połączenie SCART(RGB) z monitorem D-SUB

Geminus
Posty: 11
Rejestracja: 23 lutego 2021, o 11:11
Miejscowość:
Odbiornik: Ariva650i, Wiwa HD90 i H.265 Maxx, SyncMaster 2230
Instalacja antenowa: Wiedyska slim
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC

połączenie SCART(RGB) z monitorem D-SUB

Post autor: Geminus »

Jest to analogowe połączenie poszczególnych sygnałów koloru plus sygnał synchronizacji ze starszymi typami monitorów, które posiadają jedynie gniazdo D-SUB.

Mam dwa różne monitory: Samsung SyncMaster2233 i Belinea1925S1W, które mają tylko gniazdo D-SUB. Samsung jest ful-HD natomiast Belinea obsługuje rozdzielczość 1440x900. Kiedyś do Samsunga miałem podłączony tuner Wiwa HD90, kablem SCART>D-SUB. Niestety, Wiwa padła. Wcześniej miałem wiele problemów z awariami tego tunera, dlatego jako kolejny wybrałem Ariva650i. Kupiłem też nowy monitor Samsung SyncMaster22B30. Ma on dodatkowe gniazdo DVI obsługujące sygnał cyfrowy. Arivę podłączyłem do niego kablem HDMI>DVI.

Obecnie mam do dyspozycji jedynie starszy monitor, który ma tylko gniazdo D-SUB. Mógłbym go połączyć poprzez konwerter HDMI>D-SUB, który można kupić w sieci za niewielkie pieniądze. Ale po co przetwarzać sygnał cyfrowy na analogowy, skoro taki jest dostępny w gnieździe SCART mojego tunera. Poza tym, konwerter to dodatkowe urządzenie elektroniczne, które może być zawodne (jeden mi już padł), oraz może obniżać jakość sygnału.

Podłączyłem do tunera Ariva650i monitor Samsung SyncMaster2233 kablem marki Vivanco. Monitor obsługiwał większość rozdzielczości do 1080p/60Hz. Obraz był przyzwoitej jakości, tyle że zielonkawy. Inne kolory także były, ale osłabione. Do tunera udało mi się podłączyć monitor Belinea1925S1W, ale pracował jedynie w rozdzielczości 480p. Obraz również był zielonkawy :(

Rozebrałem wtyczkę SCART kabla Vivanco (wtyczka D-SUB jest nierozbieralna). Okazało się, że wtyczka korzysta jedynie ze styków: 1, 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15. Pobiera sygnał tzw. component video, gdzie sygnał przesyłany jest za pomocą trzech składowych (komponentów) transmitowanych po niezależnych kablach. Komponentami tymi są: Y (złącze zielone) − luminancja, Pb (złącze niebieskie) − niebieska składowa różnicowa (Y-B) chrominancji, Pr (złącze czerwone) − czerwona składowa różnicowa (Y-R) chrominancji. Złącze SCART może na tych samych pinach przesyłać różne sygnały, w zależności od podłączonego urządzenia. Od najprostszego composite video, poprzez component video, do RGB.

Ponieważ potrzebowałem kabla SCART (RGB) do D-SUB, a nie mogłem go kupić, postanowiłem zrobić go samemu. Użyłem starego kabla monitorowego, których miałem kilka :) i schematu:
https://helperbyte.com/files/questions/ ... 0b5f95.gif
Niestety, przy tym kablu obraz na obu monitorach również był zielonkawy. Oczywiście wtedy tuner z wyjścia wideo wysyłał sygnał YUV. Kiedy jednak przełączyłem na RGB obraz zniknął. Co dziwniejsze, zniknął również obraz na drugim monitorze, po kablu HDMI>DVI. Kiedy wróciłem do sygnału YUV w tunerze, oba obrazy pojawiły się znowu. Zielonkawy na D-SUB i kolorowy na DVI.

Chciałbym zrobić kabel SCART(RGB) do D-SUB. Nie interesują mnie konwertery sygnału i połączenia tunera przez HDMI. Schematów połączeń różnych kabli SCART>VGA jest w sieci wiele. Ale czy ktoś zna funkcjonalny, działający taki kabel. Byłbym wdzięczny za schemat.

Wiem, że muszę połączyć sygnały kolorów i ich masy z odpowiednimi pinami w obu wtyczkach: 5, 7, 9, 11, 13, 15 (scart) z 1, 2, 3, 6, 7, 8 (d-sub).
https://www.leadsdirect.co.uk/wp-conten ... rtdiag.gif
https://lh3.googleusercontent.com/proxy ... KUuzIlGQhw
Potrzebna będzie jeszcze synchronizacja. Czy wystarczy kompozyt sygnałów? Połączenie pinu 19 (scart) i 5 (d-sub)? Czy trzeba będzie rozdzielić synchronizację i podłączyć do 13, 14 (d-sub).

Znalazłem w sieci takie rozwiązanie:
https://i.pinimg.com/originals/8a/09/c7 ... 96aa2e.jpg
Ale czy nie uszkodzi sprzętu?

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: połączenie SCART(RGB) z monitorem D-SUB

Post autor: @GUTEK@ »

Tak z ciekawości, dlaczego usilnie chcesz puszczać sygnał 480p na monitory o rozdzielczościach 1440x900 bądź FullHD ?

Geminus
Posty: 11
Rejestracja: 23 lutego 2021, o 11:11
Miejscowość:
Odbiornik: Ariva650i, Wiwa HD90 i H.265 Maxx, SyncMaster 2230
Instalacja antenowa: Wiedyska slim
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC

Re: połączenie SCART(RGB) z monitorem D-SUB

Post autor: Geminus »

Oczywiście, zawsze chcę wykorzystać maksymalną rozdzielczość danego monitora.

Po prostu, stara Belinea poprawnie wyświetlała obraz Z Arivy jedynie w 480p. Przy 720p miałem tylko pół ekranu. Monitora nie dało się dostroić. Innych rozdzielczości nie widziała. Sprawdziłem wszystkie. Oczywiście obraz nadal był zielonkawy, ale szczegóły wyraźne (jak na 480p).

Dlatego tak bardzo zależy mi na kablowym połączeniu RGB. A monitor Belinea używam tylko, aby sprawdzić możliwości tunera, Wierz mi, nie włączałem go chyba z 10lat :)

Zablokowany