[POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

andy118

Symetrator, a kombinowana antena kierunkowa

Post autor: andy118 »

Witam,
Ładnie odbierałem mux 1 2 3 z suchej na na antenie siatkowej, ale od pewnego czasu nie odbiera mux 3 (tzn. raz jest a raz go nie ma. Jak dam wyszukiwanie kanałów na wyłączonym wzm. znajduje tylko mux 3, ale można oglądać tylko po włączeniu wzm.. Jak dam wyszukiwanie na włączonym wzm. znajduje tylko mux 1 2 )nie wiem czym to jest spowodowane. Dlatego chciałem skorzystać ze starej 20 letniej anteny kierunkową, dipol i direktory maja 20 cm. Problem w tym że ona znajduje tylko mux 2 3 (może jest dolnopasmowa ?). Nie ma symetryzatora czy to może być przyczyną, tzn. czy symetryzator oprócz dostosowania impedancji wpływa jakoś na odbiór pasma, czy może wymienić dipol na większy wtedy będzie uniwersalna ? (Jak dipol dam ok. 50 cm, a dilektory nają 20 cm, co z tego może wyjść ? )

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Symetrator, a kombinowana antena kierunkowa

Post autor: adac »

Tak mniej więcej gdzie mieszkasz i w którą stronę masz skierowaną antenę

andy118

Re: Symetrator, a kombinowana antena kierunkowa

Post autor: andy118 »

Położenie: http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php? ... AmNG5zZTA=, odbieram 538,562 MHz czyli sucha góra. Antena południowy zachód

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kb997 »

@andy118
Każda antena wymaga dopasowania czyli albo symetryzatora albo wzmacniacza. Nie da się poprawnie odbierać bez symetryzatora a jezeli masz jakikolwiek odbiór to jest to dzieło przypadku. Antena o której piszesz z dipolem ok. 20 cm powinna idealnie odbierać zakres powyżej kanału 30 ale jej konstrukcja prawdopodobnie jest obliczona na całe pasmo IV i V. Załóż do niej symetryzator i zastosuj zwykły wtyk antenowy zamiast tego ktory jest zasilany z zasilacza sieciowego. 15km i 100kW to na przysłowiowym spinaczu czy kawałku drutu powinno śmigać bez żadnych zakłóceń (sygnał z doswietlaczy o tej mocy z takiej odległości nie powinien wpływać na parametry odbioru).

andy118

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: andy118 »

Jutro zapewne kupię symetryzator i napiszę czy pomogło. A tak wracając do tych dipoli, to stosunek dipola do direktora jaki ma wpływ, co z niego można wyczytać ? (kiedy antena kierunkowa jest szerokopasmowa, dolnopasmowa, górnopasmowa ?)

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kb997 »

To już wiedza „tajemna". :D A tak na serio to po wielkości dipola poznasz na jakie pasmo jest antena. Dipol ~50cm jest na kanały 1-11, dipol ~25cm na kanały 21-45, ~18cm to kan.45-68. Mniejsze są do GSM a potem to już WiFi. Rozstaw directorów wzgl. siebie i dipola w mniejszym lub większym stopniu poszerza szerokość pasma odbioru kosztem zysku. Dlatego na dipolu ok. 20 cm odbiera się cały IV i V zakres.

andy118

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: andy118 »

Moja antena jest jakaś "dziwna". Dziś zrobiłem takie próby: sam dipol ponad 60 cm, i wzmacniacz swa-16 i odbierało mux 2 3 ( ok 70 %), potem antenę kierunkową co mam z dipolem i direktorami po 20 cm i dałem wzmacniacz odbierało mux 2 3 (elegancko siła jakość 100%). Na końcu wymieniłem dipol w kierunkowej na ten użyty w pierwszym teście i znalazło mux 1 2 3 ( mux 3 i 2 siła ok,ale mux 1 60% a jakośc 30 %). Wnioskuję z tego że moja antena kierunkowa musiała być dolnopasmowa, a po wymianie dipola na większy jest już szerokopasmowa. Ale i tak to nic nie daje bo dipol jest niedopasowany i mux 1 słabo odbiera. Co jest z tą anteną że tak dziwnie odbiera, dam zdjęcia i powiedzcie mi co o tym ustrojstwie sądzicie, co zrobić z tym dipolem ?
Obrazek

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: adac »

Na razie mógłbym Ci doradzić to:
- zrezygnuj z wyszukiwania automatycznego, ustaw ręcznie nr-y kanałów na S.Górę: 52,32,29 (w kolejn. muksów) i obracając powoli anteną wyszukaj najlepsze kierunki do odbioru. Automat w takich warunakch jak u Ciebie zupełnie się nie sprawdza, niektóre kanały "gubi" i trzeba je samemu wskazać,

- w nawiązaniu do poprzedniego: taka metoda żeby na sztywno przymocować (podwiesić ?) antenę a potem kombinować wzmacniaczami nie jest najlepsza.
Zdecydowanie zaleca się znależć jak najlepsze miejsce do ustawienia (wysoko) z widzialnością w szerokim kącie i możliwością obracania. Po sprawdzeniu u Ciebie może się okazać, że nie ma jednego kierunku z którego będzie dobry odbiór wszystkich 3-ch muksów.
S.G. masz na azymucie 266 czyli prawie idealnie na zachód, ale po drodze jest pasmo górskie które go skutecznie zasłania.

Obrazek z dvbtmap.eu: .Obrazek

podobne znajdziesz na sat-charts.eu w zakładce [info/więcej]
( to że nadajniki są tam oznaczone na zielono nie zawsze znaczy, że da się z nich odbierać bez problemu) ;)

andy118

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: andy118 »

Dzięki, faktycznie wystarczyło przesunąc antenę o parę cm i z braku sygnału zrobiło się 100% na siatkowej.

stefan90
Posty: 63
Rejestracja: 1 lutego 2014, o 18:14

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: stefan90 »

Witam, moja lokalizacja to 50°51'53.7"N 16°42'38.9"E. Obecnie posiadam antene TELMORa szerokopasmową ze wzmacniaczem. Ze Ślęży zero sygnału, czasami podczas dobrej propagacji pojawia się na chwile. MUX-1 i 2 odbieram z odbicia z Jeleniej Góry. Odbiór jest fatalny, rzadko kiedy jest taki dzień, w którym obraz co kilka sekund by się nie mroził. Czy lepszy odbiór nie byłby na zwykłej siatkowej? Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: adac »

Witaj. Może napiszesz jak z widzialnością nadajnika na Ślęży u ciebie. Siedząc na szczycie możesz rzeczywiście nie widzieć masztu.
Name: Wrocław - Ślęża, Region: Dolnośląskie, position: 50°51'53.7"N ;16°42'38.9"E

/edit; jeżeli dasz się namówić to podaj swoją lokalizację z mapki, znajdziesz ją w lewym dolnym rogu na białym polu.
Może się zdarzyć że jesteś w miejscu zupełnego zasłonięcia (biała plama) i wtedy sytuację ratuje tylko doświetlacz, jeżeli takich odbiorców jest więcej.
Ostatnio zmieniony 5 kwietnia 2014, o 10:22 przez adac, łącznie zmieniany 1 raz.

stefan90
Posty: 63
Rejestracja: 1 lutego 2014, o 18:14

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: stefan90 »

Tak wygląda u mnie profil terenu:

Obrazek

Nawet z dachu nie widać Ślęży, wszystko zasłonięte przez góry. Sygnał analogowy docierał, ale był fatalny (TV WROCŁAW), same odbicia plus wielki pas idący pionowo przez ekran telewizora. Było tak od niepamiętnych czasów.

Natomiast z tym odbiorem z Jeleniej Góry jest dziwnie. Jest tydzień kiedy nie ma nic, potem ok 2 tygodni kiedy jest znacznie lepiej. Zazwyczaj jakość/siła sygnały skacze od zera do odpowiednio 77%/68%

tomarex

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: tomarex »

stefan90 pisze:wielki pas idący pionowo przez ekran telewizora.
To jest efekt przesterowania wzmacniacza - za mocny sygnał- zdemontować wzmacniacz.
stefan90 pisze:Zazwyczaj jakość/siła sygnały skacze od zera do odpowiednio 77%/68%
Takie zjawisko często występuje również przy przesterowaniu wzmacniacza.
Jeśli to jest antena typu ASR to jest kłopotliwa jego wymiana na symetryzator. Także ze względu na kupno (nietypowy).
Można częściowo zmniejszyć zysk anteny odkręcając te dwie gałki po bokach i spróbować złożyć ramiona reflektora. Ale jeśli są stare zardzewiałe to będzie kłopot.

stefan90
Posty: 63
Rejestracja: 1 lutego 2014, o 18:14

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: stefan90 »

Mam do niej zasilacz regulowany, probowalem nawet zasilać ją z dekodera - 6v i właściwie efekt taki sam, tylko niższe procenty. Co do pasa, to on był zanim posiadałem antene ze wzmacniaczem - w latach 90 kiedy używałem anteny z POLKATU. Co do mojej lokalizacji to na mapie zasięgu na dvbt maps jestem w zielonym polu ze Ślęży.

@adac, moja lokalizacja to 50°46'7.359"N 16°17'38.627"E 460m

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: adac »

stefan90:
Teoretycznie lepszy zasięg masz ze Ślęży ale można próbować ze S.K. jeżeli stamtąd pojawia Ci się odbiór. W tym celu trzeba jednak wyjść i pokręcić anteną, a nie wiem czy tego próbowałeś czy odbierasz coś od czasu do czasu na nieruchomej antenie.
Z kierunku zachodniego będzie mocno przeszkadzał doświetlacz w Wałbrzychu: mux3, k25, 20 kW i antena ze wzmacniaczem (jeżeli to jest 25 dB) może sobie z tym nie poradzić.
Na miejscu lepiej widzisz jaka jest widzialność tych 3-ch nadajników, chodzi o bliskie przeszkody. Dalszy profil do doświetlacza Mux-3 (6 km) mapka pokazuje znakomity.
Być może uda się metodą ustawiania tej anteny uzyskać stabilny odbiór wszystkich multipleksów ale trzeba wykazać trochę cierpliwości. Btw: nie wiem gdzie stoi antena, na jakiej wysokości i czy ma dobrą widoczność bo to może być u Ciebie przeszkodą. Piszesz o odbiorze mux 1,2 czyli lokalny mux3 odbierasz bez problemu ?

Jeżeli te zabiegi nie pomogą to już do Ciebie należy decyzja: czy zmieniać coś w obecnej instalacji (najprędzej wzmacniacz do Telmora na 15 dB) czy ze względu na zużycie całości - instalację wymienić.
Jest jeszcze sprawa umiejscowienia anteny: z balkonu na 1 piętrze jest zero szans na odbiór z dalekich nadajników i zostanie tylko mux-3.

stefan90
Posty: 63
Rejestracja: 1 lutego 2014, o 18:14

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: stefan90 »

Z mux3 nie ma żadnych problemów. Z chełmca zawsze odbiór był doby. Antena w chwili obecnej znajduje się na strychu gdzieś 1 metr nad podłogą w rogu ( jedynym miejscu gdzie odbiera jelenia Góra. Zastaniawiam się nad zmianą anteny, może atx107? O montażu na dachu nie może być niestety mowy, nowy dach którego nie można przebić masztem.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: adac »

Chodzi o coś takiego: < Atx>. Taka antena pokaże swoje zalety ale na otwartej przestrzeni , na strychu jej działanie będzie bardziej podobne do anteny pokojowej. Być może uda Ci się znaleźć takie jedno ustawienie w którym będzie możliwy odbiór lepszy niż teraz.

Jeżeli masz trudny montaż anteny zewnętrznej proponowałbym skorzystać z usług instalatora, może uda się zamontować antenę zewnętrzną bez wielkich szkód w dachu, a efekt w odbiorze powinien być znacznie lepszy.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: systemlan »

Są obejmy kominowe, nikt tu nie mówi o "przebijaniu" :)

stefan90
Posty: 63
Rejestracja: 1 lutego 2014, o 18:14

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: stefan90 »

Wiem, że są obejmy, tylko trzeba mieć co obiąć :D A stan kominów pozostawia wiele do życzenia. Obawiam się, że przy większej wichurze mógłby runąć razem z masztem ;)
@adac - tak o takiej myślałem. Jeżeli nie nadaje się na strych to nie ma rzeczywiście sensu jej kupować. Zastanawiam się nad zwykłą siatkową, bo przeczytałem że do odbioru z odbicia są całkiem dobre

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: adac »

Rzeczywiście anteny siatkowe spotyka się w dziwnych miejscach w których jakoś radzą sobie z odbiorem. W Twoim przypadku spodziewam się efektu podobnego do tego Telmora z zastrzeżeniem, że obecna instalacja jest w porządku. Bo przyczyną słabego odbioru
może też być: kabel o parametrach n/n, uszkodzony zasilacz (nie szkodzi że świeci), wzmacniacz itp.
Zalety siatkowej to: mniejsza cena zakupu (wymiany) i możliwość eksperymentowania ze wzmacniaczami ze wzgl. na łatwy dostęp do puszki. Spróbować można chociaż decydującą przeszkodą jest u Ciebie samo miejsce pod dachem.
Ps: a może maszt mocowany przy ścianie ?

Zablokowany