[POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kb997 »

Wydaje mi się (podkreślam wydaje), że biquad o boku około 10cm powinien sobie poradzić w Twojej lokalizacji. Bez ekranu ma około 6dB dla znamionowej częstotliwości (u mnie wystarczył dla kanałów o niższych mocach) a bez ekranu odbiera z dwóch kierunkow przy dość szerokich listkach przednim i tylnym. Drzewa o których wspominasz nie powinny wpłynąć na odbiór. Prawdopodobnie skierowanie anteny na południe (północ) będzie optymalne. Spróbuj - przypuszczam, że będzie działać na tym wynalazku za okolo 1-2 €. Powodzenia w łapaniu sygnalu. Jakby co to pisz - podpowiemy co dalej.

sebagd

Słaba jakość sygnału i moc

Post autor: sebagd »

Dostęp do nadajników: http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php? ... ImNTIxYWc= . Aktualnie mam antenę ATX 55s z symetralizatorem wykierowaną w Kisielice, podłączoną pod 2 dekodery poprzez rozdzielacz zla0635. Antena jest na poddaszu "skośnym", na dachu jest dachówka. Problem jest w tym, że MUX-3 w ogóle nie odbiera, a pozostałe MUXy przy słabej pogodzie zacinają się. Siła sygnału oscyluje, dla MUX-2 i MUX-1, w zależności od dekodera w granicach 20%-40%, a jakość w granicach 20%-60%. Ustawienie na nadajniki Rachocin i Trzeciewiec nie wchodzi w grę, ponieważ na wysokości poddasza zasłaniają mi budynki sąsiadów. Kabel od anteny do rozdzielacza jest słabej jakości, ale nowy.
Rozważam kilka opcji:
1. Wystawienie anteny na komin i spróbować ustawić ją na Rachocin,
2. Kupić drugą antenę(pokojową) i wykierować ją na Cergie,
3. Kupić inną antenę o większej ilości elementów i zamienić na tą co mam teraz, cały czas kierując na Kisielice.
4. Może wystarczy kupić wzmacniacz i po kłopocie?
Macie jakieś inne pomysły?

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Słaba jakość sygnału i moc

Post autor: systemlan »

Przede wszystkim antena na dach! Kabel Triset 113.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Słaba jakość sygnału i moc

Post autor: Robert03 »

Antena na dach i będziesz miał sygnał z Rachocina, Kisielic i Trzeciewca w zależności jak ustawisz antenę.

Marx
Posty: 153
Rejestracja: 17 maja 2011, o 13:36
Odbiornik: pecet
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy?

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Marx »

Witam. Mam problem z podziałem sygnału i choć dotyczy to kablówki, to mam nadzieje że mi pomożecie.

Dvb-t odbieram z kablówki za pomocą retransmisji 3 muxow. Na jednym tv działa ok, ale w momencie gdy sygnał podzieliłem, to osłabił się i jakość wyraźnie spadła. TV radzi sobie nieźle i tylko czasami są przycięcia, ale tuner TV na USB ma niższą czułość i błędów jest znacznie więcej, czasami tak dużo że nie da się tego oglądać.
Wymyśliłem ze zamiast pasywnego rozdzielacza mógłbym zastosować aktywny, i tu pytanie czy to dobry pomysł, a jeśli tak to prosiłbym o podpowiedź konkretnego modelu.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: systemlan »

Proponuję udać się do BOK Twojego dostawcy DVB-C i zgłosić mizerny sygnał z gniazda. Awaria zapewne zostanie usunięta ;) tymczasem my zajmujemy się TV naziemną :)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: adac »

w zasadzie problemy z transmisją NTC po kablu też się u nas załapują, byle by to nie było po necie. :roll:
@ Marx: sprawdź jeszcze przewód od gniazda do tv (albo rozdzielacza), bo były już tutaj przypadki że ten element powodował kłopoty, szczególnie jeżeli jest to kabel z odzysku po azarcie albo tani kabel ze sklepu. Najlepszy jest taki wykonany samodzielnie ze zwykłego przewodu antenowego.
Sprawdź też parametry sygnału w gniazdku: siła i jakość odczytane z diagnostyki telewizora (na tuner usb nawet szkoda czasu). Można będzie ocenić czy sygnał nadaje się jeszcze do podziału.
Uwaga jaką napisał kolega wyżej jest słuszna, ale op może powiedzieć że w umowie jest dostawa tylko na jeden odbiornik a multiroomu w tej sieci nie ma. Co najwyżej zaproponuje ci montaż drugiego gniazdka.

Czy to jest kablówka czy zwykła instalacja zbiorcza ? Na których kanałach jest retransmisja ? Masz jakiś dekoder od tego operatora ?
Jeżeli odbierasz to na tunerze do DVB-T (na pewno?) to znaczy że sygnał jest w orginalnym formacie taki jak z powietrza.

Marx
Posty: 153
Rejestracja: 17 maja 2011, o 13:36
Odbiornik: pecet
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy?

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Marx »

Kablówka retransmituje muxy w formacie Dvb-t. 3 muxy na 3 częstotliwościach.
Gdy sygnału nie rozdzielę, tv odbiera dobrze. Podział sygnału osłabia go w sposób jaki opisałem.

Czy zastosowanie rozdzielacza ze wzmacniaczem to zły pomysł?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: adac »

Czy zastosowanie rozdzielacza ze wzmacniaczem to zły pomysł ?
NIE, ponieważ takie rozdzielacze się produkuje i stosuje, ale efekt zależy od tego co masz na początku czyli w gniazdku. Jeżeli sygnał już w tym punkcie ma słabą jakość to rozdzielaczem go nie poprawisz.
Przykłady sprzętu: (1)_(2)
albo (3).
Można też inaczej: wzmacniacz przelotowy np APL-103 na kabel a za nim zwykły rozgałęźnik indukcyjny.

wiru

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: wiru »

Witam,

http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php? ... gmNHR0djE=
proszę o pomoc w zakupie nowej anteny na odbiór w tym miejscu i wskazanie konkretnego nadajnika.
Fajnie by było jakby cena anteny nie była wygórowana, jednak jakość i brak problemów z odbiorem ważniejszy :D

olvko
Posty: 7
Rejestracja: 26 stycznia 2014, o 21:36

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: olvko »

Hej,

zastanawiam się, czy jakiekolwiek zmiany w mojej instalacji antenowej miałyby sens, by odbierać MUX-L2 z nadajnika o mocy 1kW w Ornotowicach (37,5 km) na terenie Dąbrowy Górniczej, okolice Pogorii.

Profil terenu:
Obrazek
http://i62.tinypic.com/10gda9f.png

Antena jest umieszczona na dachu domku, na maszcie, więc pewnie ze 10-12 metrów od ziemi i w kierunku Ornotowic ma widok raczej nieprzesłonięty (drzewa podobnej wysokości kilkadziesiąt metrów dalej, wysokich budynków nie widać do horyzontu).

Obecna antena to Maximum COMBO 212 VHF/UHF, z przedwzmacniaczem LNA177 nie udało mi się nic złapać.

Niektórzy raportowali odbiór koło Pyrzowic czy za Olkuszem, gdzie odległość jest nawet do 25 km większa (ale teren raczej położony wyżej i w kierunku nadajnika nie ma całej aglomeracji po drodze). Podobno w blokowiskach w Dąbrowie też niektórym się udaje odebrać.

Więc pytanie - czy warto się bawić i czym?

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Tomciosz »

Która pogo? Na ulicy nikt nie łapie?

olvko
Posty: 7
Rejestracja: 26 stycznia 2014, o 21:36

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: olvko »

Pogoria III, Łęknice. Na ulicy nie wiadomo mi, ale nie rozmawiałem o tym.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Tomciosz »

Teoretycznie. Według map ze strony TVT nie cała Dąbrowa Górnicza jest pokryta zasięgiem w stopniu ≥48dBuV. Natomiast według dvbtmap.eu zasięg jest większy.

Jedyny problem to dwa wzniesienia po drodze, które widać na profilu. Niestety dosyć wysokie. Popytałbym pierw znajomych czy odbierają. :-) Bo jeżeli nikt blisko nie odbiera, to po co się męczyć?

olvko
Posty: 7
Rejestracja: 26 stycznia 2014, o 21:36

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: olvko »

Nie męczyć, tylko pogrzebać w instalacji dla zabawy :P.

A gdzie najdalej odbieracie MUX-L2? I co wartoby było spróbować, żeby mieć największe szanse na sukces w tej sprawie??

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Tomciosz »

Żeby tylko nie popsuł sobie odbioru z Mysłowic. :P

olvko
Posty: 7
Rejestracja: 26 stycznia 2014, o 21:36

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: olvko »

Odbiór z Mysłowic to psują najnowsze doświetlenia :P. A tak to jest i TVP Kraków z góry Żar, i dwa czeskie MUX-y. Tylko lokalnego nie ma :/

Korzen321

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Korzen321 »

Witam,
chce sobie dobrać antenę pokojową do mieszkania w bloku, 4 piętro Gdańsk ulica Sympatyczna.
Moja lokalizacja:
http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php? ... YmNTVybG0=

Mieszkanie o ekspozycji wschodniej, 13 km do chwaszczyna (100kW), 5 km do "Jaśkowa kopa" (mux3 - 3,5 kW).

kupiłem wczoraj antenę DPM Apok
http://www.hurt.com.pl/antena-pokojowa- ... p9404.html
Jedyne zastrzeżenie, że nie ma pokrętła regulacyjnego ani diody przy zasilaczu- nie mam takiego zasilacza w zestawie:
http://www.hurt.com.pl/zasilacz-antenow ... p9478.html

Niestety łapie tylko MUX3 kanał 48, jakość 93% przy włączonym zasilaczu, jak wyjmę z gniazdka to jakość sygnału jest 100%.

Sprawdzałem na pożyczonej antenie Thompson Ant537 i odbierałem wszystkie kanały ale z problemami (tzn zawieszały się niektóre kanały jak ktoś przeszedł blisko anteny)
http://www.mediamarkt.pl/gdansk-matarni ... 7,id-71921

Mam do was pytanie, co mam zrobić, żeby na DPM Apok odbierać wszystkie kanały MUX 1/2/3?
Mieszkanie (4 piętro) jest o ekspozycji wschodniej, a do Chwaszczyna jest kierunek północno zachodni. Skoczę jeszcze po dłuższy kabel do sklepu i zobaczę jak Apok będzie odbierał na balkonie.

Nie chcę w ciemno dokupować wzmacniacza (słabszego? a może symetryzator?), regulowanego zasilacza, aby się przekonać, jakie zestawienie u mnie zadziała... Widziałem, że antenę można łatwo rozkręcać i wymieniać bebechy, ale ekspertem w dziedzinie elektroniki ze specjalizacją telekomunikacja i anteny nie jestem ;)

Zastanawiam się, czy przypadkiem zasilacz nie jest uszkodzony, skoro po podpięciu do gniazdka sygnał jest słabszy?
Bo rozumiem, że wzmacniacz to jest to w czarnej puszce (czy on potrzebuje zasilania?)
Co robi ten zasilacz na końcu wtyku antenowego? Stabilizuje sygnał czy zasila wzmacniacz?

Z góry dzięki za pomoc :)

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kb997 »

Zamień wzmacniacz na symetryzator (to ta płytka w antenie) i wtyk z separatorem (ten z kabelkiem od zasilacza) na zwykły wtyk. Przy okazji możesz zamienić kabel antenowy na porządny, dobrze ekranowany. Jeżeli masz możliwość zamocowania anteny na parapecie zewnętrznym to byłoby dobrze (nowoczesne okna potrafią mocno tłumić sygnał) miałbyś lepszy sygnał dochodzący do anteny i lepsze ekranowanie od zakłóceń przychodzących z mieszkania. Możesz też spróbować wymienić wzmacniacz na najsłabszy dostępny w sklepie. Najlepiej aby był ekranowany np LNA.
Edit - niektóre sto i telewizory mają opcję zasilania anteny 5V. Jeśli dysponujesz takim urządzeniem to zamień separator na zwykły wtyk i włącz tą opcję. Będziesz miał niższe napięcie podane na wzmacniacz a przez to niższe wzmocnienie.

Korzen321

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Korzen321 »

Dzięki, za rady.
Kupiłem 10m kabla 75 Ohm RG-6 DPM "PLATINUM Series":
http://www.hurt.com.pl/kabel-koncentryc ... p9452.html
oraz taki regulowany zasilacz:
http://www.hurt.com.pl/zasilacz-antenow ... p9478.html

Ale dalej są problemy. MUX3 odbiera na 100% ale mux1 i 2 to tak różnie, teraz zauważyłem, że jak poruszam kablem antenowym to bez problemu mam 90% na mux2 gdzie normalnie jest 50-60%, tak samo mux1 z 10-15% skacze do 50% po poruszaniu kablem...

Chyba jeszcze kupię wzmacniacz LNA-101 15dB. Na tak bliską odległość (13km) powinno starczyć myślę.

Zablokowany