Jaki odbiornik DVB-T dla starszych osób

quartz

Re: Jaki dekoder zewnętrzny dla starszych ludzi

Post autor: quartz »

Kolego, oni w tej kablówce, nawet na analogu tak mieszają, że co tydzień czegoś nie ma albo jest na innej częstotliwości. Myślisz, że na cyfrowym będzie lepiej? Jak pisałem, ma działać, nie zawieszać się bez powodu, pilot ma być wygodny. Reszta mnie całkiem nie obchodzi, nie zamierzam z chińczyka robić centrum multimedialnego. Dlatego też nie szukam jakichś wypasionych, bo i tak nikt z tego korzystać nie będzie. A jak wnuczek będzie chciał przyszpanować, to niech weźmie swój z domu, podłączy u babci i będzie wielki. Jak się sortowanie zmieni to trudno, zawsze można popstrykać góra dół. Gorzej jak się zawiesi i będziesz musiał tłumaczyć, że trzeba wypiąć zasilanie, przez telefon...Akurat mnie sortowanie wcale nie obchodzi, jest to osoba niedowidząca i poważnie chora. Nie pamięta co na jakim kanale leci, oglądanie zaczyna się od "przepstrykania góra - dół".

antena44

Re: Jaki dekoder zewnętrzny dla starszych ludzi

Post autor: antena44 »

Ja mam kablówkę i tv sh.....DH77E, nadają sygnał analogowy i wszystko ok do czasu, włączyli sygnał cyfrowy z MUX-2 kanał 58 a u mnie w tv wykrywa na 28, ale to nic , włączyli sygnał cyfrowy z satelity i tego nie widzę. Telewizor posiada tylko tuner cyfrowy DVB-T, brak DVB-C.
Pytanie, czy Maximum T-102 będzie odbierał z kablówki sygnał cyfrowy jak wyżej?
Jak pisze quartz to on szuka dekodera do kablówki cyfrowej czyli DVB-C, a wszystkie dekodery o których piszemy to DVB-T.

quartz

Re: Jaki dekoder zewnętrzny dla starszych ludzi

Post autor: quartz »

O to teraz mi namieszałeś w głowie. :D Może ktoś z łaski swojej sprawdzić - lista kanałów? W ogłoszeniu nic nie pisali, tylko tyle że to w MPEG-2 jest. Będę bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam.

antena44

Re: Jaki dekoder zewnętrzny dla starszych ludzi

Post autor: antena44 »

W poniedziałek będę miał czas to przetestuję T-102 co on wykryje w kablówce, on posiada tuner DVB-T. W tv 32DH77E też jest DVB-T i widzi tylko kanały z MUX-2. Sąsiedzi co mają tv z DVB-T/C mają wszystki kanały z MUX-2 i z satelity którą udestepniła kablówka w ramach testu. W przyszłości kablówka przechodzi tylko na nadawanie cyfrowe czyli DVB-C.
Sam jestem ciekaw co zrobią z ab co mają tv bez tunera DVB-C.

wito2020

Re: Jaki dekoder zewnętrzny dla starszych ludzi

Post autor: wito2020 »

Kupiłem dwa takie dekodery:
http://euro-comm.pl/index.php?option=co ... 3&Itemid=3

Jeden mamy w domu 100km od nadajnika i wszystko działa idealnie ze zwykłą anteną siatkową za 20zł, drugi w mieszkaniu w poznaniu i działa z anteną pokojową

quartz

Re: Jaki dekoder zewnętrzny dla starszych ludzi

Post autor: quartz »

To fajnie ale co to ma wspólnego z tematem?

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Jaki dekoder zewnętrzny dla starszych ludzi

Post autor: @GUTEK@ »

quartz to w końcu Ty ten tuner chcesz pod DVB-T czy kablówkę podłączać?
Jak pod kablówkę to musisz się koniecznie dowiedzieć w jakim ona nadaje standardzie.
Poprawny standard dla cyfrowej kablówki to DVB-C (Cable) i te wszystkie tunery DVB-T o których tutaj piszemy na forum nie odbiorą tego sygnału!
Niektóre kablówki jednak zamiast DVB-C to nadają sygnał w DVB-T i wtedy taki sygnał tuner odbierze. Bez różnicy jest czy to MPEG2 czy MPEG4/H264 bo Wiwa przykładowo obsługuje obydwa.

quartz

Re: Jaki dekoder zewnętrzny dla starszych ludzi

Post autor: quartz »

Dlatego podałem linka do ichniej strony. Żeby ktoś bardziej rozumny to ocenił. Pan, który odbiera telefony twierdzi, że byle co z MPEG-2. I chyba takie same byle co chce sprzedawać, 220 PLN a nazwy ani modelu nie podał. Ja tu nie wchodzę, żeby się mądrzyć. Wchodzę po porady. Wejdź w link który podałem z łaski swojej i powiedz jak to rozumiesz. Dla mnie to zwykły DVB-T odbierze ale ja się nie znam. Z góry dzięki za zaangażowanie i pomoc.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Jaki dekoder zewnętrzny dla starszych ludzi

Post autor: @GUTEK@ »

Tylko na tej stronie po za numerami kanałów nie ma żadnych danych technicznych.
Mamy wróżyć z kodu strony ;)
Pozostaje Ci spytać w kablówce w jakim dokładnie standardzie nadają, albo spytać kogoś kto ma też tą kablówkę cyfrowo i trochę się orientuje w sprzęcie.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Jaki dekoder zewnętrzny dla starszych ludzi

Post autor: m@rtops »

quartz pisze:A jak wnuczek będzie chciał przyszpanować, to niech weźmie swój z domu,
podłączy u babci i będzie wielki.
może to rozwiąże problem?

Zephyr

Dla starszych osób i starych tv

Post autor: Zephyr »

Witam wszystkich forumowiczów !
Mam pytanie, czy są dekodery które zwyczajnie zamieniają DVB na analog tylko po kablu antenowym? Bez żadnych dodatkowych pilotów, bajerów, nagrywania, PVRów i takich tam? Zwyczajnie antene do dekodera, a z dekodera anteną do tv?

painlust

Re: Dla starszych osób i starych tv

Post autor: painlust »

Takich nie ma. Są takie z modulatorem, ale i tak trzeba używac pilota od tunera. Generalnie to tylko na jeden taki model dostałem tu namiar na forum. Pamietam, że kosztował 250PLN

Zephyr

Re: Jaki dekoder zewnętrzny dla starszych ludzi

Post autor: Zephyr »

Jeśli ktoś sobie przypomni jaki to model, to proszę o podpowiedź.

pufon

Re: Jaki dekoder zewnętrzny dla starszych ludzi

Post autor: pufon »

http://www.hollex.pl/odbiorniki-dvb-t/1 ... odulatorem

ze względu na brak wsparcia dla dźwięku przestrzennego E-AC3, odbiornik ten nie jest zgodny z wytycznymi Ministerstwa Infrastruktury.

painlust

Re: Jaki dekoder zewnętrzny dla starszych ludzi

Post autor: painlust »

Jak komuś nie przeszkadza, że będzie musiał miec jeszcze jedno urządzenie wystarczy przepuścic sygnał AV przez stary magnetowid VHS (magnetowid, a nie odtwarzacz z nagrywaniem). Magnetowid ma bubudowana głowicę VHF/UHF oraz wejścia AV i może robić za modulator dla zwykłego tunera DVB-T takiego za 120PLN. Jesli ktoś nie ma starego magnetowidu to na allegro można dostac modulatory już za około 50PLN. Jest i tak taniej niż 250PLN za tuner z modulatorem w dodatku taki co nie wspiera EAC3.

hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: hol2 »

Jesli chodzi o starsze osoby 75 lat i wiecej to mam pewne doswiadczenie. Nalezy im zaproponowac moim zdaniem tylko nowy telewizor z DVB-T w srodku i z jednym pilotem oczywiscie. Zaprogramowac wsystko po koleji jak tam chca i dac pilot do reki uczac obslugi podobnie jak po staremu. To dzialac bedzie dobrze i osoba starsza bedzie zadowolona, jesli tylko sygnal bedzie dobry mux2 kanal przejsciowy 64 i mux3 kanal tymczasowy 48 :D Od maja/czerwca takze mux1 z Krakowa. Chociaz na Pln Krakowa odbieraja tez dobrze mux2 kanal 23 Gora Sw Marcina kolo Tarnowa, w zach Malopolsce, Katowice mux2 kanal 49 silnie i mux3 kanal tymczasowy 51 slabo. Ze Skrzycznego tez idzie odebrac pod Krakowem mux1 kanal 62 silnie. Jakies zagraniczne stacje jesli sa mozliwe lepiej nawet nie programowac osobie starszej lub wyrzucic na koniec listy kanalow ;)

Natomiast moim zdaniem nie warto osobie starszej PODKRESLAM malo orientujacej sie na sprzecie elektronicznym KUPOWAC ODDZIELNEGO ODBIORNIKA DVB-T do starego telewizora. Naprawde to koszmar jak taka osoba ma obslugiwac dwa piloty, dwa urzadzenia wlaczac, przelaczac na AV jesli nie dziala automatycznie itp zupelnie sie w tym gubi. Nie wie ktorym pilotem pracowac i kiedy :| Nawet jeden pilot uniwersalny nie pomoze i tak przez wiele tygodni nie nauczy sie nawet mieszkajac samotnie.

Jesli jest natomiast jeden pilot i jedno urzadzenie nowy TV z DVB-T to jest latwiejsze wlacza sie i wybiera kanal i juz. To te starsze osoby umieja po staremu. Tyle z moich doswiadczen, oczywiscie dokupienie oddzielnego DVB-T jest tansze ale tak jak pisze moga byc problemy z obsluga u starszych ludzi, przyzwyczajonych po staremu, wiec lepiej doplacic i kupic nowy telewizor z DVB-T ma wyrazniejszy tez obraz co u ludzi ze slabym wzrokiem moze tez miec znaczenie :geek:

Dla osoby starszej 60-70 lat mozna na probe sprowadzic oddzielny DVB-T do starego telewizora i zobaczyc czy sie bedzie na tym orientowac, bo wtym przypadku moze byc OK :lol: tez z moich doswiadczeń i tez starsa osoba >60 lat bedzie zadowolona mowiac teraz to jest ogladanie! Pod warunkiem ze stary telewizor ma jeszcze dobry ekran (np kineskop).

Zephyr

Re: Jaki dekoder zewnętrzny dla starszych ludzi

Post autor: Zephyr »

a kto ma pokryc koszty nowego tv z dvb? emitel? ministerstwo?

painlust

Re: Jaki dekoder zewnętrzny dla starszych ludzi

Post autor: painlust »

Moja teściowa 60+ radzi sobie całkiem dobrze z tunerem w dodatku jej TV trzeba właczyc innym pilotem bo nie odpala on automatycznie przy włączeniu tunera.

Zephyr

Re: Jaki dekoder zewnętrzny dla starszych ludzi

Post autor: Zephyr »

a czy są chociaż dekodery z pilotami kóre obsługują różne modele tv? wystarczy że włączy tv i zrobi głośniej/ciszej?

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Jaki dekoder zewnętrzny dla starszych ludzi

Post autor: TomW »

@ hol2

Też uważam, że lepiej dla osoby starszej bedzie zakup nowego telewizora z DVB-T. Dekoder też kosztuje, a jeśli telewizja ma być oknem na świat dla starszych osób - niech to bedzie "okno" na miare dzisiejszych czasów. Telewizor 22-32 cale nie jest to znowu wydatek nie do przejścia ( granica 1000 zł). Po co "żyłowac" jeszcze stare odbiorniki mające po kilkanaście lat?
Zgadzam się też z pozostałymi argumentami zawartymi w poście. Jeśli koniecznie dekoder to raczej młodym ludziom lub w średnim wieku 8-) A kto ma sfinansować zakup? - wnuczek lub rodzina, do wyboru :lol: .

Zablokowany