[POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

_chris_

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: _chris_ »

hubi1212 pisze:Mieszkam w Gostyninie ok. 60 km od Rachocina. Jaką antenę wybrać. Dodam że mieszkam trochę w dołku i potrzebuje masztu żeby minąć przeszkody. Zastosować wzmacniacz czy nie ?
zasada jest prosta - antena o maksymalnym zysku (16...18dB), na początek dajemy pasywną, a potem, jeśli nie ma stabilnego odbioru - dodajemy wzmacniacz. I kabel antenowy o dużym współczynniku ekranowania (przynajmniej 90dB), do zastosowań zewnętrznych - czyli wykonany z PE, w kolorze czarnym.

Bardzo precyzyjnie ustawiamy antenę na MAX jakości odbieranego sygnału, pokazywanej przez odbiornik.
karmelek pisze:- PKiN w W-wie z odległości 29 km w linii prostej, azymut: 161 stopni, słaba moc nadajnika.
- Raszyn / Łazy z odległości 45 km, azymut: 178 stopni, duża moc nadajnika.
Kolejna potencjalna przeszkoda to wysokie drzewa w niedalekim sąsiedztwie anteny, nie da ich się usunąć ani podnieść anteny ponad ich wysokość.
Profil ukształtowania terenu do nadajników jest korzystny.
Odbierasz oba nadajniki jednocześnie (tzw. SFN), ale z uwagi na twoją lokalizację na początek to antena musi być bardzo precyzyjnie ustawiona na MAX jakości odbieranych mux-ów, niezależnie, czy jest ze wzmacniaczem czy bez.

A jakie % mocy i jakości odbieranego sygnału pokazuje dekoder?

karmelek

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: karmelek »

@_chris_

Dziękuję za szybką reakcję.
Informacje uzupełniające do poprzedniego posta po powrocie z najbliższego weekendu.
Rozumiem, że na początku mam się skupić na precyzyjnym ustawieniu anteny obserwując % mocy i odbieranego sygnału w dekoderze. Ale chyba ma sens wymiana kabla antenowego?

_chris_

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: _chris_ »

@ karmelek:
kabel antenowy po prostu powinien być sprawny i dobry. Ciężko jest określić na oko stan kabla antenowego. Ale, jeśli masz wątpliwości lub kabel ma około 5mm średnicy - wymień go, na taki o dużym współczynniku ekranowania (powyżej 90dB) i do zastosowań zewnętrznych - czyli wykonany z PE, w kolorze czarny - przykładowo Digtsat-113PE lub Triset-113PE. Razem z kablem dokup od razu pasujące do niego złącza F.

Czy twój dekoder nie ma opcji zasilania wzmacniacza w antenie? Generalnie to lepsze rozwiązanie od zasilacza antenowego zewnętrznego.

Anteną kręcimy w dużym kącie i powoli, tak aby dekoder nadążył z pokazywaniem zmieniającej się jakości sygnału.

karmelek

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: karmelek »

_chris_ pisze:Czy twój dekoder nie ma opcji zasilania wzmacniacza w antenie? Generalnie to lepsze rozwiązanie od zasilacza antenowego zewnętrznego.
Niestety mój dekoder nie ma opcji zasilania wzmacniacza antenowego.
Po lekturze kilku wątków tego forum, zastanawiam się czy w moim przypadku (przypominam odległość od nadajników to 29 lub 45 km) nie pomogłoby zamontowanie symetryzatora zamiast zasilacza antenowego. Jeśli warto spróbować takiego rozwiązania, to jaki symetryzator zastosować?

_chris_

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: _chris_ »

@ karmelek:
zawsze powinno się zaczynać od próby odbioru na antenie pasywnej. Wszystka zawsze zależy od lokalnych warunków odbioru, ale te zdają się być u Ciebie nie najlepsze.

dardian

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: dardian »

Witam,

Proszę o pomoc w doborze anteny zewnętrznej i już nakreślam sytuację.
Mieszkam w Koszalinie na parterze w blokowisku, okna mam skierowane na nadajnik Sławoborze, od którego znajduję się 47,9 km w lini prostej. Cały czas walczę z zarządcą budynku by zmodernizował wciąż istniejący AZART ale bez skutku. Jak dotąd odbierałem sygnał na starej poczciwej siatce ze wzmacniaczem SWA 2000 było ok choć nie idealnie( motorynki, stare diesle, czasem mocniejsze opady zakłócały odbór w wiekszem lub mniejszy stopniu).
Zdjęcie wzmacniacza: http://eltexco.pl/product/image/9359/1_22ce0b75b70f.jpg
Profil terenu: http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 8406664182

Do rzeczy, w naturalny sposób antena skłoniła mnie do działania(spalił się wzmacniacz jak i zasilacz). Szukam rozwiązania, które pozwli mi odbierać stabilnie DVB-T ale nie mogę zainstalować wieloelementowej Yagi(przypominam: parter, sztyca za oknem przymocowana do otworu okiennego). Jakiś diabeł podkusił mnie by kupić antenę TELMOR DIGIT ACTIV, która nie złapała najmniejszego sygnalu. Na szczęście mogę ją oddać.
Ratujcie co mam kupić by to działało?

pawlo107

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: pawlo107 »

Witam.
Proszę o pomoc w doborze anteny DVB-T. Kupiłem tuner Media-Tech 4161, sprawdzałem na starej siatkowej antenie, na której słabo odbiera analog i nie wyszukuje żadnego kanału. Na dołączonej do zestawu antence odbierał wszystkie kanały w Warszawie w pobliżu nadajnika na al. Stanów Zjednoczonych. Moja lokalizacja na mapie poniżej. Antenę lepiej skierować na Raszyn, czy na Pruszków? (o którym to nadajniku dowiedziałem się dopiero z dvbmap - działa?)
Obrazek
Prosta instalacja - bezpośrednio z anteny do tunera. Proszę o pomoc w wyborze anteny z najlepszym stosunkiem ceny do jakości, najlepiej popularnej i ogólnie dostępnej, ponieważ zależy mi aby wszystko działało przed Euro.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: TomW »

@dardian
Najtaniej i najprościej będzie zamontować w siatce silniejszy wzmacniacz np. ekranowany LNA-177 lub z serii SWA 6000/6T czy 9000. Jak to nie pomoże, to trzeba pomyśleć o wymianie anteny na małą zewnetrzną. Telmor Digit Activa faktycznie jest za słaba na taką odległość. Też kiedyś o niej myślałem, ale mi odradzono, a mieszkam dwa razy bliżej ale też na parterze w blokowisku.

dardian

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: dardian »

Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Zastanawiałem się nad 11.elementową Yagi plus wzmacniacz LNA 177

davidoff9

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: davidoff9 »

Witam.

Czy taka antena zewnętrzna jest coś warta?

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c63 ... fd839.html

Sprzedawca opisuje takie parametry:
zakres odbioru VHF/UKF

zysk energetyczny ze wzmacniaczem 45dB

widoczność kątowa pozioma 52°

widoczność kątowa pionowa 35°

impedancja wyjścia 75 Ω

waga 0,45 kg

Niestety nie podaje samego zysku z anteny.

Mam do nadajnika 18km i bardzo korzystny teren. Nadmienię tylko że chciałbym odbierać HD - chodzi o mecze na Euro:)

Dzięki, pozdrawiam

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Robert03 »

Tak. Jest tyle warta co pudełko po margarynie i dwa druty w środku. Producent nie podaje zysku z samej anteny bo go zapewne nie ma albo jest ujemny.

Jak chcesz dobrze odbierać telewizję i masz korzystny teren kup antenę tego typu:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1112.htm
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1610.htm

Oczywiście bez wzmacniacza ( w puszce anteny tylko symetryzator, na drugim końcu kabla zwykła wtyczka antenowa).
Znajdziesz w każdym dobrym sklepie elektronicznym lub z artykułami RTV.

dardian

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: dardian »

Nie mam już problemu. Pozbyłem się siatki i nabyłem antenę pasywną OPTICUM AX900. Wszyscy sprzedawcy wciskali mi co raz to wymyślniejsze wzmacniacze ale się uparłem i polecam wszystkim. I nie jest droga :twisted:

davidoff9

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: davidoff9 »

Robert03 pisze:Tak. Jest tyle warta co pudełko po margarynie i dwa druty w środku. Producent nie podaje zysku z samej anteny bo go zapewne nie ma albo jest ujemny.

Jak chcesz dobrze odbierać telewizję i masz korzystny teren kup antenę tego typu:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1112.htm
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1610.htm

Oczywiście bez wzmacniacza ( w puszce anteny tylko symetryzator, na drugim końcu kabla zwykła wtyczka antenowa).
Znajdziesz w każdym dobrym sklepie elektronicznym lub z artykułami RTV.
Dzięki Robert03, kupiłem dokładnie tą którą poleciłeś w sklepie dipol. Odbiór idealny a antena luzem położona za telewizorem wewnątrz mieszkania. Euro będzie się przyjemnie oglądać;)

roobertoo7

Odp: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: roobertoo7 »

Witam, opisywałem tu moje próby odbioru MUX 3 ( patrer, dobry profil , 14 km do wieży), które mimo prób spełzły na niczym, biquad ani nawet quados 4 nie pomogły, w tej chwili najlepiej działa mi taka konfiguracja- dipol o takim kształcie >< (długość pojedyńczego ramienia 18 cm) a do tego LNA 177 umieszczony na balkonie, na wys. ok 2 m n.p.t., parametr AGC na MUX 1 i 2 to max. 74 %, BER 0 , ręczne wyszukiwanie 690 MHZ trwa długo ale nie programuje kanałów, jak myślicie, bawić się jeszcze czy dać sobie spokój z MUX 3,

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kb997 »

Skoro na 690MhZ próbuje coś zaprogramować to jakieś szczątki sygnału docierają. Na poczatek to do quadosa zamontuj zamiast baluna ten swój LNA. Jeśli to nie pomoże to wygoogluj sobie "yagi calculator 2.6.6" jest to niewielki programik na PC. Do kawałka listewki zamocuj swój nowy dipol a przed nim w wyliczonych przez program odległościach i długościach directory. Dla przykładu 6 directorów i jeden reflektor to teoretycznie prawie 6dB anteną miałaby ok 80 cm długości. Myślę, że takie próby mogą przynieść skutek. Jakby co to pisz na PW

roobertoo7

Odp: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: roobertoo7 »

@kb997, dzięki próbowałem LNA zamiasta, baluna. W wolnej chwili zrobię tą antenę z Twojego linka

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kb997 »

Spróbuj poeksperymentować też z długością "wąsów" w dipolu. Mogę się mylić, ale dla 690MhZ jedno ramię powinno mieć 10,5 cm.
Edit: tylko pamiętaj o kącie pomiędzy prętami, producenci anten siatkowych stosują około 55stopni. Zmiana tego kąta, zmienia impedancję. Możesz też pokusić się o zrobienie "ATX"a. W tych odległościach jak w kalkulatorze dać izolowane galwanicznie od siebie podobne dipole. Ale to juz będzie wariacja na temat anten. Sam jestem ciekaw efektów.

roobertoo7

Odp: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: roobertoo7 »

@Kb997- Twoja sugestia "przystrzyżenia wąsów" to był strzał w dziesiątkę! Tuner zaprogramował kanały i o dziwo odbiór stabilny, dzięki za wszystkie sugestie i pozdrawiam

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kb997 »

Miło czytac, że się pomogło. Dlatego jestem na tym forum aby podzielić się doświadczeniami, ale też dowiedzieć się czegoś nowego. A co do technicznej sprawy anten to można się pobawić z siatkami i dopasować pod konkretny kanał właśnie poprzez skrócenie dipoli. Nie mam teraz oryginalnej siatki. Czy mógłby ktoś podać poziome i pionowe odległości pomiędzy dipolami >< oraz długości ramion w dipolach. Może skuszę się machnąć jakiś wzór na siatkę dla danego kanału.

kjt

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kjt »

O 13 kończę pracę i sam miałem skorygować nieco siatkę więc mogę przy okazji pomierzyć :D

Zablokowany