HbbTV implementacja standardu w dekoderach DVB-T

vlad1997

HbbTV implementacja standardu w dekoderach DVB-T

Post autor: vlad1997 »

Czy ten standart był uwzględniony w specyfikacji sprzętu w ustawie i jakie tunery go obsługują?
"VP planuje udostępnienie usług telewizji hybrydowej w standardzie HbbTV tuż przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej 2012. Równolegle poszerzony (do ponad 90 proc.) zostanie zasięg MUX 1 oraz zostanie uruchomiona emisja programów TVP1 HD i TVP2 HD. Dzięki HbbTV, widzowie będą mogli uzyskać na ekranie swoich telewizorów natychmiastowy dostęp do informacji meteorologicznych, statystyk związanych z oglądanymi meczami oraz innymi wydarzeniami, wygodny dostęp do wideo na życzenie."(satkurier)

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Standart HbbTV a tunery DVB-T?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

W czesie, gdy przygotowywane były specyfikacje dla plskiej naziemnej telewizji cyfrowej o telewizji hybrydowej nikt jeszcze nie myślał na poważnie. Aby wprowadzić te rozwiązania do "oficjalnej" specyfikacji należałoby znowelizować Rozporządzenie Ministra Infrastruktury zamieniając MHP na HbbTV.

Trochę informacji o dostępności odbiorników jest w wątku na temat emisji programów TVN HD ( http://www.forum.emitel.pl/viewtopic.ph ... &start=157 ).

vlad1997

Re: Standart HbbTV a tunery DVB-T?

Post autor: vlad1997 »

dziwne polecieli z ustawą tak daleko w przyszłość a o tym zapomnieli

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Standart HbbTV a tunery DVB-T?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Nie zapomnieli. HbbTV w zasadzie nie było rozważane, bo praktycznie w tamtym czasie nie istniało. Była natomiast dłuuuuuga i bardzo burzliwa dyskusja, czy wybrać MHP, czy MHEG-5. W końcu głosami jednego z nadawców przeważył standard MHP.

Czas pokazał, że MHP w zasadzie już nie żyje. MHEG-5 trzyma się mocno w krajach anglosaskich, a w europie "kontynentalnej" zaczyna dynamicznie rozwijać się HbbTV.

Chyba powoli nadchodzi czas na nowelizację rozporządzenia...

Wiking

Odbiornik DVB-T z obsługą HbbTV

Post autor: Wiking »

W związku z tym, że mój telewizora nie obsługuje HbbTV (jest jeszcze jary, więc nie zamierzam kupować nowego z HbbTV) poszukuję odbiornik/set-top-box/dekoder/tuner DVB-T, który obsługuje tę usługę, czyli telewizję hybrydową - HbbTV.
Dzisiaj troszkę pogrzebałem po sklepach ze sprzętem, ale nie znalazłem takiego odbiornika. Jeśli ktoś słyszał o takim odbiorniku byłbym wdzięczny za informację. :)

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Standart HbbTV a tunery DVB-T?

Post autor: Krosnoludek »

Ja również poszukuję tunera z HbbTV, ale na razie nic niema. Wiwa czy też Ferguson, nic nie planują w tym kierunku ?.
Sat Kurier w kwietniu pisał tak:
Niemiecki producent TechniSat poinformował redakcję SAT Kuriera, że właśnie pracuje nad tunerem DVB-T z obsługą HbbTV.
http://satkurier.pl/news/74295/tvp-tele ... -2012.html , ale na razie cisza.
Również Elcad zapowiadał tuner z HbbTV, tylko czy kiedyś się ich tunerów wreszcie doczekamy ?

Sebalo

Re: Standart HbbTV a tunery DVB-T?

Post autor: Sebalo »



To co za jakiś czas znowu coś zmienią na jakiś inny mpeg-ileś i znowu będzie trzeba zmieniać dekodery i telewizory?
Ostatnio zmieniony 20 marca 2013, o 16:47 przez Sebalo, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Standart HbbTV a tunery DVB-T?

Post autor: qwerty »

Po co wam HBB? Przecież to dodatkowy sposób na reklamy...

zesepo
Posty: 551
Rejestracja: 3 października 2011, o 21:36
Odbiornik: Opticum HDFT24plus
TESCO DR14O3 R CE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: Standart HbbTV a tunery DVB-T?

Post autor: zesepo »

Wystarczy nie patrzeć, no i byleby nie puszczały nam jakichś melodyjek. Ja tam myślę, że jak miałby się pojawić jakiś tuner z HbbTV, to sobię kupię, nawet jak nie skorzystam, to z ciekawości.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Standart HbbTV a tunery DVB-T?

Post autor: giaur500 »

Nie ma stb z hbbtv ani programów na komputery pc obsługujących hbbtv bo nikt nie traktuje poważnie tego czegoś. Zwłaszcza na pc łatwo byłoby dodać obsługę hbbtv, bo to w końcu tylko wyświetlenie prostego kodu html, pobranego z url-a przesyłanego razem ze strumieniem dvb-t (to tak w uproszczeniu) i nałożenie go na obraz. Czyli pobieranie treści z netu z odpowiedniego odnośnika. Żadna magia.

A nikt nie traktuje tego poważnie bo prawie nikt tego nie używa i nikomu to nie jest potrzebne tak naprawdę do szczęścia. Kontaktowałem się z autorami kilku znanych aplikacji do dvb-t i odpowiedź była zawsze jedna - po co to i na co, może kiedyś bo aktualnie są sprawy o wyższym priorytecie. Może zmieni się to gdy hbbtv będzie tak popularne jak telegazeta w tv analogowej, ale jeszcze nieprędko się to stanie jeśli w ogóle.

Wiking

Re: Standart HbbTV a tunery DVB-T?

Post autor: Wiking »

giaur500 pisze:Nie ma stb z hbbtv ani programów na komputery pc obsługujących hbbtv bo nikt nie traktuje poważnie tego czegoś.
Akurat na komputerze podejrzenie HbbTV to żaden problem. Wystarczy prosta Mozilla i prosta wtyczka:
http://img853.imageshack.us/img853/640/hbbtveska.png

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Standart HbbTV a tunery DVB-T?

Post autor: giaur500 »

wiem, ale co z tego? Cała atrakcja to oglądanie tego nałożonego na obraz tv, w trybie pełnoekranowym. Czyli wbudowana obsługa w program do oglądania telewizji, koniecznie z obsługą pilota. "Podglądanie" w przeglądarce przypomina oglądanie prymitywnej strony internetowej i mija się z celem.

Sam widzisz że łatwo byłoby to zintegrować z oprogramowaniem do dvb-t, tym bardziej że wtyczka do Fx to po prostu skrypt, łatwo zajrzeć w jego kod i zobaczyć jak to działa. A i tak każdy jeden twórca oprogramowania ma to głęboko w d... wnioski wyciągnij sam. Póki co zainteresowanie zerowe technologią hbbtv, tylko producenci tv coraz bardziej nachalnie to promują bo pewnie ktoś im za to zapłacił lub sami wpompowali w to sporo kasy, w imię innowacyjności i poprawy wizerunku jako firmy promującej nowe technologie.

Wiking

Re: Standart HbbTV a tunery DVB-T?

Post autor: Wiking »

giaur500 pisze:Póki co zainteresowanie zerowe technologią hbbtv
Nie takie zerowe, bo już paru lobbystów zaczęło promować tę Po TVN, TVP mamy kolejnego nadawcę, który zaczął interesować się tą usługą - ESKĘ.

usługę
giaur500 pisze:"Podglądanie" w przeglądarce przypomina oglądanie prymitywnej strony internetowej
.
Dlatego napisałem, że można podejrzeć w przeglądarce i dlatego też jestem zainteresowany zakupem odbiornika DVB-T, który obsługuje HbbTV, aby przekonać się, jak to wygląda już w pełnej praktyce. :)

zesepo
Posty: 551
Rejestracja: 3 października 2011, o 21:36
Odbiornik: Opticum HDFT24plus
TESCO DR14O3 R CE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: Standart HbbTV a tunery DVB-T?

Post autor: zesepo »

Wystarczy się przejść do sklepu - ja kilka dni temu byłem w Saturnie i facet z biegający z koszulą Sony'ego mi wszystko pokazał, można się też samemu pobawić. Fajna sprawa. Akurat był serwis Pytania na Śniadanie - miałem tylko wrażenie, że trochę toto za duże na ekranie.

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: Standart HbbTV a tunery DVB-T?

Post autor: Kpc21 »

JaroslawMroczkowski pisze:Czas pokazał, że MHP w zasadzie już nie żyje. MHEG-5 trzyma się mocno w krajach anglosaskich, a w europie "kontynentalnej" zaczyna dynamicznie rozwijać się HbbTV.

Chyba powoli nadchodzi czas na nowelizację rozporządzenia...
A nie lepiej ożywić i wdrożyć jednak to MHP, skoro jest już oficjalnym wymogiem i wszystkie sprzedawane tunery to mają?

Ustalenie MHP jako wymogu ze strony odbiorników DVB-T to niejako obietnica ze strony nadawców, że tego systemu będą używać. Tymczasem TVP próbuje przeforsować mniej dostępne i wymagające połączenia z Internetem HbbTV.

michal77
Posty: 94
Rejestracja: 20 marca 2009, o 13:09
Miejscowość: Gorzyce
Odbiornik: LG OLED55B8PLA
LG 42LM620S
Hyundai FLN32TS439SMART
Instalacja antenowa: Tridigit + wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy/ Rybnik TVT

Re: Standart HbbTV a tunery DVB-T?

Post autor: michal77 »

Krosnoludek pisze:Ja również poszukuję tunera z HbbTV, ale na razie nic niema.
Golden Media Spark-TRIPLEX

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Standart HbbTV a tunery DVB-T?

Post autor: m@rtops »

brak dekodowania "DD+" :(

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Standart HbbTV a tunery DVB-T?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Sprawdziłem, GoldenMedia Spark Triplex obsługuje downmix zarówno DD jak i DD+.
Jest dźwięk na wszystkich ścieżkach.

Bardzo krótki test pokazuje, że HbbTV też działa. Szczegółowe badania i szukanie "dziury w całym" w planach.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Standart HbbTV a tunery DVB-T?

Post autor: belzebiusz »

Wypadałoby usunąć orta z tytułu wątku. :P

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Standard HbbTV a tunery DVB-T?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

tytuł wątku poprawiony

Zablokowany