Jestem zupełnie zielony w temacie DVB-T - co kupić ?

Bogdan G.
Posty: 75
Rejestracja: 24 kwietnia 2010, o 18:22

Re: Jestem zupełnie zielony w temacie DVB-T - co kupić ?

Post autor: Bogdan G. »

Przepraszam jeżeli kolegę uraziłem . Nie polecam odbioru na kawałku drutu w celach innych niż testowe . Jeżeli chodzi o " siateczkę " to jeżeli ktoś już takową ma to przy takiej odległości od nadajnika i braku w pobliżu silnych nadajników zakłócających warto wypróbować . Mieszkam poza zasięgiem DVB-T ale przy dobrej pogodzie wieczorami odbieram sygnał z Rzeszowa ( 120 km ) w MPEG-2 na tunerze do laptopa właśnie na antenie siatkowej. Próbowałem też na 13 elementowej antenie YAGI ze wzmacniaczem ale efekty były gorsze , również analogowy sygnał TVP-2 był gorszy ( wzmacniacz starszej generacji o mniejszym wzmocnieniu ).

danielmat

Re: Jestem zupełnie zielony w temacie DVB-T - co kupić ?

Post autor: danielmat »

Demon pisze:...Dobrze jest jeszcze pamiętać o ekstremalnych warunkach pogodowych i zastosować zabezpieczenie przeciwprzepięciowe TV-Sat wtyk F/ gniazdo F Signal na każdym przewodzie, który wchodzi z zewnątrz do domu (gdzieś na poddaszu) i podłączyć go opaską do instalacji wyrównawczej...
Małe pytanko OT. Czy jeżeli tego zabezpieczenia się nie uziemi to znaczy, że wtedy nie spełnia swojej funkcji? Pytam bo w zasadzie konstrukcja tego zabezpieczenia nie przewiduje podłączania przewodu od jego obudowy do instalacji wyrównawczej (chociaż logiczne wydaje się jego uziemienie).

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jestem zupełnie zielony w temacie DVB-T - co kupić ?

Post autor: qwerty »

Polecam tą stronę: http://ochrona.net.pl/
Są tam przykłady jak poprawnie powinno być zabezpieczone. Autora tej strony znam osobiście. :)

Demon

Re: Jestem zupełnie zielony w temacie DVB-T - co kupić ?

Post autor: Demon »

danielmat pisze:
Demon pisze:...Dobrze jest jeszcze pamiętać o ekstremalnych warunkach pogodowych i zastosować zabezpieczenie przeciwprzepięciowe TV-Sat wtyk F/ gniazdo F Signal na każdym przewodzie, który wchodzi z zewnątrz do domu (gdzieś na poddaszu) i podłączyć go opaską do instalacji wyrównawczej...
Małe pytanko OT. Czy jeżeli tego zabezpieczenia się nie uziemi to znaczy, że wtedy nie spełnia swojej funkcji? Pytam bo w zasadzie konstrukcja tego zabezpieczenia nie przewiduje podłączania przewodu od jego obudowy do instalacji wyrównawczej (chociaż logiczne wydaje się jego uziemienie).
Ja zwykle podłączam ochronnik (po lewej) bezpośrednio na wejście pierwszego rozgałęźnika (po prawej) a rozgałęźnik do instalacji wyrównawczej. Jak widać, rozgałęźnik ma odpowiednie przyłącze.
ObrazekObrazek

danielmat

Re: Jestem zupełnie zielony w temacie DVB-T - co kupić ?

Post autor: danielmat »

Demon pisze:...Ja zwykle podłączam ochronnik (po lewej) bezpośrednio na wejście pierwszego rozgałęźnika (po prawej) a rozgałęźnik do instalacji wyrównawczej. Jak widać, rozgałęźnik ma odpowiednie przyłącze...
Fakt, rozgałęźnik je ma w przeciwieństwie do ochronnika. Moje pytanie wzięło się stąd, że w pracy zdarza mi się (np. przy okazji montowania kamer) korzystać z zabezpieczeń tyle, że na kabel ethernetowy tj. Net-Protect i one mają odpowiednie przyłącze.
W związku z tym że omawiany tu ochronnik tego przyłącza nie ma, zacząłem się zastanawiać czy ten ochronnik nie działa trochę jak bezpiecznik, czyli nie tyle obniża napięcie do bezpiecznego poziomu co je po prostu odcina (jak to bezpiecznik).

Na dobrą sprawę to chyba wystarczy uziemić masz do którego podłączona jest antena i to powinno wystarczyć, jak sądzę?

Przy okazji zadam małe pytanie. Ja mam swoją antenę przykręcona do małego masztu na balkonie, kabel od anteny wchodzi do mieszkania, jest wpięty do ww. ochronnika a następnie idzie bezpośrednio do telewizora. Ponieważ balkon jest metalowy wyszedłem z założenia, że nie ma potrzeby osobnego podłączania masztu do instalacji wyrównawczej zakładając, że konstrukcja balkonu jest pewnie uziemiona. Nie jest to może zgodnie ze sztuką, nie mam też 100% pewności, że balkon rzeczywiście jest uziemiony ale w moim przypadku (mieszkanie w bloku) jedyna możliwość podłączenia się do instalacji wyrównawczej to bolec w gniazdku więc dlatego poszedłem trochę na skróty.
Czy moje rozumowanie jest słuszne i uziemienie balkonu (jeśli jest) wystarczy?

Demon

Re: Jestem zupełnie zielony w temacie DVB-T - co kupić ?

Post autor: Demon »

danielmat pisze:
Demon pisze:...Ja zwykle podłączam ochronnik (po lewej) bezpośrednio na wejście pierwszego rozgałęźnika (po prawej) a rozgałęźnik do instalacji wyrównawczej. Jak widać, rozgałęźnik ma odpowiednie przyłącze...
Fakt, rozgałęźnik je ma w przeciwieństwie do ochronnika. Moje pytanie wzięło się stąd, że w pracy zdarza mi się (np. przy okazji montowania kamer) korzystać z zabezpieczeń tyle, że na kabel ethernetowy tj. Net-Protect i one mają odpowiednie przyłącze.
W związku z tym że omawiany tu ochronnik tego przyłącza nie ma, zacząłem się zastanawiać czy ten ochronnik nie działa trochę jak bezpiecznik, czyli nie tyle obniża napięcie do bezpiecznego poziomu co je po prostu odcina (jak to bezpiecznik).

Na dobrą sprawę to chyba wystarczy uziemić masz do którego podłączona jest antena i to powinno wystarczyć, jak sądzę?

Przy okazji zadam małe pytanie. Ja mam swoją antenę przykręcona do małego masztu na balkonie, kabel od anteny wchodzi do mieszkania, jest wpięty do ww. ochronnika a następnie idzie bezpośrednio do telewizora. Ponieważ balkon jest metalowy wyszedłem z założenia, że nie ma potrzeby osobnego podłączania masztu do instalacji wyrównawczej zakładając, że konstrukcja balkonu jest pewnie uziemiona. Nie jest to może zgodnie ze sztuką, nie mam też 100% pewności, że balkon rzeczywiście jest uziemiony ale w moim przypadku (mieszkanie w bloku) jedyna możliwość podłączenia się do instalacji wyrównawczej to bolec w gniazdku więc dlatego poszedłem trochę na skróty.
Czy moje rozumowanie jest słuszne i uziemienie balkonu (jeśli jest) wystarczy?
W zasadzie balkon najprawdopodobniej jest w strefie chronionej przez dach. Ochronnik w tym przypadku ma za zadanie zniwelować różnicę potencjałów, która pojawia się w momencie uderzenia pioruna w okolicy. Balkon może mieć inny potencjał niż odizolowane urządzenie elektryczne. Po podłączeniu ich kabelkiem pojawia się prąd. Dlatego wszystkie elementy metalowe w domu powinny zostać podłączone do instalacji wyrównawczej. Dotyczy się to również urządzeń ochronnych. (to tak po ludzku pisząc :) ) Elementy metalowe balkonu powinny być połączone ze zbrojeniem budynku. Ale kto to wie, jak budowlańcy wywiązali się ze swojego zadania... w końcu czasami balkony spadają w Polsce ;)

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Jestem zupełnie zielony w temacie DVB-T - co kupić ?

Post autor: apk »

Jest nowy odbiornik combo z tunerem satelitarnym i naziemnym w cenie 399 zł z kartą Telewizja Na Kartę HD na 3 miesiące . http://telewizjanakarte.pl/tnk_hd/o_ofercie.html
Warto będzie kupić dekoder jeśli nie będzie blokować kanałów satelitarnych FTA i DVB-T bez zasilania konta .

danielmat

Re: Jestem zupełnie zielony w temacie DVB-T - co kupić ?

Post autor: danielmat »

Demon pisze:...W zasadzie balkon najprawdopodobniej jest w strefie chronionej przez dach. Ochronnik w tym przypadku ma za zadanie zniwelować różnicę potencjałów, która pojawia się w momencie uderzenia pioruna w okolicy. Balkon może mieć inny potencjał niż odizolowane urządzenie elektryczne. Po podłączeniu ich kabelkiem pojawia się prąd. Dlatego wszystkie elementy metalowe w domu powinny zostać podłączone do instalacji wyrównawczej. Dotyczy się to również urządzeń ochronnych. (to tak po ludzku pisząc :) ) Elementy metalowe balkonu powinny być połączone ze zbrojeniem budynku. Ale kto to wie, jak budowlańcy wywiązali się ze swojego zadania... w końcu czasami balkony spadają w Polsce ;)
No właśnie chodzi mi o zabezpieczenie przez wyładowaniami w sąsiedztwie i prądami, które mogą się ew. indukować na antenie czy w kablu. Założyłem, że jest tak jak piszesz tzn. że konstrukcja balkonu jest połączona ze zbrojeniem budynku. Jak jest w rzeczywistości i czy budowlańcy nie spaprali roboty to się raczej nie dowiem.
Zastanawiam się tylko czy zbrojenie budynku jest połączone z instalacją wyrównawczą (czyli są na tym samym potencjale) czy nie.
I czy mimo wszystko warto dodatkowo uziemić instalację antenową korzystając z przysłowiowego "bolca" w gniazdku czy dać sobie spokój.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Jestem zupełnie zielony w temacie DVB-T - co kupić ?

Post autor: apk »

Elektryk może sprawdzić czy pracownicy zrobili odpowiednią instalację odgromową i sprawdzi czy założyli bednarkę np. ogródku a do gniazdka nic nie podłączaj .
http://www.instalacje-instalacje.com.pl/odgromowa.php

Bogdan G.
Posty: 75
Rejestracja: 24 kwietnia 2010, o 18:22

Re: Jestem zupełnie zielony w temacie DVB-T - co kupić ?

Post autor: Bogdan G. »

Kolega Danielmat pisze :
" Założyłem, że jest tak jak piszesz tzn. że konstrukcja balkonu jest połączona ze zbrojeniem budynku. Jak jest w rzeczywistości i czy budowlańcy nie spaprali roboty to się raczej nie dowiem."

Można to sprawdzić w stosunkowo prosty choć niezbyt bezpieczny sposób . Należy podłączyć na chwilę żarówkę ( 100-150 W ), oczywiście w oprawce jednym końcem do balkonu ( zapewnić dobry styk ) a drugim do napięcia ( fazy ) w pobliskim gniazdku . Jeżeli zaświeci pełnym blaskiem balkon jest uziemiony i odprowadzi ewentualne ładunki statyczne z masztu bądź zabezpieczenia przepięciowego . Należy przy tym zachować szczególną ostrożność ze względu na możliwość porażenia prądem .

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jestem zupełnie zielony w temacie DVB-T - co kupić ?

Post autor: qwerty »

Bogdan G. pisze:Można to sprawdzić w stosunkowo prosty choć niezbyt bezpieczny sposób . Należy podłączyć na chwilę żarówkę ( 100-150 W ), oczywiście w oprawce jednym końcem do balkonu ( zapewnić dobry styk ) a drugim do napięcia ( fazy ) w pobliskim gniazdku . Jeżeli zaświeci pełnym blaskiem balkon jest uziemiony i odprowadzi ewentualne ładunki statyczne z masztu bądź zabezpieczenia przepięciowego . Należy przy tym zachować szczególną ostrożność ze względu na możliwość porażenia prądem .
Chyba, że ma RCD w instalacji domowej to od razu wywali. :)

Demon

Re: Jestem zupełnie zielony w temacie DVB-T - co kupić ?

Post autor: Demon »

danielmat pisze:
Demon pisze:...W zasadzie balkon najprawdopodobniej jest w strefie chronionej przez dach. Ochronnik w tym przypadku ma za zadanie zniwelować różnicę potencjałów, która pojawia się w momencie uderzenia pioruna w okolicy. Balkon może mieć inny potencjał niż odizolowane urządzenie elektryczne. Po podłączeniu ich kabelkiem pojawia się prąd. Dlatego wszystkie elementy metalowe w domu powinny zostać podłączone do instalacji wyrównawczej. Dotyczy się to również urządzeń ochronnych. (to tak po ludzku pisząc :) ) Elementy metalowe balkonu powinny być połączone ze zbrojeniem budynku. Ale kto to wie, jak budowlańcy wywiązali się ze swojego zadania... w końcu czasami balkony spadają w Polsce ;)
No właśnie chodzi mi o zabezpieczenie przez wyładowaniami w sąsiedztwie i prądami, które mogą się ew. indukować na antenie czy w kablu. Założyłem, że jest tak jak piszesz tzn. że konstrukcja balkonu jest połączona ze zbrojeniem budynku. Jak jest w rzeczywistości i czy budowlańcy nie spaprali roboty to się raczej nie dowiem.
Zastanawiam się tylko czy zbrojenie budynku jest połączone z instalacją wyrównawczą (czyli są na tym samym potencjale) czy nie.
I czy mimo wszystko warto dodatkowo uziemić instalację antenową korzystając z przysłowiowego "bolca" w gniazdku czy dać sobie spokój.
Zbrojenie budynku musi być (według przepisów) uziemione. Jest połączone z bednarką w piwnicy oraz z otokiem pod ziemią dookoła budynku. Połączenia wyrównawcze muszą być wykonane solidnie, więc jeżeli masz taką możliwość i ochotę (nie wspominam już o uprawnieniach), to możesz wyprowadzić ochronny spod gniazdka i połączyć z ochronnikiem. Niestety telewizor pewnie nie ma wtyczki ze stykiem ochronnym, więc urządzenie nie wyrówna ładunków. Chyba, że gdzieś z tyłu jest śruba do uziemienia. Najładniej by było, gdybyś całość umieścił w puszce montażowej na ścianie.

Bogdan G.
Posty: 75
Rejestracja: 24 kwietnia 2010, o 18:22

Re: Jestem zupełnie zielony w temacie DVB-T - co kupić ?

Post autor: Bogdan G. »

qwerty pisze:Chyba, że ma RCD w instalacji domowej to od razu wywali. :)
Fakt , wtedy pozostaje tylko dobry miernik .

danielmat

Re: Jestem zupełnie zielony w temacie DVB-T - co kupić ?

Post autor: danielmat »

Demon pisze:...Zbrojenie budynku musi być (według przepisów) uziemione. Jest połączone z bednarką w piwnicy oraz z otokiem pod ziemią dookoła budynku. Połączenia wyrównawcze muszą być wykonane solidnie, więc jeżeli masz taką możliwość i ochotę (nie wspominam już o uprawnieniach), to możesz wyprowadzić ochronny spod gniazdka i połączyć z ochronnikiem. Niestety telewizor pewnie nie ma wtyczki ze stykiem ochronnym, więc urządzenie nie wyrówna ładunków. Chyba, że gdzieś z tyłu jest śruba do uziemienia. Najładniej by było, gdybyś całość umieścił w puszce montażowej na ścianie.
W takim razie na chwile obecną chyba zostawię tak jak jest. Skoro wg przepisów zbrojenie powinno być uziemione to zakładam, że balkon jest z nim połączony i na razie nic nie zmieniam.
Poza tym telewizor ma wtyczkę ze stykiem ochronnym (jest taki sam kabel jak do stacjonarnego komputera czyli 3-przewodowy) więc powinien być uziemiony.

annika

Re: Jestem zupełnie zielony w temacie DVB-T - co kupić ?

Post autor: annika »

Witam,
prosiłabym o pomoc.
Potrzebuję tunera DVB-T, takiego, żeby był w miarę prosty w obsłudze, ale żeby miał ważniejsze/najpotrzebniejsze funkcje. Czy możecie mi coś doradzić spośród sprzętu stąd?http://www.profan.com.pl/sklep/k1,1/k2, ... telitarne/

(Na pewno kupuję z tego sklepu, co do tego nie zmienię zdania)

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Jestem zupełnie zielony w temacie DVB-T - co kupić ?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

nie doradzimy. nie zajmujemy się odbiorem satelitarnym.

poza tym na tyn forum nie reklamujemy konkretnych sklepów...

Rahm

Re: Jestem zupełnie zielony w temacie DVB-T - co kupić ?

Post autor: Rahm »

annika pisze:Witam,
prosiłabym o pomoc.
Potrzebuję tunera DVB-T, takiego, żeby był w miarę prosty w obsłudze, ale żeby miał ważniejsze/najpotrzebniejsze funkcje. Czy możecie mi coś doradzić spośród sprzętu stąd?http://www.profan.com.pl/sklep/k1,1/k2, ... telitarne/

(Na pewno kupuję z tego sklepu, co do tego nie zmienię zdania)
Zmienić sklep i kupić Fergusona HD combo. Same zalety, żadnych wad.

Zablokowany