Tuner DVB-T na USB

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: LV6T MPVR4

Post autor: giaur500 »

@Stentor

Na 90% chodzi tu raczej o sterownik, bądź oprogramowanie dołączone do tunera. Sam tuner usb nic nie dekoduje sprzętowo, bo jest to zbyt proste i prymitywne urządzenie.

Tym nie mniej, mogą być jakieś niuanse np. w sterowniku, które uniemożliwią dekodowanie mpeg4, ale wydaje mi się to dość mało prawdopodobne. Oprogramowania producenta jednak nie trzeba używać, wystarczy wziąc np vlc który dekoduje każdy możliwy format.

Chyba że widziałeś jakiś bardziej wypasiony egzemplarz który jednak wspomaga sprzętowe dekodowanie (być może i takie są) i o to chodziło w opisie? Trzeba by wczytać się w specyfikację urządzenia aby powiedzieć coś więcej.

Jeszcze jedna możliwość jest taka, że widziałeś jakiś stary tuner, który powstał w czasach gdy nikt nie słyszał o używaniu mpeg4, więc producent wyspecyfikował mpeg2 - co nie znaczy że nie można go użyc do obsługi mpeg4.
Ostatnio zmieniony 7 lipca 2011, o 21:50 przez giaur500, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: @GUTEK@ »

giaur500 pisze:W kwestii czułości - ja używam WandTV dvb-t (na chipie it9135) i mam wrażenie, że czułość ma porównywalną do tych montowanych w telewizorach,a nawet lepszą. To był totalny strzał (wziąłem pierwszy lepszy z allegro), ale jak widać strzał całkiem celny :>
Nie mam nic na IT9135, ale mam na AF9035 (czyli poprzednia wersja) oraz mam WIWA HD-100 w którym jest IT9133 - jest to to samo co 9135, różni się tylko interfejsem, 33 jest do tunerów stacjonarnych a 35 pod usb. Oraz mam też kilka innych kart, starszych.
Z tego co ja sprawdzałem to wygląda to tak że IT9133 w Wiwie odbiera dużo gorzej niż AF9035, z kolei większość moich kart odbiera podobnie jak AF9035, jedna tylko (Twinhan VP-3021a) dużo gorzej.
Tak więc uważam że w IT9135 wcale nie jest tak poprawiony odbiór jak niektórzy sądzą. Wszystkie nowe tuner pod komputer będą miały odbiór na zbliżonym poziomie. Oczywiście ktoś może się ze mną nie zgodzić, ale uważam że nie ma sensu na siłę kupować IT9135, lepiej poszukać jakichś okazji i kupić coś tańszego.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: giaur500 »

To jest jeszcze coś tańszego? Ja za niego dałem 50 zł + przesyłka. A co masz na myśli mówiąc "lepiej"? Testowałeś jak się zachowuje przy słabym sygnale, czy ogólnie masz lepszy odbiór?

Dodatkowo, nie jestem pewien czy chip determinuje w 100% to jak urządzenie działa... coś mi się zdaje że jeszcze coś może zależeć od tego jak został zastosowany - ale elektronikiem nie jestem więc tu mogę się mylić.
Ostatnio zmieniony 7 lipca 2011, o 22:08 przez giaur500, łącznie zmieniany 1 raz.

Stentor

Re: LV6T MPVR4

Post autor: Stentor »

giaur500 pisze:@Stentor

Na 90% chodzi tu raczej o sterownik, bądź oprogramowanie dołączone do tunera. Sam tuner usb nic nie dekoduje sprzętowo, bo jest to zbyt proste i prymitywne urządzenie.

.
IMHO gdyby tak było to w TV wystarczyłoby zmienić soft i byśmy mieli z odbiornika MPEG2 odbiornik MPEG4. Ja nie słyszałem o takim przypadku. Ci którzy się pospieszyli i kupili telewizory MPEG2 dzisiaj kupują LV6TMPVR4 albo nowe TV.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: giaur500 »

Nie mieszaj w telewizorów, bo one mają własne firmware (w praktyce jest to wyspecjalizowany linux, de facto system operacyjny), gdzie dekodowanie telewizji cyfrowej to tylko mała cząstka zadań jakie są wykonywane. Poza tym, zauważ że w telewizorze może być przyczyna bardzo prozaiczna - nie ma tam wydajnych procesorów, więc może się zdarzyć, że taki tv i tak by nie podołał dekodowaniu mpeg4.

Z drugiej strony, producent może nie mieć w tym interesu żeby uaktualniać w ten sposób firmware. Lepiej wypuścić podobny model z uaktualnionym firmware i lepszy prockiem i zarabiać na jego sprzedaży.
Ostatnio zmieniony 7 lipca 2011, o 22:12 przez giaur500, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: LV6T MPVR4

Post autor: @GUTEK@ »

Stentor pisze:IMHO gdyby tak było to w TV wystarczyłoby zmienić soft i byśmy mieli z odbiornika MPEG2 odbiornik MPEG4. Ja nie słyszałem o takim przypadku. Ci którzy się pospieszyli i kupili telewizory MPEG2 dzisiaj kupują LV6TMPVR4 albo nowe TV.
Chwila chwila, nie mylmy tunerów stacjonarnych bądź wbudowanych w tv gdzie za dekodowanie odpowiada wbudowany w chipset dekoder sprzętowy z tunerami do komputerów które w praktyce tylko odbierają i przesyłają do komputera strumień danych.
W takim przypadku (tunerów do komputera) zawsze za to co tuner obsługuje odpowiada oprogramowanie. A napisy na pudełkach typu MPEG2 / 4 wzięły się głównie z tego że dołączone oryginalne oprogramowanie poprostu obsługuje albo MPEG2 albo MPEG4 - starsze to jedynie MPEG2.

Owszem są do komputerów tunery ze sprzętowym dekoderem, ale to są pojedyńcze sztuki i ja znam jedynie takie tunery satelitarne, przykładowo sławną SkyStar1. W przypadku tunerów na usb nie ma nawet miejsca żeby tam jeszcze upchać dekoder i odprowadzić z niego ciepło.

Monte Ch

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: Monte Ch »

Co do dekodowania mpeg2 i mpeg 4 to oczywiście software. WInfast PVR dekodował Mpeg2 a pózniej wprowadzono koedk H264. W Pinnacle dalej trzeba aktywować kodek H264. A w wielu programach playerach jest zablokowanych.

Uzywam WandTv i ten chip na głowę bije inne a używałem 9015, 9035 i XCive3028L w Leadtek Dongle H.
W sumie to jak to jest bo znawca Wiwy 100 raz pisze że nie można porównywac chipów STB i tunerow usb a teraz pisze ze 9133 i 9135 to to samo tylko róznica w interfejsie?

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: @GUTEK@ »

Ogólnie w tunerach stacjonarnych stosuje się układy innych firm więc nie należy tego porównywać, dodatkowo w komputerze występuje masa różnych sygnałów które mogą zakłócać przez co obniżać czułość tunerów komputerowych.

W przypadku chipu iTE jest rodzina tych samych układów 9130 które różnią się tylko interfejsem komunikacji. A ponieważ widzę jak słabo 9133 w tej Wiwie odbiera napisałem porównanie.

Link: http://www.ite.com.tw/TW/products_more. ... &ID=21,118

Ps. jeśli z tym znawcą wiwy chodzi o mnie, to mnie proszę wykreślić ja nie chcę mieć z tym tunerkiem nic wspólnego ;)

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: giaur500 »

Ogólnie w tunerach stacjonarnych stosuje się układy innych firm więc nie należy tego porównywać
Nie zgadzam się z tym. Chętnie bym zobaczył test/porównanie pracy, czułości i możliwości odbioru przy różnym poziomie sygnału oraz różnym poziomie typowych zakłóceń. I również powinny się w nim znaleźć tunery fabrycznie montowane w telewizorach.

Można by było wtedy wyciągnąć wnioski, czy rzeczywiście tunery usb do komputera są gorsze, mniej czułe niż te w telewizorach/stacjonarne. Takie porównania zawsze są ciekawe.
dodatkowo w komputerze występuje masa różnych sygnałów które mogą zakłócać przez co obniżać czułość tunerów komputerowych.

A konkretnie?

Monte Ch

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: Monte Ch »

To moze Wiva słabo odbiera? porównywałem do Samsunga C264000 nie widze róznicy w czułości głowicy między tym co tam jest a WandTv na laptopie.
Widze jakies niespójności w rozumowaniu. Przy określaniu czułości układu AF9135 w WandTV to nie można tego porównywac z STB bo to inne układy. Teraz nagle to różnią się tylko interfejsem i są generalnie słabe. To w zależności od wygody dla argumentacji można lub nie można porównywać? Wyglada to na uprzedzenie.


No właśnie a konkretnie to co?
Bo rozumiem że w TV stacjonarnym to zakłóceń nie ma?

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: @GUTEK@ »

Takie testy o których pisze giaur500 musiałby zrobić jakiś miesięcznik bądź portal który dostaje sprzęty od producentów, tak aby przetestować po kilkanaście modeli.
W domowych warunkach się tego nie zrobi, głównie z powodu braku tego sprzętu.

Konkretnie chodzi mi o wszystkie sygnały, częstotliwości które są w komputerze, częstotliwości taktowania poszczególnych układów, magistrale komunikacyjne. To wszystko w mniejszym lub większym stopniu będzie siało i przez to osłabiało czułość głowicy w tunerze komputerowym. Oczywiście większy wpływ będzie na tunery wewnętrzne, niż te usb które są po za obudową komputera. (jako przykład - przednie panele audio w tańszych obudowach, praktycznie słychać co komputer w danej chwili robi)
Szczególnie to że tunery komputerowe odbierają słabiej widać na tunerach analogowych. Na kilku sztukach które ja widziałem zawsze potrzebny był lepszy sygnał do czystego odbioru niż w telewizorach.

Monte Ch może to Wiwa słabo odbiera, po tym tunerze można się spodziewać wszystkiego heh. Jednak z 3 tunerów które mam tylko ten jest na innym układzie głowicy - 9133 i dużo słabiej odbiera, na forum też można przeczytać o problemach z odbiorem fergusona T60 który też jest na 9133, zatem wychodzi że coś z tymi układami jest nie tak. Ponieważ 9133 i 9135 według producenta to to samo podejrzewam że również odbiór na 9135 będzie gorszy.

Nie mam żadnego uprzedzenia do IT9135 w WandTV, jedyne uprzedzenie jakie moge mieć to że WandTV w zasadzie to no-name, bo strony producenta tego nie widziałem, ale też w tej chwili coraz więcej tego typu sprzętów.

Jeszcze co do zakłóceń w stacjonarnych tunerach/tv to uważam że są na pewno mniejsze niż w komputerach.

Oczywiście nikt się nie musi ze mną zgadzać ;)

Stentor

Re: LV6T MPVR4

Post autor: Stentor »

@GUTEK@ pisze:
Owszem są do komputerów tunery ze sprzętowym dekoderem, ale to są pojedyńcze sztuki i ja znam jedynie takie tunery satelitarne, przykładowo sławną SkyStar1. W przypadku tunerów na usb nie ma nawet miejsca żeby tam jeszcze upchać dekoder i odprowadzić z niego ciepło.
Masz rację . Poczytałem trochę i Twoje informację się potwierdziły. Nie należy mylić Tunerów USB gdzie w ich przypadku dekodowanie odbywa się w kompie z innymi które maja komplet sprzętu do odbioru i dekodowania a potrzebują tylko monitora do wyświetlenia obrazu.
Stentor pisze: Uwaga.
Jeżeli chcesz kupować Tunery na Ebay koniecznie zwróć uwagę czy obsługują MPEG-4 na ogól sprzedawcy wyraźnie zaznaczają w jakich rejonach świata działają ich tunery ale bywają i tacy którzy tego nie robią i trzeba dokładnie czytać opis.
Jednak stwierdzenie od którego zaczęła się dyskusja nie dotyczyło tylko jednego rodzaju tunerów mimo że w poście była mowa o tunerach USB. Przeglądając oferty sprzedających tunery USB łatwo trafić na tanie kompletne urządzenia i tutaj należy zwracać już bardzo uwagę na to co się kupuje bo może okazać się że tuner odbiera sygnał ale dekoduje tylko MPEG2 i w przypadku sygnały MPEG4 usłyszymy tylko dźwięk.

Monte Ch

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: Monte Ch »

Stentor pisze:Przeglądając oferty sprzedających tunery USB łatwo trafić na tanie kompletne urządzenia i tutaj należy zwracać już bardzo uwagę na to co się kupuje bo może okazać się że tuner odbiera sygnał ale dekoduje tylko MPEG2 i w przypadku sygnały MPEG4 usłyszymy tylko dźwięk.

W przypadku tunerów na USB kupujemy kompletne urządzenie o ile działa i jest do DVB-T.

Po pierwsze praktycznie nie zdarza aby dołączony soft nie dekodował w tej chwili Mpeg 4. Po drugie jest alternatywny soft w rodzaju SmartDVB czy ALTDVB który to umożliwia.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: giaur500 »

Dodaj jeszcze, że oczywiście nie chodziło mi tu o jakieś elektroniczne pomiary czułości i parametrów tunerów, a kwestie funkcjonalne.
Czyli: mamy jakiś sygnał testowy, o określonych parametrach i określonym poziomie zakłóceń,typowych które mogą się zdarzać każdemu. I badamy jak reagują na to różne tunery - usb komputerowe, wewnętrzne komputerowe i te wbudowane w telewizory. Potem zmieniamy sygnał, dodajemy więcej zakłóceń itd i znów testujemy zachowanie tunerów.

W ten sposób można by było zweryfikować walory użytkowe ogólnodostępnych tunerów i telewizorów z tunerami dvb-t i odpowiedzieć na pytanie: czy rzeczywiście tunery komputerowe są gorsze od tych wbudowanych w telewizory. Szkoda że nikt takiego testu nie przeprowadził, to fajny temat jest i informacje uzyskane z takich testów mogą być bardzo przydatne.

A może gdzieś widzieliście takie porównanie? Jesli tak, to dajcie linka.

Monte Ch

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: Monte Ch »

Dokładnie tak giaur. Poza tym jest spore nieporozumienie co do czułości układu 9133/9135.
Jest tak wyskalowany i czuły że szybko pokazuje siłę 80 -100% ale nalezy kierować się jakością i ustawić antenę dobrze lub dać lepszą.
Prawidłowy odbiór AF9135 daje gdy wskażniki są na 100/100 siła i 100/100 jakość.
I tym się nalezy kierować.
Wtedy WandTv odbiera świetnie.

Z postów wynika że duża część problemów STB wtym Wiva 100 i fergusson t60 wynika z niedopracowanego softu.
Soft na PC działa dobrze i chip działa dobrze. W tym wypadku okazuje się że to tuner USB ma przewagę nad STB :lol:

Awatar użytkownika
mathome
Posty: 224
Rejestracja: 20 grudnia 2010, o 11:27
Odbiornik: SamsungC650
Ferguson Ariva252COMBO
Wand Tv
Opticum T90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 z symetryzatorem / ATX 91/ kabel Triset 113-25m
Anteny 12m n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno(Sucha Góra)/Bardejov + TROPO

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: mathome »

Witam.
Czy polecilibyście "Not Only TV Tuner HDTV USB DVB-T EU" z nadrukiem WandTv?

Monte Ch

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: Monte Ch »

Najwyrażniej jest to WandTV OEM produkcja tylko sprzedawca udaje że to NOT Only Tv LiefView

maniek89

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: maniek89 »

Na portalach aukcyjnych widzę WandTV na każdej ofercie jest z czarnym pilotem, czyli to ten dobry?

janek 77

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: janek 77 »

To tylko wskazówka. Zdjęcie to jeszcze nie tuner. No i zdarzająsię jak to opisał kol mathome
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=160
że na allegro nie dolączają softu. Tylko sterownik. Ponieważ to niekompletne to pewnie może byc różnie. Lepiej dopytać u kupujących co dostali

janek 77

Re: Tuner DVB-T mpg-4 na USB

Post autor: janek 77 »

Po prostu kopiują zdjęcia. Najlepiej dopytać

Zablokowany