Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: Ramirez »

Jedyny tuner na enigmie2 jaki kojarzę z podwójnym DVBt to zgemma h7C 1x DVBS2 i 2xDVBT2 Tylko nie wiem dlaczego go nie sprowadzają. Jakbym wiedział ze taki jest tuner to zamiast H7s 2xDVBS2 i 1xDVBT2 to bym kupił wersję H7C.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: dvbtowiec »

some83 pisze: 25 marca 2021, o 15:32 Dajcie znać, jak komuś się uda odpalić VVC na tych Linuxach.
Nie mamy potrzeby uruchamiać VVC, ten standard nie jest nigdzie stosowany i nie będzie w najbliższych 10 latach. Kolejny wątek zaśmiecasz o tym VVC.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: DanielK »

adiq pisze: 26 marca 2021, o 01:07 Gdzie nie spojrzę to same combo gdzie musisz oglądać aktualnie nagrywany program.
W trakcie nagrywania jednego kanału możesz przełączyć na inny program w obrębie danego multipleksu
adiq pisze: 26 marca 2021, o 01:07 No i zasadnicze pytanie: jak wygląda kwestia stabilności takich "wynalazków"? Czasu uruchamiania, nieprzewidzianych zwiech, przegrzewania, jakości nagrywania. Jak by nie patrzeć to już są minikomputerki pokroju miboxa, a do jakości opensource'owego oprogramowania mam stosunek delikatnie mówiąc ambiwalentny (choć tutaj chyba nie powinno być gorzej niż w typowych chińskich zbugowanych STB).
System Linux to nie jest Windows 10 :D Jednak nie o tym ten wątek.

Tunery na systemie Linux są bardzo stabilne. Nigdy nie słyszałem, aby się przegrzewały. Na niektórych STB temperatura w dotyku taka standardowa. Generalnie prywatnie używam OpenATV i to wszystkim polecam.

Nagrania są w takiej jakości w jakiej jest źródło sygnału.

Czas uruchamiania tunera od naciśnięcia przycisku Power na pilocie do wyświetlenia obrazu - max 2 sekundy.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: Dobrycel »

A Jaki masz tuner z Linuxem?

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: DanielK »

@Dobrycel - prywatnie Ostagon SF8008 mini - ze względu na pilota, oraz niewielkie wymiary boxa.

Styczność z tunerami na Linuksie mam od kilku lat, pamiętam modele z 256 MB RAM - też śmigały dobrze :-) Teraz większość modeli ma 1GB RAM. Takie HbbTV - Portal EmiTV startuje w 2 sekundy. TVP także działa szybko, jest dobry komfort użytkowania.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: Dobrycel »

Hbbtv idzie po internecie? Nie mam tego i nie rozumiem jak to działa. Np Polsat News w HD. Jak to nadaje? Janie mam Hbbtv. Całe Hd przez internet idzie czy część.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: Krosnoludek »

Pasowałoby, by ktoś z Polski napisał wtyczkę HbbTV 2.0.2 do tunerów na Linuxie dostosowaną pod nas.
Może wspólnie Emitel, TVP i Paweł Tutka dali by radę zrobić poprawnie działającą wtyczkę HbbTV na Linuxa?

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: Ramirez »

Wtyczka na linuixa też pewnie musiałby być na konkretne odbiorniki. Na moja zgemme h7s jest tylko wersja 1.0 mimo że sprzętowo lekko by dało radę, na inne odbiorniki było tu wspominane o wersji 2.xx

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: DanielK »

W moim Octagonie wtyczka HbbTV na dzień dzisiejszy jest oznaczona tak:

Kod: Zaznacz cały

hbbtv-webkit (2.0-r0-35+cd9d987-r0)
OpenATV aktualizowane na bieżąco.

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: some83 »

Ktoś wie, czy na te Linuxy są pluginy SDR,
albo Radio FM czy DAB+ :?: ???

JA widziałem na Linuxach odpalane bez sensu pluginy Software Defined Radio,
bez sensu było to dlatego, że potrzebowało to dodatkowego zewnętrznego tunera RTL SDR wpiętego w urządzenie przez USB.

No, moim zdaniem, na Linuxie trzeba by wykorzystać wewnętrzny tuner.
(Choć wiem, że odbiorniki mają czasem filtry autujące dodatkowe pasma...
Ale oczywiście producenci tych tunerów, mogli by uczynić te filtry opcjonalne jakby chcieli...)




Niektórzy nie wiedzą, że jedna antena może być na parę pasm.
Oczywiście jest to jedna antena od strony konsumenta,
a nie od strony fizyki i elektroniki.
Podobnie jak konwerter Monoblock na 3Satelity od strony konsumenta jest jednym konwerterem,
a od strony technicznej 3ema (a nawet 6cioma) od strony projektu elektronicznego i fizyki.
Są anteny Combo:
FM+DAB++VHF+UHF
A można zrobić antenę na więcej pasm!

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: dvbtowiec »

Krosnoludek pisze: 29 marca 2021, o 13:12 Pasowałoby, by ktoś z Polski napisał wtyczkę HbbTV 2.0.2 do tunerów na Linuxie dostosowaną pod nas.
Może wspólnie Emitel, TVP i Paweł Tutka dali by radę zrobić poprawnie działającą wtyczkę HbbTV na Linuxa?
Popieram.
Możliwości są duże, ale HbbTV nieco kuleje. Do pełni szczęścia tylko tego temu odbiornikowi brakuje.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: DanielK »

Ramirez pisze: 26 marca 2021, o 10:03 Jedyny tuner na enigmie2 jaki kojarzę z podwójnym DVBt to zgemma h7C 1x DVBS2 i 2xDVBT2 Tylko nie wiem dlaczego go nie sprowadzają.
Kwestia jakie jest minimum produkcyjne. Podejrzewam, że będzie mało chętnych na takie coś.
90% ludzi w ogóle nie używa nagrywania. Ile z tych pozostałych 10% potrzebuje nagrywać w tym samym czasie inny mux z wydarzenia, którego nie będzie powtórki?

Pewnie jakimś rozwiązaniem będzie tuner Combo + tuner DVB-T2 na USB.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: dvbtowiec »

Czy AC4 jest obsługiwane także sprzętowo, czy wyłącznie softem?
W OpenATV nie ma obsługi AC4 na dzień dzisiejszy?

Octagon nie ma na liście ścieżek dźwiękowych AC4.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: DanielK »

@dvbtowiec - nie mam w zasięgu MUX-5 TVP, więc nie sprawdzę. Gdzieś chyba z satelity było jakieś demo - jak się dowiem dam znać.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: DanielK »

dvbtowiec pisze: 24 marca 2021, o 12:18 Masz może aktualny zestaw wszystkich pikon do DVB-T?
Pikony o wymiarach 400x240 px. Wszystkie DVB-T + polskie FTA z satelity. Z TVP 3 jedynie Gorzów i Wrocław ;)
:arrow: drive.google.com


Jako, że mam już dostęp do MUX-5, mogę sprawdzić dźwięk AC-4 na TVP Kultura. Widzę, że jest wykrywany przez tuner (Octagon SF8008 MINI 4K), jednak dźwięku w TV po HDMI nie słyszałem. Może po prostu telewizor jest za stary.
Obrazek

adiq
Posty: 97
Rejestracja: 21 listopada 2020, o 02:48
Miejscowość: Polska

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: adiq »

Z obrazka wynika, że dowmix jest tylko dla AC3 i DTS, więc AC4 jest po prostu nieobsługiwany w tych tunerach.
Jak działa przełączanie kanałów w tym tunerze na MUX-5? Na zwykłej przystawce jest u mnie błyskawiczne w porównaniu do DVB-T.

Natomiast tunery Linuxowe z tego co widziałem na Youtube niespecjalnie sobie radziły z przełączaniem - dziwne, upierdliwe żabkowanie obrazu po każdej zmianie.

BTW, jak zachowuje się ten Octagon po wyłączeniu w trybie standby? Pozostawia aktywny port HDMI (jak np. Mibox, albo tunery na chipsetach ALI w trybie szybkiego uruchamiania) czy go odcina (jak w PC, albo tanich STB wyłączających się całkowicie)? Taki aktywny HDMI po wyłączeniu jest uciążliwy, np. przy korzystaniu ze splitterów HDMI które trzeba wtedy ręcznie przełączać między źródłami bo odbiornik nie wykrywa włączenia/wyłączenia urządzenia.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: hadam »

Poza tym jak widzę Octagon SF8008 MINI pokazuje 4 ścieżki a przecież na TVP Kultura na testowym MUX5 jest 5.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: DanielK »

adiq pisze: 2 maja 2021, o 19:20 Z obrazka wynika, że dowmix jest tylko dla AC3 i DTS, więc AC4 jest po prostu nieobsługiwany w tych tunerach.
Jak działa przełączanie kanałów w tym tunerze na MUX-5? Na zwykłej przystawce jest u mnie błyskawiczne w porównaniu do DVB-T.

Natomiast tunery Linuxowe z tego co widziałem na Youtube niespecjalnie sobie radziły z przełączaniem - dziwne, upierdliwe żabkowanie obrazu po każdej zmianie.

BTW, jak zachowuje się ten Octagon po wyłączeniu w trybie standby? Pozostawia aktywny port HDMI (jak np. Mibox, albo tunery na chipsetach ALI w trybie szybkiego uruchamiania) czy go odcina (jak w PC, albo tanich STB wyłączających się całkowicie)? Taki aktywny HDMI po wyłączeniu jest uciążliwy, np. przy korzystaniu ze splitterów HDMI które trzeba wtedy ręcznie przełączać między źródłami bo odbiornik nie wykrywa włączenia/wyłączenia urządzenia.
Tak port HDMI jest aktywny. Na szczęście bardzo mało ludzi potrzebuje używać przełączników HDMI. Bynajmniej można go z pilota wyłączyć na tzw. głebokie czuwanie, jednak wówczas funkcje po sieci są ograniczone.
ObywatelDVB-T pisze: 2 maja 2021, o 19:45 Poza tym jak widzę Octagon SF8008 MINI pokazuje 4 ścieżki a przecież na TVP Kultura na testowym MUX5 jest 5.
Standardowy tuner pokazuje 3 ścieżki audio. Tutaj widzę 4. Co jest na 5-ej?
Nie sprawdzałem dźwięku na wyjściu SPDIF. Sprzęt audio mam jeszcze starszy i dobre stereo mnie zadowala. Telewizor mam z 2015 roku więc na nim nie usłyszę AC-4.
To że nie ma downmix do stereo z AC-4 nie oznacza, że nie zadziała na wyjściu SPDIF :-) Podobnie było z E-AC3 gdy się okazało, że część sprzętów nie przetwarzała tego na stereo aby był dźwięk np. na wyjściu SCART.

adiq
Posty: 97
Rejestracja: 21 listopada 2020, o 02:48
Miejscowość: Polska

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: adiq »

A jak długo budzi się tuner z tego trybu z wyłączonym HDMI? Bo nie ukrywam, że jestem wśród tej mniejszości z osobnym przełącznikiem ;)

A po SPDIF wychodzi wyłącznie PCM, DolbyDigital i DTS. Wszystko co powyżej, np. DD+, DTS HD, potrzebuje zakodowania sygnału źródłowego do jednego z tych podstawowych formatów więc bez dekodera po stronie STB się nie obejdzie.

I śledzi ktoś historię polskiego HBBTV na Enigmę? Chętnie kupiłbym taki tuner, ale to trochę słabe, wydać 500zł na urządzenie, które na razie nie potrafi w pełni obsłużyć naziemnych kanałów i nie wiadomo czy w przyszłości będzie to możliwe.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: hadam »

DanielK pisze: 5 maja 2021, o 11:24
ObywatelDVB-T pisze: 2 maja 2021, o 19:45 Poza tym jak widzę Octagon SF8008 MINI pokazuje 4 ścieżki a przecież na TVP Kultura na testowym MUX5 jest 5.
Standardowy tuner pokazuje 3 ścieżki audio. Tutaj widzę 4. Co jest na 5-ej?
U mnie na tv LG wygląda to tak:
Obrazek
Telewizor przy ustawieniach "Auto" wybiera ścieżkę Audio 1 [Dolby audio] i to jest właśnie ścieżka AC-4. Po ręcznym wybraniu każdej z tych 5-ciu ścieżek jest u mnie dźwięk.

Na tej stronie w tabeli masz opisane która jest jaka ścieżka: https://www.sat-charts.eu/artykul,5471, ... -AC-4.html

Zauważyłem, że u Ciebie ten Octagon pokazuje org2 czyli tą słabszą 80kB/s. Tyle, że na niej też powinien być dźwięk i dlaczego w ogóle nie widzi tej lepszej 112kb/s?

Zablokowany