LG HR923C

peterw

LG HR923C

Post autor: peterw »

kupiłem na allegro urządznie LG HR923C, które pochodzi jak się wydaje z Niemiec. Teoretycznie odbiera ono telewizje w Polsce, jednak pojawiają sie dziwne artefakty - częsty brak synchronizacji dźwięku z obrazem (po jakimś czasie przechodzi), ogólnie jakość obrazu pozostawia tez dużo do życzenia - to dość subiektywne, ale jednak wydaj mi się ze słaba jakość obrazu jest aż zanadto widoczna, trochę tak jakby urządzenie nie wykorzystywało czasami pełnej palety barw.

Zastanawiam się czy urządzenie tak naprawdę nie ma tylko tunera MPEG2 zamiast MPEG4, ponadto moje wątpliwości powoduje fakt ze urządzenie zapisuje nagrania z Tv w formacie MPEG2 (wydaje mi się ze powinno zapisywać w MPEG4)?

czy to oznacza ze mam urządzenie ze zła wersję tunera?

biprotek
Posty: 341
Rejestracja: 2 września 2011, o 14:28
Miejscowość: Katowice
Odbiornik: GT30E, S905, T230A, RTL2832U, AJB3552/12
Instalacja antenowa: yagi-uda, zbiorcza, drut ;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, CZ

Re: LG HR923C

Post autor: biprotek »

Wg parametrów odbiera tv w standardzie DVB-T/C i posiada odpowiednie dekodery (AVC H264 i DD+), problemy mogą dotyczyć kiepskiej instalacji antenowej - jaka jest jakość sygnału i czy jest on stabilny? Co pokazuje tuner w trakcie strojenia ręcznego na danym kanale/częstotliwości multipleksu?
Tuner zapisuje strumień TS więc nie ma znaczenia jaki kodek będzie użyty, jeśli kodowanie w polsce jest AVC/H264 to w takim formacie zostanie zapisane a nie w mpeg2, w mpeg2 nagrywało by tv analogową jak nagrywarki DVD, które sprzętowo kodowały analog.
Poza tym to jest odtwarzacz blue-ray a więc musi obsługiwać standardy z tym związane.
No i jest dość kłopotliwy bo na rynek niemiecki więc brak języka polskiego jak i ustawień z tym związanych (można to obejść, na ustawieniach niemieckich też powinien odbierać) no i ważne jest ustawienie wyjść hdmi czy komponent...

peterw

Re: LG HR923C

Post autor: peterw »

biprotek pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum
Wyjscia HDMI
sygnal jest dobrej jakosci - telwizor philipsa odbiera idelanie czysty obraz z tej samej anteny i to na dodatek przechodzacej przez ten LG
Skoro sygnal jest nadawany w MPEG4 to zapis powienien byc w MP$ jesli dobrzez zrozumialem Twoja odpowiedz, a jest w MPEG2. Czy mozliwe jest ze on odbiera kanaly MPEG4 z pomoca tunera MPEG2 i stad te problemy (wiem ze to moze glupie pyatnie ale nie do konca sie na tym znam)?


i ostatnia sprawa - moge wyminic na urzadzenie z DVB-T2, czy ono bedzie odbierac bez problemow TV w Polsce?

edit/ Pisownia!

biprotek
Posty: 341
Rejestracja: 2 września 2011, o 14:28
Miejscowość: Katowice
Odbiornik: GT30E, S905, T230A, RTL2832U, AJB3552/12
Instalacja antenowa: yagi-uda, zbiorcza, drut ;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, CZ

Re: LG HR923C

Post autor: biprotek »

A skąd pewność, że w mpeg2? .TS to tylko kapsułka na kodek, tuner zapisuje po prostu sygnał z anteny jak leci z pominięciem zbędnych strumieni z multipleksu. WMP w Windows7 ma wbudowane kodeki mpeg4 (poza tym to nieprecyzyjne określenie - mpeg4 to zbiór zaleceń dla kodeka - divx to też mp4 a nasza tv nadaje AVC/H264 i dźwięk mp2 oraz ac3 (dolby digital i dolby digital plus)

peterw

Re: LG HR923C

Post autor: peterw »

100% pewności nie mam ale, eksplorator Windows pokazuje, że plik jest rzekomo w mpeg2

peterw

Re: LG HR923C

Post autor: peterw »

i jeszce pytanie pomocnicze: mogę zamienić ten sprże na nagrywarke z DVB-T2, czy kazdy tuner europejski (np. z Niemiec lub UK) z DVB-T2 będzie działał w Polsce?

tempel54

Re: LG HR923C

Post autor: tempel54 »

Trafiłeś urządzenie w standarcie niemieckim, i tuner dvbt potrafi wyłącznie format mpeg2.
Pozostałe decodery służą do wypasu medialnego począwszy od plyt bluray aż po pliki video w przeróżnych codecach przez złącze usb. Szczęśliwy z tym w Polsce nie będziesz.
Dokonując zakupów w Niemczech musisz piekielnie uważać na standart mpeg4 avc. Telewizja niemiecka nie ma z tym nic wspólnego. Dobry tuner na mpeg4, twin tuner i funkcja pvr do nagrywania jak i medialny odtwarzacz dostaniesz w Niemczech przez producenta Xoro. Za 53€ jest do znalezienia. Z napędem CD nie ma niestety nic wspólnego. To Xoro HRT 8300. Pozostała większość sklepowa to tunery wyłącznie na mpeg2.
--

peterw

Re: LG HR923C

Post autor: peterw »

@tempel54
no dobrze ale skoro tuner jest niemiecki to dlaczego w ogóle działa, z tego co rozumiem to nie powinien w takim przypadku odbierać sygnału

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: LG HR923C

Post autor: JaroslawMroczkowski »

A może po prostu chodzi o to, że strumień transportowy jest opisany w normie na MPEG-2 (MPEG-2 TS). Norma MPEG-4 nie opisuje warstwy transportowej. Czyli tak naprawdę mamy obraz kompresowany zgodnie z MPEG-4 część 10, czyli H.264, czyli AVC, przesyłany w strumieniu transportowym zgodnie z normą MPEG-2.

Skoro jest obraz przy odbiorze "naszego" DVB-T, to na pewno dekoduje MEPG-4.
Artefakty i asynchron audio/video mogą wynikać ze złej instalacji antenowej albo błędów w oprogramowaniu urządzenia.

tempel54

Re: LG HR923C

Post autor: tempel54 »

peterw pisze:@tempel54
no dobrze ale skoro tuner jest niemiecki to dlaczego w ogóle działa, z tego co rozumiem to nie powinien w takim przypadku odbierać sygnału
Tak jak podaje JM. Urządzenie posiada prawdopodobnie hardware decoder w postaci kostki modułowej i ta jest zobowiązana do obsługi dvbt. W kompie masz decodery w postaci plików dll i możesz je konfigurować/przypisywać w zależności od..do pliku medialnego lub strumienia. Uzależniasz twój odbiór po prostu wymuszono.
--

peterw

Re: LG HR923C

Post autor: peterw »

a DVB-T2 jest zgodne w dół z DVB-T?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: LG HR923C

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Tak, wszystkie znane mi odbiorniki T2 odbierają DVB-T.

Według instrukcji, to urządzenie ma dwa tunery DVB-T/C. Ani słowa o T2 (model 925 ma T2/C). Nigdzie nikt się też słowem nie zająknął o odbiorze DVB-T MPEG-4, chociaż ze względu na unifikację urządzeń, niektóre nieudokumentowane funkcje mogą działać, choć nie zawsze w 100% prawidłowo.

Na Niemieckiej stronie LG znalazłem informację o dostępnej aktualizacji oprogramowania. Może pomóc ... albo całkiem wyłączyć nieudokumentowane funkcje ;)

peterw

Re: LG HR923C

Post autor: peterw »

Na allegro są różne wersje urządzenia hr925n (bo na ten model wymieniam), niektore maja naklejkę dvb-t2.
Bardzo dziękuję za wszystkie wyczerpujące odpowiedzi.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: LG HR923C

Post autor: Anduraki »

JaroslawMroczkowski pisze:Tak, wszystkie znane mi odbiorniki T2 odbierają DVB-T.

Według instrukcji, to urządzenie ma dwa tunery DVB-T/C. Ani słowa o T2 (model 925 ma T2/C). Nigdzie nikt się też słowem nie zająknął o odbiorze DVB-T MPEG-4, chociaż ze względu na unifikację urządzeń, niektóre nieudokumentowane funkcje mogą działać, choć nie zawsze w 100% prawidłowo.

Na Niemieckiej stronie LG znalazłem informację o dostępnej aktualizacji oprogramowania. Może pomóc ... albo całkiem wyłączyć nieudokumentowane funkcje ;)
Tak? a pamiętam, jak ktoś kto się zna na DVB na tym forum pisał, że DVB-T2 nie jest kompatybilne wstecz z DVB-T, że do tego trzeba mieć oddzielny tuner - czytaj urządzenie obsługujące DVB-T i DVB-T2 musi mieć podwójny tuner(nie mylić z twin tunerem).

Ponadto pytałem w serwisie Samsunga, czy mój TV nie można przestroić na DVB-T2 to gość pytał się, czy mam zamiar zabierać ten TV "na wyspy"?

poszukam tego na forum i zamieszczę tutaj

edit: znalazłem - dyskusja zaczyna się stąd:

http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=152529#p152529
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=152733#p152733

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: LG HR923C

Post autor: JaroslawMroczkowski »

A tak, wszystkie mi znane odbiorniki DVB-T2 są "kompatybilne wstecz" i odbierają DVB-T. Chip set DVB-T2 obsługuje też DVB-T.
Niezależnie, od tego, że z logicznego punktu widzenia są to dwa, nie kompatybilne standardy, to realia rynkowe wymuszają, że produkty nowsze obsługują też starsze sposoby transmisji.

Podobnie jak dekodery MPEG-4 dekodują także MPEG-2, telefony UMTS obsługują GSM, itp...

peterw

Re: LG HR923C

Post autor: peterw »

Dzięki za uściślenie Jaroslaw.

Zablokowany