Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: @GUTEK@ »

Stawiam że ma jakąs listę którą wgrywa i to po USB lub sieci. Wątpie by chciało mu się rozbierać tuner i grzebać przez terminal skoro jak @DVB-T2 napisał, kolega zaoferował pomoc za darmo.

Znalazłem takie opisy jak zrobić kopię listy:
https://www.how2shout.com/tools/chansor ... -tool.html
https://github.com/PredatH0r/ChanSort/wiki/Samsung
Może któryś sposób zadziała.

DVB-T2
Posty: 171
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 07:52
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce/Święty Krzyż

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: DVB-T2 »

Nie, nic z tych rzeczy, dużo prościej ;) Dekodera nie tyka nawet palcem - ma modulator, poprawił strumień Polsatu i odtwarza na odpowiedniej częstotliwości - tej samej, na której leci normalnie MUX w Warszawie, czy jak u mnie z Komina EC. A gdy już kanały są zapisane, to odbiera OK.
Patent prosty, choć wymaga sprzętu.
Niestety żadna z metod zgrywania listy nie zadziałała :cry:

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: @GUTEK@ »

To z takim sprzętem to się może bawić :lol:

Jeszcze zapytam przy okazji, bo chyba nie było o tym. Czy jak tuner dogada się z TV przez CEC to można wywalić jeden z pilotów całkiem? Tzn. włączam TV pilotem z TV, włącza się z automatu tuner i steruje nim normalnie pilotem z TV? I Analogicznie w drugą stronę, włączam pilotem z tunera tuner, ten włącza mi TV, który się z automatu przełącza na źródło HDMI i po skończonym oglądaniu wyłaczenie tunera skutkuje wyłaczeniem TV ?

DVB-T2
Posty: 171
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 07:52
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce/Święty Krzyż

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: DVB-T2 »

O, faktycznie nie napisałem - tak czułem, że coś zgubiłem ;)

U mnie mam TV Samsung, więc niby powinno być łatwo, ale jest tak nie do końca, choć wydaje mi się, że to wina bardziej starego TV. Ogólnie dekoder automatycznie się wybudza i idzie spać, mogę też sterować pilotem TV, gdy już mam połączenie Anynet+ (tak to sobie nazwali), ale TV ma jakiś zgrzyt, żeby pamiętać, gdzie jest dekoder, czyli - wyłączam TV - gasi się dekoder. Uruchamiam TV - TV wstaje, ma wybrane niby dobre wejście HDMI, ale nie dekoder, który jest jakby osobnym źródłem na liście. Dopiero, gdy wybiorę na TV dekoder jako źródło, choć jest wpięty w to samo HDMI - dopiero ożywa i uruchamia się. Tak dziwnie jakoś.

Ale na upartego wygląda, że dałoby się sterować pilotem TV, gdy już się dogadają, to kanały na dekoderze zmieniam pilotem TV. Natomiast głośność reguluje się na TV.

Jeśli ktoś by jeszcze wpadł na jakieś patenty na zgrywanie list, to mogę popróbować, bo to by było dużo prostsze i każdy mógłby zrobić sam, gdyby zadziałało 8-) To jest fajny kierunek :idea:

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: MarioPL »

Nie da się ukryć, że byłby to element decydujący o zakupie tego ustrojstwa ;-) Pomimo jego paru mankamentach.
Chodzi oczywiście o "półautomatyczne" dodanie Mux-4, a konkretnie Polsat News. Może faktycznie, ktoś, coś wymyśli :-)

Awatar użytkownika
Paweł Tutka
Posty: 109
Rejestracja: 18 lutego 2012, o 13:01
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: Kilkanaście TV umożliwiających odbiór HbbTV
Instalacja antenowa: DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa - Raszyn

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: Paweł Tutka »

Sprawdziłem na swoim modelu Samsung GX-MB540TL/ZG.
Po aktualizacji oprogramowania STB do wersji "S-MB540TLDEUC-0220", HbbTV jest w wersji 1.5 (TS 102 796 V1.2.1).
W wolnej chwili postaram się potestować aplikacje HbbTV dostępne w Polsce.

DVB-T2
Posty: 171
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 07:52
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce/Święty Krzyż

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: DVB-T2 »

Gorąco popieram i bardzo dziękuję za dołączenie do tematu ;)

W innym wątku padło, że TVP coś podobno zmieniła w playerze, dziś spróbowałem jeszcze raz z ich HbbTV, ale kanały live niezmiennie nie działają, VOD - Ranczo mi się uruchomiło.
Działanie serwisu TVP jest na tym STB bardzo wolne i ociężałe, poruszanie się po elementach to koszmar - niestety :(

PS: Informacja dla wszystkich - szykuję na boku recenzję kolejnego urządzenia z HbbTV, czegoś, czego na tym forum jeszcze nie było, ani w ogóle w Polskim Internecie o tym sprzęcie w zasadzie nie ma nic 8-) Sprzęt z unikalnymi możliwościami, jestem strasznie podjarany :ugeek: Stay tuned 8-)

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: Krosnoludek »

Już zacieram ręce i czekam na test STB z HbbTV 🤓

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: MarioPL »

DVB-T2 pisze: 19 grudnia 2020, o 16:54
PS: Informacja dla wszystkich - szykuję na boku recenzję kolejnego urządzenia z HbbTV, czegoś, czego na tym forum jeszcze nie było, ani w ogóle w Polskim Internecie o tym sprzęcie w zasadzie nie ma nic 8-) Sprzęt z unikalnymi możliwościami, jestem strasznie podjarany :ugeek: Stay tuned 8-)
Ja się zastanawiam nad ustrojstwem "rodem z RFNu", a tu coś następnego się szykuje ;)
Czekamy !

Edytka:
Może jakiś spojler?
Taki mały, malutki... ;)

DVB-T2
Posty: 171
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 07:52
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce/Święty Krzyż

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: DVB-T2 »

Zachęcony komentarzami z wątku o HbbTV, że jakby coś się zmieniło w kwestii kompatybilności serwisu HbbTV od TVP - zerknąłem dziś jak wygląda sytuacja, ale bez postępów. Kanały live nie grają. Polsat News z HbbTV także nieosiągalny. Coś się popsuło na portalu EmiTV - jakby grafiki nie działały, nie ma tła i ikon. Poza tym bez zmian...

Przy okazji poprawiłem obrazki z pierwszego postu - pogubiły się, mogą się chwilowo u niektórych nie wyświetlać, ale do jutra powinno się opanować ;) Przepraszam za to, moje niedopatrzenie ;)

Co do kolejnego testu - urządzenie przyszło, ruszyłem i... mamy impas. Wpadłem na problem, sprawiający, że użyteczność tego odbiornika w Polsce jest ograniczona. Ale walczę, podpytałem nieśmiało producenta o wsparcie, czekam. Będę dawał znać ;)

MaxMax
Posty: 1
Rejestracja: 9 stycznia 2021, o 23:30
Miejscowość: Wrocław

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: MaxMax »

A czy ktoś wie, czy jest możliwość odblokowania funkcji nagrywania w tym tunerze? Jeśli tak to w jaki sposób?

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: MarioPL »

MaxMax pisze: 10 stycznia 2021, o 16:09 A czy ktoś wie, czy jest możliwość odblokowania funkcji nagrywania w tym tunerze? Jeśli tak to w jaki sposób?
Niestety nie dokopałem się do takich informacji, aczkolwiek zdecydowana większość (jak nie całość ;) ) jest w języku niemieckim, gdzie korzystałem z translatora i być może coś mi umknęło :)
*****

Jestem ciekaw jak obecnie "zachowuje się" HbbTV na tym urządzeniu?

DVB-T2
Posty: 171
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 07:52
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce/Święty Krzyż

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: DVB-T2 »

Zerknąłem, ale bez zmian. Kanały Live TVP - "Nie można odtworzyć kanału", a Polsat News z HbbTV nie startuje wcale. Portal EmiTel bardzo ciężko zaciąga grafiki, ale zwykle po czasie wskakują. Program TV nie działa. Za to dołożono tam skrót do Legii, którego mam wrażenie, że nie było, ale coś nie bardzo się uruchamia.

Za to ruszył MUX T2 od TVN, więc w ramach przemieszczania się między stolicą, a sercem Polski :D spakowałem tuner i sprawdziłem. Odbiera komplet kanałów, ale ma buga. Mając wyszukany MUX TVN DVB-T z Warszawy - zamienił kanały TVN HD, TVN7 HD i TTV HD - uznał, że to duble. Mają ten sam Service ID, ale wydaje mi się, że triplety powinny być różne, więc nie powinien tak nieładnie postępować ;)

Czasami przelecą makrobloki, ale sygnał mam taki sobie 47-48/100, 33-34 dB CNR, -61 dB RF. PeKiN nie jest najlepiej odbierany w tej lokalizacji.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: MarioPL »

Mam pytania odnośnie tego dekodera.

1. Gdzie jest bezpośredni (jeśli jest) dostęp do parametrów nadawania danego kanału? W telewizorze Samsung, muszę przytrzymać kilka sekund przycisk "info", by zobaczyć parametry nadawania: moc, zakłócenia...

2. Tu trochę bardziej zagmatwana sprawa.
Dekoder połączony jest przez HDMI (wer. High Speed HDMI Cable with Ethernet) do telewizora Samsung LE32C450 (gniazdo HDMI 1 (DVI) - tak jest oznaczone). W telewizorze jest włączona funkcja Anynet+ HDMI CEC z opcją Wył. automatyczne: Tak.
I teraz:
- pilotem od dekodera - jednym przyciskiem uruchamiam sam dekoder i telewizor, drugim (też czerwonym ;) ) mogę wyłączyć oba urządzenia. I jest to moim zdaniem jak najbardziej poprawne działanie, ale...
- pilotem od telewizora BN59-00865A LXhttps://www.morele.net/pilot-rtv-samsun ... 5a-992193/, muszę najpierw uruchomić telewizor dowolnym przyciskiem, następnie wybrać w SOURCE: HDMI 1 (DVI) lub Anynet+HDMI CEC(?), by telewizor połączył się z dekoderem. Mam wtedy dostęp do EPG dekodera, MENU telewizora... a nawet (bardziej ukryta funkcja) ustawień dekodera. Mogę też jednym przyciskiem POWER wyłączyć obydwa urządzenia :)
Sedno sprawy:
Korzystanie z pilota dekodera, pomimo jego zalet (ON/OFF dwoma przyciskami), ma jedną wadę: Nie mam dostępu do MENU telewizora i tym samym nie mogę wybrać np. podłączonego PC do gniazda PC IN. Muszę chwycić drugi pilot (tv), wejść w SOURCE i wybrać PC IN. Trochę to denerwujące (korzystanie z dwóch pilotów), jak nie ... ;)
Czy mam źle podłączone urządzenia, a może muszę coś jeszcze ustawić (choć nie widzę innych opcji), a może... może wszystko jest OK i tak to musi wyglądać?
Chciałbym, żeby pilot TV zachowywał się tak jak pilot od dekodera (chodzi o uruchamianie jednym przyciskiem tv i dekodera). :roll:

P.S.
Kupiłem z "trzeciej ręki". Wszystko prawie nówka. Aktualizowalem do wer. z końcówką 020 (nic nowszego nie znalazł (pisał o tym @dvb-t2) Oczywiście bez gwarancji, ale za 50 złotych nie ma co grymasić. Generalnie wrażenie jak najbardziej pozytywne.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: @GUTEK@ »

To raczej tak działa.
W nowym TV Philips, też pilot z tunera włącza mi tuner i telewizor. Ale w drugą stronę tuner włącza się dopiero gdy wybieram jego wyjście HDMI w telewizorze.
Jednak, telewizor zapamiętuje ostatnie ustawione źródło i jeśli go wyłączę a ten będzie ustawiony na HDMI od tego tunera, to po ponownym włączeniu włączy się ponownie na to samo źródło i włączy też tuner.

Może w tym Samsungu też taka metoda zadziała.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: MarioPL »

U mnie, kiedy włączę pilotem od telewizora telewizor :roll: , to też ustawia się na HDMI 1 , lecz niestety (trochę źle napisałem w poprzednim poście) nie powoduje to uruchomienia dekodera. Muszę wybrać (pokazuje się w SOURCE, po dosłownie sekundzie) "HDMI Anynet+HDMI CEC" i wtedy łączy się i uruchamia dekoder.
No nic, wygląda na to, że tak musi być, choć zastanawia mnie, o czym pisał też @DVB-T2, ten dodatkowy wybór źródła sygnału (HDMI Anynet+HDMI CEC). Skoro jest na HDMI 1, to po jakiego grzyba, "tworzy" nowe źródło?

Zastanawia mnie, czy coś by zmieniło kupno nowego pilota (uniwersalnego) Samsunga, gdzie jest przycisk [STB]?

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: @GUTEK@ »

Te Samsungi zdaje się tak miały, że jak urządzenie wspierało CEC to było wykrywane przez telewizor jako dodatkowe źródło z oznaczeniem Anynet+. Chyba nic z tym nie zrobisz.
W nowszych telewizorach (przynajmniej tych kilku z którymi miałem do czynienia) jak urządzenie wspierało CEC to z telewizorem się dogadywało z automatu, bez potrzeby wybierania jakiejś opcji.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: MarioPL »

No to "jesteśmy w domu" ;)
Skoro tak jest, a wszystko wskazuje na to, że tak musi być, to niech będzie :D

Zastanawia mnie jeszcze kwestia odbioru, a właściwie "nie zapisywania", nieszczęsnych kanałów mux-4, a konkretnie Polsat News. Z tego co czytam, nie jest to tylko przypadłość tego dekodera, ale i niektórych telewizorów. Czy wejście w *menu serwisowe* (przyjmując, że takie jest i uzyskałoby się dostęp) mogłoby zmienić ten problem?
Czy byłaby możliwość "odczarowania" tych kanałów?
Pyta kompletny laik w tej kwestii :roll:

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: JaroslawMroczkowski »

MUX-4 to z założenia "telewizja mobilna" nie przeznaczona do odbioru przez zwykłe odbiorniki, dlatego zgodnie z "Stanowiskiem KRRiT w sprawie nadania programom i usługom w strumieniu DVB-T obowiązujących w Polsce numerów identyfikacyjnych ONID, NID, TSID, SID i LCN" kanały z MUX-4 nie powinny być pokazywane na liście serwisów w odbiorniku.

W większości przypadków, pomimo, że odbiornik nie pokazuje ich na liście serwisów można je wywołać wybierając numer kanału z klawiatury numerycznej pilota.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: Samsung MEDIA BOX Lite freenet tv (GX-MB540TL): DVB-T2 z HEVC (i w teorii HbbTV) z Niemiec

Post autor: MarioPL »

JaroslawMroczkowski pisze: 22 lutego 2021, o 14:19 MUX-4 to z założenia "telewizja mobilna" nie przeznaczona do odbioru przez zwykłe odbiorniki, dlatego zgodnie z "Stanowiskiem KRRiT w sprawie nadania programom i usługom w strumieniu DVB-T obowiązujących w Polsce numerów identyfikacyjnych ONID, NID, TSID, SID i LCN" kanały z MUX-4 nie powinny być pokazywane na liście serwisów w odbiorniku.

W większości przypadków, pomimo, że odbiornik nie pokazuje ich na liście serwisów można je wywołać wybierając numer kanału z klawiatury numerycznej pilota.
Oczywiście, problem(?) w tym, że to urządzenie na to nie pozwala (wybór kanałów) :roll: Z tego co pisał wcześniej założyciel tego tematu, to w tym przypadku pozostaje tylko metoda "na modulator", albo czekać, aż Polsat sam naprawi ten "problem" ;)

Zablokowany