VU+ UNO z DVB-T

akronim

Re: VU+ UNO z DVB-T

Post autor: akronim »

Co do BP i OpenPLi to do końca nie jestem pewien, bo przy BP napisali że jest oparty na najnowszych driverach, a OpenPLi ma kernela 3.1.1 (z tego co wiem jest już 3.4 lub nowszy w BH 1.7.8)
1. Co do wersji kernela w poszczególnych image to zależą one chyba raczej do sprzętu, niż od wersji image. Ta sama generacja Black Hole np. 1.7.8 przenaczona dla VU+ bedzie miała kernel 3.1.1, podczas gdy przeznaczona dla Clarke Techa będzie miała prawdopodobnie 3.4. Zasada chyba jest taka, że żaden nieoficjalny image nie będzie miał nowszego kernela niż ten, na którym jest oparty oficjalny image dla danego tunera. Wynika to z faktu, że praktycznie tylko oficjalny producent jest w stanie przekompilować / uzyskać od producentów podzespołów sterowniki wszystkich elementów hardware'u tunera dla nowego kernela.
W związku, z ten sam rodzaj imagu tego samego teamu oznaczone tym samym numerem, ale przeznaczone dla innego sprzętu będzie na innym kernelu jeśli oficjalny producent robi go na innym (nowszym) kernelu.

2. Tak więc na OpenPLi oparty na kernelu 3.4 trzeba będzie poczekać, aż ruszy się producent tunera i uaktualni image do nowszego kernela, a im się chyba nie śpieszy. Ostatni raz chyba przeszli od razu z 2.6.X na 3.1, więc raczej nie starają się rekompilować imagu dla każdego nowopojawiającego się kernela dla Linuksa.

3. Nie jestem pewien czy Black Pole to w 95% OpenPLi. Pewnie tak jeśli chodzi o funkcje, ale niekoniecznie jeśli chodzi o obsługiwanie sprzętu zewnętrznego. Wynika to choćby z faktu że rozmiar OpenPLi to ok 40 MB, a Black Pole aż 60 MB czyli mniej więcej tyle co Black Hole. Część tej objętości mogą zajmować sterowniki dla tunerów USB, których w OpenPLi jest zaledwie 3-5, a w Black Hole (w Black Pole nie sprawdzałem) jest ich cała masa. Można to podejrzeć w przez ftp.

3. Dlatego też wydaje mi się, że jeśli chodzi o kwestie obsługi tunerów USB Black Hole odziedziczył raczej zalety Black Pole, niż wady OpenPLi.

4. Zdaje mi się, że biorąc po uwagę że ten sam VTi 4.2.2 u mnie rozpoznawał ASUSa, a u kolegi grześka811 już nie, to muszę uznać że sprawy te są dość zawiłe i właściwie muszą być rozstrzygane praktycznym sprawdzeniem.
Ostatnio zmieniony 14 listopada 2012, o 22:02 przez akronim, łącznie zmieniany 1 raz.

grzesiek811
Posty: 195
Rejestracja: 21 stycznia 2010, o 20:15

Re: VU+ UNO z DVB-T

Post autor: grzesiek811 »

Może były jakieś różne wersje tego samego modelu Asusa, w każdym razie dobrze, że działa.

Właśnie na Xtrend z kernelem 3.4 podobno działa tuner od nki.

A co do różnic w sterownikach BH i BP to trzeba to sprawdzić. W każdym razie na BH oba moje tunery są wykrywane od razu. Na BP tuner Nki nie jest już widoczny, asusa chyba musiałem instalować. Różnice pomiędzy openpli a BP są. Różne są zainstalowane pluginy, skiny itp.
Rozmiar może wynikać z tego.

akronim

Re: VU+ UNO z DVB-T

Post autor: akronim »

grzesiek811 pisze:Może były jakieś różne wersje tego samego modelu Asusa, w każdym razie dobrze, że działa.
To prawda, producenci dość nagminnie potrafią sprzedawać nawet równocześnie w identycznej obudowie i przy identycznych oznaczeniach tunery oparte na całkowicie różnych czipsetach. Wszystko wiec zależy, co siedzi tak naprawdę w środku tunera. Jeśli chodzi o tunery podwójne np. Evolve Venus Dula HD to wg jednych źródeł jest on na Afatechu 9015, a wg innych na ITE IT9135 i zapewne jedne i drugie źródła mają rację.
Mój ASUS po wydanie w BlackHole 1.7.8 za pośrednictwem telnetu komendy "dmesg"
odwołuje do drivera bodajże
dvb-usb-dib700
Wnioskuję więc, że ASUS jest na czipsecie DIB7000. Obsługa tego sterownika została wbudowana już w kernel w wersji 2.6.x ( http://linuxtv.org/wiki/index.php/DVB-T_USB_Devices ), więc z jego rozpoznawaniem nie powinno być problemów . Podczas, gdy np. sterownik dla przywołanego wyżej ITE IT9135 ma być obsługiwany dopiero w kernelu 3.7.

Natomiast po wydaniu tej samej komendy w OpenPLi 3.0 pojawił się komunikat o odmowie dostępu do sterownika tunera, że niby jest "proprietary" tzn. oprogramowanie zamknięte, wydaje mi się, że wykrył po prostu firmową, wewnętrzną głowicę DVB-T i jej oficjalny sterownik, a ASUSa po prostu nie widział.

grzesiek811
Posty: 195
Rejestracja: 21 stycznia 2010, o 20:15

Re: VU+ UNO z DVB-T

Post autor: grzesiek811 »

U mnie na VTi wykrył prawidłowo ASUS My Cinema U3100 Mini DVBT Tuner
i firmware dib0700.

Wspomniałeś o podwójnym tunerze, ciekawa rzecz. Testowałeś takowy na uno? Jest jakiś sprawdzony, który działa na VU+?

akronim

Re: VU+ UNO z DVB-T

Post autor: akronim »

Niestety nie mam i nie miałem też możliwości testowania. Gdzieś w sieci czytałem chyba, że tuner podwójny jest po prostu widziany jako 2 oddzielne tunery. Biorąc pod uwagę, że Evolve Venus Dual HD można kupić na stronie Komputr...ka za 106 zł, to chciałem się szarpnąć, bo czasami chciałbym mieć możliwość nagrywania z 3 multipleksów równocześnie, ale:

1. W chwili kupna nie wiadomo jaki czip jest w nim środku, strony podają różnie. http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=36&t=3525 Stary Afatech 9015 to dobrze, nowy ITI 9135 to źle.
2. Nawet jeśli byłby w nim stary Afatech 9015 to nie nie ma pewności, czy on tak sobie przynajmniej w BH ruszy out-of-the-box czy potrzebne będą jakieś linuksowe zabawy itd., w które jestem raczej kiepski. Strona http://linuxtv.org/wiki/index.php/DVB-T_USB_Devices nie jest podobno tak do końca wiarygodna choć podaje, że sterowniki do Afatecha 9015 są obsługiwane już od kernela 2.6.28. Pewność można mieć raczej tylko jeśli chodzi o tunery DiB 7000 (no bo to mamy sprawdzone osobiście na naszych ASUSach).
3. Z tunerów podwójnych najprawdopodobniej na starym Afatechu 9015 (ale znowu nic pewnego) to jest jeszcze NotOnlyTV LV52T cena ok. 120 zł na Aledrogo
4. Ja swojego ASUSa kupiłem w sklepie internetowym we wrześniu 2012 r. łącznie z VU+ UNO jako dodatkowe DVB-T USB za 150 zł i nawet nie wiedziałem co mi przyślą. Zastanawiam się, czy taki sklep po prostu woli sprzedawać ludziom jednogłowicowy tuner za 150 zł zamiast 2-głowicowego? Czy po prostu mają to gdzieś. Generalnie ludzie z takiego sklepu mają większe możliwości testowania sprzętu, wiec może inne tunery niż ASUS nie bardzo chcą współpracować?

Podsumowując:
Na razie żal mi wydać 100-130 zł na eksperymenty, chociaż jakby tuner nie ruszył w UNO to teoretycznie mógłbym go sprzedać za 80 zł na Aledrogo, bo po tyle widziałem tam używanego NotOnlyTV LV52T

grzesiek811
Posty: 195
Rejestracja: 21 stycznia 2010, o 20:15

Re: VU+ UNO z DVB-T

Post autor: grzesiek811 »

Rozmawiałem kiedyś ze sprzedawcą i mówił, że sprzedają białe asusy bo te działają bezoroblemowo na vu, a z innymi jest różnie. Najlepsze jest to, że asusa u3100 mini białego zastąpił model 3100 mini plus czarny, oparty już na innym chipsecie i nie działający na vu.

Teoretycznie przy zakupie przez internet można zwrócić towar do 10 dni. Gdyby był jakiś pewny dual tuner, to wymieniłbym asusa na niego.

akronim

Re: VU+ UNO z DVB-T

Post autor: akronim »

1. Tak, niestety. Białe ASUSY wymiotło z Allegro jakiś miesiąc temu. Zostały same czarne. Ale co zabawne mój jest biały, ale od spodu ma naklejkę, że jest Plus. Tak więc zgodnie z informacjami z http://linuxtv.org/wiki/index.php/DVB-T_USB_Devices byłem święcie przekonany, że jest na Afatechu AF9035 dopóki nie sprawdziłem komendą dmesg. Ale dopóki go go nie rozłupię i nie zobaczę oznaczenia na czipie na własne oczy, to chyba nigdy do końca nie będę pewny :lol: . Tak więc bałagan w modelach i oznaczeniach jest niesamowity.

2. Z tunerów jednogłowicowych USB na DiB7x00 to w sprzedazy został chyba tylko Pinnacle nanostick 73e za 150-170 zł (pełno go MediaMarkcie) i wydaje się zachowywac zupełnie jak ASUS http://openpli.org/forums/topic/25694-o ... t-problem/, ale być może środek też już mu zdążyli wymienić lub wkrótce wymienią na coś nowszego (nie zmieniając przy tym oznaczenia).

3. Ostatecznie tunery na nowym ITI 9135 są dostępne od 50 zł i wydają się dominować na rynku, więc technologia obsługiwana bez problemu przez VU+ przechodzi do lamusa, a wersji oficjalnego oprogramowania na nowym kernelu nie ma, choć jak zaglądam na oficjalną stronę http://code.vuplus.com/ to updejty oprogramowania są całkiem częste. Ale oficjalna wersja, której używałem przez ok. 2 tygodnie nie obsłuży nawet ASUSa i ciągle jest na 3.1.1, a ITI 9135 zostanie obsłużony dopiero po wydaniu kernela 3.7

PS. Tunerek jest w blistrze, lub foliowanym pudełku wiec nie jestem pewien czy po takim rozpakowaniu będzie można wymienić.

grzesiek811
Posty: 195
Rejestracja: 21 stycznia 2010, o 20:15

Re: VU+ UNO z DVB-T

Post autor: grzesiek811 »

No po takim rozpakowaniu to rzeczywiście mogą nie uznać.
Jakieś tunery vu musi obsługiwać, więc może nowe steroeniki będą się pojawiać.

wallace

Re: VU+ UNO z DVB-T

Post autor: wallace »

Zainstalowałem wczoraj Black Pole 1.0 i tuner N-ki został wykryty i póki co działa bez żadnych problemów!
Co więcej, wcześniej korzystałem z OpenPLi 3.0 i okazało się, że BP po instalacji wczytał automatycznie całą zapisaną konfigurację z OpenPLi, więc od razu po uruchomieniu BP wszystko działało (lista kanałów, ustawienia katalogów, lista timerów itd).

Przyznam, że jestem mile zaskoczony :) Zainstalowałem sobie tylko jakiegoś mniej kosmicznego skina i na razie zostaje przy Black Pole.

akronim

Re: VU+ UNO z DVB-T

Post autor: akronim »

grzesiek811 pisze: W końcu udało mi się uruchomić na openPli, zainstalowałem paczkę USBTUNER_0.73.all.ipk i poszło.
Ja zainstalowałem OpenPLi z 2012/11/15 i paczkę USBTUNER_0.73.all.ipk, ale wtedy tuner przestał startować i pokazywał tylko komunikat "starting" na wyswietlaczu. Zresetowanie wyłacznikiem z tyłu nie pomogło, po kolejnym restarcie to samo.
Pamiętasz może na, której wersji OpenPLi 3.0 (z którego dnia) udało Ci się ten plug-in uruchomić?

grzesiek811
Posty: 195
Rejestracja: 21 stycznia 2010, o 20:15

Re: VU+ UNO z DVB-T

Post autor: grzesiek811 »

Miałem chyba z 10.11. Dzisiaj zrobiłem update do wersji aktualnej z 16.11 i dalej działa OK.

Instalowałem przez telnet chyba poleceniem

Kod: Zaznacz cały

opkg install -force-overwrite USBTUNER_0.73.all.ipk
Dziś za to próbowałem wystartować dwa tunery na BH i zauważyłem, że działa mi tylko jeden.
Miałem podłączonego z tyłu asusa, podłączyłem z przodu tuner z N-ki i zresetowałem, wtedy BH wykrył tylko tuner N-ki, a asusa już nie widział.

wallace

Re: VU+ UNO z DVB-T

Post autor: wallace »

akronim,

sprawdziłem jeszcze wczoraj opcję zasilania anteny w module DVB-T (NIM) i okazuje się, że działa - jest wystawiane napięcie 5V i wzmacniacz LNA101 działa prawidłowo.

akronim

Re: VU+ UNO z DVB-T

Post autor: akronim »

Jest pewien problem z dyskiem 3TB Western Digital Caviar Green WD30EARZ, prawdobodobnie również z każdym innym dyskiem o pojemności przekraczającej 2TB.
Problem dla PC-etów jest opisany tutaj

http://www.servethehome.com/fix-746gb-3 ... ive-issue/

i polega na niezdolności adresowania przez systemy 32-bitowe partycji powyżej 2,2 TB.
W linuksie podobno od jądrą 2.6.x nie powinno być problemu, ale w przypadku VU+ problem chyba jednak jest.

BH 1.7.8 formatuje (inicjalizuje) HDD na 745 GB.
W VTi 4.2.2 przy próbie założenia pojedynczej partycji również otrzymujemy tylko 745 GB.
Jak jest w OpenPLi 3.0 (i pochodnych typu VIX, PowerBoard, AAF włącznie z BlackPole) nie wiem bo, bo przy formatowaniu (inicjalizacji) HDD potrzebne są dodatkowe pliki z sieci, a ja nie mam dostepu do internetu w miejscu użytkowania VU+.

Ostatecznie rozwiązałem to tak, że VTi 4.2.2 umożliwia utworzenie 2 partycji 50%/50%.
Sformatowałem więc HDD jako dwie partycje po 1,5 TB. Następnie wgrałem BlackPole 1.0 i używam.

grzesiek811
Posty: 195
Rejestracja: 21 stycznia 2010, o 20:15

Re: VU+ UNO z DVB-T

Post autor: grzesiek811 »

Podobny problem był w popcornie Hour A200 / C200.

Niektórzy jako obejście niektórzy tworzyli 2 partycje: jedną małą na system ext3, drugą na dane NTFS. Nie wiem tylko czy VU+ obsłuży prawidłowo tak sformatowany dysk. Dysk można chyba sformatować na kompie wcześniej.

W końcu po którejś aktualizacji producenta system prawidłowo formatował dysk 3TB i było widoczne całe 3TB (a właściwie nie całe tylko jak to z dyskami była 2,7TB).

Jak ja dostałem dysk 3TB to już prawidłowo rozpoznawał i nie musiałem kombinować, a na VU mam mały dysk.

wallace

Re: VU+ UNO z DVB-T

Post autor: wallace »

witam,

gdyby ktoś z kolegów potrzebował, to właśnie przygotowałem ikony programów (picony) dla serwisów DVB-T dostępnych w MUX-1 i MUX-2. Dla MUX-3 na razie nie zrobiłem, bo nie mam identyfikatorów serwisów.

Picony mają standardowy rozmiar 100x60 pikseli i bardzo łatwo podłącza się je do Enigmy.
Jeśli ktoś potrzebuje, to proszę podać maila - prześlę.

grzesiek811
Posty: 195
Rejestracja: 21 stycznia 2010, o 20:15

Re: VU+ UNO z DVB-T

Post autor: grzesiek811 »

A czy identyfikatory są takie same dla tych samych programów z różnych nadajników?

Po co wysyłać na email? Nie lepiej wstawić na forum, każdy będzie miał dostęp.
Ja też mogę wrzucić swoje do mux 1 i 2.

Używam takich
Obrazek

wallace

Re: VU+ UNO z DVB-T

Post autor: wallace »

dobry pomysł - tutaj wrzuciłem zestawienie picon do obejrzenia:
http://rapidshare.com/files/664056513/p ... 1-MUX2.PNG
a tutaj paczkę do pobrania:
http://rs621p1.rapidshare.com/cgi-bin/r ... 0123456789

Picony, które przygotowałem mają logo nadawcy na przezroczystym tle, więc powinny dobrze wyglądać niezależnie do używanego skinu (w poglądowym zestawieniu tło jest czarne - nie sugerujcie się tym).

Wydaje mi się, że identyfikatory serwisów w poszczególnych muxach są wszędzie takie same. Porównajcie proszę nazwy moich plików z Waszymi.

grzesiek811
Posty: 195
Rejestracja: 21 stycznia 2010, o 20:15

Re: VU+ UNO z DVB-T

Post autor: grzesiek811 »

Moje picony, wzór jak wyżej, też tylko Mux 1 i 2, bo nie jestem w zasięgu trójki.
http://www.mediafire.com/?i4rhgi42jcnxw0c

Sprawdziłem, identyfikatory są takie same.

grzesiek811
Posty: 195
Rejestracja: 21 stycznia 2010, o 20:15

Re: VU+ UNO z DVB-T

Post autor: grzesiek811 »

Nowe VTI 7 ma nowy kernel 3.9.6 i działa na nim tuner z nki.

akronim

Re: VU+ UNO z DVB-T

Post autor: akronim »

Image OpenVix Apollo 0.64 jest już również oparty o kernel linuxa 3.9.6.
Na tym image'u działają już równocześnie oba tunery w sticku USB Media-Tech Navigator Duo MT4168, który jest oparty na chipie ITE 9135. Tuner do kupienia za ok. 80 zł. W poprzednich softach OpenVix w tym sticku działał mi tylko jeden tuner, dwa działały wyłącznie na BlackHole.
OpenVix uzywam ze skórką "Magic HD Night".

Zablokowany