Antena zbiorcza-Sony 40v5500. Jeden mux

Jakub84
Posty: 2
Rejestracja: 29 listopada 2020, o 14:45
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Sony Bravia 40v5500
Instalacja antenowa: Pokojowa antena thomson
Antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Antena zbiorcza-Sony 40v5500. Jeden mux

Post autor: Jakub84 »

Dzień dobry

Z technicznymi rzeczami jestem na bakier więc proszę o pomoc

Podpinam Sony 40v5500 do anteny zbiorczej (nowa instalacja) i wyszukiwanie automatyczne daje mi tylko mux3.
Tak samo się dzieje po zmianie na antenę pokojowa.

Jestem oddalony o 14km od anteny "chorągwią", która nadaje chyba 3 różne muxy.

Pytanie co robię źle.
W ustawieniach cyfrowych kiedy wybieram strojenie ręczne muszę wpisać kanał. Mam rozumieć że pod jednym kanałem może być tylko 1 mux?

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Antena zbiorcza-Sony 40v5500. Jeden mux

Post autor: dvbtowiec »

Chorągwica nadaje 6 MUX'ów na następujących kanałach:
  • 07 - MUX8 (PASMO VHF standard DVB-T/AVC) - Nowa TV, Zoom TV, Metro, WP, TVP Rozrywka, TVP Kultura HD, TVP Kulura 2 (HbbTV), eSZKOŁA (HbbTV)
  • 22 - MUX3 (standard DVB-T/AVC) - TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3 Kraków, TVP Historia, TVP Sport HD, TVP Info HD
  • 23 - MUX2 (standard DVB-T/AVC) - Polsat, TVN, TV4, TV Puls, TVN7, Puls2, TV6, Super Polsat
  • 25 - MUX1 (standard DVB-T/AVC) - Stopklatka TV, Fokus, TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka , TV Trwam, TVP ABC
  • 27 - MUX5 (standard DVB-T2/HEVC) - TVP Dokument HD, TVP Polonia HD, TVP Kultura HD, TVP Rozrywka
  • 33 - MUX4 (standard DVB-T/AVC) - tutaj jeśli jesteś w zasięgu powinieneś odbierać Polsat News. Są też nadajniki w samym Krakowie dla tego MUX'a.
W zależności od tego gdzie mieszkasz w Krakowie możesz jeszcze być w zasięgu doświetlenia MUX3 dla Kielc, z kanału 47 z zestawem kanałów TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3 Kielce, TVP Historia, TVP Sport HD, TVP Info HD

Te kanały musisz wybierać przy strojeniu ręcznym, aby znaleźć wymienioną przy nich paczkę kanałów z danego MUX'a.
Najlepiej puść wyszukiwanie automatyczne kanałów cyfrowych naziemnych.
Jeśli mimo wszystko czegoś nie odbierzesz, skontaktuj się z zarządcą budynku, albo spytaj sąsiadów czy odbierają coś więcej na antenie zbiorczej. Anteny zbiorcze mają zazwyczaj wzmacniacze kanałowe i mogą być różnie konfigurowane.

Na pokojowej antenie raczej nie porównuj. Antena kierunkowa zewnętrzna dałaby Ci możliwość porównania.


Wg specyfikacji technicznej, Twój telewizor ma wyłącznie MPEG-4. Zatem nie obierze MUX5 z HEVC na kanale 27. Pozostałe powinien na razie odbierać (za wyjątkiem kanałów w HbbTV, bo do tego wymagany jest nowy odbiornik podłączany do internetu mający funkcję HbbTV)
Od maja 2022 będziesz musiał do niego dołączyć zewnętrzny tuner HEVC, gdyż wszystkie kanały będą już nadawać w HEVC.

Problemem w tym odbiorniku może być także jego wewnętrzna głowica. Widzę że to bardzo stary odbiornik. Ich głowice były dość czułe na zakłócenia i czasami nie chciały programować kanałów. Ty chyba na tym telewizorze nie będziesz widział przy strojeniu ręcznym paska jakości sygnału. One chyba tego jeszcze nie miały.
Twój telewizor mimo zasięgu może nie widzieć MUX4 z kanału 33 - oprogramowanie telewizora nie widzi samego Polsat News jako rozkodowanego, bo cały MUX4 ma ustawioną flagę kodowania jako telewizja mobilna. Nowsze odbiorniki sobie już z tym poprawnie radzą.

Jakub84
Posty: 2
Rejestracja: 29 listopada 2020, o 14:45
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Sony Bravia 40v5500
Instalacja antenowa: Pokojowa antena thomson
Antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Antena zbiorcza-Sony 40v5500. Jeden mux

Post autor: Jakub84 »

Dvbtowiec dziękuję!

Zablokowany