[POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: systemlan »

Dokładnie to samo chciałem napisać. Nie koniecznie musisz wywalać tam rurę. Możesz zamontować nawet uchwyt satelitarny. Ja się będę upierał przy kominie :P

Kuba_ps2

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Kuba_ps2 »

Witam mam problem z doborem anteny. juz probowalem dwoch roznych m.in. http://anteny.pl/images/YAGI1.jpg. kupilem poprzednio antene Opticum ax700 i niestety ona rowniez nie spelnia swojego zadania. przy dobry warunkach pogodywych slonce lub wieczor praktycznie bez chmur antena lapala w miare obraz - 40% sygnal 90% jakosc. natomiast w momencie jak pogorszyla sie pogoda zachmurzenie itp. w identycznym ustawieniu antena przestala odbierac cokolwiek. max 8% poziomu sygnalu. odleglosc od nadajnika w kolowie ode mnie to ok. 15km. nadajnik jest "delikatnie zasloniety przez kolejny budynek. gdybym "wyszedl" z balkonu 2m dalej nadajnik w kolowie widzialbym golym okiem. W czym lezy problem? czy antena jest za mocna? czy za slaba? czy moze raczej szukam zlego typu anteny? najbardziej interesuje mnie antena panelowa lub inna byleby byla dyskretna, chyba ze to nie tedy droga i musze poszukac czegos innego. Mieszkam w Warzymicach 1km od tablicy konczacej miasto Szczecin.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: systemlan »

Kocham takie coś... Najlepiej na samym drucie odbieraj. Bardziej dyskretnie się nie da :) Yaga... tyle w temacie ;)

Kuba_ps2

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Kuba_ps2 »

pytalem czy bedzie mozliwosc na panelowej. jesli nie prosilbym o porade co mam kupic, nie chce kolejny raz wymieniac, meczyc sie a przy tym zero efektu. moze cos takiego: http://dvbsklep.pl/pl/p/Antena-DIGITact ... logowa/134

pzdr

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: systemlan »


tadzik21

Dobór anteny i dekodera

Post autor: tadzik21 »

Potrzebował bym pomocy przy doborze anteny(wewnętrznej)i dekodera, Miałem już 3 dekodery przy użyciu anteny "zbiorczej" w bloku.Wszystkie po jakimś nie włączały się,być może wina wspomnianej anteny.

myślałem wstępnie o takiej antenie
http://www.avans.pl/technisat-antena-te ... ,id-148436

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: systemlan »

Dlaczego w marketach? Jaka odległość od najbliższego nadajnika? jakie ukształtowanie terenu? Dlaczego twierdzisz, że czasowe nie włączanie się było spowodowane AZARTem?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kb997 »

Co do uszkodzenia spowodowanego azartem to mogę się zgodzić. Jeśli chodzi o antenę wewnętrzną to nie ma reguły. Wszystkie te ultra wynalazki to zazwyczaj kawałek drutu ze wzmacniaczem. „Na pałę " to mogę polecić biquada własnej produkcji gdyż koszt jego wykonania to kilka złotych i jak się nie sprawdzi to nie żal walnąć w kosz.

tadzik21

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: tadzik21 »

systemlan pisze:Dlaczego w marketach? Jaka odległość od najbliższego nadajnika? jakie ukształtowanie terenu? Dlaczego twierdzisz, że czasowe nie włączanie się było spowodowane AZARTem?
Bo poza tym marketem nie mam nic innego z takim sprzętem, jedynie gość który przez rok nie zwrócił mi dekodera z gwarancji :|
Tak mi zasugerował koleś sprzedający te dekodery jest w tym azarcie niskie napięcie("kopło" mnie parę razy),no i 3 w 1,5 roku umierały tak samo świeci tylko dioda :|

odległość od najbliższego nadajnika 5-7 km jeżeli chodzi o ukształtowanie to widzę nadajnik z okna ale jest "wyźynnie" i mieszkam w bloku.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: systemlan »

Jest jeszcze internet :) ja niestety będę Cię namawiał na zakup anteny zewnętrznej. Dlaczego? a no dlatego, że zapewne masz plastikowe okna, które tłumią sygnał poza tym sygnał z anteny zewnętrznej jest stabilniejszy od samej anteny pokojowej. Nie musisz wystawiać jakieś anteny super długiej. Masz tak blisko nadajnik, że mała yaga wystarczy.

tadzik21

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: tadzik21 »

systemlan pisze: że zapewne masz plastikowe okna,
Z drewna prasowanego jeśli to coś zmienia,a jaki sklep internetowy czy allegro jakie firmy są warte uwagi jestem zielony w tej dziedzinie

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Tomciosz »

Nie chodzi o ramę, ale o szybę. Normalne szkło nie tłumi tak sygnału jak szyba plastikowa(?)-jak jest jakiś specjalista stolarki okiennej, niech mnie ewentualnie poprawi.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: AdamP »

Plastik czy prasowane drewno to mniej istotne. Koledze zapewne chodziło o to , że w nowoczesnych oknach szyby (pakiety szyb) są energooszczędne ale przez to tłumią sygnały np. radia czy TV.
Tomciosz, szyby są ze szkła a nie z plastiku tylko jest to inne szkło. W dodatku to nie są pojedyncze szyby jak kiedyś tylko "pakiety" - hermetycznie połączone dwie szyby z różnymi powłokami a między nimi odpowiedni gaz np. argon (w celu zmniejszenia strat ciepła).
Skoro to 5-7km i antena widziałaby nadajnik to powinna wystarczyć taka:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1112.htm
Ostatnio zmieniony 10 kwietnia 2014, o 10:33 przez AdamP, łącznie zmieniany 2 razy.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: systemlan »

Zgadza się, tłumią niemiłosiernie. Zwykła szyba też tłumi, lecz nie aż tak.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: K63 »

Przykład z wnętrza pewnego mieszkania: odległość do gapfillera ok. 1km (!) i idealna widoczność optyczna. Skierowanie jakiejkolwiek anteny pasywnej (wewnętrzna , siatka, yagi) przez okno w kierunku nadajnika i BRAK sygnału. Ustawienie tej samej anteny obok okna - odbiór przez ścianę : jakość i sygnał po 100%.

tadzik21

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: tadzik21 »

K63 pisze: Skierowanie jakiejkolwiek anteny pasywnej (wewnętrzna , siatka, yagi) przez okno w kierunku nadajnika i BRAK sygnału. Ustawienie tej samej anteny obok okna - odbiór przez ścianę : jakość i sygnał po 100%.
Czyli że przez ściana odbiera lepiej niż przez okno? w moim wypadku okno jest z drugiej strony anteny nadawczej(najpierw jest telewizor z ewentualna antena wewnętrzną).

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: systemlan »

tadzik21 pisze:Czyli że przez ściana odbiera lepiej niż przez okno?
I tak i nie. To wszystko zależy od otoczenia. Czy ściana to pustak, czy zbrojona jeśli zbrojona to ile tej stali jest, czy w pobliżu znajduje się jakaś hala ewentualnie budynek ze stali. Uwarunkowań może być wiele.

sir_stahu

Instalacja antenowa DVB-T nadajnik w DE i NL

Post autor: sir_stahu »

Witam

Moge prosic o pomoc w doborze anteny bo szukalem na forum ale juz mam taki metlik w glowie ze sam nie wiem co zrobic.
A wiec mieszkam w Niemczech i chcialbym odbierac sygnal z nadajnika w niemczech i holandi oto podglad jak sytuacja wyglada:

http://oi62.tinypic.com/24osrgh.jpg

Do nadajnika w niemczech mam 33.1 km
Do nadajnika w holandi mam 12.3 km
Jakie anteny najlepiej uzyc i jak je ew. polaczyc. (co potrzebne, modele anten, krotki opis)
Musz byc dwie anteny czy wystarczy jedna dookolna np. Opticum AX-800
Kabel antenowy bedzie polaczony bezposrednio do telewizora (LG 55la6918)

Za pomoc z gory dziekuje bo studiowalem ten temat ale juz nie wiem co robic a nie chce niepotrzebnie kasy wyrzucac.

edit/ Pisownia PL

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kb997 »

Daruj sobie tą Opticum. Jak masz zdolności manualne to spróbuj wykonać antenę z tego wątku: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?t=2930 . Jeśli nie potrafisz to antena siatkowa bez ekranu powinna sobie poradzić, a jeśli byłyby problemy to spliterem i dwoma identycznymi odcinkami przewodu połączysz z drugą siatkową. Antena(y) koniecznie bez wzmacniaczy.

sir_stahu

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: sir_stahu »

Sorry za pisownie PL ale nie mam PL znakow.

Postaram sie wykonac w ten weekend taka antene tylko pytanie wystarczy jedna taka antenna czy musze wykonac 2 na kazdy nadajnik z osobna?
NL = 642 - 834 MHz (2 kanaly - 20kW 2 kolejne - 40kW)
DE = 538 - 746 MHz (wszystkie z moca 50kW)
Czy wykonac jedna na przedzial 538 - 834 Mhz tylko ze nadajniki sa w 2 roznych miejscach (bedzie taka antenna obydwa odbierac)
W przypadku gdy jednak nie dalaby rady sciagnac sygnalu z nadajnika niemieckiego (33km) to jaka wtedy uzyc antene tez zwykla siatkowa czy jakas kierunkowa, bo w odleglosci ok 150m-200m od domu w kierunku nadajnika jest 5 drzew i nie wiem czy beda mialy one jakis wplyw na sygnal.

Zablokowany