Tuner dekoder DVB-T w Linuksie

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Tuner dvbt usb linux

Post autor: @GUTEK@ »

aldur pisze:zamiast MT4152, proponował bym MT 4161 jest to nowsza wersja, z nowszym softem, na innym lepszym chipsecie i już na forum testował ktoś ten tuner pod linuxem i działał dobrze http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 5&start=20
A przeczytałeś ten temat, właśnie o to chodzi że chip w MT4161 ma niedopracowane sterowniki pod linuxa.

aldur

Re: Tuner dvbt usb linux

Post autor: aldur »

Czytałem, ale nie wiem dokładnie jaką wersje chipu ma 4161, a czytałem na forum że działa pod linuxem dobrze więc się wypowiedziałem.
Sam miałem kiedyś do czynienia z 4152 i wiem że zdarzały się czasem problemy z nim.

biprotek
Posty: 341
Rejestracja: 2 września 2011, o 14:28
Miejscowość: Katowice
Odbiornik: GT30E, S905, T230A, RTL2832U, AJB3552/12
Instalacja antenowa: yagi-uda, zbiorcza, drut ;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, CZ

Re: Tuner dvbt usb linux

Post autor: biprotek »

MT4161 ma odbiormik/demodulator Afatecha IT9135 http://www.ite.com.tw/EN/products_more. ... &ID=21,120, są odmiany stosowane w STB, TV i podwójne (dual tuner). Nie grzeje się, sterownik jak w nowej wersji WandTV, pracuje stabilnie.

marian6

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: marian6 »

WItam. nie wiem co robie zle ale nie moge uruchomic tego tunera na jajku 3.0.0. Dostaje cos takiego

Kod: Zaznacz cały

[  915.641702] dvb_usb_it9135: Unknown symbol mcount (err 0)
POmoze ktos? OS to debian sid.

biprotek
Posty: 341
Rejestracja: 2 września 2011, o 14:28
Miejscowość: Katowice
Odbiornik: GT30E, S905, T230A, RTL2832U, AJB3552/12
Instalacja antenowa: yagi-uda, zbiorcza, drut ;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, CZ

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: biprotek »

Opis masz tu: http://linuxtv.org/wiki/index.php/Kworld_UB499-2T
Ale jest z tym trochę zabawy - trzeba rekompilować jajko z włączoną flagą mcount, ktoś pisał że na jajku serii 3 uruchamiał sterownik, przeszukaj forum (sam używam starszego jajka i działa ok).

cizo

DELUXE vs QUBE na LINUXA, co lepsze?

Post autor: cizo »

NotOnlyTV DVB-T HDTV Deluxe
NotOnlyTV DVB-T LV5T QUBE

z tych dwóch który lepszy dla LINUXA. za pare miesiecy bede mial nadajnik w odległości od mojego bloku około 10 km, o mocy 15 kW. Chciałbym zaznaczyć ze mam na przeszkodzie tylko jeden blok. Tuner chciałbym kupić w sklepie w Polsce i mam mozliwość taką. jak będzie trzeba to mogę dokupić mocniejszą antene pokojową lub wystawić jakąś małą kierunkową za okno. ale to w wypadku jakby nie działała ta co w zestawie. Chciałbym tylko żeby działała na linuxie.

cizo

Re: DELUXE vs QUBE na LINUXA, co lepsze?

Post autor: cizo »

cizo pisze:NotOnlyTV DVB-T HDTV Deluxe
NotOnlyTV DVB-T LV5T QUBE

z tych dwóch który lepszy dla LINUXA. za pare miesiecy bede mial nadajnik w odległości od mojego bloku około 10 km, o mocy 15 kW. Chciałbym zaznaczyć ze mam na przeszkodzie tylko jeden blok. Tuner chciałbym kupić w sklepie w Polsce i mam mozliwość taką. jak będzie trzeba to mogę dokupić mocniejszą antene pokojową lub wystawić jakąś małą kierunkową za okno. ale to w wypadku jakby nie działała ta co w zestawie. Chciałbym tylko żeby działała na linuxie.
Ewentualnie coś, co byłoby w miarę tanie i nie trzeba by było ingerować w system a mam UBUNTU. pozdrawiam wszystkich forumowiczów :)

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: giaur500 »

Zajrzyj tu: http://linuxtv.org/wiki/index.php/DVB-T_USB_Devices i wybierz coś, co w kolumnie o nazwie Supported ma opis zieloną czcionką. Lub coś, co jest zbudowane dokładnie na tym samym chipie.

cizo

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: cizo »

giaur500 pisze:Zajrzyj tu: http://linuxtv.org/wiki/index.php/DVB-T_USB_Devices i wybierz coś, co w kolumnie o nazwie Supported ma opis zieloną czcionką. Lub coś, co jest zbudowane dokładnie na tym samym chipie.
Dzięki, tylko że na tej liście nie ma NotOnlyTV DVB-T HDTV Deluxe i nie wiem czy ten tuner będzie działał na UBUNTU? a ten Qube to chyba sobie odpuszczę bo na tym chipie są podobno problemy.

janek 77

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: janek 77 »

To poszukaj czy jest jakis tuner na RTL 2832U. Jeśli tak to masz rozwiazanie dla NotOnlyTV DVB-T HDTV Deluxe

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: giaur500 »

Jeszcze mogę stwierdzić, że WandTV działa bardzo dobrze, ale trzeba mieć opracowany sposób kompilacji sterownika i kernel skompilowany z odpowiednimi flagami (zdaje się, że w Ubuntu akurat kernel jest skompilowany odpowiednio). Ja w tej chwili używam go z kernelem 3.1 na debianie.

Ale po tym wszystkim, przynajmniej u mnie tuner działa idealnie, nie mam na co narzekać. No, może z wyjątkiem tego że jeśli przedtem był uruchamiany Windows, to po uruchomieniu Linuksa tuner nie działa - trzeba wyciągnąć go z usb i włożyć z powrotem, efekt ten nie występuje gdy poprzednio był uruchamiany Linux (wtedy tuner od razu działa po uruchomieniu systemu i jest wszystko ok). Prawdopodobnie sterownik z Windowsa zapisuje coś w eeprom tunera i stąd problem.

cizo

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: cizo »

cizo pisze:
giaur500 pisze:Zajrzyj tu: http://linuxtv.org/wiki/index.php/DVB-T_USB_Devices i wybierz coś, co w kolumnie o nazwie Supported ma opis zieloną czcionką. Lub coś, co jest zbudowane dokładnie na tym samym chipie.
Dzięki, tylko że na tej liście nie ma NotOnlyTV DVB-T HDTV Deluxe i nie wiem czy ten tuner będzie działał na UBUNTU? a ten Qube to chyba sobie odpuszczę bo na tym chipie są podobno problemy.
Dziękuję za pomoc wszystkim, na to wygląda że NotOnlyTv na chipsecie realteka nie powinien mieć problemów. Dziękuję :)

cizo

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: cizo »

giaur500 pisze:Jeszcze mogę stwierdzić, że WandTV działa bardzo dobrze, ale trzeba mieć opracowany sposób kompilacji sterownika i kernel skompilowany z odpowiednimi flagami (zdaje się, że w Ubuntu akurat kernel jest skompilowany odpowiednio). Ja w tej chwili używam go z kernelem 3.1 na debianie.

Ale po tym wszystkim, przynajmniej u mnie tuner działa idealnie, nie mam na co narzekać. No, może z wyjątkiem tego że jeśli przedtem był uruchamiany Windows, to po uruchomieniu Linuksa tuner nie działa - trzeba wyciągnąć go z usb i włożyć z powrotem, efekt ten nie występuje gdy poprzednio był uruchamiany Linux (wtedy tuner od razu działa po uruchomieniu systemu i jest wszystko ok). Prawdopodobnie sterownik z Windowsa zapisuje coś w eeprom tunera i stąd problem.
ja akurat mam tylko jeden system ubuntu, windowsa wywaliłem zanim wgrałem linuxa i jestem zadowolony. Wiem że jest brak niektórych sterowników, więc dobieram sobie sprzęt który nie będzie miał problemów. pozdrawiam :)

damian_g

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: damian_g »

Problemy z WandTV na Linuksie, które opisywałem na poprzedniej stronie były spowodowane słabym sygnałem. Sterowniki skompilowane wg przepisu są dobre. Po poprawieniu instalacji antenowej tuner śmiga bez problemów :D Nawet dokupiłem drugi identyczny..

Zmyliło mnie, że pod windowsami zamiast pikselozy miałem raczej stop klatki, które przypisywałem np. swapowaniu. Po przyglądnięciu się jakości sygnału pod SmartDVB wszystko stało się jasne.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: giaur500 »

W Linuksach najlepiej poziom sygnału pokazuje chyba Kaffeine - masz informację na temat siły sygnału i SNR - im więcej tym lepiej. I skala jest co 1%, w odróżnieniu od kilku innych.

A co do WandTV - gdyby komuś udało się uruchomić pilota to niech da znać - w readme od sterownika napisali że pilot jest obsługiwany, ale jak go uruchomić tego już tam nie ma - dla mnie uruchomić pilota sie nie udało.

cizo

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: cizo »

Witam, zakupiłem sobie tuner dvb-t (not only tv LV5T Deluxe) i nie chce mi działać na ubuntu :( powiedzcie co można zrobić. pozdrawiam

biprotek
Posty: 341
Rejestracja: 2 września 2011, o 14:28
Miejscowość: Katowice
Odbiornik: GT30E, S905, T230A, RTL2832U, AJB3552/12
Instalacja antenowa: yagi-uda, zbiorcza, drut ;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, CZ

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: biprotek »

Jaka wersja ubuntu? Co w dmesg po włożeniu do usb? Może trzeba wrzucić firmware dla tego tunerka http://www.otit.fi/~crope/v4l-dvb/af901 ... are_files/
Tu http://www.lifeview.hk/dbimages/documen ... 1.26.1.rar oryginalne stery pod linuksa.

Szymon_Zy
Posty: 332
Rejestracja: 16 listopada 2010, o 12:30
Odbiornik: AF9015,IT9135,hd507,hd527,Samsung UE40D5500
Instalacja antenowa: Dipol-19
Nadajnik - obiekt nadawczy: Klepaczka/Błeszno

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: Szymon_Zy »

Testowal ktos it9135 na kernelu 3.2? Ponoc powinna byc juz obsluga poprawna.

Mam problem z TVHeadEnd i af9015 - ciagle raportuje brak sygnalu, podczas gdy metv i kaffeine smiga az milo :/

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: giaur500 »

Nie zdziwiłbym się gdyby były jakieś problemy, bo 3.2 nie jest jeszcze ukończony. Nie warto raczej bawić się wersjami RC, po pierwsze często się zmieniają a kompilacja jednak trochę trwa, a po drugie nie ma gwarancji że wszystko będzie ok.

Ale na 3.1 it9135 działa bardzo dobrze, zarówno w tvheadend, jak i w kaffeine, me-tv i vlc. Przymierzam się też do przetestowania xbmc, bo wygląda to naprawdę świetnie.

cizo

Re: Tuner DVB-T dla LINUX

Post autor: cizo »

biprotek pisze:Jaka wersja ubuntu? Co w dmesg po włożeniu do usb? Może trzeba wrzucić firmware dla tego tunerka http://www.otit.fi/~crope/v4l-dvb/af901 ... are_files/
Tu http://www.lifeview.hk/dbimages/documen ... 1.26.1.rar oryginalne stery pod linuksa.
Ale ja nie wiem jak to się kompiluje i instaluje, mógłby ktoś wytłumaczyć po koleji co robić? Ubuntu to 11.10. jestem początkującym w linuksie. pozdrawiam

Zablokowany