskazań, w zależności od typu układu zamontowanego w tunerze (identyfikowanego po hardware id), jak zajrzysz w dmesg, to zobaczysz coś w stylu "Tuner LNA Type:" i numer - w zależności od tego dobierany jest odpowiedni mnożnik do obliczeń siły sygnału.

Zablokowany