[POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

kamis01

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kamis01 »

Witam
Chciałbym kupić antenę do odbioru sygnału z jednego z trzech nadajników
Mam do wyboru :
Częstochowa - Wręczyca Wielka Odległość 71.7 km
Katowice - Kosztowy Odległość 69.3 km
Kielce - Święty Krzyż Odległość 90.7 km
Wystarczy mi odbiór Mux 1 oraz 2,choć jakby 3 też był możliwy to może być :)
Posiadam Wiwe HD-95, kabel będzie nowy, także jakieś propozycje co do niego mile widziane.
Moja mapka http://www.dvbtmap.eu/viewbookmark.html?bookmark25613
Namiary 50°37'17.1"N 19°49'00.000"E 262m npm
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.

E: wiedziałem że to za piękne by było kopiuj- wklej :) dzięki za wskazówki
Ostatnio zmieniony 5 grudnia 2012, o 09:44 przez kamis01, łącznie zmieniany 1 raz.

_chris_

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: _chris_ »

Klijasz lewym klawiszem myszki w zieloną strzałę twojej lokalizacji, a potem klikasz lewym klawiszem w żółtą gwiazdkę umiejscowioną w lewym górnym rogu otworzonego okienka. Następnie, po otworzeniu się nowej strony (bookmark) kopiujesz link i wklejasz go na forum. Wtedy będziemy wiedzieć, gdzie faktycznie mieszkasz... :D

kamis01

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kamis01 »

Ok. Mapka poprawiona :)

_chris_

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: _chris_ »

@ kamis01: takie sobie masz te warunki odbioru. Kliknij na ikonę nadajnika, a potem w otworzonym okienku kliknij znaczek [+], otworzy się okno z danymi mux-ów z nadajnika. Finalnie pokilkaj sobie na linki do 'map zasięgów', a zobaczysz, że we wszystkich przypadkach jesteś na obszarach żółtych, co zwykle sugeruje mniejsze lub większe problemy z odbiorem. Co prawda, te mapy są trochę ostrzejsze niż rzeczywistość, ale jednak.

Jakaś dobra antena ze średniej półki cenowe plus ewentualnie wzmacniacz, gdyby nie było stabilnego odbioru na antenie pasywnej. Powiedziałbym, że może być UHF-200 Maximuma, a wzmacniacz AB-011 Terry. Zasilanie wzmacniacza z odbiornika, a jeśli nie ma takiej opcji, to separator napięcia w rodzaju AZS-03 AMS-a plus zwykły zasilacz typu "buła' lub zasilacz antenowy z wbudowanym separatorem napięcia, no. AL-105 Alcada. Kabel antenowy z wysokim współczynnikiem ekranowania będzie też bardzo pomocny w odbiorze.

Najważniejszym to będzie znalezienie miejsca pod montaż anteny, tak, żeby dawała jak najlepszy sygnał. I nie musi być to koniecznie jak najwyżej.

Dalej nie ma co gdybać, tylko antena w rękę i się okaże co i jak.

kamis01

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kamis01 »

Ok to zamawiam antenę i będę kombinował :) myślałem że będzie łatwiej bo zwykłą siatką z kilkunastoletnim kablem wzmacniaczem i płytką łapałem mux1 sygnał 100 i jakość bodajże 90 tylko nie potrafię powiedzieć skąd, antena fizycznie ustawiona w stronę Krakowa :)

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: m@rtops »

podaj na którym kanale łapałeś? :?

kamis01

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kamis01 »

Kanał 25 jakość 100 a siła 95 jeśli dobrze myślę to jest to Kraków - Chorągwica
sprawdziłem również kanał 64 ale tutaj jakość i siła skaczą cały czas ;/ i dekoder nie znajduje nic ;/
edit znalazło kanały ale nie ma możliwości oglądania ;/ brak dźwięku i wizji
Ostatnio zmieniony 5 grudnia 2012, o 11:09 przez kamis01, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: m@rtops »

zgadza się - mux1 jest z mocą 25 kW , więc powinieneś też spróbować mux 2 - 60 kW na kanale 64
(mux 3 - 2kW raczej poza zasięgiem) ;)

kamis01

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kamis01 »

Czyli co teraz :) ?? Zmienić antenę (siatkę) płytkę kabel i zasilacz na nowy i liczyć na cud ze złapie też mux 2 ??

_chris_

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: _chris_ »

@ kamis01więc zacznij od wymiany kabla antenowego, bo to podstawa dobrego odbioru, a tak, czy inaczej, trzeba go wymienić, jeśli jest stary.

kamis01

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kamis01 »

Ok to lecę po cały nowy zestaw i zabieram się do montażu :) Dzięki za odp i pozdrawiam :)

Jeszcze jedno pytanie : w mojej sytuacji lepiej kupić wzmacniacz płytkowy czy któryś z LNA ?? Jeśli tak to który ??

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: m@rtops »

LNA mają tę zaletę że są ekranowane przez co mniej podatne na zakłócenia
kamis01 pisze:Jeśli tak to który
no dobrze by było wiedzieć jakie wzmocnienie ma ten wzmacniacz w siatce ale chyba LNA 169,177 będą dobre - 101 raczej za słaby :?

kamis01

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kamis01 »

Niestety nie mogę dostać tej anteny UHF-200 Maximuma moglibyście mi podać jakieś odpowiedniki ?? Chyba z anteny siatkowej nic nie będzie, kupiłem cały zestaw ale nawet zwykłej tv nie mogę odebrać ;/

grzesiek811
Posty: 195
Rejestracja: 21 stycznia 2010, o 20:15

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: grzesiek811 »

Na alledrogo są 2 szt. W sklepach tv sat też, na cardsplitter niby dostępne.

kamis01

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kamis01 »

Nie biorę na alledrogo, wole coś kupić w sklepie, może jakieś propozycje od tego sprzedającego, bo mam do niego niedaleko jego nazwa to adadyr

ewentualnie co sądzicie o tej antenie np Opticum AX1000 lub Dipol 44/21-69 Tri Digit 16,8dB

grzesiek811
Posty: 195
Rejestracja: 21 stycznia 2010, o 20:15

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: grzesiek811 »

Ale to aukcja sklepu. Nie wiem dlaczego jesteś uprzedzony, nie każdy sprzedawca na allegro to oszust.



Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: m@rtops »

kamis01 pisze:co sądzicie o tej antenie np Opticum AX1000
mam i jestem zadowolony z tym że do niej ewentualnie jest dedykowany wzmacniacz "AX-W11" inny trzeba dostosowywać bo jest inny rozstaw w puszce - innym rozwiązaniem jest wzmacniacz rurkowy
tri digit też ma dobre opinie ;)

kamis01

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kamis01 »

A przy moich warunkach da rade odbierać czy będzie za słaba ?? Mogę mieć ja za free stad pytanie

Zablokowany