Tuner dekoder DVB-T w Linuksie

Neonówka
Posty: 62
Rejestracja: 17 sierpnia 2012, o 20:46

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: Neonówka »

Teraz mam takie:

Kod: Zaznacz cały

$ uname -a
Linux userpc-desktop 3.5.3-030503-generic #201208252335 SMP Sun Aug 26 03:35:56 UTC 2012 x86_64 GNU/Linux
userpc@userpc-desktop:~$ 
Testowałem też jądro 3.6-rc5 oraz wersje wcześniejsze.

Marx
Posty: 153
Rejestracja: 17 maja 2011, o 13:36
Odbiornik: pecet
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy?

Re: Odp: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: Marx »

Jest jeszcze możliwość ze są różne firmware.
Tak czy inaczej u mnie problem jest z płytą a raczej driverami stąd szukam czegoś na wymianę.
Kupię chyba G540 + ASRock h61m-hvgs, w sumie cenowo wyjdzie podobnie jak e350.

Neonówka
Posty: 62
Rejestracja: 17 sierpnia 2012, o 20:46

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: Neonówka »

Jak Tobie działa ten zestaw na Windows (tz. karta tv, + płyta główna)? U mnie na Windows XP działa bardzo dobrze. Nic się nie zawiesza, a uruchamiam dwa programy naraz. Tylko, że obciążenie procesora przy jednym programie jest 70-80% (w hd nawet 90 %). Stara karta analogowa na duże pci zużywała tylko 5% procesora. Dlatego uważam, że oglądanie tv na komputerze przez tuner usb jest ekonomicznie nieopłacalne, ponieważ karty usb za bardzo obciążają procesor.

Marx
Posty: 153
Rejestracja: 17 maja 2011, o 13:36
Odbiornik: pecet
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy?

Re: Odp: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: Marx »

Testowałem go tylko z kartą dvb-s2 na usb pod windows 7, działał ok. obciążenia nie mierzyłem bo ten system w moich zastosowaniach kompletnie się nie nadaje
Edit: na nowej płycie wszystko poszło za pierwszym razem. Testowo pod VDR otwarłem jednocześnie 6 różnych programów z dwóch muxow i szło. Tak więc mogę polecić mt4168 (wersja kernela 3.5).

Przy okazji miałem okazję zainstalować sterowniki do karty tbs dvb-s2, która oparta jest o jakąś starszą wersję jądra. I nagle otrzymałem... 4 urządzenia dvb-t. Tak więc jak ktoś ma 4 urządzenia zamiast dwóch to znaczy że ma jakąś starszą wersję sterowników z błędem. W jądrze 3.5 są tylko dwa urządzenia i działa wszystko ok.

Neonówka
Posty: 62
Rejestracja: 17 sierpnia 2012, o 20:46

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: Neonówka »

Do Marx:
1. Jaką kupiłeś płytę?
2. Podaj dokładną wersję krenela, czyli:

Kod: Zaznacz cały

uname -r
3. Co to znaczy, że otrzymałeś 4 urządzenia dvb-t? Jakim poleceniem sprawdzasz ilość urządzań dvb-t? Podaj jego wynik.
4. Jeżeli Twoje sterowniki są bez błędu to podaj ich wersje i skąd je pobrałeś.

Marx
Posty: 153
Rejestracja: 17 maja 2011, o 13:36
Odbiornik: pecet
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy?

Re: Odp: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: Marx »

1. Msi b75ma-e33 ib75
2. 3.5-trunk-686-pae
Jest to eksperymentalny kernel z debiana
3. ls /dev/dvb*
Drivery z błędem zgłaszają 4 urządzenia w przypadku mt4168, a prawidłowe tylko 2
4. Nie pobierałem żadnych sterowników, one sa standardowo w tym kernelu

Neonówka
Posty: 62
Rejestracja: 17 sierpnia 2012, o 20:46

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: Neonówka »

W jaki sposób instalowałeś swoje jądro? Z paczki deb., czy z repozytorium? Ja pobrałem packę .deb i nie mogę jej zainstalować.

Kod: Zaznacz cały

userpc@userpc-desktop:~/Pulpit/kernel$ sudo sh linux-image-3.5-trunk-amd64_3.5.2-1~experimental.1_amd64.deb 
linux-image-3.5-trunk-amd64_3.5.2-1~experimental.1_amd64.deb: 1: Syntax error: newline unexpected
userpc@userpc-desktop:~/Pulpit/kernel$ 

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: giaur500 »

Po pierwsze, to instaluj z repozytorium - jeśli pakiet wymaga dodatkowych zależności, to również zostaną pobrane i zainstalowane, co nie ma miejsca gdy instalujesz .deb z dysku. Po drugie, to nie tak instaluje się pakiety .deb.

Powinno być:

Kod: Zaznacz cały

sudo dpkg -i linux-image-3.5-trunk-amd64_3.5.2-1~experimental.1_amd64.deb
Radzę jednak instalować z repozytorium (i to najlepiej z oficjalnego repozytorium twojej dystrybucji), inaczej sam prosisz się o problemy.

Marx
Posty: 153
Rejestracja: 17 maja 2011, o 13:36
Odbiornik: pecet
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy?

Re: Odp: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: Marx »

Zapoznaj się z programem aptitude, albo graficznym synaptic.
Jądro 3.5 nie jest w standardowej stabilnej dystrybucji debiana, trzeba dodać źródła pakietów z wersji eksperymentalnej. Neonówka, jakiej dystrybucji używasz?

Neonówka
Posty: 62
Rejestracja: 17 sierpnia 2012, o 20:46

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: Neonówka »

Nie mogę zainstalować tego jądra na ubuntu bo są problemy z zależnościami. Mam osobną partycję do testów więc chcę zainstalować Debiana z tym jądrem. Doradzicie skąd pobrać obraz iso. aby go zainstalować.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: giaur500 »

Po pierwsze, czy jesteś pewien że potrzebujesz nowszego jądra? Przeważnie wystarczy skompilować nowszy sterownik jako moduł, jest to bardzo proste i trwa maksimum kilka minut. Możesz dalej mieć starsze jądro, a używać sterownika tego, który jest w nowszych.

Po drugie, możesz sobie sam skompilować nowsze jądro - to tez jest bardzo proste, tyle ze dłużej trwa. W Ubuntu, tak jak i w Debianie jest to wybitnie proste i bezpieczne, bo w wyniku kompilacji otrzymujesz gotowe pakiety .deb do zainstalowania, takie sam jak te z repozytorium.

Poza tym, po co się tak upierasz na to niestabilne jądro Debiana? Nie jest ono zalecane do używania i może sprawiać problemy - podawałem ci wyżej linka do repozytorium z najnowszym kernelem i napisałeś że udało ci się użyć tego kernela który tam jest. A i tak jest zreszta starsze niz to z aptosida. W aposidzie juz dawno jest 3.5.4.

Neonówka
Posty: 62
Rejestracja: 17 sierpnia 2012, o 20:46

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: Neonówka »

Sam nie wiem czego potrzebuje, aby karta działa ok. Skoro Marx napisał, że u niego ta karta działa dobrze na jądrze 3.5-trunk-686-pae to chciałem je zainstalować. Dodałem więc repozytoria debiana z tym jądrem, a potem je zainstalowałem, ale system nie uruchomił się. Dlatego je odinstalowałem.

Jeżeli chodzi o kompilacje nowszego sterownika to jak to zrobić (skąd go pobrać, itd?).

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: giaur500 »

Najprostszy sposób: http://netbit73.blogspot.com/2012/03/li ... lacja.html

Tylko upewnij się najpierw, że masz zainstalowane nagłówki kernela, bez tego kompilacja sie nie uda. Jeśli masz już firmware, to krok z tworzeniem firmware możesz pominąć.

Neonówka
Posty: 62
Rejestracja: 17 sierpnia 2012, o 20:46

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: Neonówka »

Na samym początku już mam błąd:

Kod: Zaznacz cały

userpc@userpc-desktop:~$ sudo apt-get install libdigest-sha1-perl make gcc git patchutils patch libproc-processtable-perl libqt3-mt libqt3-mt-dev
[sudo] password for userpc: 
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności       
Odczyt informacji o stanie... Gotowe
libdigest-sha1-perl jest już w najnowszej wersji.
make jest już w najnowszej wersji.
Nie udało się zainstalować niektórych pakietów. Może to oznaczać,
że zażądano niemożliwej sytuacji lub używasz dystrybucji niestabilnej,
w której niektóre pakiety nie zostały jeszcze utworzone lub przeniesione
z katalogu Incoming ("Przychodzące").
Następujące informacje mogą pomóc rozwiązać sytuację:

Następujące pakiety mają niespełnione zależności:
 libproc-processtable-perl : Wymaga: perl (>= 5.14.2-3) ale 5.10.1-12ubuntu2 ma zostać zainstalowany
                             Wymaga: perlapi-5.14.2
 libqt3-mt-dev : Wymaga: libmng-dev (>= 1.0.3) ale nie zostanie zainstalowany
E: Pakiety są uszkodzone
userpc@userpc-desktop:~$ 

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: giaur500 »

A zrobiłeś apt-get update? Zresztą, wygląda że masz bałagan w pakietach, może to przez próby instalowania .deb z repozytoriów debiana. Ostrzegałem cię ;)

Spróbuj jeszcze użyć aptitude zamiast apt-get - aptitude spróbuje naprawić zależności. Ale na początek obowiązkowo odświeżenie listy pakietów, to podstawa przy obsłudze systemu.

Marx
Posty: 153
Rejestracja: 17 maja 2011, o 13:36
Odbiornik: pecet
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy?

Re: Odp: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: Marx »

Przede wszystkim usuń repozytorium debiana, jeśli używasz ubuntu. Nie należy mieszać dystrybucji! Następnie odśwież listę pakietów i sprawdź czy nie masz w pakietach przestarzałych tych z debiana - jeśli tak, powymieniaj je na te z ubuntu.
Najprościej zrobić to zaś pomocą aptitude.
Jak chcesz mieć 3.5 w ubuntu, to albo gotowy kernel z innego repozytorium, albo samodzielna kompilacja. Możesz też zainstalować media_build czyli same sterowniki do aktualnego jądra

Neonówka
Posty: 62
Rejestracja: 17 sierpnia 2012, o 20:46

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: Neonówka »

Mam dość już kombinacji z tym tunerem (DVB-T NAVIGATOR DUO MT4168). Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że tuner ten nie działa pod Linuksem tak jak powinien. Przed jego zakupem przeczytałem dużo pozytywnych opinii o tunerze WandTv. Mój tuner tv posiada ten sam chipset x 2. Przetestowałem chyba z 6 kerneli i na wszystkich jest ten sam problem.

Marx
Posty: 153
Rejestracja: 17 maja 2011, o 13:36
Odbiornik: pecet
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy?

Re: Odp: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: Marx »

U mnie działa, choć na początku był problem ale ze sterownikami do płyty głównej. Po wymianie płyty działa super.
Napisz coś więcej, daj logi itp.
Np wynik dmesg, lsusb, ile masz urządzeń dvb w /dev.

Neonówka
Posty: 62
Rejestracja: 17 sierpnia 2012, o 20:46

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: Neonówka »

Tuner kupiłem miesiąc temu i zaraz problem opisałem na forum. Nie będę powtarzał tych samych informacji, bo dokładnie już wszystko opisałem (łącznie z logami). Moja przygoda z tunerem zaczyna się od tej strony → http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=160

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: giaur500 »

Ale innym działa wszystko dobrze, może to twoje ubuntu dorzuca jakieś ulepszenia które coś psują. Ciężko powiedzieć.

Zablokowany