[POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Maciejoo

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Maciejoo »

Dziękuje za odpowiedz, być może ten TVN hd faktycznie idzie z pkin... Co nie zmienia faktu, ze przy wyszukiwaniu "wszystkich" kanałów (a nie tylko darmowych) pojawiają mi się wszystkie które są dostępne (TVP, etc) oraz te kodowane (comedy Central itd.).
Co do sprzętu jaki testowalem, to wstyd się przyznać, ale nie miałem czasu szukać i kupiłem u "sąsiadów" z electro world...
Pierwsza (działała chyba lepiej?)
http://www.electroworld.pl/produkt/dpm-sonus-tv-24940/
Druga (wymienilem ja z tej pierwszej bo miała niby kontroler mocy...
http://www.electroworld.pl/produkt/dpm- ... b-t-69511/
Jutro idę oddać te badziewia (i chyba dekoder wiwa) i kupię coś online... Tylko co?
Okna mam na całkowicie przeciwna stronę do pkin, liczyłem na odbicie, ale nic nie zlapalem.

jurek9491

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: jurek9491 »

Witam.
Niedawno przeprowadziłem się do Bydgoszczy. Mieszkam na ulicy Gajowej, dokładnie w tym miejscu: http://img196.imageshack.us/img196/2540/2ghe.png
Profil terenu od nadajnika Trzeciewiec wygląda tak: http://img16.imageshack.us/img16/8905/lkmm.png
Mam jednak problem z odbiorem naziemnej telewizji cyfrowej. Próbowałem złapać sygnał na antenie pokojowej, jednak bezskutecznie - nie znalazło nawet ani jednego programu. Co może być tego przyczyną? Nadajnik Trzeciewiec o mocy 100kW mam oddalony o 18,2km. Czy może to być związane z tym, że mieszkam na parterze? Ale mniejsza o to. Skoro pokojowa nie zdała egzaminu, w takim razie proszę o polecenie mi jakiejś niedrogiej anteny, na której nie będę miał problemów z odbiorem i która mogłaby stać w mieszkaniu lub ewentualnie jakoś na parapecie, żeby można ją było zamocować. Będę wdzięczny za wszelką pomoc. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Bogoes »

Witaj!!!
Jeśli chodzi o odległość do nadajnika, to masz bliziutko... a do Chodkiewicza (doświetlenie mux3) to wręcz żabi skok. Trzeciewiec zapewnia w Bydzi bardzo dobry sygnał. Ja mieszkam na Okolu i z anteny na dachu (półsiatkowej bez wzmacniacza, kamienica 2-piętrowa) łapię wszystkie muxy z siłą maksymalną, a na własnoróbce (biquad- zobacz w dziale o antenach) także po ustawieniu w odpowiednim miejscu (przy oknie) bardzo silny sygnał.
Jeśli chodzi o Gajową, to problemem może być blokowisko, masz na drodze do Trzeciewca mnóstwo wysokich bloków, a na domiar złego sam mieszkasz na parterze :| . Ciężko Ci coś polecić... jeżeli masz możliwość zastosowania anteny zewnętrznej (raczej na dachu, bo za oknem to raczej się nie nadaje, szczególnie na parterze), to najlepiej wg mnie znaleźć sygnał za pomocą anteny kierunkowej (np. 19-elementowy dipol A1911- tania i dobra antena, choć za oknem to może lepiej 11-elementową), ale u Ciebie mogą być tylko sygnały z odbić i może w tym przypadku lepiej sprawdzi się antena siatkowa (szerszy kąt odbioru) z symetryzatorem lub ewentualnie ze wzmacniaczem (najlepiej regulowanym)... ale ja na Twoim miejscu zacząłbym od praktycznie darmowego biquada na k.36 i ustawił tuner (telewizor) na wskazaniu siły sygnału na szukaniu manualnym np. na k.36 lub k.41 i poszukałbym w pokoju sygnału (najczęściej przy oknie, lub za oknem). Dobrze zrobiony biquad działa często lepiej od wielu sklepowych anten pokojowych. Zacznij od dokładnej lokalizacji, na stronie http://www.dvbtmap.eu/ masz możliwość ustawienia linii prostej od Twojego zamieszkania do nadajnika na tle mapy satelitarnej i zobaczysz, czy faktycznie bloki stoją na drodze sygnału i czy też masz możliwość ustawienia anteny kierunkowej bezpośrednio na nadajnik.
powodzenia w szukaniu odbioru :) .

jurek9491

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: jurek9491 »

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Dzisiaj jak wystawiłem tę antenę pokojową za okno, to udało mi się złapać MUX-2 na kanale 32 (sygnał 90-97%). Niestety kanał 36 i 41, to już 0% sygnału. Przy strojeniu automatycznym też znajduje tylko MUX-2. Dlaczego tak się dzieje skoro wszystkie MUX'y idą z tego samego nadajnika, z tą samą mocą? Zostaje mi teraz kupić antenę siatkową i postawić w oknie, może uda się złapać wszystko..

PS: Znasz może jakiś dobry sklep RTV z antenami w Bydgoszczy? Oczywiście, żeby ceny też były rozsądne. Ja się niedawno przeprowadziłem, także jeszcze nie jestem w temacie ;)

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 232
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, WiwaMaxx
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant.logarytmiczna Uni Line LOG 560UD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Bogoes »

Jeśli chodzi o sklep z akcesoriami RTV, to nie byłem chyba ze sto lat :lol: ... kiedyś poleciłbym sklep na piętrze w pawilonie na Błoniu (naprzeciw rynku od strony poczty), lub sklep na Pomorskiej 80 (prawie na "londynku"- czyli od Świętojańskiej na północ 8-) ), albo na Gdańskiej 42 (w głębi podwórza)...
Ale ja na Twoim miejscu jeszcze odpuściłbym sobie kupowanie, bo możesz kupować co chwila coś i nic z tego nie mieć... jeszcze raz namawiam Cię do "poszukiwań" sygnału prostymi metodami... zrobienia biquadu z drutu miedzianego (bok 12cm) i kawałek kabla antenowego z wtyczką (jest to banalnie proste)... Przypuszczam, że Twoja antena pokojowa nadaje się najlepiej na śmietnik, bo większość anten pokojowych to wielkie "nic"+silny wzmacniacz. A wydaje mi się, że mimo blokowiska nie jesteś w najgorszej sytuacji (sygnał w Bydzi jest duży). Co do odbić, to tak krótko mówiąc, każdy mux nadaje z inną częstotliwością i dlatego każdy mux odbija i załamuje się pod innym kątem i każdy sygnał odbity może dochodzić z innej strony i innej polaryzacji (to trochę tak jak światło na pryzmacie- rozszczepia się na kolory i każdy kolor idzie w różnym kierunku- kurcze przypomniała mi się szkoła :lol: )...

jurek9491

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: jurek9491 »

Dzięki za odpowiedź. Spróbuję z tym bi-quadem. Jak nie da rady, to wtedy pomyślę o zakupie innej anteny. Jeszcze raz dzięki za pomoc. Pozdrawiam.

bol11

jaka antena bez wzmacniaczy

Post autor: bol11 »

witajcie!

interesuje mnie zakup anteny ktora nie bedzie wymagala zasilania.
Lokalizacja 1 12-15km od nadajnika, jest bezposrednia widocznosc, wysokie pietro, 4m kabla
Lokalizacja 2 6km od nadajnika, jest bezposrednia widocznosc, 5 pietro, 20m kabla
W lokalizacji nr 2 dzialala antena typu ufo - okragla i bez zasilacza 0% z zasilaczem 100%

Jaka antene wybrac?

Miasto LÓDŹ


/Proszę nie łamać Regulaminu forum. Zwracam szczególną uwagę na §3.8

gofer1

Re: mobilna

Post autor: gofer1 »

W zasadzie to tylko tu mogłem zacząć ten wątek.Otóż w zeszłym roku w lipcu plus z cyfrowym polsatem zabrali się za telewizję mobilną.Wziąłem z plusa dekoder z umową na 24 miesiące i z przypisanym numerem karty sim za który do dzisiaj muszę płacić 0.9 groszy (pewnie sam przelew mnie więcej kosztuje)i tak było do końca roku,ja sobie spokojnie oglądałem cały ten pakiecik.Pod koniec roku plus zrezygnował z telewizji mobilnej odsyłając swych klientów do cyfrowego polsatu tłumacząc się zbyt słabym zainteresowaniem klientów.Poszedłem do cyfrowego polsatu,po dłuższym czasie załatwiłem wszystkie formalności,nawet byłem zadowolony bo w plusie płaciłem 19.99,a tum i dali dopłacenia 9.99.Minęły kolejne cztery miesiące i nagle wszystko znikło.Na wchodziłem się na dach niezliczoną ilość razy,bez efektu.Wysłałem maila do biura obsługi klienta,dostałem taką lakoniczną odpowiedź że chyba bym ze dwie książki napisał.Napisałem druga wiadomość,bardziej ostrą,no zaczęły się telefony od nich że z ich strony wszystko jest dobrze,że to ja mam sprawdzić instalację,ewentualnie ja mam sobie kupić inną antenę.Jeśli chodzi o zwiększenie mocy sygnału to na razie nie jest to planowane.Kupiłem mocniejszy symertyzator,bez zmian,wyjąłem całkiem symertyzator,odłączyłem zasilacz i dałem zwykłą wtyczkę,ściąga wszystkie niekodowane programy,jakość super,kodowanych brak,za każdym razem nawet sygnału nie łapie,wymieniłem antenę na kierunkową bez zmian,moje pomysły się wyczerpały.Jeszcze mi została opcja z polaryzacją v,podobno wystarczy obrócić antenę poziomo,czy to prawda? A może ktoś ma jeszcze jakieś pomysły?

lenin

Wybór anteny do dvbt

Post autor: lenin »

Witam.
Chciałbym się dowiedzieć, jaka była by najlepsza antena do odbioru dvbt w mojej lokalizacji:

http://www.flickr.com/photos/93501001@N05/9397085581/

Mieszkam w bloku na 3 pietrze.
Kierunek Piaski jest zasłonięty drzewami i w odległości ok 50 metrów zasłania go także blok.

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam.

cdsoftware

Pomoc w systemie antenowym lokalizacja Chruszczewka woj, maz

Post autor: cdsoftware »

Witam.

Lokalizacja - Chruszczewka.
W zasięgu wzroku ~500m nadajnik MUX1 i MUX3 na SLR Chruszczewka.
Do odbioru wystarczy wsadzić kawałek "druta" w magiczne pudełeczko jakim jest odbiornik DVB-T.
Problemy zaczynają się gdy chcę oglądać MUX2 - aby go oglądać, mając antenę ATX-91 skierowaną na Łazy (W-wę) mieć dodatkowo włączony wzmacniacz.
Po włączeniu wzmacniacza oczywiście MUX1 i MUX3 zostają przesterowane, tak że nie da się ich oglądać ...

Mam w zanadrzu jeszcze jedną możliwość z której zamierzam skorzystać w przyszłą sobotę - przekręcić antenę na Łosice, może te 40km bliżej, wystarczy bez wzmacniacza do odbioru MUX2.

Jeśli jednak będę potrzebował wzmacniacz - co proponujecie drodzy forumowicze, tak aby nie przesterowywać MUX1 i 3.

Pozdrawiam !

gofer1

Re: mobilna

Post autor: gofer1 »

gofer1 pisze:W zasadzie to tylko tu mogłem zacząć ten wątek.Otóż w zeszłym roku w lipcu plus z cyfrowym polsatem zabrali się za telewizję mobilną.Wziąłem z plusa dekoder z umową na 24 miesiące i z przypisanym numerem karty sim za który do dzisiaj muszę płacić 0.9 groszy (pewnie sam przelew mnie więcej kosztuje)i tak było do końca roku,ja sobie spokojnie oglądałem cały ten pakiecik.Pod koniec roku plus zrezygnował z telewizji mobilnej odsyłając swych klientów do cyfrowego polsatu tłumacząc się zbyt słabym zainteresowaniem klientów.Poszedłem do cyfrowego polsatu,po dłuższym czasie załatwiłem wszystkie formalności,nawet byłem zadowolony bo w plusie płaciłem 19.99,a tum i dali dopłacenia 9.99.Minęły kolejne cztery miesiące i nagle wszystko znikło.Na wchodziłem się na dach niezliczoną ilość razy,bez efektu.Wysłałem maila do biura obsługi klienta,dostałem taką lakoniczną odpowiedź że chyba bym ze dwie książki napisał.Napisałem druga wiadomość,bardziej ostrą,no zaczęły się telefony od nich że z ich strony wszystko jest dobrze,że to ja mam sprawdzić instalację,ewentualnie ja mam sobie kupić inną antenę.Jeśli chodzi o zwiększenie mocy sygnału to na razie nie jest to planowane.Kupiłem mocniejszy symertyzator,bez zmian,wyjąłem całkiem symertyzator,odłączyłem zasilacz i dałem zwykłą wtyczkę,ściąga wszystkie niekodowane programy,jakość super,kodowanych brak,za każdym razem nawet sygnału nie łapie,wymieniłem antenę na kierunkową bez zmian,moje pomysły się wyczerpały.Jeszcze mi została opcja z polaryzacją v,podobno wystarczy obrócić antenę poziomo,czy to prawda? A może ktoś ma jeszcze jakieś pomysły?
Można by powiedzieć że sam sobie odpowiem na to pytanie.Otóż telewizja mobilna osiągalna jest w polaryzacji V,wszystkie pozostałe muxy nadają w polaryzacji H.Ja po prostu siatkę obróciłem z pionu w poziom.Efekt?Mam 27 programów,niektóre czasami się lekko zacinają,chodzi o też 3 muxuw.Polecam coś takiego zrobić.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: adac »

To co zastosowałeś to jest rozwiązanie połowiczne i ja bym go nie polecał.
Antena w zależności od ustawienia będzie dobrze odbierać tylko jedną polaryzację H albo V.
Jeżeli chcesz jednocześnie odbierać ogólnodostępne Mux-y 1-3 oraz Tv mobilną to należy zastosować 2 oddzielne anteny z takich powodów:
- kierunki na nadajniki najczęściej są inne,
- różni się polaryzacja nadawania.

Dla ułatwienia Dekoder THD 1000 Polsatu ma 2 oddzielne wejścia antenowe.

Można też zastosować coś takiego (antena dwupolaryzacyjna) , ostatni wynalazek z branży GSM- LTE:

Obrazek


oczywiście w wykonaniu na pasmo tv :)

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: giaur500 »

Ja odbieram TV Mobilną z siłą sygnału porównywalną do MUX2 (centrum Białegostoku) na zwykłej antenie logarytmicznej pasywnej. Tzn, odbieram to za dużo powiedziane (bo nie mam ich dekodera i nie zamierzam mieć), ale piszę o tym co widzę po sprawdzeniu siły sygnału na PC.

A ten "wynalazek" to wygląda mi na 2 anteny logarytmiczne, cóż - wynalazek ciekawy, ale byłoby jeszcze lepiej gdyby posiadała jakiś sumator tak, aby z anteny wychodził tylko jeden kabel. Poza tym, nie widziałem tego nigdzie do kupienia, na pewno nie na pasmo tv. Powodzenia w szukaniu.

Ogólnie nieprawdą jest, że antena odbiera tylko jedną polaryzację. W praktyce wygląda to tak, że jedną polaryzację odbiera lepiej, a drugą gorzej. Gdyby tak idealnie było, to by można było nadawać 2 muxy na tym samym kanale, jeden w polaryzacji H a drugi w polaryzacji V.

smakowy

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: smakowy »

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów ;)
Chciałem się poradzić jaką instalacje polecilibyście dla mojej lokalizacji - Wodzisławia Śląskiego. Nadajnik jaki myślę najlepiej będzie wybrać to Wisła-Skrzyczne ze względu na ukształtowanie terenu http://i.imgur.com/RxSPPEs.png, odległość to ok. 55 km. Próbowałem odbierać na zwykłej siatkówce ze wzmacniaczem, ale niestety odbieram tylko czeski sygnał z Ostrawy, co jest nieco dziwne bo sąsiedzi wokół na zwykłych siatkówkach odbierają sygnał ze Skrzycznego bez problemu. Dekoder wbudowany w taki oto telewizjer http://www.mixelectronics.pl/thomson-26hs4246c-60209, antena umieszczona na strychu wewnątrz budynku bo na zewnętrzną instalację raczej nie ma szans. Czytałem poradnik na stronce dipola http://www.dipol.com.pl/dobor_anteny_do ... bib217.htm i z dla mojej sytuacji polecają między innymi taką antenę ze wzmacniaczem http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1615.htm Jaka jest wasza opinia na ten temat? Dlaczego inni wokół odbierają na siatkówkach a ja nie mogę? Czy warto spróbować z inną siatkówką? Dzięki za jakikolwiek odzew.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: K63 »

smakowy pisze:antena umieszczona na strychu wewnątrz budynku
Może to właśnie jest przyczyną braku odbioru.

smakowy

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: smakowy »

Spróbowałem dzisiaj z anteną na dachu i jest poprawa na lepsze jeśli ktoś lubi Czeską telewizję, bo złapałem ponad 30 kanałów pepików, a Polskiego żadnego niestety :< Czeka mnie więc zakup anteny która wcześniej nadmieniłem. I pytanie mam teraz bo na jednym forum pewien użytkownik napisał, że nie ma potrzeby kupowania wzmacniacza, wystarczy z symetryzatorem ze względu na korzystny profil terenu. Co o tym sądzicie?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: K63 »

Symetryzator nie zawsze zdaje egzamin. Wówczas należy zastąpić go wzmacniaczem. Ale wzmacniacze dobierać trzeba ostrożnie, by nie przesadzić ze wzmocnieniem.
Wcześniej spróbuj alternatywnego odbioru z Katowic (Kosztowy) lub z Opola (Chrzelice)
Czy ze Skrzycznego nie łapiesz żadnego sygnału, czy jest on bardzo słaby ? Jakie masz parametry siły i jakości ?

smakowy

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: smakowy »

Nie łapię żadnego "polskiego" sygnału nic, zero. Byłem u sąsiada z TV i tam ładnie wszystkie wyszukał programy ze Skrzycznego na siatce(!). Jak wróciłem do siebie to siła i jakość po 0 :(

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: K63 »

Jeżeli jest sygnał u sąsiada, to u Ciebie powinien być przynajmniej jakiś jego ślad. Jeżeli kompletnie nie ma sygnału, to zakładanie wzmacniacza raczej nie ma sensu, no bo niby co miałby wzmocnić ? Przeglądnij dokładnie swoją instalację (przede wszystkim połączenia).

smakowy

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: smakowy »

No właśnie wymieniłem całą instalację czyli wtyczkę z zasilaczem i kabel antenowy. Próbowałem do tej pory na 2óch różnych siatkach i nic(nic=czeskie kanały). Jutro chyba zamówię tego kierunkowego dipola bo już nie mam nerwów.

Zablokowany