[POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: systemlan »

Ooo @Puma dzięki za odpowiedź. Jesteśmy podobnej lokalizacji bo ja z Polnicy. Chyba nie mam bliżej. Nie wiem właśnie tego. Cały czas były anteny skierowane na Trzeciewiec.

krukis
Posty: 6
Rejestracja: 15 czerwca 2012, o 11:10
Odbiornik: sharp 40LE830E
Instalacja antenowa: FRACARRO BLU220F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: krukis »

adac pisze:@ krukis:

Z Chwaszczynem bym się nie upierał, nadajnik masz blisko ale ma charakterystykę kierunkową z wcięciem na Twoją stronę.
Jeśli chodzi o MUX3 to faktycznie nadawany kierunkowo z mniejszą mocą, MUX2 tez kierunkowo ale ten akurat jedyny w miarę stabilnie odbieram. Dziwi mnie MUX1 w moją stronę idzie pełną parą (wg. dvbtmap), a odbioru brak.
adac pisze:@ krukis:
Cyt: "całkiem blisko można odbierać Chwaszczyno na zwykłym biquadzie w mieszkaniu" - jakieś szczegóły: gdzie, inny blok, ulica, które piętro. Warunki lokalne każdy ma inne, a odbioru bez wzmacniacza też już próbowałeś.
Jeśli chodzi o biquad to sprawdzone 200m. dalej także w bloku na parterze i odbierał stabilnie MUX2 i 3 MUX1 jeszcze wtedy nie był nadawany. Biquad w pokoju, nawet nie trzeba było wystawiać za okno, tylko przed blokiem była otwarta przestrzeń w kierunku nadajnika.

lamper

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: lamper »

Dziękuję za odpowiedź.
Mam tylko wątpliwość czy antena kierunkowa DIPOL TRI DIGIT 44/21-69 bez wzmacniacza wystarczy na odległość ~40 km?

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Puma »

Tak, wystarczy, ja mam dalej niż Ty a ta antena wystarcza mi bez wzmacniacza.

systemlan pisze:Chyba nie mam bliżej. Nie wiem właśnie tego. Cały czas były anteny skierowane na Trzeciewiec.
Masz bliżej do nadajnika w Gołogórze o około 25km a to sporo i warto to wykorzystać.
http://www.dvb-mobile.pl/dvb-t_finder.h ... stance=100

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: systemlan »

No i faktycznie skorzystam :)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: adac »

@ krukis:

- sprawdziłem w wykazie, Mux-1 (64 k) z Chwaszczyna też ma charakterystykę kierunkową, nawet silniejszą niz mux-2.
Przydałoby się powiadomić autora mapki, żeby naniósł poprawki.
Wytłumienie na Twoim kierunku (azymut 53° wzgl. nadajnika) wynosi ok. -25 dB w porównaniu do Mux-2. O tyle masz słabszy sygnał, szanse na odbiór praktycznie zerowe.
Pozostaje Ci odbiór z Elbląga, nadajniki co prawda słabsze ale charakterystyka dookólna i w praktyce sygnał jest lepszy .

Pozostaje jeszcze metoda interwencji; można napisać do UKE w sprawie odbioru w Twoim mieście. Projektant systemu na Chwaszczynie albo o Was zapomniał, albo coś Was nie lubi, bo ustawił na Twój kierunek najsilniesze tłumienie. Może nie był na Helu .. 8-)

ogromny

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: ogromny »

Obrazek a do tej lokalizacji?

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: m@rtops »

i tu masz problem :?
mux 1 masz pod nosem - Jelenia Góra/Śnieżne Kotły -k48,moc 100kW
mux 2 Wrocław/Ślęża - po za zasięgiem :(
http://www.emitel.pl/mux-2-etap-5.jpg

ogromny

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: ogromny »

Śnieźne kotly t.j. problem, bo odleglosc zadna ale praktycznie mieszkam u podnoza góry i to jest cieźkie do przeskoczenia. Obecnie odbieram sleze mux1 i 2 na siatce ze wzmacniaczem lna-169 i na razie jest ok co jakis czas lekka przycinka mux 1 100/80 a mux 2 100/64. Gorzej było zíma snieg ok ale deszcz obraz znikal i to na antenie kierunkowej 20elementowej. Nie wiem jak to sie ma do propagacji fal.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kb997 »

Śnieżne Kotły powinieneś odbierać na palcu przytkniętym do gniazda antenowego. Przy takich odległościach to zwykła antena 11elementowa a nawet mniejsza powinna dawać radę.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: adac »

Można próbować Mux-2 ze Śnieżnych, nadajnik 100kW, D, k.35
Ale to od grudnia 2013, może wcześniej.
Chyba pora na kontakt z autorem mapki, bo uzbierało sie kilka bugów

lero
Posty: 7
Rejestracja: 19 czerwca 2012, o 14:57

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: lero »

Witam.
Do tej pory oglądałem tylko telewizję analogową z anteny siatkowej ze wzmacniaczem. Właśnie kupiłem na Allegro dekoder WIWA HD-80. Czy dla poniższej lokalizacji wystarczy mi ta antena co mam? Wyczytałem już że nie stosuje się przy tv cyfrowej wzmacniaczy więc czy jak wyrzucę wzmacniacz to wystarczy i będzie działać czy muszę kupić inną antenę?
Pozdrawiam

Obrazek

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kb997 »

Dobrze mówią. Należy w pierwszej kolejności stosować anteny bez wzmacniaczy. Załóż symetryzator i zwykłą wtyczkę zamiast tej od zasilacza. Powinno hulać.

BartekCh

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: BartekCh »

Dzień Dobry
Potrzebowałbym pomocy w doborze anteny na działkę pod Poznaniem, posiadam dekoder DVB-T wraz z anteną pokojową i odbieram tylko tvp1, tvp2 oraz polsat. Jaka antenę musiałbym zakupić i jak wysoko ją zawiesić ? Rozumiem ze muszę ją skierować w stronę Mosiny tak jak jest to pokazane na obrazku ?
Podczas wizyty w Bricoman, Pan z obsługi poinformował mnie że taka antena powinna w zupełności starczyć ( czy to prawda ? ), lecz nie mógł mi wytłumaczyć lub nie wiedział dokładnie jaki kabel muszę do niej dobrać oraz jak mniej więcej wysoko ją umieścić.




Obrazek



Za wszystkie odpowiedzi dziękuje.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kb997 »

Na pewno nie ten azymut. Aby odbierać mux1-3 musisz ustawić antenę prawie na południe na Śrem. Owszem siatka wystarczy i to bez wzmacniacza. Umieść ja ponad dachem, lub jeśli to niemożliwe to mozliwie wysoko na południowej ścianie budynku. Najlepiej ręcznie przeskanuj kanały 23, 28 i 39. Znajdziesz tam muxy 1-3.

BartekCh

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: BartekCh »

Dziękuje za odpowiedź. W takim razie dane ustawienie anteny będzie poprawne ?
Obrazek

I na tej antenie powinienem ze spokojem odpierać wszystkie kanały z muxy 1-3. A co to znaczy że mam przeskanować kanały 23, 28 i 39 ? Oraz czym różnią się kable antenowe, wtyczki itd między sobą ?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kb997 »

Antena siatkowa nie jest chwalona ale ja tak nie uwazam. To antena jak każda inna. Warunek na początek zawsze symetryzator a nie wzmacniacz, zwykły wtyk antenowy ze złączem F. Kable różnią się bardzo, należy zwracać uwagę na wiele czynników. Podstawowa sprawa na zewnątrz kabel zewnętrzny, przeważnie czarny polecany na forum jest Triset.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: TomW »

Tylko te trzy direktory (drabinka) chyba są za małe. Ja mam tylko jeden, ale dłuższy - 19 cm. Jak być powinno nie wiem na pewno, ale wydaje mi się ten tuning nietrafiony.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kb997 »

Racja, directory o długości około 19cm w odległościach 8cm. Albo samemu przerobić to co jest albo szukać anteny z normalnymi directorami.

kr16
Posty: 40
Rejestracja: 8 stycznia 2011, o 22:28
Odbiornik: Ferguson Ariva T650i, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: Dipol TRI-Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX-3, MUX2, MUX1 - EC-4, MUX-8 - Zygry

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kr16 »

Montowałem wczoraj antenę w nowym domu wysokość ok 7 metrów i poległem z MUX-3 jak wiadomo w Łodzi Mux-3 działa z mocą 400W. Wygląda to tak jak poniżej na zdjęciu

[IMG=http://img19.imageshack.us/img19/4603/mux3x.jpg][/IMG]

MUX-1 i MUX-2 mam z mocą ok 94% żadne ustawienie antenty nie pomaga z mux-3. Żeby było śmieszniej wcześniej antena była załóżona prowizorycznie na wysokości 3 metrów i działał mux-3 z mocą ok 64%. Antena to TRI-DIGIT pasywna od Dipola. Myślę, żeby może założyć telmora szerokopasmową z symetryzatorem ma szersze pole "widzenia".
Przed antena ok 150 metrów dalej jest wysoki 8 piętrowy budynek ale minimalnie nadajnik jest za nim z prawej strony w/g DVB-t maps

Zablokowany