MEDIA-TECH MT4167

maciekk

Zniekształcenia proporcji obrazu MT4167

Post autor: maciekk »

Na wstępie chciałem się przywitać jako, że jestem nowy na forum.

Wczoraj stałem się posiadaczem tunera usb MT4167 i w związku z tym mam pierwszy problem.
Wszystko byłoby ok gdyby nie zniekształcenie proporcji obrazu, które bardzo mi przeszkadza w oglądaniu.
Konkretnie obraz po środku zachowuje proporcje, natomiast na brzegach jest rozciągnięty...
Czy ktoś również zauważył ten problem? Czy to wina sterowników, kodeków, konfiguracji, czy niestety ten typ tak ma i muszę się przyzwyczaić do niewybaczalnego...

Pozdrawiam i liczę na pozytywne informacje ;)

nkp123

Re: Zniekształcenia proporcji obrazu MT4167

Post autor: nkp123 »

Raczej konfiguracja. Prawdopodobnie masz ustawiony tryb "panoramiczny" - który rozciąga obraz o proporcjach 4:3 do 16:9 zachowująć w środkowym kadrze proporcje, zaś po bokach rozciągając obraz.

maciekk

Re: Zniekształcenia proporcji obrazu MT4167

Post autor: maciekk »

Konfiguracja w programie czy w samym urządzeniu?
Testowałem tuner w Total Media dodanym na płytce oraz w Windows Media Center
Przy total media auto/16:9 są rozciągnięte boki, natomiast 4:3 jest zbyt wąski (ale zwęża równomiernie na całej szerokości, więc pomimo nieproporcjonalności ogląda się to lepiej).
Natomiast w WMC każde ustawienie i tak owocuje rozciągnięciem tylko po bokach...

nkp123

Re: Zniekształcenia proporcji obrazu MT4167

Post autor: nkp123 »

Może w sterownikach urządzenia. Powinna być jakaś konfiguracja od tego. Poczytaj w instrukcji, może będzie ;) . Ew. sprawdź na innym komputerze.

maciekk

Re: Zniekształcenia proporcji obrazu MT4167

Post autor: maciekk »

Niestety w sterownikach nic nie ma do dłubania ;)
Instrukcja sprowadza się do "włóż płytę, wepnij urządzenie, przeszukaj i oglądaj".
No cóż - czekam na informacje od posiadaczy mt4161 lub 4167 - może ktoś też miał takie problemy, a później przetestuję na innym kompie.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: MEDIA-TECH MT4167

Post autor: @GUTEK@ »

Heh opis jak dla idiotów (bez obrazy), szkoda tylko że pisany przez idiotów. I niedopracowany jak wszystko od MT.

Do tego tunera dodają TotalMedia? Tam nie masz w ustawieniach jakichś proporcji czy czegoś?

Zobacz czy na VLC będziesz miał ok obraz: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=113932#p113932

maciekk

Re: MEDIA-TECH MT4167

Post autor: maciekk »

W konfiguracji są te same opcje od proporcji co wszędzie i przynoszą te same wyniki
ALE
w vlc obraz jest ok (przy najmniej na oko - plansza polsat sport news) więc wychodzi na winę kodeków.

Przydałby się więc link do działających w 100% kodeków ;)

janek 77

Re: MEDIA-TECH MT4167

Post autor: janek 77 »

No no teraz okazuje się, że MT4167 jest niedopracowany jak wszystko od MT. :lol:

maciekk
Zainstaluj sobie SMARTDVB albo ALTDVB i nie będziesz miał większych problemów z proporacjami video.
A z ciekawości jaka masz grafikę?
ciekawe czy kodek Arcsoft w TM nie ma z tym problemu?
Masz w opcjach TM wybór dekodowania grafiką?

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: MEDIA-TECH MT4167

Post autor: @GUTEK@ »

maciekk to w takim razie napisz jaki mam system i jakie kodeki / paczki kodeków zainstalowane.
Możesz skorzystać z innego programu, ale nie wiadomo czy w nim nie będziesz miał tego samego, bo większość korzysta i tak z kodeków w systemie.
AltDVB nie polecam bo to stary program i już nie rozwijany.

maciekk

Re: MEDIA-TECH MT4167

Post autor: maciekk »

Sprawdziłem jeszcze dziś na "żywym" obrazie i w vlc jest zdecydowanie dobrze w tym momencie.

Włączenie przyspieszenia sprzętowego w TM nie zmienia nic.

System to win7hp 64bit, kodeki to k-lite codec pack ze standardową konfiguracją (wszystkie filmy wyświetlane są poprawnie więc nie widziałem sensu w grzebaniu w ustawieniach ;) )
Grafika: gf550M + intel hd (i raczej z intela korzysta przy wyświetlaniu dvb-t)

janek 77

Re: MEDIA-TECH MT4167

Post autor: janek 77 »

spróbuj w opcjach systemowych wybrać gf550M do używania z TM czy DVB-T.
Może intel nie radzi sobie z pobraniem proporcji ze strumienia przy przełączaniu programów.
Może to coś poprawi. Ewentualnie ściągnąć nowsza wersję TM. Niektóre miały rózne problemy

Swoją droga w WIN7 nie potrzebujesz prawie innych kodeków niż systemowe. Poza Haali Splitter

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: MEDIA-TECH MT4167

Post autor: @GUTEK@ »

maciekk ja bym proponował wywalić to K-Lite. Ta paczka kodeków często lubi mieszać w systemie. Możliwe że to jest przyczyna tych problemów z obrazem.

W Win7 wbudowane kodeki radzą sobie z większością popularnych formatów. Dodatkowo możesz jednak zainstalować FFDShow + Real Alternative (jeśli odtwarzasz pliki rmvb).
Żadnych paczek kodeków nie polecam.

speed10353

Re: MEDIA-TECH MT4167

Post autor: speed10353 »

Maciekk, jeżeli masz Windows 7 to spróbuj skonfigurować telewizję w domyślnym
programie Windows Media Center.
Tam będziesz miał do wyboru czy chcesz obraz panoramiczny czy zwykły.

maciekk

Re: MEDIA-TECH MT4167

Post autor: maciekk »

Pisałem już w tym wątku, że WMC ma te same problemy niezależnie od wyboru trybu wyświetalnia.
Zainstalowałem smartdvb, ale nie chce mi znaleźć kanałów mimo, że wpisuje te same dane co w vlc (później się w to jeszcze zagłębię).
Właśnie wywalam kodeki i zobaczymy czy to coś zmieni.

maciekk

Re: MEDIA-TECH MT4167

Post autor: maciekk »

No i jest rozwiązanie - na gf i z włączonym sprzętowym wspomaganiem obraz w TM wrócił do normy :!: :D
W WMC optimus w prawdzie blokował uruchamianie na nvidii ale udało mi się to ominąć i też już pokazuje poprawny obraz przy użyciu gt550m :D

Ciekaw jestem czy inni posiadacze intela z sandy bridge mają te same problemy i czy znaleziono na to jakieś rozwiązanie (w końcu nie przesadzajmy, że dvb potrzebuje aż takiej mocy karty graficznej...)

A tymczasem mogę się cieszyć w końcu poprawnie wyświetlanym obrazem z tv :D

Dzięki biorącym udział w rozwiązywaniu problemu.

janek 77

Re: MEDIA-TECH MT4167

Post autor: janek 77 »

Miło mi, miałem rację :D i mogłem pomóc z tym problemem.

Swoją drogą K-Lite w wersji basic czy standard nie instaluje duzo więcej niż
Haali Media Splitter, ffdshow i LAV Splitter więc nic strasznego nie może robić


Wiele rozwiązań z Sandy Bridge po prostu wyłaczało Intela na stałe np z kartami 520M
W droższych rozwiazaniach był Optimus ale 520M to też nie jakaś górna półka.


A tu masz konfig SmartDVB gdybyś chciał z niego korzystać
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 354#p74354

Korzystanie z niego i starego, nie rozwijanego i sprawdzonego ALTDVB daje możliwość wejścia w ustawienia kodeków ręcznie 8-)
Ale jak TM działa to po co dalej szukać...

maciekk

Re: MEDIA-TECH MT4167

Post autor: maciekk »

Mnie osobiście najbardziej podoba się WMC bo odnoszę wrażenie, że działa płynniej i jest ładniejszy od TM ;)
Właśnie skanuję przy użyciu SmartDVB. Wyszukiwanie nie działało wcześniej bo wybrałem bdas zamiast bda...
No i po odpaleniu SmartDVB znowu szerokie boki (przy uruchomieniu z intela) na wszelakich konfiguracjach kodeków - później poszukam jeszcze o tym bo nie sądzę, żeby to był odosobniony przypadek.
Grunt, że już działa na nvidii :D

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: MEDIA-TECH MT4167

Post autor: @GUTEK@ »

Jeśli problemem okazała się grafika intela to spróbuj zainstalować jak najnowsze sterowniki. Nie znam na tyle Intela, ale przy kartach graficznych ATI sterowniki potrafiły robić różne numery właśnie przy dekodowaniu obrazu video.
Może być też tak że kodeki nie są zoptymalizowane pod Intela. Co w sumie nic nowego, zawsze wszystko było pisane pod Nvidie i ATI/AMD, a z Intelami i S3 (kiedyś jeszcze istniało) bywały problemy.

WMC korzysta z kodeków Microsoftu, wbudowanych w system, TM korzysta z kodeków ArcSoft, więc obraz może się różnić.
W alternatywnych programach typu SkyView, ProgDVB, SmartDVB masz możliwość wyboru kodeków. Wybierając tam kodeki od MS powinieneś uzyskać taki obraz jak w WMC. Pamiętaj tylko aby wybierać zawsze EVR jako renderer video w Win7.

janek 77

Re: MEDIA-TECH MT4167

Post autor: janek 77 »

WMC nie jest zły. Może nawet lepszy od TM.
podzielam taką opinię.

SMARTDVBT
Kodeki

Video renderer EVR
Natomiast kodeki
Video
MSDTV DVD
PDVD DXVA

Audio
arcsoft audio HD
AC3 filter
ffdshow

Te działają dobrze

miłej zabawy. :D

maciekk

Re: MEDIA-TECH MT4167

Post autor: maciekk »

Oglądałem tak na nvidii z sukcesem, ale w końcu uznałem, że nie dam się pokonać takim przeciwnościom i.... rozwiązałem sprawę do końca.

Otóż w panelu kontrolnym intela przestawiałem kiedyś, żeby stare gry itp uruchamiały się na całym ekranie (rozciągnięte) zamiast z pasami po bokach.

No i w zakładce media -> skalowanie obrazu miałem ustawione skalowanie, które wyglądało dobrze na miniaturze, ale jak się okazuje tylko tam ;) Należy ustawić "obszar skali jednolitej" na 100% i wtedy wszystko wraca do normy.

Zablokowany