[POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

emigrant
Posty: 8
Rejestracja: 15 grudnia 2013, o 18:56

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: emigrant »

Nie wiem czemu uparłeś się do tych rozgałęźników. One służą do równego podziału w pionach. Odbiorniki będą się nawzajem zakłócać bo nie będzie separacji między gniazdami przy opcji z rozgałęźnikiem. Rozwiązanie z rozgałęźnikiem jest tańsze od odgałęźnika, ale to jest na tyle tanie, że mnie opcja z rozgałęźnikiem nie interesuje. Obie opcje rozgałęźnik i odgałęźnik będą działać z czego rozgałęźnik jest gorszym rozwiązaniem i zarazem tańszym.

Co do mapki i zasięgu to jestem w mocnym zielonym polu, mało tego te zielone pole leci aż mniej więcej do 60km. Mieszkam w płn-wsch Polsce, więc u nas teren jest nizinny/płaski. Kolejny nadajnik do którego mogę się wpiąć jest w odległości 102km.

Co do zakupu anteny to za bardzo tym się nie przejmuję. Kupię przez internet najpierw Fracarro HD9 lub HD6. Jak coś nie tak to będę szukał innego modelu/innej konstrukcji. Zawsze w ciągu 10 dni można zwrócić bez podania przyczyny i nawet jej użyć w ramach "normalnego zarządu". Najpierw zrobię instalację żeby wszystko było gotowe a na sam koniec kupię antenę.

wolnez-arty
Posty: 8
Rejestracja: 29 grudnia 2013, o 14:18

Jaką wybrać antenę by oglądać MUX4 (i dwa inne pytania)

Post autor: wolnez-arty »

Witam serdecznie.
Zwracam się do Was z prośbą o wyjaśnienie kilku kwestii.
Sytuacja dotyczy lokalizacji niedaleko Choszczna.
Sygnał dociera tam z różnych nadajników.
Odległości i moc nadajników:
- Piła Rusinowo - ok. 45km - moc 100kW;
- Szczecin Kołowo - ok. 62km - moc 100kW;
- Zielona Góra Jemiołów - 165km - moc 110kW;
Co ciekawe każdy MUX odbiera lepiej z innego nadajnika: MUX1 - Rusinowo; MUX2 - Kołowo; MUX3 - i tu największa niespodzianka - Jemiołów.
Chciałem ustawić antenę tak by łapać możliwie jak najlepszą jakość dla każdego MUXa. Zamontowałem na próbę antenę Cabletech ANT0559 - taką: http://www.cabletech.pl/pl/10843-antena ... el-ant0559
Ku mojemu zdziwieniu okazało się to strzałem w "10". Sygnał odbierałem z różnych kierunków i ręcznie w odbiornikach ustawiałem sobie kanały dla MUXów, gdzie mam jakość 100%. Sygnał podzieliłem na 3 telewizory. Przy włączonym jednym odbiorniku, jakość na wszystkich MUXach była 100%, przy dwóch spadało do 85-90%, a przy trzech do 70%.
Problemy z odbiorem były bardzo sporadyczne - tylko przy intensywnym deszczu i/lub wietrze.

Niestety ostatni słynny orkan Ksawery zniszczył antenę. Prawdopodobnie uderzyła w nią jakaś gałąź. Niby żaden problem kupić nową. Postanowiłem jeszcze sprawdzić czy coś się zmieniło w kwestii sygnału dvb-t w tym miejscu. Okazało się, że tak.
Wg strony sat-charts.eu teraz mogę odbierać jeszcze MUX4.
http://s6.ifotos.pl/img/nadajniki_nqqqsrh.jpg
Ucieszyło mnie to, bo w najbliższym czasie chcemy zrezygnować z Cyfrowego Polsatu i zostawić tylko nc+, a mimo wszystko chciałbym zachować kanały sportowe Polsatu.

W tym momencie pojawiają się moje pytania.
Porozmawiałem ze znajomym, który montuje anteny i powiedział, że skoro mi na tej stronie pokazuje, że mogę odebrać, tzn. że nie ma problemu. Ta strona rzadko się myli. Mówił, że mogę kupić taką samą antenę, jak miałem wcześniej, tylko muszę dokupić wzmacniacz, np. AWS 143ST. Dobrze, żeby była możliwość regulowania wzmocnienia, aby nie przesterować. Dzięki temu nie tylko będę mógł odbierać MUX4, ale jeszcze poprawię odbiór pozostałych MUXów w złych warunkach pogodowych i dodatkowo zmniejszę spadek jakości przy włączonych wszystkich telewizorach.

I tu zwracam się do Was.
O ile to z włączonymi odbiornikami rozumiem, to co do reszty mam spore wątpliwości. Moim zdaniem, tak na chłopski rozum, to kolega się trochę myli. Mi się wydaje, że ten wzmacniacz wzmacnia to co dostaje z anteny, czyli jak w przypadku tego MUX4, to przede wszystkim antena musi złapać jakikolwiek sygnał z tego MUXA. Jeśli antena tego nie odbierze, to nie ma co wzmacniać. Tak samo z warunkami pogodowymi. Skoro antena łapie zakłócenia, tzn. że wzmacniamy również i je. Chociaż w tym przypadku kolega twierdzi, że takie wzmacniacze oddzielają sygnał "pożądany" od "niepożądanego" i tłumią zakłócenia. Prawda to?
Kto z nas ma rację?

Druga kwestia.
Czy jest szansa, żebym odebrał kanały kodowane z MUX4? Na stronie CP jest informacja, że dla podanej lokalizacji usługa tv mobilna jest niedostępna. Jednak na sat-charts.eu pokazuje na zielono, czyli teoretycznie bezproblemowy odbiór. Choć nadajnik ma niewielką moc. Tutaj http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html?chid=7517 również pokazuje, że jakiś sygnał tam dociera. Czy to wystarczy, a może nie powinienem się łudzić i marnować czasu? Może jakaś mocna antena kierunkowa? Skoro dotychczasowa łapała nawet z Zielonej Góry, to może i z tym się uda?

Trzecia, ostatnia, sprawa.
Jak to jest, że różne MUXy odbierają lepiej z różnych nadajników? Skoro odbieram MUX1 z Rusinowa z jakością 100%, to dlaczego pozostałe MUXy z Rusinowa są na 70-80%? Moc nadajnika jest jednakowa dla każdego MUXa. Ukształtowanie terenu i inne warunki z przyczyn oczywistych również takie same. Podobna sytuacja z Kołowa - MUX2 - 100%, pozostałe 80%. Jemiołów - MUX3 - 100%, pozostałe 40-50%.
Czy może to wynikać z kanału, na którym nadawany jest dany MUX? Fale inaczej się rozchodzą w zależności od kanału? A może moja antena lepiej sobie radzi na różnych kanałach? Może na niektórych jest większy zysk, a na innych mniejszy?

Wybaczcie, jeśli moje pytania są banalne, ale jestem świeżak w tej dziedzinie i z chęcią czegoś się nauczę.

Pozdrawiam wytrwałych, którzy dobrnęli do końca.
Tych którzy nie dotrwali również pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Jaką wybrać antenę by oglądać MUX4 (i dwa inne pytania)

Post autor: Jarosław Bałuka »

1. Po charakterystyce wzmocnienia widać, że wzmacniacz pracuje szerokopasmowo tj wzmacnia wszytko to co otrzymuje na wejściu - zarówno sygnał użyteczny jak i zakłócenia. Nie za bardzo potrafię sobie wyobrazić jak miałby tłumić zakłócenia.

2. Jeśli chodzi o odbiór MUX4 to raczej polegałbym na informacji ze strony CP. Poza tym pamiętaj, że ten płatny multipleks jest nadawany generalnie na tereny miast więc będąc poza możesz mieć problemy.

3. Multipleksy choć nadawane są z tą samą mocą ERP to są na różnych kanałach, a propagacja fal jest inna dla różnych częstotliwości. Podobnie tory odbiorcze - antena, kabel, odbiornik - nie są układem liniowym i dla różnych częstotliwości ich wypadkowa wzmocnienia jest różna.

Co do Twojej instalacji antenowej - nie wiem czy akurat antena Cabletech jest najlepszym rozwiązaniem. Jest to takie urządzenie, w którym - jakby to powiedzieć - samej anteny jest najmniej, a najwięcej jest wzmacniacza. Pewnie jest to pętla drutu jakoś ukształtowana, a wzmocnienie wyciągane jest na wzmacniaczu 30dB. Jeśli myślisz o odbiorze słabego sygnału może lepiej byłoby zastosować antenę kierunkową o większym wzmocnieniu, a ewentualnie wzmacniacz dobrać doświadczalnie.
AWS-143ST pewnie kolega zaproponował po to aby układ "znieczulić" od ilości odbiorników podłączonych pod antenę bo jak widać z opisu, podłączenie drugiego i trzeciego odbiornika powoduje spadek poziomu na wszystkich TV. Uważam jednak, ze w tej sytuacji mogłoby to nie spełnić zakładanej funkcji. Zwróć uwagę, że już w antenie masz pierwszy wzmacniacz 30dB, dokładając kolejny 20dB okaże się, że poziom szumów i zakłóceń będzie zbyt wysoki dla poprawnej pracy dekoderów.
Jeśli masz ochotę, poeksperymentuj z anteną kierunkową ustawiając się na odbiór z jednego nadajnika (Kołowo masz najbliżej) - nie widzę powodów, dla których nie miałbyś uzyskać stabilnego odbioru, a może i MUX4 się złapie (zakładam, że wiesz o tym, że za odbiór MUX4 się płaci, bo wspomniałeś o rezygnacji z CP i pozostawieniu tylko nc+).

wolnez-arty
Posty: 8
Rejestracja: 29 grudnia 2013, o 14:18

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: wolnez-arty »

Dziękuję za rzetelną i szybką odpowiedź.
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że MUX4 jest dodatkowo płatny.
Jeśli chodzi o podane przez Ciebie wartości dB, to niestety nie wiem czy to dużo czy mało.
Po tym co napisałeś, to wnioskuję, że na MUX4 nie powienienem robić sobie większych nadziei. W takim razie skupię się na dobrej antenie kierunkowej. To właśnie dzięki antenie kierunkowej zauważyłem, że różne MUXy lepiej odbierają z różnych nadajników - MUX1 - Rusinowo, a MUX2 - Kołowo. Była to zwykła antena siatkowa. Po zamontowaniu wspomnianej wcześniej Cabletech po prostu sobie ustawiłem w odiornikach, że MUX1 to kanał z Rusinowa, MUX2 z Kołowa, a MUX3 z Jemiołowa. Sygnał podzieliłem zwykłym rozdzielaczem i tak jak wspominałem problemów nie było. Tylko przy złej pogodzie.
Po ostatnim orkanie antena przestała w ogóle działać.

W takim razie jaką polecasz antenę, żeby odbierać wszystkie MUXy z Kołowa na 100%? Tak, żeby również w słabych warunkach odbierało.
I czy stosować ten wzmacniacz przy polecanej przez Ciebie antenie??

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Jarosław Bałuka »

Nie odważę się zaproponować anteny, która na 100% odbierze, myślę że nikt kto zajmuje się instalacjami RTV też stuprocentowego rozwiązania nie zaproponuje zdalnie, znając sytuację tylko z opisu na forum.
Dobrze sprawdzają się w takich sytuacjach anteny typu yagi np. Dipol 16/21-69 lub 19/21-69. Mają tę zaletę, że można wystartować bez wzmacniacza na początek, a jeśli w praktyce wyjdzie że wzmacniacz jest potrzebny wówczas łatwo go zainstalować w antenie w miejsce symetryzatora. Do tych anten dostępna jest gama wzmacniaczy serii LNA (15, 24, 30, 32dB wzmocnienia), cena przystępna. W Twoim układzie zacząłbym od zestawu Dipol 19/21-69 + LNA-101 skierowanego na Kołowo, podmieniające ewentualnie wzmacniacz na mocniejszy w razie problemów. Dobór wzmacniacza w warunkach gdy wszystkie odbiorniki są podłączone (poprzez rozgałęźnik 1:3 oczywiście).

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Anduraki »

Jeśli masz jakąś starą siatkę to załóż symetryzator i skieruj na najbliższy nadajnik - moim zdaniem będziesz miał bezproblemowy odbiór. A ta antena co ją miałeś wcześniej to bubel(moim zdaniem) droga i jednocześnie zbyt mocny wzmacniacz, większe wzmocnienie w NTC nie koniecznie oznacza lepiej.

Wzmacniając sygnał wzmacniasz też zakłócenia - wyobraź sobie sytuację odkurzasz i ktoś do Ciebie coś mówi - gdy użyjesz wzmocnienia dźwięku to nie usłyszysz nic poza odkurzaczem, a normalnie jeszcze coś może usłyszysz co ta osoba do Ciebie mówi. Tak to wygląda w przypadku NTC, że przeważnie wzmacnia się niepożądane sygnały lub raczej fale które zagłuszają/zakłócają odbiór. Tak więc nie ma co strzelać z armaty do komara - spróbuj odebrać pasywnie na klasycznej antenie, a później ewentualnie dokładaj jakieś słabe wzmacniacze.

Kolega Chris napisał poradnik do ustawiania instalacji tam wytłumaczył to i inne kwestie. Poleciłbym Ci przeczytać.

wolnez-arty
Posty: 8
Rejestracja: 29 grudnia 2013, o 14:18

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: wolnez-arty »

Dziękuję za rady.
Oczywiście poniosło mnie z tym, że wszystko na 100%.
Jak dobrze zrozumiałem, to (ewentualny) wzmacniacz zastosować tylko zamiast symetryzatora? Mam nie korzystać ze wspomnianego wcześniej AWS143ST? Mam zostawić dotychczasowy zwykły rozdzielacz sygnału?
Opisywana sytuacja dotyczy mieszkania rodziców, ja sam mieszkam w Poznaniu.
Jak będę u nich, to sprawdzę proponowane przez Was rozwiązania.
Z poradnikiem na pewno się zapoznam.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Jarosław Bałuka »

Tak, wzmacniacz dajemy zamiast symetryzatora, w antenie. Wówczas dochodzi również zasilacz z adapterem do podania zasilania na kabel antenowy.
Zakup AWS to dopiero na końcu, jeśliby okazałoby się że są problemy z poziomem przy podłączonych wszystkich odbiornikach.
Możesz też 'podpatrzeć" jak inni w okolicy mają zrobione instalacje antenowe, zawsze to jakieś dodatkowe odniesienie, wskazówka :)

wolnez-arty
Posty: 8
Rejestracja: 29 grudnia 2013, o 14:18

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: wolnez-arty »

A to jakiś specjalny zasilacz czy może być ten z anteny Cabletech? Rozumiem, że podłącza się go tak samo jak mam teraz, nie muszę ciągnąć jakiegoś dodatkowego kabla?
Wiem, że moje pytania mogą irytować, względnie sprawiać rozbawienie, ale wolę dopytać od razu niż udawać, że wszystko wiem i później cudować.

Z podpatrywaniem sąsiadów, to już było przerabiane. Co jeden, to inaczej.
Co ciekawe, rozwiązanie z tą anteną Cabletech, to właśnie jest podpatrzone u jednego z sąsiadów.
Mój brat, który mieszka obok też narzeka, że czasem nie da się oglądać MUX3 z Kołowa. On ma jakąś antenę Telmor, jeśli dobrze pamiętam. Skoro zauważyliśmy, że rożne MUXy różnie odbierają w zależności od nadajnika, to szukaliśmy czegoś co by zbierało sygnał z różnych kierunków i wtedy u sąsiada podpatrzyliśmy tamtą antenę.

Niebawem będę z tym walczył. Cieszę się, że mnie oświeciliście.
Cały czas byłem przekonany, że im mocniejsza antena tym lepiej.
Cóż, człowiek uczy się całe życie. :)

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Jarosław Bałuka »

Zarówno antena Cabletech ANT0559 jak i wzmacniacze serii LNA zasilane są 12V DC więc zasilacz powinien pasować. Zasilanie wzmacniacza LNA odbywa się poprzez kabel antenowy (nie trzeba dodatkowego przewodu), doprowadzenie zasilania do kabla wykonuje się poprzez specjalną ale typową wtyczkę z separatorem zasilania. Jeśli zasilacz Cabletecha wygląda podobnie jak ten to będzie można go zastosować.
Przykładowy zasilacz z separacją zasilania do anten http://www.dipol.com.pl/zasilacz_wzmacn ... _D0010.htm

wolnez-arty
Posty: 8
Rejestracja: 29 grudnia 2013, o 14:18

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: wolnez-arty »

Dobra, to teraz już (chyba) wiem wszystko co potrzeba.
Jak będę u rodziców powalczę z tematem.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
Wszystkiego dobrego w Nowym Roku.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Anduraki »

Jarosław Bałuka pisze: Przykładowy zasilacz z separacją zasilania do anten http://www.dipol.com.pl/zasilacz_wzmacn ... _D0010.htm
Ja jednak nie polecam tego typu zasilaczy, ponieważ mogą być z nimi problemy o czym pisałem (problemy które mają swoje przyczyny we wtyczce). Są one tanie ale nie gwarantują w 100% poprawnej pracy ze względu na błędy konstrukcyjne wtyczki z separatorem. Pisałem o tym w tym temacie: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=5858

wolnez-arty
Posty: 8
Rejestracja: 29 grudnia 2013, o 14:18

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: wolnez-arty »

Panowie, dziękuję za rady. Wszystko działa wreszcie tak jak powinno. :)

Jako ciekawostkę dodam, że na tamtej antenie leżała dosyć spora gałąź, a w środku tej anteny było pełno wody.

Mam jeszcze jedno pytanie. Teraz wszystko chodzi mi na 100% przy włączonych wszystkich odbiornikach. Łapie jeszcze sporo niemieckich programów.
Czy jest jakiś sposób na sprawdzenie czy odbiera MUX4 bez posiadania dekodera od CP?

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Domel28 »

Jeśli chodzi o sprawdzenie sygnału czy też listy kanałów to przekreć antenę do polaryzacji V, ustaw w stronę nadajnika MUX 4( jeśli masz bardzo blisko do nadajnika to powinno też odbierać w polaryzacji poziomej), w wyszukiwaniu ręcznym odbiornika wpisz numer kanału na jakim nadaje MUX 4 i to wszystko. A o oglądaniu nie będzie mowy.

wolnez-arty
Posty: 8
Rejestracja: 29 grudnia 2013, o 14:18

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: wolnez-arty »

No właśnie problem polega na tym, że moje odbiorniki (chyba) nie pokazują kanałów kodowanych. W Poznaniu mam dokładnie taki sam sprzęt i nic mi nie znajduje na kanałach z MUX4. Skoro w Poznaniu mieszkam 3,5km od nadajnika, to wyszedłem z założenia, że ani tv, ani dekoder mi nie pokazują kanałów kodowanych.
Może to błędna teoria, ale tak sobie wymyśliłem.
Tak czy inaczej daję sobie już spokój z tym muxem4.

Dzięki za pomoc.

nasula
Posty: 11
Rejestracja: 15 kwietnia 2013, o 18:55

brak obrazu telewizji DVB-T ,dekoder czy antena?

Post autor: nasula »

Witam.
Posiadam dekoder marki Cabletech urz 0083, antena siatkowa ze wzmacniaczem.
Czasem, wydaje mi się, że to zależy od pogody, słychać dźwięk a obrazu nie ma lub zatrzymuje się na jednej klatce na dość długo(lub krateczki). Siła sygnału waha się wtedy pomiędzy 50 a 57%, a jakość od 80 do 94% (przynajmniej według dekodera). Antena ustawiona jest na Zakopane, jest jeszcze możliwość ustawienia na Rabkę, ale kierunek przesłania dom. Moje pytanie, czy to cięcie obrazu jest spowodowane słabym sygnałem (jezeli tak, to jaki jest minimalny , czy wina leży może po stronie dekodera? Może anteny ? Jeśli tak, to może ktoś doradziłby, jaką kupić, o jakim zysku. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Mapy terenu.
http://pokazywarka.pl/04qknh/

tomarex

Re: brak obrazu telewizji DVB-T ,dekoder czy antena?

Post autor: tomarex »

Czytać forum.
Przy takim profilu pierwsza próba to antena bez wzmacniacza. Wymiana na symetryzator.
Zresztą nie wiadomo o jakim wzmocnieniu jest ten wzmacniacz.

nasula
Posty: 11
Rejestracja: 15 kwietnia 2013, o 18:55

Re: brak obrazu telewizji DVB-T ,dekoder czy antena?

Post autor: nasula »

Czytam, czytam, i staram się wyciągnąć coś dla siebie, ale bardziej zależy mi na opinii, czy te parametry jak siła 50 i jakość 80 % mogą być przyczyną przycinania lub braku obrazu , czy nie? takiego doświadczenia niestety nie posiadam, więc pytam kogoś kto ma z tym większą styczność.
Symetryzator kupiłem i spróbuję zamontować.
Mimo wszystko odpowiedź mile widziana. :)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: brak obrazu telewizji DVB-T ,dekoder czy antena?

Post autor: adac »

To pytanie najlepiej zadać w dziale sprzętowym bo tam Twój dekoder jest opisany. Nie sądzę żeby te parametry sygnału które podałeś były za niskie do odbioru.
Powodem może być raczej za duża liczba sygnałów odbitych i odbiór w sfn z Rabki-Zakopanego.
Czy widzisz od siebie górę Luboń ? Jak daleko masz do nadajnika w Porębie ? Czy te przycięcia występują tak samo na wszystkich multipleksach?

Antena siatkowa którą posiadasz może być dobrym rozwiązaniem i nie trzeba jej od razu wymieniać.
Załóż symetryzator zamiast wzmacniacza i próbuj znaleźć ustawienie przy którym będzie poprawny odbiór. To może być kierunek zbliżony na nadajniki albo zupełnie w bok.

nasula
Posty: 11
Rejestracja: 15 kwietnia 2013, o 18:55

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: nasula »

I tu jest problem, góra luboń przesłonięta mniejsza górką i dużym domem bardzo blisko mnie, nadajnik Poręba zupełnie przesłonięty górą , zresztą w każdą stronę są góry nawet na Kraków,
a ciecie teraz jest na jednym muxie. Spróbuję z tym symetryzatorem.

Zablokowany