[POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: m@rtops »

moce masz duże , najbliższa przeszkoda niewysoka i kilkadziesiąt metrów (jeżeli nie ma tych drzew ;) ) , może być ten telmor ale - może być i siatka jak i również
http://[podajemy linki tylko do źródła informacji]/rr09
te co podałem oczywiście z symetryzatorem - nie sądzę ale jak będzie taka potrzeba to wtedy jakiś słaby wzmacniacz (np. LNA-101 15dB)
tak ja to widzę :D

83piotrek

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: 83piotrek »

Dzieki za odpowiedz. Rozumiem ze w gre wchodza tylko anteny szerokopasmowe. Telmor kosztuje ok 140zl i jest tylko z zasilaczem 25dB. Wydaje mi sie ze zaczne temat od zwyklej anteny siatkowej, bo taka da rade od kogos pozyczyc. Ogolnie jest kilka koncepcji i nie bede kupowal 3 anten zeby sprawdzic ktora zlapie.

A zadam konkretne pytanie : ktora z tych anten jest najlepsza?
Czy taki telmor za 140zl rozni sie czyms od siatkowej za 40zl ?

_chris_

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: _chris_ »

@ 83piotrek:
w takiej sytuacji jak u ciebie nie ma żadnych reguł - tylko próby. Skombinuj jakąkolwiek antenę pasywną, czyli bez wzmacniacza, (najlepiej 'siatka' lub logoperiodyczna) lub zrób samodzielnie (http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 67#p136167) i sprawdź, czy w ogóle masz jakiś odbiór. A potem będziesz dopieszczał...

Antena Telmoru jest o wiele lepsza od zwykłej 'siatki'.

83piotrek

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: 83piotrek »

A dlaczego nalezy zaczynac od anteny bez wzmacniacza ?
Moze podacie mi jakas dobra antena szerokopasmowa pasywna w ktorej bez problemu mozna dolozyc zasilacz ?

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: m@rtops »

bo taka jest zasada przy cyfrówce :D
sygnał cyfrowy można bardzo łatwo przesterować za silnym wzmocnieniem co skończy się brakiem odbioru
do 100% jakości nie potrzeba pełnej siły (70%-100% - nie wpływa na jakość a ta powinna być wysoka i stabilna) ;)

_chris_

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: _chris_ »

83piotrek pisze:Moze podacie mi jakas dobra antena szerokopasmowa pasywna w ktorej bez problemu mozna dolozyc zasilacz ?
każda 'siatka' czy Yaga polskiej produkcji - do nich można dokładać w zasadzie dowolne wzmacniacze dopuszkowe. Zagraniczne anteny zwykle są dedykowane do własnych wzmacniaczy, aczkolwiek w część z nich można też, z mniejszym lub większym trudem, dopasować typowe polskie wzmacniacze dopuszkowe.

Do anten logoriodycznych można zakładać tylko dostosowane do nich wzmacniacze, ale nie warto tego robić.

W przypadku dowolnej anteny rozwiązaniem optymalnym jest zwykle zastosowanie anteny pasywnej oraz wzmacniacza liniowego / masztowego czy wewnętrznego. Wzmacniacze te zwykle o wiele lepiej spełniają swoją rolę, zwłaszcza w trudnych warunkach, jak u ciebie.

Tak czy inaczej, pamiętaj o jednym - wzmacniacz zawsze należy dobierać do warunków odbiorczych, zwłaszcza tych trudnych. Czasami trzeba przerzucić kilka aby mieć stabilny odbiór. Alternatywą jest zastosowanie uniwersalnego wzmacniacza o bardszo dobrych parametrach, np coś z Terry (AB011), ale to są już koszty.

I jeszcze jedna żelazna zasada - antena o MAX zysku i wzmacniacz o MIN wzmocnieniu, ale MAX poziomie wyjściowym.

83piotrek

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: 83piotrek »

Witam, na dzien dzisiejszy nie mam jeszcze mozliwosci zrobienia pomiarow bo nie mam jeszcze pradu ani zalatwionych anten do testow, ale dzis bylem i z tego co mi sie wydaje- zrobilem zdjecia widoku mniej wiecej na sierpc- na tej pietrowce jest wlasnie skierowana antena siatkowa w tym kierunku.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f9c ... 468ca.html

Zreszta wszytsko wyjdzie w praniu, jak cos to dam znac czy sie udalo i na czym :)

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: m@rtops »

a wysoki będzie ten blok co budują? :?
bo jeśli to zdjęcie z twojego balkonu to będzie on skutecznie blokował sygnał bezpośrednio z nadajnika :(
ale jak napisałeś "...reszta wyjdzie w praniu..." :D

83piotrek

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: 83piotrek »

Masz racje, nie da rady, blok bedzie 2pietrowy i zasloni sygnal.
Szkoda, zainstaluje Polsat cyfrowy-maja fajna promocje na najtanszy pakiet(antene bede musial skierowac w przeciwnym kierunku-a tam nie ma problemu bo wolna przestrzen).
Ale dzieki za pomoc.

kacy

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kacy »

Witam. Jaka antena wystarczy do bezproblemowego odbioru DVB-T z mojej lokalizacji. Antena na dachu 3-piętrowego budynku z wysokimi mieszkaniami, moje na najwyższym piętrze, żadnych przeszkód terenowych. Obecnie odbieram na starej szerokopasmówce ze wzmacniaczem, mux 2 bezproblemowo zawsze, natomiast z mux 1 czasem klatkuje.
http://www.dvbtmap.eu/viewbookmark.html?bookmark22964

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: adac »

Jak wygląda odbiór analogowy z tego nadajnika (k.21)? Profil na końcu masz lekko przesłonięty.
cyt: "do bezproblemowego odbioru DVB-T" - nie wiem czy na to pytanie ktoś jest w stanie w ogóle odpowiedzieć

kacy

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kacy »

Generalnie wcześniej nie korzystałem z tego nadajnika, bo mam dużo bliżej analogowe (15-20 km) w Nowej Karczmie a także duży nadajnik ze Śnieżnych Kotłów (ponad 60 km ) w Karkonoszach. Chodzi o to że z Nowej Karczmy nie nadają dvb-t a ze Snieżnych Kotłów mam mux 1 elegancko na tej szerokopasmówce ale nie nadają tam muxu 2, dopiero za dwa lata. TVP1 analogowo z tego nadajnika koło Żagania odbieram ale nie jest idealnie.

Awatar użytkownika
nieznanisprawcy
Posty: 61
Rejestracja: 18 maja 2012, o 14:18
Odbiornik: WIWA HD-50 new
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca/Kamieńsk

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: nieznanisprawcy »

@kacy

MUX-2 ze Śnieżnych Kotłów nie za 2 lata, tylko we wrześniu 2012.

:D

http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 98#p130198

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: seba133 »

@kacy

cały harmonogram MUX 2 znajdziesz tutaj
83piotrek pisze: moze telmor digitmax hd-szerokopasmowa ?
Nie ma anten HD.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: K63 »

Ale ta akurat tak się nazywa. http://www.telmor.pl/pl/offer/162 Nawet tak poważny producent jak Telmor używa tanich chwytów, aby sprzedać swoje wyroby osobom niezorientowanym w temacie. A tak na serio, to od dawna używam tej anteny - sprzedawanej jeszcze pod poprzednią nazwą ASR-860 - i mam o niej bardzo dobre zdanie. Przez wiele lat dobrze spisywała się przy odbiorze analogowym. Teraz "ściąga" Słowaków.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: adac »

@kacy:
pozostaje Ci poczekać ten miesiąc i sprawdzić, jak wypadnie odbiór na tym zestawie który posiadasz.
W międzyczasie możesz sprawdzić antenę i zrobić mały remont.
Z odbiorem mux-2 ze SK na średnim kanale, nie powinno być kłopotów.

agi

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: agi »

Proszę o pomoc przy zdiagnozowaniu problemu.
Mieszkam tutaj https://maps.google.com/maps/ms?msid=20 ... 6,0.004823
Z oknem na podwórko, na pierwszym piętrze.
Posiadam tuner Wiwa HD90 i antenę typu dpm apok. Ze złapaniem analogowej telewizji nie mam najmniejszego problemu, natomiast cyfrowa łapie mi tylko tvn hd na kanale 53. Wskaźniki jakości i siły na kanałach 48 i 55 migają od 100% do 0%. Stabilne są tylko na kanale 53.
Pytanie czy jest to wina lokalizacji czy anteny?

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: m@rtops »

wzmacniacz przesterowuje za mocny sygnał
zapewne zamontowanie symetryzatora zamiast płytki wzmacniacza rozwiąże problem
spróbuj (jeśli masz luzem) na samym kablu - obierz z 20 cm osłony oplotu i żyły i wygnij je w kształt litery " T"
jeśli nie masz to odłącz go od wzmacniacza i zobacz czy sygnał na samym kablu się pojawi ;)

agi

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: agi »

po wyjęciu wzmacniacza z prądu (jeśli o to chodziło ;)) nie znajduje żadnych kanałów :? warto kombinować jeszcze coś z tą anteną czy kupić nową?

Awatar użytkownika
nieznanisprawcy
Posty: 61
Rejestracja: 18 maja 2012, o 14:18
Odbiornik: WIWA HD-50 new
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca/Kamieńsk

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: nieznanisprawcy »

agi pisze:...
Nie, o to chodziło:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 82#p132082

:!:

Zablokowany