Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

ams8
Posty: 171
Rejestracja: 23 lutego 2010, o 09:39

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: ams8 »

DanielK pisze: 31 marca 2021, o 15:50 ...tuner ... z podwójnym DVBt...
Pewnie jakimś rozwiązaniem będzie tuner Combo + tuner DVB-T2 na USB.
Czy taki tuner DVB-T2 na USB wetknięty w Combo po prostu zadziała?
Czy potrzebne będzie rzeźbienie w linuxie?

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: DanielK »

Sterowniki do różnych urządzeń DVB-T/T2 na USB są możliwe do pobrania.
Pewnie po zainstalowaniu restart, oraz właściwa konfiguracja ustawień tunerów.
Wstawiam zrzut ekranu z (częściową) listą wtyczek - sterowników do kart DVB na USB.
Obrazek


@ObywatelDVBT - dzięki za wklejenie zdjęcia ze ścieżkami audio.
Po aktualizacji oprogramowania pokazuje mi tylko 3 ścieżki już bez AC-4. Czyli Octagon Mini nie ogarnia tego.

Przy okazji zaktualizowałem pierwszy post w tym temacie, a także artykuł o tunerach z Linuxem - dopisałem m.in. więcej o web interfejsie, a także o nagrywaniu.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: DanielK »

adiq pisze: 14 marca 2021, o 23:00 Jak wygląda kwestia nagrywania w takich tunerach? Też bezproblemowo nagrywają wszystko co im się poda w nieszyfrowanych .ts jak zwykłe "chińczyki" za 50zł?
DanielK pisze: 14 marca 2021, o 23:47 Tak nagrania są nieszyfrowane i można je pobrać na komputer przez FTP.
Dodam, że w trakcie nagrywania jednego programu, można odtwarzać na ekranie inny program nagrany wcześniej.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: eter »

Może ktoś ma takie BOXY DVBT-2 na Linuxie i może coś napisać, czy odtwarzają dobrze nowy standard.

https://dvbsklep.pl/amiko-a5-combo-tuner

https://dvbsklep.pl/di-way-and-4X4-dvb- ... android-4k

szy
Posty: 22
Rejestracja: 11 grudnia 2011, o 14:48

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: szy »

Jaki tunery są teraz na czasie? Chodzi mi o sprzęt T2, S2, 4K, Linux/Android, w granicach 500zł
Z tego co widzę to dużo ludzi poleca OCTAGON SF8008 4K COMBO i USTYM 4K PRO Combo (praktycznie taki sam sprzęt).
Coś jeszcze można brać pod uwagę żeby nie wtopić?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: hadam »

W zasadzie teraz jest taki czas, że na wszystkim można wtopić, zależy jakie masz priorytety. Te tunery nie obsługują dźwięku AC-4 i w aplikacjach HbbTV pod Linux'a nie działają kanały na żywo.
Pozostaje pytanie, czy za rok te mankamenty będą istotne, albo czy tunery zostaną zaktualizowane, jeśli to da się zrobić, jeśli to nie jest kwestia sprzętowa oczywiście.
Procentowo to nie jest mało, bo taki tuner to mniej więcej połowa wartości starego telewizora a i tak nie będzie na nim jakości 4K, jeśli telewizor jest FHD.
Myślę, że w przyszłym roku będzie coś więcej wiadomo, czy będzie jakiś kanał 4K i czy będzie miał tylko ścieżkę AC-4 czy więcej. Poza tym w MUX-8 na razie są 3 kanały poprzez HbbTV od TVP, ale pozostali 4 nadawcy też mają miejsca na coś takiego, zobaczymy w którą stronę to pójdzie i jak bardzo te funkcje będą istotne w odbiornikach.
Wiele może zmienić obiecany tuner od TVP, ma mieć HbbTV i inne aplikacje, może będzie na androidzie a jeśli z kolei rynek się nasyci odpowiednimi odbiornikami, bo i telewizorów nowych jest coraz więcej, to i nadawcy zaczną to wykorzystywać a wtedy brak tych funkcji może być problemem.
Dlatego ja choć też myślałem kupić coś w tym stylu Android albo Linux do starego Samsunga, zależy mi też na Netflix, YouTube itp. ale na razie czekam na rozwój wydarzeń. Ewentualnie kupię coś tańszego, aby tylko kanały DVB-T2 HEVC odbierały.

szy
Posty: 22
Rejestracja: 11 grudnia 2011, o 14:48

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: szy »

Chciałem coś kupić do nagrywania programów. Mam bardzo dobry TV ale szyfruje nagrania a te tunery nie. Aktualnie mam WIWA HD 90 i działa całkiem ok. Chciałem to wymienić na coś z HEVC ale potem pomyślałem, że dopłacę parę złotych i kupię przy okazji combo T2+S2. Testowałem Opticum Sloth Combo 4K (masa błędów oprogramowania, np nie nagrywał ze standby) i Amiko Mini Combo 4K (też dużo błędów, po włączeniu czarny ekran przy każdej rozdzielczości innej niż auto, skopany EPG w DVBT2, w stanby nie wyświetlał mi zegarka). Dlatego pomyślałem, że coś na Linuxie/Androidzie będzie na bieżąco naprawiane przez społeczność a nie rzucone na rynek i zapomniane po miesiącu.
A z tanich T2 (nie combo) co jest taniego i godnego polecenia (żeby kupić coś na przeczekanie)? W WIWA wkurza mnie EPG że zawsze zaczyna się od aktualnej godziny. Jak chce ustawić kilka programów pod rzad to muszę przewijać od początku. Z tego co widziałem to CABLETECH URZ0336A ma tak samo beznadzieje EPG. Te tunery 4k które testowałem miały dobre EPG, mogłem kliknąć w prawo i przesuwał mi do następnego dnia.

Czy ktoś wie czy tuner 2k HEVC wykryje MUX 4k czy raczej nie? Chodzi mi o możliwość nagrywania z tego MUX a nie oglądania.

tomek6680
Posty: 10
Rejestracja: 26 maja 2021, o 19:46
Miejscowość: Piła

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: tomek6680 »

@szy
Jak byś miał czas i chęci ,to możesz opisać problemy w SW dla Amiko Mini Combo 4K po angielsku . Wstawie to tam gdzie trzeba ,może coś poprawią w SW .

szy
Posty: 22
Rejestracja: 11 grudnia 2011, o 14:48

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: szy »

Jutro mogę coś skrobnąć o Amiko.

Na razie przejrzałem wątek o WIWA H265 i widzę, że przez 10 lat nic w niej nie usprawnili a nawet pogorszyli np limit plików 4GB. Moja 10 letnia WIWA nie ma takiego limitu.
Dlatego byłbym wdzięczny jakby ktoś polecił coś do DVBT2 z dobrym EPG, bez limitu rozmiaru pliku, z zegarem w standby i z diodą która nie świeci jak latarka. Przyznaję się bez bicia, że dopiero jutro będę przeglądał wątek "Który z dekoderów wybrać (DVB-T2)"

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: DanielK »

Tunery z systemem Linux mam na myśli takie, w których można zainstalować np. OpenATV, OpenPLi, czy Egami; często spotkać można określenie E2 - zgodne z Enigma 2.
Są to odbiorniki dobrze i bardzo dobrze wysposarzone sprzętowo.

Aktualizacje oprogramowania do nich pojawiają się zwykle kilka razy w miesiącu (OpenATV czy OpenPLi są codziennie wersje "nightly"). Nad oprogramowaniem pracuje zwykle społeczność, a źródła są np. na GitHub.

Dlatego powyższe należy odróżnić od tanich tunerów linuxowych, gdzie nie da się w/w wgrać, a na jakiekolwiek aktualizacje można liczyć tylko ze strony producenta.


Jeśli chodzi o nagrywanie, to coś co wyróżnia te tunery względem nagrywania:
1) Ustawienia nagrywania - mnóstwo opcji, w tym np.:
- domyślne ustawienie marginesu,
- domyślna lokalizacja nagrań (na przykład możesz mieć podłączone 2 dyski),
- konfiguracja klawisza nagrywania (co się dzieje po naciśnięciu "REC"), oraz co ma się dziać z nagraniem (czy ma się zakończyć po skończeniu audycji z EPG, czy np. nagrywać na określony czas)
- co tuner ma zrobić po zakończeniu nagrywania (np.: nie robić nic, albo przejść na czuwanie, lub głębokie czuwanie)
2) W trakcie nagrywania można odtwarzać inne nagrania z tego samego dysku.
3) Timery:
- zaawansowana edycja timera w tym możliwość zmiany opisu programu
- dla każdego z Timerów można osobno zdefiniować co tuner ma zrobić po zakończeniu nagrywania
4) Gdy już jest nagrane, można materiał obejrzeć na komputerze lub smartfonie. Zarządzanie odbywa się przez przeglądarkę internetową (np. Firefox, czy Chrome). Nagrania można pobrać przez FTP na dysk komputera, albo można udostępnić w sieci lokalnej.

To tak na szybko wybrane w miarę istotne rzeczy.

Wstawiam zrzuty ekranu z menu - opcje ustawień nagrywania, oraz dodanie Timera.

Obrazek

Obrazek

szy
Posty: 22
Rejestracja: 11 grudnia 2011, o 14:48

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: szy »

Ja już sobie dawno przejrzałem jak wygląda to oprogramowanie open source, że to fajnie wygląda, są częste aktualizacje i jak coś mnie wkurzy to sam sobie będę mógł naprawić błędy albo dodać nowe funkcje. Dlatego moje pierwsze pytanie było czy z tanich tunerów E2 mam brać coś jeszcze pod uwagę oprócz OCTAGON SF8008 4K COMBO i USTYM 4K PRO Combo?
Mam zagwozdkę czy zapłacić te 500zł za E2 i mieć spokój czy 100zł za jakiś szajs tylko do DVBT2 i go wymienić za jakiś czas na coś lepszego z 4k i combo.
Ktoś się na coś skarży w tych Octagonach/Ustymach?
Z tego co widziałem na necie OATV ma opcje do zegarka w stanby/ wyłącznie diody stanby/on i wiele innych. Pytanie czy np ten Ustym to obsługuje? Bo zgaduję, że OATV tylko gada ze sterownikiem tunera który nie jest otwarty? Więc jeśli sterownik czegoś nie obsługuje to OATV nie może używać danej funkcji?

tomek6680
Posty: 10
Rejestracja: 26 maja 2021, o 19:46
Miejscowość: Piła

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: tomek6680 »

Za mniej więcej 3 dni ,powinien ruszyć z NTC kanał TVP4k .Start tego kanału powinien oddzielić "plewy od ziarna" wśród różnych tunerów i nie tylko . Obecnie nadal jest za dużo spekulacji a za mało faktów w temacie odbioru TVP 4k i innych kanałów z kontenerem HEVC 265.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: DanielK »

Sprawdziłem dzisiaj odbiór TVP 4K z DVB-T2.

Działa na pewno:
Octagon 8008 Combo Mini (więc bez mini tym bardziej będzie działać)
AX Multibox Combo

Oba tunery wykrywają mi 2 ścieżki dźwięku.

@szy - podejrzewam że na Ustym 4k combo też będzie działać.

Zrzut ekranu:
Obrazek

szy
Posty: 22
Rejestracja: 11 grudnia 2011, o 14:48

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: szy »

Fajnie wygląda ta wersja mini (Octagon 8008 Combo Mini). Zwykła trochę tandetnie. Tylko gdzie ją można kupić? Wszędzie brak towaru. Ta wersja mini jest już nie produkowana?

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: DanielK »

Zwykła wersja SF8008 ma metalową obudowę - mini ma plastikową i trochę bardziej się grzeje.
Trudno powiedzieć czy mini już nie produkują czy wygrzewają się w kolejce na transport do Europy (jak wiele rzeczy ostatnio).

szy
Posty: 22
Rejestracja: 11 grudnia 2011, o 14:48

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: szy »

Chyba płyną. Gdzieś znalazłem, że mają być 30 czerwca.

adiq
Posty: 97
Rejestracja: 21 listopada 2020, o 02:48
Miejscowość: Polska

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: adiq »

szy pisze: 8 czerwca 2021, o 17:43 Ktoś się na coś skarży w tych Octagonach/Ustymach?
Z najbardziej rzucających się w oczy:
- to boxy na procesorach Hisilicon więc po zmianie kanału wkurzająco żabkują w slo-mo przez kilka sekund zanim złapią płynność, Broadcomy nie mają tego problemu, ale najtańsza sensowna opcja z DVB-T2 w postaci VU+ zero 4k jest sporo droższa i ma u nas znikomą dostępność;

- grzeją się jak diabli. Wersje mini mają śladową wentylację i potrafią przekraczać 90 stopni C, więc lepiej zostać przy pełnym SF8008 Combo. Tu też są 2 rewizje - nowsza ma 6 rzędów otworów wentylacyjnych na wierzchu zamiast 4 oraz przesunięte anteny, żeby wejście DVB-T miało lepszą dostępność. Co ciekawe w sklepach oferty najczęściej mają zdjęcia pomieszane, np. front z rewizji V2, tył z V1, albo wręcz kilka zdjęć z frontu z obu rewizji. No i weź tu zgaduj którą dostaniesz :D
Tu znów sprzęty VU+ na Broadcomach mocno odstają bo temperatury notują nawet o kilkadziesiąt stopni niższe;

- w standby pobierają prawie tyle samo prądu co podczas pracy i nie wyłączają wyjść obrazu. W reklamach chwalą się poborem 0,5W w spoczynku, ale już nie wspominają, że dotyczy to trybu deep standby, z którego wybudzenie trwa zazwyczaj ponad minutę.

- z wpisów na innych forach wynika, ze HDMI CEC ma rozbudowane opcje, ale zmusić je do poprawnego działania z używanym telewizorem to już sztuka która niewielu się udaje.

Ja ciągle zastanawiam się nad kupnem czegoś takiego, ale im bardziej zagłębiam się w temat, tym bardziej mam ochotę przeczekać do pojawienia się jakichś ciekawych tańszych alternatyw, np. na Androidzie, albo lepszej dostępności sprzętów na Broadcomach.

Poza tym nie oszukujmy się, softy na takie tunery są co prawda ciągle modernizowane, ale praktycznie cały rozwój idzie w funkcje SAT, DVB-T to w nich tylko taki bonus.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: DanielK »

adiq pisze: 9 czerwca 2021, o 18:12 - grzeją się jak diabli. Wersje mini mają śladową wentylację i potrafią przekraczać 90 stopni C, więc lepiej zostać przy pełnym SF8008 Combo.
Mam Octagon Mini od kilku miesięcy i nigdy nie pokazał mi temperatury wyższej niż 77 st.C. Faktem jest, że inne modele jak pomęczysz to mają powiedzmy 60 st.C. Tutaj wiesz jaka jest temperatura bo STB Ci o tym powie :)
adiq pisze: 9 czerwca 2021, o 18:12 - w standby pobierają prawie tyle samo prądu co podczas pracy i nie wyłączają wyjść obrazu. W reklamach chwalą się poborem 0,5W w spoczynku, ale już nie wspominają, że dotyczy to trybu deep standby, z którego wybudzenie trwa zazwyczaj ponad minutę.
Tak, przechodząc w głębokie czuwanie będzie dłużej startować. Na "normalnym" obraz masz w ciągu jednej sekundy. Głębokie czuwanie ogranicza funkcje zdalne w tym trybie. Coś kosztem czegoś.
adiq pisze: 9 czerwca 2021, o 18:12 - z wpisów na innych forach wynika, ze HDMI CEC ma rozbudowane opcje, ale zmusić je do poprawnego działania z używanym telewizorem to już sztuka która niewielu się udaje.
To dotyczy raczej wszystkich tunerów, że jak nie jedno to drugie...

tomek6680
Posty: 10
Rejestracja: 26 maja 2021, o 19:46
Miejscowość: Piła

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: tomek6680 »

W tunerach z serii Octagon 8008 / Ustym 4K PRO jest też dostępne oprogramowanie Linux OS. Wygląda jak Android,działa jak Android ale nie jest Androidem Alfa. Ten system nie jest tak "sprzęto-żerny" . Ma dwa oblicza ,proste można praktycznie wszystko zrobić z pilota i dla bardziej zaawansowanych ,bo to w końcu linux ,FTP i telnet . Sporo ludzi obawia się że nie poradzi sobie z Enigmą 2 ,Linux OS można opanować na podstawowym poziomie ,po obejrzeniu kilku filmików na YT i przeczytaniu kilkunastu postów .
Procesory Broadcom (BCM) od prawie dwu lat są dostępne w bardzo ograniczonym stopniu ,wynika to "polityki" tej Amerykańskiej firmy i jak na razie nie ma co się spodziewać nowych tunerów z procesorami BCM .

KrzyK
Posty: 8
Rejestracja: 8 czerwca 2021, o 22:26
Miejscowość: Warszawa

Re: Dekodery DVB-T2 z systemem Linux

Post autor: KrzyK »

adiq pisze: 9 czerwca 2021, o 18:12
szy pisze: 8 czerwca 2021, o 17:43 Ktoś się na coś skarży w tych Octagonach/Ustymach?
Z najbardziej rzucających się w oczy:
- to boxy na procesorach Hisilicon więc po zmianie kanału wkurzająco żabkują w slo-mo przez kilka sekund zanim złapią płynność, Broadcomy nie mają tego problemu, ale najtańsza sensowna opcja z DVB-T2 w postaci VU+ zero 4k jest sporo droższa i ma u nas znikomą dostępność;
https://www.dmtrade.pl/p14852,qviart-lu ... ro-4k.html
jest klon vu zero 4k na Broadcomie, w niespecjalnie wygórowanej cenie. Trafiłem nawet na jeden test ale z 2018... pytanie czy to rozwijany produkt i czy ktoś w boju sprawdził czy działa jak należy (np. test TVP4K ;-) )

Zablokowany