VU+ UNO z DVB-T

akronim

VU+ UNO z DVB-T

Post autor: akronim »

Zdaję sobie sprawę, że oparte na Linuxie (oprogramowanie E2) odbiorniki satelitarne Vu+ to zupełnie inna klasa cenowa, niż odbiorniki dyskutowane na forum, niemniej chciałbym się podzielić wrażeniami z użytkowania Vu+ Uno jako odbiornika DVB-T.

Ze względu na wygodę użytkowników forum ten post będę uzupełniał w drodze edycji o kolejne informacje o funkcjonalności odbiornika, w tym również informacje, które sprawdziłem w odpowiedzi na pytania forumowiczów, na które będę oczywiście odpowiadał również bezpośrednio pod ich postami. W ten sposób powstanie praktyczne mini-kompendium informacji o Vu+ UNO z głowicą DVB-T.

1) możliwość korzystania z wymiennej głowicy DVB-T (w miejsce DVB-S) oraz równocześnie dodatkowej (drugiej) na USB (tuner USB - ASUS My Cinema-U3100Mini),
2) jednoczesne nagrywanie na jednej głowicy wszystkich (8 kanałów) kanałów nadawanych w ramach tego samego multiplexu, w przypadku uzycia również głowicy na USB - z dwóch multipleksów,
3) odtwarzanie programu (od dowolnego miejsca, do które zostanie przewinięty) jeszcze w czasie jego nagrywania,
4) rozpoczęcie nagrywania nie przerywa odtwarzania już nagranego programu (jedynie na ok. 2 sekundy pojawia się małe okno dialogowe z informacją o rozpoczęciu nagrywania i tytule nagrywanej audycji),
5) audycje są zachowywane pod tytułem audycji pod jakim były nadawane, możemy go też zmienić w chwili gdy nastawiamy nagrywanie w EPG,
6) Zapamiętywanie pozycji, w której przerwano odtwarzanie nagranej audycji, co umożliwia jej oglądanie od tego miejsca nawet w przypadku wyłączenia i ponownego włączenia odbiornika,
7) przy odtwarzaniu nagranej audycji na pasku wyświetla się
- czas, który upłynął od początku,
- czas, który pozostał do końca,
- łączna długość audycji.
8) Przewijanie nagranej audycji w przód lub do tyłu z prędkością do 128x (aktualna prędkość przewijania wyświetla się jako grafika ekranowa w rogu ekranu)
9) dekoduje audio DolbyDigital+ (E-AC3)
10) możliwość zabudowy wewnątrz odbiornika HDD 2,5" albo 3,5" na SATA o dowolnej pojemności.
11) Listę kanałów można ułożyć bezpośrednio pilotem poprzez menu ekranowe i utworzyć w ten sposób kilka zestawów "Ulubione" z dowolną kolejnością kanałów.

WADY:

- brak zasilania 5 V z tunera dla anteny aktywnej pomimo, że menu tunera wykazuje taką opcję,
- relatywnie niska czułość wewnętrznej głowicy DVB-T (plug-in) - w porównaniu z czułością np. Not Only TV LV6TMV4 przy antenie kierunkowej skierowanej na PKiN umieszczonej na balkonie 1. piętra na warszawskim Grochowie, ale na linii nadawania znajduje się w odległości ok. 40 m 7-piętrowy blok)
- tuner USB - ASUS My Cinema-U3100Mini ma jeszcze niższą czułość
Generalnie, o ile w opisanych wyżej warunkach LV6TMV4 odbierał bezproblemowo bez wzmacniacza, to w przypadku Vu+ konieczne jest zastosowanie wzmaczniacza.

Dostępna w systemie dodatkowa aplikacja - możliwość odtwarzania plików h.264 (.mkv), divx (.avi), AVCHD (.m2ts). Nie odtwarza natomiast plików h.264 jeśli są w kontenerze .flv. Możliwości tej aplikacji i jej ergonomia są jednak zasadniczo ograniczone w porównaniu z odtwarzaniem i zarządzaniem audycji nagranych z DVB-T. Są one również mniejsze niż w tunerze Not Only TV LV6T, ponieważ np.:
- przewijanie w przód ze zwiększoną prędkością (prawdopodobnie 2x oraz 4x - tuner nie wyświetla informacji o prędkości przewijania)
- przewijania w tył brak, można jednak odtwarzanie cofać skokowo

Dostępna w systemie dodatkowa aplikacja DVD Player - możliwość odtwarzania płyt DVD przez podłączony na USB zewnętrzny przenośny komputerowy napęd/nagrywarkę DVD

Moim marzeniem był odbiornik o funkcjonalności i prostocie w obsłudze porównywalnej z posiadaną przeze mnie poprzednio nagrywarką z tunerem analogowym Panasonic DMR EH-55 (DVD + wbudowany HDD 160GB). Mogę stwierdzić,że VU+ UNO ją przewyższa przy najmniej pod następującymi względami:
- możliwe jest programowanie kolejnego nagrania w czasie nagrywania programu,
- możliwe jest kasowanie nagranych na dysku audycji w czasie nagrywania programu.
Reszty funkcji jeszcze nie testowałem
Ostatnio zmieniony 26 października 2012, o 14:54 przez akronim, łącznie zmieniany 35 razy.

lemiel
Posty: 98
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Instalacja antenowa: AZART
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Skrzyczne

Re: VU+ UNO z DVB-T

Post autor: lemiel »

Dysk wyrabia przy nagrywaniu jednocześnie 8 albo 16 programów?
Bo strasznie mnie ciekawi jak testowałeś możliwość użycia wymiennej głowicy.
I jak się ją wymienia? Hot-swap? Trzeba rozkręcić obudowę czy nie i czy traci się przy tym gwarancję.
Z innych jak zachowuje się z układaniem kanałów wg LCN, od zera i przy dokładaniu nowych przy wyszukiwaniu na nowym kanale?
I czy można wyeksportować listę kanałów, żeby ją gdzieś indziej wczytać?

akronim

Re: VU+ UNO z DVB-T

Post autor: akronim »

lemiel pisze:Bo strasznie mnie ciekawi jak testowałeś możliwość użycia wymiennej głowicy.
I jak się ją wymienia? Hot-swap? Trzeba rozkręcić obudowę czy nie i czy traci się przy tym gwarancję.
Tuner jest sprzedawany z głowicą DVB-S, którą po rozkręceniu obudowy (oczywiście na ten czas odbiornika należy wyłączyć z prądu) można wyjąć i w jej miejsce włożyć dedykowaną głowicę DVB-T/C. Obudowa nie jest plombowana, co jest zrozumiałe bo można w niej również samodzielnie zabudować wewnętrzne HDD na złączu SATA. Dodatkowo do złącza USB można podłączyć dodatkowo drugi tuner DVB-T na USB - jeden z takich, które są przeznaczone do notebooków i PC, pod warunkiem że jest obsługiwany przez linuksowy driver Vu+ UNO.
lemiel pisze:Dysk wyrabia przy nagrywaniu jednocześnie 8 albo 16 programów?
Przy nagrywaniu równocześnie 8 kanałów na wewnętrzny 2,5-calowy HDD na złączu SATA - WD Scorpio 120GB wyrabia bez problemu. Równoczesnego nagrywania 16 kanałów jeszcze nie testowowałem, ale wszystko jest jak sądzę wyłącznie kwestią wydajności dysku.
lemiel pisze: Z innych jak zachowuje się z układaniem kanałów wg LCN, od zera i przy dokładaniu nowych przy wyszukiwaniu na nowym kanale?
I czy można wyeksportować listę kanałów, żeby ją gdzieś indziej wczytać?
1. Listę kanałów można ułożyć bezpośrednio pilotem poprzez menu ekranowe i utworzyć w ten sposób kilka zestawów "Ulubione" z dowolną kolejnością kanałów.
2. Listę kanałów można też edytować na PC przy użyciu specjalnej aplikacji. Jeszcze tego nie próbowałem.
Ostatnio zmieniony 23 października 2012, o 21:06 przez akronim, łącznie zmieniany 1 raz.

wallace

Re: VU+ UNO z DVB-T

Post autor: wallace »

Mam pytania do użytkownika akronim:
- czy odbiornik dekoduje audio DolbyDigital+ (E-AC3)? Sam procesor BCM7413 może mieć taki dekoder sprzętowy, ale nie wiem jaka wersja procesora jest w VU+ UNO.
- czy dekoduje video w formacie AVCHD (popularny w wielu kamerach HD)?

pozdrawiam,
wallace

akronim

Re: VU+ UNO z DVB-T

Post autor: akronim »

wallace pisze: - czy dekoduje video w formacie AVCHD (popularny w wielu kamerach HD)?
Z formatami to w przypadku Vu+ jest chyba dość krucho. Obecnie używam image'u VTI 3.0, który jak inne image ma wbudowany player plików. Sprawdzałem odtwarzanie kodeka h.264 w kontenerze .mkv i plik chodzi, ale przewijanie jest zdecydowanie gorsze niż w moim starym Not Only TV LV6T. Szybkość chyba tylko 2x i jakoś tak potrafi zaciąć na amen. Ten sam plik w kontenerze .flv nie jest rozpoznawany. Poza tym odtwarza format divx w kontenerze .avi.
Możesz mi podesłać link do jakiegoś małego pliczka AVCHD umieszczonego na czymś w rodzaju rapidshare'a to ci go sprawdzę.
wallace pisze: - czy odbiornik dekoduje audio DolbyDigital+ (E-AC3)? Sam procesor BCM7413 może mieć taki dekoder sprzętowy, ale nie wiem jaka wersja procesora jest w VU+ UNO.
- czy dekoduje video w formacie AVCHD (popularny w wielu kamerach HD)?
Nie wiem po czym poznać czy dekoduje. Po tym, że będzie słychać dźwięk? Podeślij plik to ci sprawdzę.

wallace

Re: VU+ UNO z DVB-T

Post autor: wallace »

akronim,
dzięki za szybki odzew i chęć pomocy!

Tutaj wrzuciłem krótki film AVCHD (.m2ts) 720p@50Hz: http://rs149p8.rapidshare.com/cgi-bin/r ... 0123456789
Jeśli chodzi o audio E-AC3 to wstępnie można sprawdzić dekodowanie przełączając się na alernatywną ścieżkę audio na TVP1. Jeśli będzie dźwięk po wybraniu E-AC3 to wg mnie OK.

pozdrawiam,
wallace

akronim

Re: VU+ UNO z DVB-T

Post autor: akronim »

Korzystam z image VTI 3.0 z dostępną w nim aplikacją media player:
- film AVCHD (.m2ts) 720p@50Hz jest odtwarzany płynnie, bez zacięć i skoków
- można go przewijać w przód ze zwiększoną prędkością (prawdopodobnie 2x oraz 4x - tuner nie wyświetla informacji o prędkości przewijania, w przypadku innych materiałów wideo, niż te które sam nagrał)
- przewijania w tył brak, można jednak odtwarzanie cofać skokowo

Jeśli chodzi odbiór audio DolbyDigital+ (E-AC3) to Vu+ dekoduje wszystkie dodatkowe ścieżki dźwiękowe dostępne na TVP 1 HD, TVP 2 HD oraz TVN HD (nadawane w Warszawie)
Ostatnio zmieniony 26 października 2012, o 13:54 przez akronim, łącznie zmieniany 1 raz.

wallace

Re: VU+ UNO z DVB-T

Post autor: wallace »

akronim, dzięki wielkie za pomoc i sprawdzenie!

Też poszukuję urządzenia przynajmniej tak dobrego jak nagrywarka Panasonic, w moim przypadku DMR-EH55 :D . Z moich dotychczasowych informacji na temat VU+ UNO wynika, że to urządzenie pod względem wygody obsługi i niezawodności da radę zastąpić Panasonica.

W VU+ UNO szukam też alternatywy dla dekodera Kruger&Matz KM00188, który używam od 3 miesięcy (moje uwagi umieściłem w stosownym wątku) i po trzeciej aktualizacji oprogramowania jestem już bliski oddania go sprzedawcy powołując się na niezgodność towaru z umową.

Wygląda na to, że VU+ UNO jest tym czego szukam.

akronim

Re: VU+ UNO z DVB-T

Post autor: akronim »

Dzięki Wallace za miłe słowa. Fajnie jest spotkać na forum "ziomka", bo jak się po sprawdzeniu zorientowałem ja też jestem posiadaczem jednak tego samego modelu nagrywarki co Ty (Panasonic DMR-EH55) :D .(Niestety obecnie już powtórnie popsutej, lecz po kilku dobrych latach bezproblemowego użytkowania). Poza tym też chciałem kupić dekoder Kruger&Matz KM00188, ze względu na jego 2 głowice, lecz czytając forum się do niego zniechęciłem. Spłacam więc teraz dług wobec osób, które mnie uprzedziły o jego wadach. :D
Chciałbym więc napisać, o kilku cechach VU+, które w określonych przypadkach (słaby sygnał) mogą być poważną wadą.

WADY VU +:

- brak zasilania 5 V z tunera dla anteny aktywnej pomimo, że menu tunera wykazuje taką opcję (!),
- relatywnie niska czułość wewnętrznej głowicy DVB-T (plug-in) - w porównaniu z czułością np. Not Only TV LV6TMV4 (pomimo, że sama głowica DVB-T do VU+ kosztuje tyle co 2 takie STB :evil: ).
W obu przypadkach tunery używane przy antenie kierunkowej UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit (opcjonalnie ze wzmacniaczem LNA-177) skierowanej na PKiN umieszczonej na balkonie 1. piętra na warszawskim Grochowie, ale na lini nadawania znajduje się w odległości ok. 40 m 7-piętrowy blok)
- tuner USB - ASUS My Cinema-U3100Mini ma jeszcze niższą czułość
Generalnie, o ile w opisanych wyżej warunkach LV6TMV4 odbierał (w miarę) bezproblemowo bez wzmacniacza (na 1 godz. odbiory 2-5 przycięć), to w przypadku Vu+ nieodzowne jest zastosowanie wzmacniacza, przy czym ASUS My Cinema-U3100Mini ma dość poważne humory co zapewne wynika z warunków dyfuzji sygnału (pogoda ?, inne zakłócenia ?). Czasami odbiera idealnie czasami zaczyna totalnie rwać, mrozić sygnał i zielenić kwadraty na ekranie.

Obecnie czekam, aż antena zbiorcza w bloku zostanie dostosowana do kanałów, na których jest nadawana NTC. Bo na dziś na kanałach analogowych są założone wzmacniacze, a na cyfrowych chyba tłumiki. Administracja spółdzielni obiecała niedawno w swoim biuletynie rozsyłanym do mieszkań modernizację sieci zbiorczej i jej dostosowanie do nadawania na nowych kanałach NTC, ale licząc moją pierwszą do nich interwencje mailową i ich odpowiedź o "trwających własnie rozmowach z wykonawcą modernizacji instalacji" to czekam już na to 2 lata.
Mam nadzieję, że zbliżający się termin wyłączenia sygnału analogowego w Warszawie (marzec 2013) ich zmobilizuje, a na razie zbieram się powoli, aby z ciekawości sprawdzić działania VU+ u znajomego w bloku z instalacja zbiorcza NTC.

pozdrawiam

wallace

Re: VU+ UNO z DVB-T

Post autor: wallace »

Witam,

o! też myślałem że VU+ UNO ma 5V-zasilanie anteny. Sugerowałem się zrzutem ekranowym w instrukcji obsługi, który taką opcję pokazywał. Dzięki również za informację o nie najlepszej czułości wewnętrznego modułu DVB-T. Ze zdjęć wynika, że oparty jest o głowicę LG - wydawało mi się, że nie powinno być z nią problemów.

Co do zewnętrznych modułów DVB-T na USB to niestety chyba reguła, że mają gorszą czułość niż moduły wewnętrzne. Układ tunera i demodulatora musi być ekranowany i mieć dobrze zaprojektowane (odfiltrowane) zasilanie oraz optymalny obwód drukowany. W większości zewnętrznych modułów nie jest to możliwe, bo priorytetem jest rozmiar i cena.

Jeśli chodzi o dekoder Kruger@Matz to KM00188 ma pojedynczy tuner (taki mam i nie polecam), a podwójny tuner jest w KM00186.

pozdrawiam,
wallace

wallace

Re: VU+ UNO z DVB-T

Post autor: wallace »

akronim,

czy podłączałeś może do UNO dyski USB z systemem plików NTFS?
Mam już swój dekoder z obrazem PLi 3.0 i na razie walczę z brakiem możliwości obsługi dysku z NTFSem.

akronim

Re: VU+ UNO z DVB-T

Post autor: akronim »

Podłączałem przez USB zewnętrzny HDD 2,5" WD Elements 500GB sformatowany na NTFS, używany wcześniej z LV6T (i zawierający nagrania z tego tunera), ale nic na niego nie próbowałem nagrywać tylko przeglądałem zawartość i komendą copy (OpenPLi) kopiowałem na niego plik .ts z Vu+. Spróbuję to jeszcze raz sprawdzić.

Na SATA podłączyłem pusty HDD 2,5" WD Scorpio 120 GB i z tego co pamiętam to go zainicjalizowałem w systemie Black Hole 1.7.7. Nie wiem czy inicjalizacja sformatowało go w system Linux czy został na NTFS.

Korzystałem z systemów VTi 3.0, BlackHole 1.7.8, OpenPLi 3.0, ViX (ten akurat był niestabilny) oraz AAF i dysk działał.

Tuner na USB jest obsługiwany bez potrzeby dodatkowych pluginów na BlackHole 1.7.8 oraz VTI 3.0

Zabawę proponuję zacząć od BlackHole 1.7.8 lub VTI 3.0, są w 100% stabilne (0 słownie: zero zawieszeń przez miesiąc użytkowania) - choć nie posiadają funkcji mających znaczenie przy zarządzaniu dużą liczbą nagrań na HDD (Create directory, Move, Copy) tak jak OpenPLi 3.0 (i spokrewnione z nim VIX i AAF).

grzesiek811
Posty: 195
Rejestracja: 21 stycznia 2010, o 20:15

Re: VU+ UNO z DVB-T

Post autor: grzesiek811 »

Również mam VU+ Uno, ale ja mam głowicę sat + DVB-T na USB. Mam sticka od N-ki i Asusa u3100 mini. Mam wrażenie, że ten tańszy z nki sprawuje się lepiej.

Co do image, to korzystam z Black Hole 1.7.8, tan oba tunery działają bez kombinacji.

Tuner N ki nie działa na razie na VTI, ani na OpenPli. Asus działał mi na VTI 4.1, na 4.2 nie potrafię uruchomić. Kiedyś na openPli udało mi się uruchomić asusa, teraz nie mogę.

Możesz powiedzieć jak zainstalowałeś go? Ja kiedyś używałem plugin usb tuners 0.7.3, ale teraz próbowałem nowszy i nie zainstalował mi się poprawnie.

Instalacja samego drivera dib0700 też nie pomogła.

wallace

Re: VU+ UNO z DVB-T

Post autor: wallace »

Witam,

Od 2 ponad tygodni używam VU+ UNO w konfiguracji z wbudowanym tunerem DVB-T.
Korzystam z image OpenPLi 3.0, ale używałem również przez chwilę Black Hole 1.7.8.
Przez cały czas dekoder pracuje stabilnie, nigdy się nie zawiesił.
Właściwie wykorzystuję go w 99% do nagrywania i późniejszego odtwarzania audycji i spisuje się znakomicie! Wreszcie ustawione timery są posortowane chronologicznie, tytuły nagrywanych programów zapisują się ZAWSZE poprawnie, a oprócz samego nagrania zapisywany jest opis audycji z EPG.
Zapisany strumień jest kompletny - zawiera wszystkie nadawane ścieżki audio oraz napisy, więc można zmieniać ścieżkę audio czy włączać napisy już po wykonaniu nagrania.

Bardzo podoba mi się przejrzystość i prostota interfejsu OpenPLi oraz plugin DreamboxExplorer do odtwarzania filmów w różnych formatach (*.m2ts, *.mpg, *.ts).
Niesamowita jest możliwość jednoczesnego nagrywania kilku programów z tego samego multipleksu!
Właściwie w OpenPLi brakuje mi tylko obsługi zewnętrznego tunera DVB-T na USB od N-ki. Bez problemu ten tuner działa na Black Hole 1.7.8, ale nie mogłem się przekonać do jego interfejsu i wróciłem do OpenPLi.

Super sprawą jest dostęp do nagrań i innych ustawień dekodera przez interfejs ethernet za pomocą FTP oraz WebIF. Właściwie w moim przypadku jest to lepsze niż przełączanie zewnętrznego dysku między dekoderem a PC, żeby np. skopiować filmy.
Właśnie w tej chwili dekoder jednocześnie nagrywa mi 2 programy z tego samego multipleksu, dzieciaki oglądają bajkę nagraną kilka dni temu, a ja przez FTP kopiuje filmy na dysk dekodera :) Kompletnie nie widać tego obciążenia po pracy urządzenia.

Póki co, dla mnie urządzenie warte każdej wydanej złotówki.

akronim

Re: VU+ UNO z DVB-T

Post autor: akronim »

grzesiek811 pisze: Co do image, to korzystam z Black Hole 1.7.8, tan oba tunery działają bez kombinacji.

Tuner N ki nie działa na razie na VTI, ani na OpenPli. Asus działał mi na VTI 4.1, na 4.2 nie potrafię uruchomić. Kiedyś na openPli udało mi się uruchomić asusa, teraz nie mogę.

Możesz powiedzieć jak zainstalowałeś go?
U mnie ASUS My Cinema-U3100Mini działał na VTI bez problemu, ale nie na wersji 4.2 lecz na 4.2.2, obecnie jest już dostępna wersja 4.2.4 ale jej nie używałem.

Pomimo klikugodzinnego grzebania w internecie (oraz wydawania na podstawie dostępnych tam porad tunerowi różnych komend linuksowych za pośrednictwem telnetu) oraz wgrywania dodatkowych firmwarów dostepnych w BlackHole do OpenPLi, nie udało mi się uzyskać żadnego postępu w rozpoznawaniu tunera ASUS, jeżli image nie rozpoznawał go jak to piszą "out of the box" czy też "plug'n'play" by posłużyć się słownictwem z windowsowym.

Generalnie mam następujące spostrzeżenia dotyczące rozpoznawania tunera ASUS przez poszczególne image:

1) Zasadniczo są tylko dwa główne image dla Vu+. Są to Black Hole oraz OpenPLi. Pozostałe image to tylko modyfikacje tych 2 podstawowych. Zaczynam podejrzewać, że zakres tych modyfikacji nie wykracza poza inne logo przy bootowaniu, a modyfikacje moga być tak naprawdę uzyskane poprzez wbudowanie innej domyslnej skórki oraz dołączenie paru plug-inów.

2) Programiści od Black Hole potrafili i chcieli zaimplementować poprawną obsługę tunerów na USB. Programiści OpenPLi zaś nie potrafili (lub co mniej prawdopodobne nie chcieli). W związku z tym obsługa tunerów na USB jest w Black Hole (oraz opartym na nim VTi) w porządku, a w OpenPLi (oraz opartym na nim VIX oraz AAF) ta obsługa po prostu NIE DZIAŁA pomimo, że powinna biorąc pod uwagę umieszczenie w tym imagu stosownych firmwarów przez samych twórców.

3) Programiści z Black Hole widząc, że image OpenPLi ma pewne przewagi nad ich imagem stworzyli swoją modyfikacje OpenPLi 3.0 nazwaną Black Pole OE 2.0 v. 1.00. Image ten:
- rozpoznaje tuner ASUSA (i zapewne inne też) tak jak Black Hole
- funkcje w zakresie zarządzania plikami (tworzenie katalogów, przesuwanie plików) ma jak OpenPLi
- niestety (choś to rzecz gustu) graficznie przypomina Black Hole, alo to można modyfikować skórkami, których jak na razie jest liczba ograniczona.

Podsumowując:
Jeśli ludkowie z OpenPLi, umieścili w swoim image'u firmware dla DIB7000 (chipset ASUSa) i jeszcze kilka innych, ale pomimo tego w porównaniu z Black Hole jeśli chodzi o obsługę tunera na USB jest totalna kicha, to dalsza zabawa w uruchamianie ASUSa na OpenPLi oraz pochodnych imadżach jest moim zdaniem stratą czasu, bo wymagałaby większych zdolności w zakresie obsługi linuksa niż te którymi wykazują sie sami twórcy OpenPLi.

Obecnie używam Black Pole OE 2.0 v. 1.00 ponieważ rozwiązuje problem z rozponawaniem tunera na USB i równocześnie ma większość istotnych dla mnie funkcji OpenPLi, choć odbywa się to kosztem urody graficznej (dla mnie OpenPLi jest tu ideałem).

grzesiek811
Posty: 195
Rejestracja: 21 stycznia 2010, o 20:15

Re: VU+ UNO z DVB-T

Post autor: grzesiek811 »

VTI nie opiera się na Black Hole. Oba maja OE 1.6, ale VTI korzysta z pythona 2.7, a BH z 2.6, a więc to VTI jest bardziej do przodu.

U mnie Asus nigdy nie działał out of the box na niczym innym niż Black Hole. Na black pole tez musiałem go zainstalować. W końcu udało mi się uruchomić na openPli, zainstalowałem paczkę USBTUNER_0.73.all.ipk i poszło. Nie potrafię natomiast uruchomić go na VTI, na zadnym z wersji 4.2.x. Nie działa mi ootb.

W tej chwili Asus działa mi na BH, BP, OpenPli, a nie działa na VTI. Tuner Nki działa mi tylko na BH.

EDIT:
Wróciłem do domu i po krótkiej walce odpaliłem Asusa na VTI.

wallace

Re: VU+ UNO z DVB-T

Post autor: wallace »

grzesiek811,

a jeśli chodzi o Black Pole i tuner DVB-T od N-ki - pisałeś, że na BP Ci nie działał. Pamiętasz na jakiej wersji BP testowałeś?
Ja chciałem sprawdzić BP 1.0 (27.paź.2012) właśnie dla tunera od N-ki i nie wiem czy jest sens.

grzesiek811
Posty: 195
Rejestracja: 21 stycznia 2010, o 20:15

Re: VU+ UNO z DVB-T

Post autor: grzesiek811 »

Testowałem na BP 2, a jest on oparty na openPli 3.0. Gdzieś na forum openPli wyczytałem, że w tym kernelu nie ma sterowników czy coś takiego. Skoro nie działa na pli 3.0, a BP to w 95% openPli, to raczej też nie zadziała.

Co do N-li i VTI, to podobno działa na solo/duo, ale na pewno nie działa na Uno. Team VTI wie o tym problemie, ale:
1. Nie maja tunera, więc na ich forum zobowiązaliśmy się wysłać im.
2. W tej chwili się tym nie zajmą bo mają inne priorytety.

Inne softy są oparte chyba na openPli, więc pewnie też nie zadziała. Tak więc tuner N-ki działa chyba tylko na Black Hole.

Asusa po wielkich bojach udało mi się pomyślnie uruchomić wszędzie.

Czy próbowałeś odpalić dwa tunery USB?
Ja próbowałem na BH Asusa i nkę, ale zawsze działał tylko ten w górnym porcie USB.

Ja używam tunka również do TV sat, więc głowicy DVB-T nie próbowałem.
Wydawało mi się, że gdzieś widziałem screena z BH z dwoma różnymi tunerami USB.

wallace

Re: VU+ UNO z DVB-T

Post autor: wallace »

grzesiek811, dzięki za informację.

Spróbuję dla świętego spokoju zainstalować BP i sprawdzić N-kę.
Dwóch tunerów USB nie próbowałem, ja mam UNO w konfiguracji z wbudowanym DVB-T i na BH 1.7.8 testowałem dodatkowo N-kę na USB - działało to bez zarzutu.

Co do BP i OpenPLi to do końca nie jestem pewien, bo przy BP napisali że jest oparty na najnowszych driverach, a OpenPLi ma kernela 3.1.1 (z tego co wiem jest już 3.4 lub nowszy w BH 1.7.8).

W każdym razie zdam relację z testów Black Pole'a.

grzesiek811
Posty: 195
Rejestracja: 21 stycznia 2010, o 20:15

Re: VU+ UNO z DVB-T

Post autor: grzesiek811 »

Black pole też ma kernel 3.1.1, przed chwilą sprawdzałem. Dlatego mówią, że to w 95% openPli, pisany w wolnych chwilach, gdy team nie ma roboty przy BH.

Co do kernela 3.4, to na forum PLI coś wyczytałem, że chyba właśnie w tym kernelu są drivery do sticka N-ki (chyba AS102). Tak więc trzeba poczekać na nowszy kernel.

Próbuj, ale wątpię, że ci się uda.

Zablokowany