Jaki odbiornik DVB-T dla starszych osób

filipmosz
Posty: 30
Rejestracja: 24 kwietnia 2011, o 21:14

Jaki odbiornik DVB-T dla starszych osób

Post autor: filipmosz »

Witam,

zakładam nowy temat dotyczący wyboru tunera DVB-T (STB, czyli przystawka do starszego kineskopowego telewizora, z jednym złączem EURO) z uwagi na specyficzną grupę docelową, jaka ma użytkować tuner: dziadkowie, czyli ogólnie ludzie starsi. Posiadam tuner LV6T MPVR4, ale uważam, że mimo wielu zalet funkcjonalnych jego obsługa będzie mordęgą dla moich dziadków. Zwracam się zatem o poradę, jaki prosty model wybrać dla nich.

Najważniejsze kryteria wyboru tunera:

1. Intuicyjny, przejrzysty pilot.
2. Podstawowa funkcjonalność wyłącznie do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej (PVR - raczej nie wskazane, obsługa filmów/napisów - nie).
3. Cena/jakość - od 100 PLN do 125 PLN.
4. Łatwość obsługi, proste, czytelne, intuicyjne menu: włącz i wyłącz.

Prosiłbym o wskazywanie konkretnych modeli. Myślę, że ten temat zacznie dotyczyć większości nas tutaj na forum.
Ostatnio zmieniony 29 października 2011, o 16:34 przez filipmosz, łącznie zmieniany 2 razy.

loleklolek

Re: Tuner DVB-T (STB) dla dziadków - WAŻNE

Post autor: loleklolek »

WIWA HD-50. Nie ma potrzeby zakupu kabla scart (więc do 125PLN da się kupić), z pilotem też raczej dobrze.

Wstępne czynności będą obejmować wyszukanie i ustawienie kanałów oraz ustawienie tunera w tryb 4:3 letterbox - dla większości kanałów (poza tymi nadającymi w pillarboxie, to ustawienie powinno działać dobrze).

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Tuner DVB-T (STB) dla dziadków - WAŻNE

Post autor: @GUTEK@ »

Również według mnie najlepszym tunerem będzie właśnie WIWA HD50 ewentualnie HD90.

1. Pilot najlepszy ze wszystkich jeśli chodzi o wielkość przycisków
2. Jak nie podłączysz nośnika to i PVR nie będzie, w tej chwili chyba już nie dostaniesz tunera który by nie miał PVR.
3. W tej cenie właśnie są te Wiwy
4. Co rozumiesz przez natychmiastową gotowość? Wstępną konfigurację typu skanowanie kanałów, sortowanie, ustawienie rozdzielczości i proporcji zawsze będziesz musiał zrobić przy pierwszym użyciu, bo nie ma takiej możliwości by tuner miał gotową listę kanałów jeśli z różnych nadajników kanały są nadawane na różnych częstotliwościach i różnią się (w MUX3 różne kanały regionalne).

filipmosz
Posty: 30
Rejestracja: 24 kwietnia 2011, o 21:14

Re: Tuner DVB-T (STB) dla dziadków - WAŻNE

Post autor: filipmosz »

@GUTEK@ pisze: 4. Co rozumiesz przez natychmiastową gotowość? Wstępną konfigurację typu skanowanie kanałów, sortowanie, ustawienie rozdzielczości i proporcji zawsze będziesz musiał zrobić przy pierwszym użyciu, bo nie ma takiej możliwości by tuner miał gotową listę kanałów jeśli z różnych nadajników kanały są nadawane na różnych częstotliwościach i różnią się (w MUX3 różne kanały regionalne).
Zgadzam się, to mało precyzyjne określenie.

Chodzi mi głównie o to, aby dziadkowie mogli intuicyjnie (nie grzebiąc po menu) przeskanować widmo, w przypadku uruchomienia nowych emisji lub w przypadku dodaniu w multipleksie nowych kanałów np. jeśli TVP uruchomi w pilotażowym MUX3 kolejny 6-ty program.

Innymi słowy, aby takie opcje nie były zakopane w menu gdzieś głęboko, ale aby były intuicyjne, aby nie musiał przyjeżdżać specjalnie do nich, aby nacisnąć guzik na pilocie.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Tuner DVB-T (STB) dla dziadków - WAŻNE

Post autor: qwerty »

Nie wiem jak wiwa, ale gdy dodali nowy kanał to hd-507 pomieszał listę kanałów. Dlatego poczekaj aż dodadzą tvp polonia. Jak wystartuje multipleks 1 to będziesz musiał przyjechać. ;)

widzu

Re: Tuner DVB-T (STB) dla dziadków - WAŻNE

Post autor: widzu »

z uwagi na specyficzną grupę docelową - Temat bardzo trafny i nie dotyczy tylko osób starszych, są w tej grupie osoby z kłopotami manualnymi i niedowidzące.
Cena/jakość - od 100 PLN do 125 PLN. - Tu niestety popełniasz błąd logiczny - między 100 a 125 można tylko wybierać cena/cena - jakość leży w całkowicie innej strefie.
Intuicyjny, przejrzysty pilot. Podstawowa funkcjonalność wyłącznie do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej Łatwość obsługi, proste, czytelne, intuicyjne menu.
Sprawdziłem ten dekoder Bardzo estetyczny DUŻY pilot, DUŻE przyciski, DZIAŁA WYCELOWANY NAWET W PRZECIWNĄ ŚCIANĘ i eliminuje problem, który trudno wytłumaczyć osobom starszym - że "pilocikami" trzeba celować w dekoder, a nie w telewizor. USB ukryte pod klapką (0 pytań - a co to ?). Wyraźny wyświetlacz z numerem kanału (0 pytań - skąd będę wiedział jaki to program ?). Jeśli telewizor potrafi się włączyć i wyłączyć rozpoznając napięcie na EURO-SCART - to możesz schować starego pilota ( BEZCENNE ! ).

Niestety dekoder, który "sam" wszystko robi nie istnieje - z doświadczenia wiem, że mając otwartą instrukcję przed oczami (.pdf ?) można przez telefon sporo zdziałać.

Mikelonsky
Posty: 48
Rejestracja: 15 czerwca 2011, o 09:03
Odbiornik: ADB 100T
Instalacja antenowa: Drut...
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin

Re: Tuner DVB-T (STB) dla dziadków - WAŻNE

Post autor: Mikelonsky »

Popieram stworzenie nowego tematu
widzu pisze: Sprawdziłem ten dekoder.Bardzo estetyczny DUŻY pilot, DUŻE przyciski, DZIAŁA WYCELOWANY NAWET W PRZECIWNĄ ŚCIANĘ i eliminuje problem, który trudno wytłumaczyć osobom starszym - że "pilocikami" trzeba celować w dekoder, a nie w telewizor. USB ukryte pod klapką (0 pytań - a co to ?). Wyraźny wyświetlacz z numerem kanału (0 pytań - skąd będę wiedział jaki to program ?). Jeśli telewizor potrafi się włączyć i wyłączyć rozpoznając napięcie na EURO-SCART - to możesz schować starego pilota ( BEZCENNE ! ).
No tak ale ta cena... :o
Dekoder który ma możliwość podłączenia dodatkowego sensora pilota (na jednym ze zdjęć) i jeśli sprzedawaliby to w rozsądnej cenie to można by podłączyć aby się starsze osoby nie męczyły z pilotem i młodsze tez :lol:
Jeśli chodzi o Wiwa HD-50 to sensor jest na taśmie klejącej (wiem bo czytałem w opisie @GUTEK@) ale jak się ten klej zachowuje?

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Tuner DVB-T (STB) dla dziadków - WAŻNE

Post autor: @GUTEK@ »

widzu A jak ten pilot wygląda z tego tunera, bo się jeszcze okaże że taki sam jak od Wiwy :lol:
Włączanie/wyłączanie się telewizora po otrzymaniu sygnału po SCART, zależy od telewizora a nie od tunera. Każdy tuner podaje na 8 nóżkę napięcie po włączeniu.

Mikelonsky - klej jak klej, klei się, o co Ci dokładnie chodzi?

Maciey

Re: Tuner DVB-T (STB) dla dziadków - WAŻNE

Post autor: Maciey »

@GUTEK@ pisze:A jak ten pilot wygląda z tego tunera
Na stronie którą podał widzu jest zdjęcie ;)

piotr2802

Re: Tuner DVB-T (STB) dla dziadków - WAŻNE

Post autor: piotr2802 »

Maciey pisze:
@GUTEK@ pisze:A jak ten pilot wygląda z tego tunera
Na stronie którą podał widzu jest zdjęcie ;)
Pilot do tego tunera Thomson wygląda całkiem obiecująco.
A i sam tuner nie ma sobie równych jeśli chodzi o wygląd.

Tylko ta cena nie jest zachęcająca :(

A jeszcze nic nie piszą o odtwarzaniu DiviX. Co ? myślicie że starsi ludzie nie chcą oglądać od czasu do czasu jakiegoś dobrego filmu pożyczonego od wnuków ?? ;)

Mikelonsky
Posty: 48
Rejestracja: 15 czerwca 2011, o 09:03
Odbiornik: ADB 100T
Instalacja antenowa: Drut...
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin

Re: Tuner DVB-T (STB) dla dziadków - WAŻNE

Post autor: Mikelonsky »

@GUTEK@ pisze: Mikelonsky - klej jak klej, klei się, o co Ci dokładnie chodzi?
Troche nieprecyzyjne bylo to moje pytanie o klej ... :roll:
Byc moze minelo za malo czasu od wprowadzenia tunera bo chodzilo mi o to czy klej dobrze trzyma i czujnik po pewnym czasie nie odpada.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Tuner DVB-T (STB) dla dziadków - WAŻNE

Post autor: @GUTEK@ »

To Ci mogę zagwarantować że klej na tej taśmie samoprzylepnej przeżyje ten tuner. To się trzyma tak mocno że po przyklejeniu już nie oderwiesz, nie uszkadzając tej taśmy.
Sam mam czujnik od pilota do komputera tak przyklejony do biurka i od dobrych paru lat ani drgnie.

Oczywiście dobrze jest przed przyklejeniem wyczyścić i odtłuścić powierzchnię.

Mikelonsky
Posty: 48
Rejestracja: 15 czerwca 2011, o 09:03
Odbiornik: ADB 100T
Instalacja antenowa: Drut...
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin

Re: Tuner DVB-T (STB) dla dziadków - WAŻNE

Post autor: Mikelonsky »

OK, dzięki. Pytałem bo z założenia tuner dla starszej osoby ma być jak najbardziej bezproblemowy a odpadający czujnik byłby denerwujący.
Co do filmów od wnuków to chyba nie jest to funkcja niezbędna ale tuner o tak wysokiej cenie powinien ja mieć (z tego co widnieje na stronie to:Procesor: MSD7828 i odtwarza wiele formatów) a poza tym najlepiej jak wnuczek przyniesie, podłączy i odłączy.

filipmosz
Posty: 30
Rejestracja: 24 kwietnia 2011, o 21:14

Re: Tuner DVB-T (STB) dla dziadków - WAŻNE

Post autor: filipmosz »

Dziękuję za sugestie.
Mój wybór padł na tuner: WIWA HD-50.

Mikelonsky
Posty: 48
Rejestracja: 15 czerwca 2011, o 09:03
Odbiornik: ADB 100T
Instalacja antenowa: Drut...
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin

Re: Tuner DVB-T (STB) dla dziadków - WAŻNE

Post autor: Mikelonsky »

Przyklejam link do wątku który możne się przydać http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=36&t=2952 bo są starsi ludzie którzy maja telewizor bez SCART ani żadnego innego wejścia na sygnał poza antenowym.

filipmosz
Posty: 30
Rejestracja: 24 kwietnia 2011, o 21:14

Re: Tuner DVB-T (STB) dla dziadków - WAŻNE

Post autor: filipmosz »

Witam,
dla informacji:

Wynikł pewien "czeski" problem ze złączem SCART. Otóż, plastikowa dziura w obudowie wokół złącza SCART w telewizorze jest zbyt mała w stosunku do wtyku SCART od tunera. W związku z tym, tunera nie da się do końca wetknąć w gniazdo SCART od telewizora. Tuner wisi i nie wszystkie piny stykają. Czasem ucieka jakaś barwa, czasem dźwięk.

Problem tyczy się telewizora kineskopowego marki CURTIS. Remedium to zrobienie sobie przedłużacza od gniazda SCART w telewizorze, by do końca można było gdzieś poza obudową podpiąć tuner.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Tuner DVB-T (STB) dla dziadków - WAŻNE

Post autor: qwerty »

Mam u rodziców tv curtis i jedynie co musiałem zrobić to trochę nożem wyciąć plastik z obudowy. Nie narzekaj tylko trochę własnej inicjatywy.

filipmosz
Posty: 30
Rejestracja: 24 kwietnia 2011, o 21:14

Re: Tuner DVB-T (STB) dla dziadków - WAŻNE

Post autor: filipmosz »

Dokupiłem gniazdo SCART i ze starego kabla EURO-EURO zrobiłem przedłużacz: wtyk EURO -> gniazdo SCART. I tak podpiąłem tuner.

P.S. U mnie dziadek nie zezwolił na obżynanie obudowy.

harry88

Jaki dekoder zewnętrzny dla starszych ludzi

Post autor: harry88 »

Witam,

jestem nowy i wcześniej nie interesowałem się kwestią dekoderów.

Chciałem zastosować jakiś dekoderek u moich dziadków gdyż zwykły odbiór telewizji analogowej jest delikatnie mówiąc kiepski.(TVP1 i TVP2 jeszcze jeszcze ale Polsat i TVN i inne już kiepsko).

Posiadają zwykły kineskopowy Telewizor do tego antenę siatkową z wzmacniaczem. Bez wzmacniacza nie wybiera nic. Po tym wnioskuje ze jest tam duży dystans do nadajnika.

Szukam czegoś co nie musi mieć dużo bajerów nagrywania czy odtwarzania mp3 bo to i tak nie będzie wykorzystywane. Zależy mi na dobrym odbiorze.

Co polecacie ???????

Znajomy polecił mi BLOW 4501HD.

I czy podłączając dekoder pod tą antenę czy dalej musi być wzmacniacz ?

Pozdrawiam
harry88

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Jaki dekoder zewnętrzny dla starszych ludzi

Post autor: Puma »

Po odłączeniu zasilacza sygnał jest blokowany, gdybyś wymienił wzmacniacz w antenie na symetryzator to dopiero wtedy można by się przekonać o jakości sygnału.

Zablokowany