KRUGER & MATZ KM00186

Cietrzewiec Rusinowy

Re: Kruger & Matz KM00186

Post autor: Cietrzewiec Rusinowy »

Pierwszy to ograniczenie wiekowe, drugi to napisy (SubT)...

Awatar użytkownika
Kowa1
Posty: 118
Rejestracja: 10 stycznia 2010, o 14:53

Re: Kruger & Matz KM00186

Post autor: Kowa1 »

No to mi dopowiedział w standarcie dorównującym Jego nikowi i manualom które klawisz z napisem EPG opisują: - uruchomienie funkcji EPG.

Józek wziął mnie za podróżnika w czasie czytającego fale PSI - wpierw On napisał później ja cofnąłem się do momentu kiedy pisał i przeczytałem jego myśli. Ja wiem że mogę "sobie wygooglać" ( 50% tekstu uczestników forum preferujących komunikowanie się przy pomocy zdania pojedynczego niedorozwiniętego tak wygląda ) ale jeśli już ktoś decyduje się poświęcić postowi chwilę uwagi, to do tej chwili powinien dodać jeszcze drugą chwilę tak żeby czytelnik zrozumiał nie tylko tekst a również treść którą ze sobą niesie.

To że
Cietrzewiec Rusinowy pisze:Pierwszy to ograniczenie wiekowe, drugi to napisy (SubT)...
już wiemy.

Czy znajdzie się ktoś kto zechce podzielić się z czytelnikami, może nawet sam Cietrzewiec Rusinowy, wiedzą co to oznacza.

1) Ograniczenie wiekowe ???
czy to się tylko wyświetla jako informacja o danym programie czy informuje o dostępie do funkcji ?
Przykładowo kontrola rodzicielska blokująca dany kanał dla danego wieku ( funkcja tunera ) jest możliwa tylko dla tych kanałów/programów na/przy których wyświetla się znaczek.
No ale znaczek pokazuje cały czas 12 i to minus ( ujemny wiek ??? ) bez względu jakie ograniczenie wiekowe jest wyświetlane na ekranie dla danego programu a funkcja kontroli rodzicielskiej tunera daje do wyboru 10, 12, 16 i 18 w ustawieniach wieku.
Dodatkowo to oznaczenie wyświetla się tylko na/przy dwóch kanałach, to dla pozostałych kanałów używanie funkcji rodzicielskiej, ograniczenia wiekowego, jest niedostępne ?

2) SuBT - no znalazłem przycisk na pilocie
Wciskam przycisk "SUBTITLE" na pilocie i faktycznie na kanałach przy których znaczek otwiera się okno wyboru i:
a - do wyboru na liście mamy OFF lub rodzaj/język napisów ( u mnie jak na razie tylko jeden rodzaj, pol, się pojawia ) a przy nim w nawiasie "T" lub "D" - co to oznacza ?
b - wybieram język napisów -> akceptuje i ..... nic się nie dzieje, żadnych napisów nie widzę !! Już myślałem że zepsuty tuner, lub mój telewizor nie realizuje, tudzież brak jakieś żyły w kabelku.
Ale po wielu próbach na TVP1 pojawiły się napisy ( kompletna kaszana - zmienna pozycja, zmienny kolor, rozjechana synchronizacja, dodatkowo pod koniec filmu na wyrywkach z kręcenia chociaż lektor jeszcze coś tam mówił napisów już nie było ).
Generalnie czy jest znaczek, czy otwiera się okno wyboru to i tak napisów może nie być !!!!
To na juhc te wszystkie oznaczenia ???

Dowód na to znalazłem na kanale TVP Historia którego telegazeta/teletekst/TTX na głównej stronie ma odnośnik zielonym klawiszem funkcyjnym do opcji "napisy" gdzie wyświetla się lista programów dla niesłyszących wpieranych napisami.
I czy dany program, według ww. spisu, jest wspierany napisami czy nie to w oknie informacyjnym kanału cały czas widać znaczek/ikonę "SuBT" a po naciśnięciu przycisku "SUBTITLE" na pilocie otwiera się okno wyboru z dostępną opcją: "[01] pol(T)".

Jak widać cała cyfrówka, od sprzętu odbiorczego po nadawczy, pokiełbaszona zgodnie z powszechnym standardem jakości.

PS
Wie może ktoś gdzie, w telegazecie, można znaleźć informacje o programach wspieranych teletekstem dla innych kanałów ? Jest jakiś standardowy nr strony dla tej informacji ?

Cietrzewiec Rusinowy

Re: Kruger & Matz KM00186

Post autor: Cietrzewiec Rusinowy »

1) Ograniczenie wiekowe ???
czy to się tylko wyświetla jako informacja o danym programie czy informuje o dostępie do funkcji ?
Przykładowo kontrola rodzicielska blokująca dany kanał dla danego wieku ( funkcja tunera ) jest możliwa tylko dla tych kanałów/programów na/przy których wyświetla się znaczek.
I jedno, i drugie.
Nadawcy dodają do swoich audycji informację o ograniczeniu wiekowym, którą tuner wyświetla i umożliwia zablokowanie programów powyżej pewnego progu. Przydatne szczególnie tam, gdzie nie wyświetla się oznaczeń w ciągu trwania całego programu.
Przynajmniej w teorii.
No ale znaczek pokazuje cały czas 12 i to minus ( ujemny wiek ??? ) bez względu jakie ograniczenie wiekowe jest wyświetlane na ekranie dla danego programu a funkcja kontroli rodzicielskiej tunera daje do wyboru 10, 12, 16 i 18 w ustawieniach wieku.
Dodatkowo to oznaczenie wyświetla się tylko na/przy dwóch kanałach, to dla pozostałych kanałów używanie funkcji rodzicielskiej, ograniczenia wiekowego, jest niedostępne ?
Z tego, co piszesz, wynika, że i tak u nas nie stosuje się tego.
2) SuBT - no znalazłem przycisk na pilocie
Wciskam przycisk "SUBTITLE" na pilocie i faktycznie na kanałach przy których znaczek otwiera się okno wyboru i:
a - do wyboru na liście mamy OFF lub rodzaj/język napisów ( u mnie jak na razie tylko jeden rodzaj, pol, się pojawia ) a przy nim w nawiasie "T" lub "D" - co to oznacza ?
b - wybieram język napisów -> akceptuje i ..... nic się nie dzieje, żadnych napisów nie widzę !! Już myślałem że zepsuty tuner, lub mój telewizor nie realizuje, tudzież brak jakieś żyły w kabelku.
To oznaczenie, że dana stacja nadaje osobno napisy (nie "wtopione" w film) w ogóle, niekoniecznie w danej chwili.
· T – napisy teletekstowe (jak np. na stronie 777 Telegazety);
· D – napisy zakodowane w strumieniu DVB-T.
Teoretycznie standardem są napisy DVB-T, praktycznie wciąż najlepiej sprawdza się TTX.

Co do problemów – tuner powinien dawać możliwość zmiany ich ustawień.
Edit: Problemy z synchronizacją mogą też tkwić w samych napisach. Sprawdź na innych programach.

Awatar użytkownika
Kowa1
Posty: 118
Rejestracja: 10 stycznia 2010, o 14:53

Re: Kruger & Matz KM00186

Post autor: Kowa1 »

Z wyjaśnień wynika że z tymi oznaczeniami to czeski film - oznaczenie informuje o możliwości kanału a to czy w danej chwili kanał realizuje tą swoją możliwość trzeba wyczuwać telepatycznie. Bo informacja o programach przy których dana funkcja realizowana ciężko dostępna.

A już fakt że po naciśnięciu "SUBTITLE" otwiera się okno z możliwością wyboru tekstu w momencie gdy tekst taki nie jest nadawany to już kuriozum.
Przykład TVP Historia która na swojej 335 stronie telegazety/teletekstu podaje listę programów z napisami SubT ( dodatkowo na tej stronie pod funkcyjnym czerwonym klawiszem dostępne okienko z informacją o dacie i godzinie kolejnego programu z napisami ).
Mimo że zgodnie z tą informacją dany program nie posiada napisów to okno wyboru z opcją "[01] pol(T)" się wyświetla i umożliwia dokonanie wyboru napisów.

Kolejny raz napisy udało mi się uruchomić na TVP Kultura. I znowu pełna wolna amerykanka: raz synchronizacja jest za chwilę brak, przez pewien okres napisy białe na czarnym tle za chwilę różne kolory i to tak że w dwuliniowym napisie jedna linia biała a kolejna żółta a po kolejnej chwili dołącza zieleń dalej znowu sama czerń i biel.....

I testuj tu poprawność działania tunera kiedy HGW co i jak tak naprawdę nadaje nadajnik i żadnej rzetelnej informacji.

Próbowałem coś wygooglać na ten temat i wygooglałem

Obrazek

No to teraz sprawdźcie link
http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q= ... AQ&cad=rja

Działanie administracji forum Emitel polegające na swobodnym przenoszeniu postów a nawet całych wątków ( co w praktyce równe jest z ich, tych wątków/tematów, usunięciem ) bez pozostawiania jakichkolwiek śladów po takim działaniu jest irytujące i wysoce utrudniające dostęp do informacji - nawet google poległo.

Cietrzewiec Rusinowy

Re: Kruger & Matz KM00186

Post autor: Cietrzewiec Rusinowy »

przez pewien okres napisy białe na czarnym tle za chwilę różne kolory i to tak że w dwuliniowym napisie jedna linia biała a kolejna żółta a po kolejnej chwili dołącza zieleń dalej znowu sama czerń i biel.....
To akurat, aby oglądający mógł odróżnić kwestie wypowiadane przez różne postacie.
Próbowałem coś wygooglać na ten temat i wygooglałem
A ja "wygooglałem" wątek, gdzie tamten przeniesiono:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=54765#p54765

Awatar użytkownika
Kowa1
Posty: 118
Rejestracja: 10 stycznia 2010, o 14:53

Re: Kruger & Matz KM00186

Post autor: Kowa1 »

Pocztałem tutaj gdzie
nom pisze:ale w KM00188 akurat można regulować kontrast, jaskrawość i nasycenie).
..............
Aaa, jak w CT wchodzę w menu to mi obraz znika, co nie dzieje się w M&M.
( M&M = K&M błąd autora )

No właśnie może w KM00186 istnieje gdzieś ukryta i nieopisana w instrukcji możliwość ustawień kontrastu, jaskrawości i nasycenia?
W KM00186 przy wejściu do menu obraz też znika i to razem z dźwiękiem co mi osobiście nie odpowiada. Czy ktoś trafił na możliwość zmiany no i jak to wygląda w innych wersjach softwaru tego tunera - przypominam mój SW_Version: 1.0.5
Cietrzewiec Rusinowy pisze:To akurat, aby oglądający mógł odróżnić kwestie wypowiadane przez różne postacie.
............
A ja "wygooglałem" wątek, gdzie tamten przeniesiono:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=54765#p54765
A to, to mi do głowy nie przyszło i fakt jak sobie przypomnę to faktycznie kolory pojawiały się przy jednoczesnym wyświetlaniu tekstu wypowiedzi dwóch postaci lecz również jak na ekranie było wyświetlane tylko jedno zdanie co już przy takiej przyczynie, jaką podał CR, pojawiania się kolorów miejsca mieć nie powinno.

Wygooglałeś, a jedzie mi tu tramwaj ?

Nie wiem jaki Sowizdrzał Szuwarowy dokonał moderacji włączenia wątku/tematu ogólnego o napisach ( dotyczącego ogólnie napisów na wszelkich MUX-ach i kanałach ) do wątku/tematu szczegółowego dotyczącego tylko jednego kanału ( tytuł wątku/tematu "TVP1 nadaje z napisami" ) ale w tej sytuacji to już nawet nie jest niedopatrzenie czy błąd ale złamanie zasad.

Aktywator

Re: Kruger & Matz KM00186

Post autor: Aktywator »

Kowa1 pisze: Aktywator napisz jak można zmieniać ustawienie "bacikowej" anteny.
A tak, że raz się ją kładzie na półce, innym razem na parapecie, a kiedy indziej wiesza za obrazem 8-)

Moja wątpliwość dotyczyła tego, że po sygnale w dokładnie w tym samym miejscu i ułożeniu - mimo wcześniejszego odbioru na dobrym poziomie - nie było śladu. Problem antenowy już rozwiązałem - jestem przekonany, że wynikał ze słabości sygnału lub odbić i nawet przesunięcie o 1cm robiło ogromną różnicę. Obecnie jestem już w Krakowie i tu na podobnej jakościowo antenie (czarna, plastikowa w kształcie prostokąta z zaokrąglonymi rogami - standardowy dodatek do większości popularnych wież hifi) łapię - niewiele, ale jednak - lepszy sygnał, który pozwala na oglądanie MUX2 z 15 km bez zacinek, pomimo iż Chorągwicę zasłaniają mi aż 2 bloki z naprzeciwka. Niestety MUX3 już się na to nie łapie... (w końcu to tylko 2 kW) sygnał cały czas skacze od 0-15%. Znalazłem jednak sklep, w którym mi obiecali, że bez problemu mogę "wypożyczyć" antenę, żeby sprawdzić, jak będzie u mnie działać - zobaczymy. Sorry za ten offtop.

Awatar użytkownika
Kowa1
Posty: 118
Rejestracja: 10 stycznia 2010, o 14:53

Re: Kruger & Matz KM00186

Post autor: Kowa1 »

Aktywator

Z mojego doświadczenia mogę stanowczo stwierdzić że sygnał na antenach wewnętrznych ( tym bardziej bacikowych ) nie jest zależny jedynie od ustawienia anteny ale również od tego ile osób i gdzie znajdują się w pomieszczeniu.
Chodzę sobie po kuchni i zasłaniam ( samym sobą ) sygnały radiowe mojemu Sony CFS-B31L.

Wątek Kruger & Matz KM00186 spadł na daleką pozycje.

Z jednej strony cieszy mnie to bo oznacza że niema z tym tunerem żadnych problemów, jednak z drugiej strony dowiedział bym się o różnicach pomiędzy v 1.0.5 a v 1.0.6 softwaru.

zinox
Posty: 166
Rejestracja: 25 lipca 2011, o 21:17
Odbiornik: tv K&M
Instalacja antenowa: siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dęblin/Ryki

Re: Kruger & Matz KM00186

Post autor: zinox »

dane z pliku lista zmian który jest razem z softem
KM00186_v1.0.6.abs
- Poprawiono j. polski w menu,
- Dodano znaczniki nagrywania w liście kanałów.
- przywrócono odtwarzanie plików .flac

Quqi

Re: Kruger & Matz KM00186

Post autor: Quqi »

Dziś zakupiłem tunerek KM00186.
Na własnoręcznie wykonanej antence: ____|____ (dipol wykonany na częstotliwość słabszego MUXa), obecnie łapię MUX 2 (100kW) i 3 (20kW) ze Śremu przy sile sygnału i jakości po około 80% na dipolu położonym wewnątrz na parapecie przy odległości 30km od nadajnika.
Moja lokalizacja do nadajnika
Mam okno skierowane na Śrem i nic mi tego widoku z 9 piętra nie zasłania więc na tym kawałku odizolowanego przewodu antenowego ściąga całkiem ładnie.
Mimo różnicy w sile MUXów wartości siły sygnału i jakości są prawie równe (z delikatną przewagą MUX2) - pewnie dlatego że dipol wyliczyłem dokładnie na częstotliwość MUX3.

Co do samego tunerka to działa bardzo fajnie - podłączyłem do niego dysk przenośny 60GB z dwiema partycjami i ustawiłem aby jedna obsługiwała timeshift a druga nagrywanie.

Obsługa jest dość intuicyjna i praktycznie jak na razie tylko raz odczułem potrzebę zajrzenia do instrukcji i tu minus bo jak już pisano w tym temacie ma się ona nijak do obecnego softu więc "jeśli wszystko inne zawiedzie - instrukcja też Ci nie pomoże.."

Pilot dość czuły i łapie nawet z odbicia - choć jest mniej czuły od pilota tunera kablówki który miałem wcześniej.

Uaktualniłem soft do wersji 1.0.6 co bardziej spolszczyło menu.

Wracam do zabawy - yy.. "..do testów" 8-)

Edit:
Co do minusów to moim zdaniem:
-brak możliwości wejścia w EPG oraz w szczegółowe info programu, podczas nagrywania.
-zamiast paska z siłą sygnału w info wyświetlanym przy przełączaniu programów bardziej przydatny byłby pasek postępu obrazującego ile filmu już upłynęło.

Edit2:
-ucinanie tytułów programów (brak zawijania wierszy) - normalnie to nie przeszkadza ale gdy stacje stosują przedrostki typu "Komediowa środa: Tytuł filmu" albo "Męska rzecz: Tytuł filmu" to czasem z tytułu już niewiele zostaje.. - nie zwróciłem na to uwagi przed upgradem do 1.0.6 jak ktoś ma starszą wersję softu to niech sprawdzi czy przy wyświetlaniu EPG ma w lewym górnym polu całość przy dłuższych tytułach.

Awatar użytkownika
Kowa1
Posty: 118
Rejestracja: 10 stycznia 2010, o 14:53

Re: Kruger & Matz KM00186

Post autor: Kowa1 »

Quqi pisze:podłączyłem do niego dysk przenośny 60GB z dwiema partycjami i ustawiłem aby jedna obsługiwała timeshift a druga nagrywanie.
...
jak już pisano w tym temacie ma się ona nijak do obecnego softu więc "jeśli wszystko inne zawiedzie - instrukcja też Ci nie pomoże.."
No właśnie możesz dokładniej na temat tego ustawiania.
Ja zauważyłem w informacji o dyskach dwa trójkąciki przy partycji ( czerwony i niebieski/zielony - prawdopodobnie jeden oznacza przyporządkowanie partycji do funkcji nagrywanie a drugi funkcji timeshift ).

Z tego co pamiętam timeshift trzeba aktywować/włączyć gdzieś w menu ustawień. Ja nie włączałem a mimo to wyświetlają mi się obydwa trójkąciki. Możesz napisać jaki kolor od jakiej funkcji.

Nie włączałem timeshifta bo:
- domniemam że dysk cały czas wtedy mieli - nagrywa każdy kanał/program który oglądamy od momentu kiedy na niego weszliśmy. Myślę że to wydłuża przełączanie pomiędzy kanałami.
- nie znalazłem nigdzie informacji co dzieje się z tak ( przez funkcje timeshift ) nagranym materiałem ? Np. oglądamy TVP1, timeshift nagrywa TVP1, przełączamy na TVP2, timeshift nagrywa TVP2, a co dzieje się z tym nagranym z TVP1 ? Jak długo i ile go jest przechowywane ? Jak długi okres programu wstecz jest dostępny przy włączonym timeshift, czy może gdzieś się to ustawia ?
- Co się dzieje jak mamy włączony timeshift a tuner nie znajdzie dysku/nośnika ?
- Jak funkcjonuje nagrywanie przy włączonym timeshift ( tym bardziej nagrywanie w twin-ie ). Np. Oglądamy TVN -, timeshift nagrywa. Ale nie wiadomo gdzie i jak ( tj. pod jaką nazwą i jak długo ) i jak można ten materiał zabezpieczyć/zarchiwizować tak żeby nie uległ skasowaniu.
Dlatego jeśli coś chcemy utrwalić wciskamy nagrywanie.
I co wtedy się dzieje ?
Program jest nagrywany podwójnie: timeshift raz, nagrywanie/record dwa.
A co się stanie jak przy włączonym timeshift włączymy pierwsze nagrywanie TVP1, drugie nagrywanie TVP2 i przełączymy się na TVN ?
Tuner będzie realizował trzy nagrania: TVP1 i TVP2 ( record ) i TVN ( timeshift ) ??
Toż to nie twin a triple tuner !

Quqi

Re: Kruger & Matz KM00186

Post autor: Quqi »

Tak jak podpowiada menu ekranowe wcisnąłem niebieski przycisk przy podświetlonej partycji i tam wybrałem nagrywanie dla niej. Drugą zmieniłem opcję z "nagrywanie i timeshift" na "timeshift" - w tym momencie pod każdą partycją mam tylko 1 trójkącik nie pamiętam w tej chwili jaki kolor której funkcji odpowiada.
Jak miałem wcześniej pena 16GB włożonego to można było wyczytać w opisie partycji że tuner sam sobie podzielił przestrzenie pamięci (trochę ponad 4GB na timeshift reszta nagrywanie).

Tak timeshift aktywuje się w menu dodatkowo jest do wyboru opcja czy z możliwością cofanie czy bez.

Po kolei:
- domniemam że dysk cały czas wtedy mieli - nagrywa każdy kanał/program który oglądamy od momentu kiedy na niego weszliśmy. Myślę że to wydłuża przełączanie pomiędzy kanałami.
Jeśli mamy opcję "cofania to tak, jeśli nie mamy aktywnej opcji "cofania" timeshift włącza się dopiero w momencie gdy wciśniemy pauzę na pilocie oglądając kanał. Przy włączonym timeshift nie możemy wyświetlić EPG ani przełączyć kanału czy nawet wejść do menu tunera. Najpierw należy zatrzymać timeshift przyciskiem stop na pilocie - w tym momencie wracamy do programu "w czasie rzeczywistym" i możemy przełączać kanały i korzystać z EPG.
- nie znalazłem nigdzie informacji co dzieje się z tak ( przez funkcje timeshift ) nagranym materiałem ? Np. oglądamy TVP1, timeshift nagrywa TVP1, przełączamy na TVP2, timeshift nagrywa TVP2, a co dzieje się z tym nagranym z TVP1 ? Jak długo i ile go jest przechowywane ? Jak długi okres programu wstecz jest dostępny przy włączonym timeshift, czy może gdzieś się to ustawia ?
Nagranie jest kasowane w momencie wyłączenia timeshift (przy braku opcji cofania) lub przy przełączeniu na inny kanał (jeśli funkcja jest aktywna).
Trzeba wyłączyć timeshift (tzn oglądać "w czasie rzeczywistym") na tvp1 aby przełączyć na tvp2
Przy włączonej funkcji cofania możemy się cofnąć do momentu przełączenia na dany kanał, przy wyłączonym "cofaniu" aktywowania timeshift na danym kanale (wciśnięcia pauzy) nagranie cały czas się wydłuża w miarę nagrywania. Możemy np wcisnąć pauzę i iść zrobić herbatę po powrocie Play i oglądamy dalej a jak się reklamy zaczną możemy je przewinąć (oczywiście nie da się wyprzedzić programu, jeśli np reklamy trwają nadal..)
- Co się dzieje jak mamy włączony timeshift a tuner nie znajdzie dysku/nośnika ?
nie ma gdzie nagrywać - dostępna jest tylko stop klatka po naciśnięciu pauzy - po wciśnięciu play program wraca do czasu rzeczywistego.
- Jak funkcjonuje nagrywanie przy włączonym timeshift ( tym bardziej nagrywanie w twin-ie ). Np. Oglądamy TVN -, timeshift nagrywa. Ale nie wiadomo gdzie i jak ( tj. pod jaką nazwą i jak długo ) i jak można ten materiał zabezpieczyć/zarchiwizować tak żeby nie uległ skasowaniu.
Tylko nagrywanie dwóch różnych kanałów i oglądanie trzeciego lub nagrywanie jednego i timeshift na drugim. W momencie gdy mamy włączone nagrywanie na 2 kanałach - timeshift jest nieaktywny.
O ile wiem po przełączeniu na inny kanał (lub wyłączeniu timeshift przy braku opcji cofania) nagrany timeshiftem materiał przepada. Jeśli chcemy coś utrwalić trzeba to nagrać w standardowy sposób. (max 2 nagrania jednocześnie)
Ostatnio zmieniony 8 stycznia 2012, o 20:13 przez Quqi, łącznie zmieniany 4 razy.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Kruger & Matz KM00186

Post autor: giaur500 »

@Kowa1 mam taką uwagę - postaraj się pisać posty krótsze, zawierające więcej konkretów a mniej bełkotu. Bo w tej chwili to ciężko zrozumieć o co ci właściwie chodzi.

Quqi

Re: Kruger & Matz KM00186

Post autor: Quqi »

Na stronie producenta pojawiła się poprawiona wersja instrukcji (na screenach w instrukcji widać że jest zrobiona na podstawie najnowszego softu - 1.0.6.)
Bezpośredni link do instrukcji

Awatar użytkownika
Kowa1
Posty: 118
Rejestracja: 10 stycznia 2010, o 14:53

Re: Kruger & Matz KM00186

Post autor: Kowa1 »

giaur500 pisze:@Kowa1 mam taką uwagę - postaraj się pisać posty krótsze, zawierające więcej konkretów a mniej bełkotu. Bo w tej chwili to ciężko zrozumieć o co ci właściwie chodzi.
Quqi zrozumiał - mam taką uwagę giaur500 jak czegoś nie rozumiesz dopytaj.
Quqi pisze:Tak jak podpowiada menu ekranowe wcisnąłem niebieski przycisk przy podświetlonej partycji i tam wybrałem nagrywanie dla niej.
A ja wciskałem niebieski i nic, ale po tym wyjaśnieniu wcisnąłem szary ( pierwszy od prawej ) a nie niebieski ( drugi od lewej ) - mój wybiórczy daltonizm, ciekawe że na ekranie niebieski widzę poprawnie - i wszystko działa , dzięki.

Przy okazji :
zielony trójkąt oznacza partycję dla timeshift-u
czerwony trójkąt oznacza partycję dla nagrywania

Obrazek
Quqi pisze:Jeśli mamy opcję "cofania to tak, jeśli nie mamy aktywnej opcji "cofania" timeshift włącza się dopiero w momencie gdy wciśniemy pauzę na pilocie oglądając kanał.
Ja rozumiem że "mamy opcję "cofania" wtedy gdy funkcja "Nagrywanie Timeshift" ( pozycja druga ) w "Ustawienia PVR" jest włączona - ustawiona na "ON". Ale tak to wygląda w instrukcji.

Obrazek
Obrazek

Natomiast z tego co widać na moim ekranie to raczej opcja pierwsza "Cofanie" powinna być ustawiona dla umożliwienia cofania

Obrazek

Ale ja mam starą wersje softu i na wszelki wypadek ( niema możliwości powrotu do tego softu - niema udostępnionego pliku z którego można by było zrobić downgrade ) przy niej pozostanę - dla mnie działa OK i nie mam zamiaru niczego sobie "poprawiać".


Z wyjaśnień Quqi wynika jeszcze jedna zaleta twin-ów, przynajmniej ja rozumiem to tak:
W jednogłowicowym tunerze jak jest włączony timeshift to nagrywanie nie działa - funkcje nagrywania zabiera timeshift.
W twinie jak jest włączony timeshift to działa jedno nagrywanie - jedną funkcje nagrywania zabiera timeshift, druga funkcja nagrywania do dyspozycji.

Może ktoś z tunerem nie będącym twinem sprawdzić czy wystartuje mu nagrywanie przy włączonym timeshift-cie ?


PS
Giaur500 wyjaśnić coś z tego "bełkotu" ?

Aktywator

KRUGER&MATZ KM00186 oraz CABLETECH URZ0086 - lista poprawek

Post autor: Aktywator »

Niniejszy wątek został założony w celu zebrania w jednym miejscu wszystkich problemów związanych z obsługą wymienionych tunerów, które można będzie naprawić w kolejnej edycji softu. Proszę o dodawanie uwag do problemów, które by mogły być w ten sposób rozwiązane. Lista w pierwszym poście będzie regularnie aktualizowana.

Uwagi do softu K&M 1.0.6. / CT 1.1.1:

Ważne:
  • 1. Wybór kanału przez EPG: Jak na poniższym screenie z najnowszej instrukcji, przełączając się między kanałami podczas korzystania z EPG (góra-dół) okno podglądu jest czarne lub przeźroczyste (czasami). Podczas przełączania programów w ten sposób, w okienku powinniśmy widzieć podgląd aktualnego obrazu na wskazanym kanale.
    Obrazek
  • 2. Pasek z siłą sygnału w info wyświetlanym przy przełączaniu programów: Bardziej przydatny byłby pasek postępu obrazujący ile oglądanego programu już upłynęło, a sygnał reprezentowany jedynie liczbowo (np: Siła: 83%, Jakość: 80%)

    3. Podczas nagrywania: Brak możliwości wejścia w EPG oraz w szczegółowe info programu.

    4. Info rozszerzone: Ucinany jest tytuł aktualnie nadawanego programu - szczególnie uciążliwe w przypadku długich tytułów, z których niewiele zostaje. Można to rozwiązać przez zawijanie wierszy lub przewijanie tekstu w linii w lewą stronę (dość szybkie).

    5. Info skrócone: W polu informacyjnym wywołanym po naciśnięciu przycisku INFO również potrzebne jest zwiększenie miejsca na tytuły programów, a w przypadku gdyby nie mieściły się to dodanie „…” informujących że tytuł jest dłuższy lub przewijania tytułu.

    6. W przypadku odcięcia zasilania: Tuner domyślnie przechodzi w tryb ON, zamiast pozostać w STANDBY.

    7. Podczas wychodzenia z EPG: zamiast zniknięcia z ekranu planszy z informacjami, mamy zaciemnienie ekranu na ok. 2 sekundy.

    8. Nagrania styczne w czasie, zaplanowane w EPG z jednego kanału: Pierwsze zostanie nagrane poprawnie, a drugiego nie nagra wcale (odbiornik wyłączony do czuwania na zaplanowanym kanale).

    9. Odbiornik nie opisuje nagrań tytułem nagranej audycji: Skoro w instrukcji obsługi (starszej) widać okno menadżer nagrań - powinno być to możliwe. W ostatniej wersji instrukcji to okno znikło, choć ta opcja nie powinna przepaść w odbiorniku wykonującym spore ilości nagrań. Wzorem niech będzie następca KM00188 który znakomicie opisuje nagrania, a zbyt długi opis nagranej audycji przewija, więc doczytamy cały opis.

    10. Napisy: Są za małe i zamiast normalnie się wyświetlać, to się rozwijają. Brak jest obwódki, regulacji położenia w pionie, możliwości zmiany koloru na żółty. Powinny zostać dodane co najmniej 2 większe stopnie czcionki, przy czym obecny powinien być najmniejszy, a największy powinien być ok. 3 razy większy od niego.

    11. Działanie timera: Po zaprogramowaniu tunera na nagrywanie, w momencie gdy ono się rozpoczyna, a tuner akurat odtwarza plik z pamięci zewnętrznej, urządzenie przerywa odtwarzanie i przełącza się na kanał którego nagranie się rozpoczęło. Chcąc kontynuować oglądanie przerwanego materiału trzeba wywołać listę nagrań a później wybrać nagranie a następnie przewinąć do miejsca gdzie tuner mi przerwał. Tuner rozpoczynając nagranie powinien jedynie informować o rozpoczęciu nagrania komunikatem, a nie przerywać oglądanie filmu.

    12. Powrót do ostatnio odtwarzanego momentu nagrania: Po przerwaniu odtwarzania nagrania lub innego materiału multimedialnego (czy to przez urządzenie, czy też przyciskiem STOP) tuner powinien domyślnie zapamiętywać pozycję czasową gdzie zostało przerwane odtwarzanie, aby po wywołaniu listy nagrań móc je kontynuować. Odtwarzanie nagrania zaś powinno rozpocząć się od początku, gdy nagranie zostanie wybrane z listy poprzez przycisk „OK”.

    13. Brak funkcji „GO TO”: Nie ma możliwości przechodzenia do określonej pozycji nagrania (lub innych plików multimedialnych) po wpisaniu konkretnej czasowej wartości. Szczególnie to utrudnia wyszukanie odpowiedniego momentu przy dłuższych filmach.

    14. Funkcja Timeshift i przełączanie kanałów: W momencie, kiedy inna osoba chce zmienić kanał ale nie wie że bieżący program ogląda z timeshiftem, nie mając możliwości przełączenia na inny kanał, ani nie dostając żadnego komunikatu, jest przekonana, że tuner nie reaguje na polecenia z pilota. Przy próbie zmiany kanału podczas korzystania z timeshift (i innych ewentualnie niedozwolonych czynnościach) powinien pojawiać się komunikat z informacją: „Korzystasz w tej chwili z funkcji Timeshift. Aby zmienić kanał musisz zatrzymać odtwarzanie z opóźnieniem. Czy chcesz to zrobić teraz? [TAK] [NIE]" Dobrze by było, aby informacja o włączonym timeshift znalazła się również w oknie informacyjnym dostępnym po wciśnięciu przycisku INFO.

    15. Ilość dostępnych "timerów": Standardem w tunerach sat jest możliwość zaprogramowania do 32 pozycji. Tu wystarczyło by zwiększenie ich choćby do 16.

    16. Pola na tytuł programu który został zapisany na dysku są za krótkie. "TS" w linijce tytułu jest zupełnie niepotrzebne - ta informacja mogłaby pojawić się z prawej strony przy informacjach szczegółowych. Informacje szczegółowe powinny mieć również dwie linijki na nazwę programu lub nazwa powinna się przesuwać w okienku tak aby można było wprowadzić do 32 znaków (oczywiście zwiększenie w tym miejscu pól tekstowych powinno również spowodować zwiększenie pola do wprowadzania nazwy pliku).

    17. Mało czytelne pole INFO: Prawdopodobnie wystarczyłoby zmienić kolor czcionki na ciemniejszy (na jasnym tle) i nieco wielkość aby poprawić czytelność. W związku z tym, że nie każdemu może pasować nowy wygląd, ideałem byłoby wprowadzenie dla osób słabiej widzących drugiej skórki z mocniej kontrastującymi kolorami. W przypadku pola INFO dla odtwarzanego z dysku filmu, czcionka jest jeszcze mniej czytelna, ponieważ bardziej zlewa się z tłem niebieskiego paska.
Drobne:
  • 1. Ekran powitalny z logo: Na 14-calowym telewizorku wygląda ok, ale na większych to już straszna bida niezależnie od wybranego trybu rozdzielczości (brzydkie artefakty pokompresyjne).

    2. Niewygodny sposób wyboru żądanej grupy mediów z pamięci zewnętrznej: Trzeba najpierw użyć przycisk USB, a następnie kilkukrotnie INFO. Lepiej, gdyby po wciśnięciu przycisku USB poszczególne grupy można było wskazać jednym z 4 kolorowych przycisków na pilocie.

    3. Timer planowania nagrań z EPG ustawiony domyślnie na obraz: Domyślnie powinien być na NAGRYWANIE, co zdecydowanie ułatwia planowanie nagrań.

    4. Format obrazu: Mimo, iż w menu format zostanie ustawiony na "AUTO", to oglądając film czasami trzeba go zmienić - np. na 4:3LB. Jedynym sposobem na to jest jest wejście do MENU i tam zmienienie tego parametru. Po zakończeniu oglądania filmu znów trzeba w MENU przywrócić ustawienie formatu obrazu na AUTO. Dobrze by było, aby był przycisk do szybkiej zmiany tego parametru (na pilocie jest przycisk RES ale nie zmienia on rozdzielczości, przynajmniej w przypadku gdy tuner podłączony jest przez złącze Euro).

    5. Nagrywanie następujących bezpośrednio po sobie programów: Nie ma możliwości zaprogramowania nagrania kolejnych programów. Aby nagranie przebiegło prawidłowo, trzeba sprawdzać czy jest pomiędzy nimi odstęp co najmniej 1 minuty a jeśli by go nie było to trzeba ręcznie przesunąć czas startu lub zakończenia.
______________________________________________________________________________________
Za pomoc w przygotowaniu uwag dziękuję użytkownikom: Quqi, bewu, pufon, @GUTEK@, Jedrek2011.
Ostatnio zmieniony 15 stycznia 2012, o 07:56 przez Aktywator, łącznie zmieniany 5 razy.

Quqi

Re: KRUGER&MATZ KM00186 oraz CABLETECH URZ0086 - lista popra

Post autor: Quqi »

Co do minusów softu to moim zdaniem:
-brak możliwości wejścia w EPG oraz w szczegółowe info programu, podczas nagrywania.
-zamiast paska z siłą sygnału w info wyświetlanym przy przełączaniu programów bardziej przydatny byłby pasek postępu obrazującego ile filmu już upłynęło.
-ucinanie tytułów programów (brak zawijania wierszy) - normalnie to nie przeszkadza ale gdy stacje stosują przedrostki typu "Komediowa środa: Tytuł filmu" albo "Męska rzecz: Tytuł filmu" to czasem z tytułu już niewiele zostaje..
- tak jak pisze kolega wyżej przy poruszaniu się po EPG przełącza program lecący w tle zamiast dawać tylko podgląd w okienku (obecnie czarne lub przeźroczyste) - na poprzedniej wersji softu było to samo

Quqi

Re: Kruger & Matz KM00186

Post autor: Quqi »

Ja rozumiem że "mamy opcję "cofania" wtedy gdy funkcja "Nagrywanie Timeshift" ( pozycja druga ) w "Ustawienia PVR" jest włączona - ustawiona na "ON". Ale tak to wygląda w instrukcji.
Już sam się zakręciłem jak to z tym jest - w każdym razie ja mam obie pozycje włączone i nie denerwuje mnie że dysk cały czas coś nagrywa a timeshift to przydatna bestia.
A ja wciskałem niebieski i nic, ale po tym wyjaśnieniu wcisnąłem szary ( pierwszy od prawej ) a nie niebieski ( drugi od lewej ) - mój wybiórczy daltonizm, ciekawe że na ekranie niebieski widzę poprawnie - i wszystko działa , dzięki.
Na moim pilocie dolny rząd przycisków to kolejno od lewej czerwony, zielony, żółty, niebieski - fakt że niebieski jest mało intensywny i do szarego mu blisko. Swoją drogą z tym daltonizmem to nie wiem czy sobie tylko żartujesz czy mówisz serio ale np mojemu ojcu też już zielony i niebieski nie stanowią różnicy więc może warto się przejść do okulisty. Ewentualnie sprawdzać kolory przycisków przy świetle dziennym bo zależnie od rodzaju oświetlenia sztucznego kolory mogą wyglądać inaczej.

Aktywator

Re: Kruger & Matz KM00186

Post autor: Aktywator »

Quqi pisze:Na stronie producenta pojawiła się poprawiona wersja instrukcji (na screenach w instrukcji widać że jest zrobiona na podstawie najnowszego softu - 1.0.6.)
Bezpośredni link do instrukcji
To miło, że przedstawiciel Dystrybutora czyta również nasz temat i reaguje ;)
Idąc za ciosem, żeby pomóc w rozwijaniu produktów ku zadowoleniu obecnych i przyszłych klientów Firmy Lechpol (a jakże :D), postanowiłem założyć osobny wątek, w którym można, a nawet trzeba dopisywać swoje spostrzeżenia dotyczące najnowszego software'u KM00186 oraz URZ0086 (CABLETECH). Swoją pierwszą (ważną) uwagę zilustrowałem screenem z powyższej instrukcji - ktoś kto ją pisał uznał widocznie, że tak ma być... :?

Do powyższego tematu zapraszam wszystkich użytkowników ww. urządzeń - do konstruktywnej i rzeczowej krytyki.
Kowa1 pisze:Aktywator
Z mojego doświadczenia mogę stanowczo stwierdzić że sygnał na antenach wewnętrznych ( tym bardziej bacikowych ) nie jest zależny jedynie od ustawienia anteny ale również od tego ile osób i gdzie znajdują się w pomieszczeniu.
Chodzę sobie po kuchni i zasłaniam ( samym sobą ) sygnały radiowe mojemu Sony CFS-B31L.
softwaru.
Zgadza się, ale nie zawsze. W niektórych miejscach "pokojówka" potrafi trzymać sygnał niezależnie od otoczenia. Większość moich telewizorów miało anteny pokojowe, bo lepiej się spisywały niż zewnętrzne, choć nie wiem czemu.
Na chwilę obecną założyłem taką antenę i odbieram z 3 piętra całkiem dobrze z 15 km MUX2 i MUX3 z Chorągwicy (mimo bloku na linii):
Obrazek
Ostatnio zmieniony 12 stycznia 2012, o 08:31 przez Aktywator, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Kowa1
Posty: 118
Rejestracja: 10 stycznia 2010, o 14:53

Re: Kruger & Matz KM00186

Post autor: Kowa1 »

Quqi pisze:-ucinanie tytułów programów (brak zawijania wierszy) - normalnie to nie przeszkadza ale gdy stacje stosują przedrostki typu "Komediowa środa: Tytuł filmu" albo "Męska rzecz: Tytuł filmu" to czasem z tytułu już niewiele zostaje..
- tak jak pisze kolega wyżej przy poruszaniu się po EPG przełącza program lecący w tle zamiast dawać tylko podgląd w okienku (obecnie czarne lub przeźroczyste) - na poprzedniej wersji softu było to samo
Tak te kaszetowanie tytułów robi kompletną kaszanę tak że ciężko się połapać do tego stopnia że te informacje z EPG olewam i korzystam z telegazety jako wsparcia dla ustawiania przez EPG programów do nagrywania. To ewidentne niedopatrzenie. Nie wiem co masz na myśli pisząc o zawijaniu wierszy ( trudno zawijać wiersze jak ma się do dyspozycji jedną linijkę ) ale przy standardowej niezmiennej długości przeznaczonej w tej linijce na informacje powinna być opcja przesuwania/przewijania poziomego całej informacji/tekstu w tym okienku.

Podgląd programu w okienku w otwartym oknie informacji EPG, a dokładniej jego brak, nie jest tak nieuzasadniony - a co niby miałoby się wyświetlać w tym okienku podglądu programu gdy w EPG przejdziesz do kolejnej pozycji na liście programów - tej pozycji która będzie nadawana w przyszłości/później ?
Chcecie mieć podgląd w okienku to korzystajcie z listy kanałów - Menu -> Edytuj kanał -> Lista kanałów TV

Obrazek

Zmylił mnie sposób realizacji funkcji - klawisz funkcyjny zółty "przesuń" i poza zmianą/powiększeniem zółtego okienka z napisem przesuń nic się nie dzieje. Trzeba jeszcze nacisnąć klawisz OK - ale w instrukcji zapomnieli napisać. Oczywiście w polskiej instrukcji bo w angielskiej stoi jak byk. I to niby ta poprawiona wersja instrukcji.
Podobnie rewelacyjne jest tłumaczenie funkcji zielonego przycisku "Przesk" a wystarczyło prawidłowo przetłumaczyć i nawet cała nazwa funkcji by się zmieściła "Pomiń".
Oni te polskie tłumaczenia to chyba zamieszczają jako dodatek toaletowy do instrukcji, tle że powinni go zamieszczać na bardziej pomarszczonym papierze.
Quqi pisze:Swoją drogą z tym daltonizmem to nie wiem czy sobie tylko żartujesz czy mówisz serio ale np mojemu ojcu też już zielony i niebieski nie stanowią różnicy więc może warto się przejść do okulisty.
Jak chodzi o żarty to żartują sobie okuliści twierdząc że to niemożliwe, co ja będę tracił czas na przymułów, a ojcu coś pomogli ?

PS
Dopiero teraz zauważyłem że w nowej poprawionej !!!! instrukcji zamiast "Przesu" jest "Ruch". No tak po angielsku jest "Move" - chyba zlecają tłumaczenie szkołom specjalnym.

Zablokowany