[POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: m@rtops »

w profilu masz wiwę - jakiej instalacji używasz teraz? :?

isabs

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: isabs »

Ta Wiwa to dla rodziców była ale oni mieszkają w innym województwie.
Ja u siebie mam tylko podłączoną kablówkę i żadnej innej instalacji antenowej nie posiadam.

rozq

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: rozq »

infinity pisze:Witam

Proszę o pomoc w doborze odpowiedniej anteny do mojej lokalizacji:
Obrazek

z tego co sie orientowałem to powinna wystarczyc: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... A1910R.htm ale czy aby na pewno? :)
I czy lepiej ustawić się na raszyn czy pkin?

Pkin:
Obrazek

Raszyn
Obrazek
Witam,

Podepnę się pod kolegi pytanko i materiały ponieważ tez jestem mieszkańcem Ożarowa.

Czy taka antenka będzie dobrze na tym terenie odbierać?? na jaki nadajnik ustawić Raszyn czy PKIN?

http://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/opticum-ax1000-wzmacn ... 92212.html

_chris_

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: _chris_ »

@ rozq:

w typowych warunkach powinna spokojnie wystarczyć w wersji pasywnej (bez wzmacniacza), i to nawet na kilka TV. Tak więc zacznij od kupna pasywnej, a jak będą kłopoty (jakieś trudne warunki odbiorcze) pomyślisz o wzmacniaczu.

Pamiętaj o dobrym kablu antenowym, z dużym współczynnikiem ekranowania (>95dB) i do zastosowań zewnętrznych, w wykonaniu z PE (kolor czarny), np. Triset-113PE lub DigitSat-113PE.

Ja uzywam: UHF-200.

flyfish74

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: flyfish74 »

Witam serdecznie.
Uprzejmie proszę o pomoc w ustaleniu optymalnego kierunku odbioru, jak również doboru odpowiedniej do tego celu anteny.
Mieszkam pod Częstochową na skraju osiedla domów jednorodzinnych.
Antena docelowo ma być zainstalowana na dachu parterowego domu (~6m od ziemi, w kierunku nadajników teren jest otwarty, porośnięty z rzadka drzewami).
W bezpośredniej okolicy mam dwa nadajniki.
W odległości 10 km i prawie idealnie w kierunku północnym- Częstochowa/Błeszno (MUX3, nadajnik 2kW.
27km dalej znajduje się antena nadawcza k/ miejscowości Wręczyca Wielka (MUX1 i MUX2, nadajnik 100kW)
Kąt pomiędzy pierwszą lokalizacją, moim domem a drugim nadajnikiem. to około 45 stopni
Obrazek
Obrazek
Czy jestem w stanie z jednej anteny kierunkowej, "zebrać" zadowalający sygnał z obu nadajników i mieć wszystkie MUX-y?
Jesli tak, to jak powinna być ustawiona antena w stosunku do nadajników?
Rozważałem trzy wyjścia:
1 -Dokładnie w kierunku najbliższego o najmniejszej mocy (Błeszno/10km), licząc,, że odbiorę też zadowalający sygnał z mocniejszego nadajnika, który jest jednak dalej i troche z boku?
2 - Szukać optymalnego ustawienia, gdzieś pomiędzy dwoma nadajnikami.

3 - Dwie anteny i zwrotnica (ale to jako ostateczność)

Rozważałem zakup anten tego typu:
Antena DVB-T Yagi 16/21-69
http://dvbsklep.pl/pl/p/Antena-DVB-T-Yagi-1621-69/159
lub
Antena DVB-T 44/21-69 Tri Digit
http://dvbsklep.pl/pl/p/Antena-DVB-T-44 ... cniacza/96
Ewentualnie inne anteny o zbliżonych parametrach. Raczej w opcji bez wzmacniacza.
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

penknife
Posty: 234
Rejestracja: 4 maja 2012, o 20:03
Odbiornik: 1.MT4171,
2.Wiwa HD-50 NEW
Instalacja antenowa: 1. Dipol pół-falowy +symetryzator lub co akurat podleci,
2. BiQuad na 706MHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Miłki(~12km)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: penknife »

a nie wystarczyłaby zwykła siatka z symetryzatorem :?:

flyfish74

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: flyfish74 »

Nie mam pojęcia czy w moim przypadku wystarczająca będzie antena siatkowa. Wszędzie czytam, że optymalne są anteny kierunkowe i najlepiej bez wzmacniacza. W sprawach radiowo-telewizyjnych jestem niestety laikiem.
Do tej pory odbierałem TV, wyłącznie z satelity. Z odbiorem analogowym w moim domu, też nie mam doświadczeń.

_chris_

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: _chris_ »

flyfish74 pisze:Nie mam pojęcia czy w moim przypadku wystarczająca będzie antena siatkowa.
Tego nikt nie wie, albowiem nikt nie zna twoich rzeczywistych warunków odbioru. Ale wróżąc - powinno się spokojnie udać jedną anteną.

W takim przypadku to raczej pasywna 'siatka', logoperiodyczna lub krótka Yaga (powiedzmy do 16-tu elementów). A najlepsza to mogłaby być chyba telmorowska DigitMaxHD w wersji pasywnej. I dobry kabel antenowy - o wysokim współczynniku ekranowania (>95dB) i do zastosowań zewnętrznych, czyli w wykonaniu z PE (kolor czarny).

W sumie, to powinieneś na początek 'skombinować' jakąkolwiek antenę (Albo zmajstrować samemu.) i sprawdzić, jaki masz odbiór. Bo pomimo świetnych warunków, może być różnie z mux-3.
flyfish74 pisze: - Szukać optymalnego ustawienia, gdzieś pomiędzy dwoma nadajnikami.
tak, ustawiać antenę na MAX jakości odbieranych mux-ów, wg wskazań pokazywanych przez odbiorniku. Może być trochę kłopotliwe z uwagi na dwa kierunki, więc cierpliwość zaleca.

Rozpocząć od kierunku na nadajnik mux-3, ustawić anteną na na maksa jakości sygnału, a potem, w zależności co będzie pokazywać odbiornik dla pozostałych mux-ów, korygować ustawienie anteny celem uzyskania zrównoważonego odbioru wszystkich mux-ów. Wygląda trochę groźnie, ale powinno się udać.
flyfish74 pisze:Wszędzie czytam, że optymalne są anteny kierunkowe i najlepiej bez wzmacniacza.
bo to prawda, ale... antena 'siatkowa' to też antena kierunkowa, więc krytyczniej podchodź do takich rewelacji.

flyfish74

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: flyfish74 »

Bardzo dziękuję za wskazówki. Pozdrawiam.

marcepun

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: marcepun »

Prosiłbym o poradę dotycząca wyboru nowej anteny(stara siatkowa niebyła wystarczająco silna)
zbyt duże zakłócenia - migające kwadraciki - dla tunera wiwa hd90.


Obrazek

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: adac »

Twój nadajnik znajduje się na Św. Krzyżu k. Nowej Słupii (45 km).
Powinna wystarczyć przeciętna antena pasywna.
Dużo zależy od miejsca zamocowania, na jakiej wysokości i bliskich przeszkód które mogą osłabić sygnał.

marcepun

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: marcepun »

thx,ta informacja bardzo dużo mi daje,teraz wiem jak dobrać antenę.
Czy którąś byś rekomendował?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: adac »

marcepun pisze:ta informacja bardzo dużo mi daje, teraz wiem jak dobrać antenę
Na podstawie tych informacji które podałeś ja też nie wiem.
adac pisze: Dużo zależy od miejsca zamocowania, na jakiej wysokości i bliskich przeszkód które mogą osłabić sygnał.
nie byłem nie widziałem.

Może zanim zdecydujesz się na zakupy proponuję coś innego: przegląd obecnej instalacji, stanu kabla, przeczyszczenie styków i założenie na próbę symetryzatora.
Być może uda się poprawić odbiór na tym co jest, chyba że jesteś od razu zdecydowany na wymianę.
Jeżeli zdecydujesz się na tą próbę z symetryzatorem to sprawdź odbiór na każdym urządzeniu osobno, zastępując rozdzielacz zwykłą złączką na F.
Jest też taka możliwość, żeby zastosować aktywny rozdzielacz lub wzm. abonencki w układzie z symetryzatorem w antenie, i w ten sposób próbować poprawy.

Na razie nie sposób nic więcej doradzić , ponieważ nic więcej nie wiadomo o twojej instalacji. Na przykład: jak dzielisz sygnał, czy ta antena ma teraz wzmacniacz, jaka jest siła/jakość wskazywana przez obydwa odbiorniki.
Cała odpowiedź polega na zgadywaniu.
Warto na początku przejrzeć dział, żeby się zorientować jak sensownie zadać pytanie.

marcepun

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: marcepun »

Wystarczyło zmienić kierunek anteny na Nową Słupię.
Jeszcze raz dzięki(póki wszystko dobrze działa wstrzymam się z wymianą,poczekam aż zapotrzebowanie na anteny opadnie i wtedy postaram się kupić coś odpowiedniego,po niższej cenie)

bart_k_pl

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: bart_k_pl »

witam, mieszkam w Łodzi przy ulicy tymienieckiego, potrzebuje antenę do telewizora w wbudowanym Mpeg-4. Bedzie ona stała na balkonie, zależy mi na dobrym wyglądzie i możliwie małej antenie przy wysokiej jakości odbioru. Miejsce zamieszkania oznaczone zieloną strzałką


[IMG=http://imageshack.us/a/img707/8073/adresg.jpg][/IMG]

Uploaded with ImageShack.us

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: plecho1 »

Jeśli balkon masz skierowany na północ a dokładnie w kierunku nadajnika nadającego MUX3 i nic nie przysłania widoku na nadajnik, to powinna Ci wystarczyć praktycznie każda antena do TV w wersji pasywnej skierowana na ten nadajnik. MUX1 i MUX2 w Łodzi nadają z mocą 100kW więc przy takim ustawieniu anteny też powinieneś je spokojnie odebrać.

bart_k_pl

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: bart_k_pl »

balkon mam skierowany na ulicę piotrkowską

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: plecho1 »

Więc jeśli wystawisz antenę trochę poza balkon i skierujesz ją praktycznie na północ to powinno się udać. Tu masz swoją lokalizacje i lokalizację nadajników:
http://www.dvbtmap.eu/viewbookmark.html?bookmark23884
Przed zakupem anteny może trochę potestuj warunki z samoróbką np. taką jak z tego tematu:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=2930
Ja osobiście na takim biquqdzie odbieram sygnał z nadajnika o podobnej mocy bez widoczności nadajnika i do tego antena umieszczona jest w mieszkaniu.
Ostatnio zmieniony 23 września 2012, o 09:19 przez plecho1, łącznie zmieniany 1 raz.

bart_k_pl

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: bart_k_pl »

czy antena opticon ax 800 lub telmor digiactiva dobrze sie sprawdza?

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: plecho1 »


Zablokowany