[POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

aro84
Posty: 41
Rejestracja: 7 września 2011, o 21:23
Odbiornik: WIWA HD-90,
Cabletech URZ0085
Instalacja antenowa: Double Biquad - samoróbka,
umieszczony za oknem
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: aro84 »

Witam,
Jaką antenę możecie mi polecić dla takiej nietypowej sytuacji?
Obrazek
- odległość od nadajnika w Warszawa/Raszyn 70 km
- montaż anteny na ścianie wschodniej
- wysokość - pierwsze piętro
- odbiór sygnału z odbicia

Na tej antenie bez wzmacniacza (swoją drogą jakość jej wykonania pozostawia trochę do życzenia, musiałem prostować elementy mocowania reflektora)
http://www.eltrox.pl/antena-kierunkowa- ... -6187.html
Udało mi się uzyskać z odbicia od bloków (niebieska linia to kierunek ustawienia anteny, dekoder Wiwa HD 90):
MUX 1 (770 MHz) - jakość 0% siła 0%
MUX 2 (690 MHz) - jakość 90% siła 60% - odbiór bez zakłóceń
MUX 3 (522 MHz) - jakość 50% siła 35% - odbiór z zakłóceniami
TVN HD (730 MHz) - jakość 30% siła 25% - odbiór bez zakłóceń

Wychodzi na to, że odbiór w tym przypadku jest możliwy, tylko potrzeba anteny o lepszych parametrach. Poradźcie, jakiej?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: adac »

@ aro84:
Na początku muszę Cię rozczarować, z tych odczytów wcale nie wynika że odbiór będzie możliwy a dla mnie wręcz przeciwnie. I jeszcze na tą ocenę mają wpływ: duża odległość i wysokość mocowania anteny (5 m) przy ścianie.

Na początek należy próbować w układzie z jednym odbiornikiem i bez żadnego podziału. Czy używasz tej anteny z symetryzatorem czy ze wzmacniaczem ?
To dość mocna antena klasy Yagi 19 el.

Proponuję Ci wykonać dokładne próby 'namierzenia' po kolei multipleksów obracając precyzyjnie anteną. Pytanie, czy uda się tą metodą złapać brakujący Mux-1 (siła >0) i czy poprawi się Mux-3. Od tego będzie zależało czy warto testować inne anteny lub układ ze wzmacniaczem.

aro84
Posty: 41
Rejestracja: 7 września 2011, o 21:23
Odbiornik: WIWA HD-90,
Cabletech URZ0085
Instalacja antenowa: Double Biquad - samoróbka,
umieszczony za oknem
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: aro84 »

@adac:
Antena jest z symetryzatorem bezpośrednio podłączona do STB. Wiem , że to mocna antena tylko mam wątpliwości do jakości jej wykonania więc możliwe, że ten egzemplarz nie ma takiego zysku o jakim mówi producent. Zdaje sobie również sprawę, że istnieje spore prawdopodobieństwo, że MUX 1 nie uda mi się odbierać w tej lokalizacji. Antenę kupiłem dla teściów i przed docelowym miejscem montażu założyłem ją z ciekawości u siebie i byłem zaskoczony że w ogóle jest jakikolwiek odbiór. Dlatego też pomyślałem, że skoro są szanse to warto tutaj poszukać pomocy w doborze lepszej anteny.
Może ta antena by się lepiej sprawdziła w moich warunkach?
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2670.htm

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kb997 »

Spróbuj "poczciwej" siatki. Czasem w takich warunkach potrafi sobie nieźle poradzić.

aro84
Posty: 41
Rejestracja: 7 września 2011, o 21:23
Odbiornik: WIWA HD-90,
Cabletech URZ0085
Instalacja antenowa: Double Biquad - samoróbka,
umieszczony za oknem
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: aro84 »

Siatkę kiedyś testowałem (ze wzmacniaczem) na innym dekoderze - Signal, nie można było uzyskać stabilnego odbioru. Nie pamiętam już, na których MUXach. A może pomógł by tutaj wzmacniacz?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: adac »

@ aro84:
Jak z tego wynika nie masz jeszcze anteny a ta obecna jest do testów. Proponuję Ci wypróbować:
- ASD 860 czyli nową siatkę od Telmoru. Antena razem ze wzmacniaczem ma spory zysk rzędu 40 dB, wzmacniacz montowany firmowo. Link <Tutaj>.
- ASR Classic LTE protected: (LINK ), łączne wzmocnienie 34 dB. Uwaga: ma na duże rozmiary i wymaga solidnego montażu.

Anteny reflektorowe mają w tym przypadku 2 zalety: nadają się do montażu przy ścianie i wcale im to nie przeszkadza, oraz mają szerokoki kąt odbioru, ok 40 st.

Przypadek o którym piszesz że nie odbiera jednego multipleksu może mieć dwa powody:
- mutipleks na najwyższym kanale (58) ma największe tłumienie przy odbiciu,
- chrakterystyka pasmowa anteny yagi która w praktyce nigdy nie jest idealna i słabiej odbiera jeden albo drugi koniec pasma.
W praktyce przy słabym sygnale oznacza to zgubienie jednego mux-u.

aro84
Posty: 41
Rejestracja: 7 września 2011, o 21:23
Odbiornik: WIWA HD-90,
Cabletech URZ0085
Instalacja antenowa: Double Biquad - samoróbka,
umieszczony za oknem
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: aro84 »

ASD 860 nie mogę znaleźć, chyba to a nowy produkt. Na allegro znalazłem ASR Classic P20, lecz nie wspominają o LTE protected, więc się domyślam że to wersja bez filtra?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: K63 »

ASR Classic LTE PROTECTED znajdziesz tutaj. Jeżeli zdecydujesz się na użycie jakiejś anteny z serii ASR, możesz zainteresować się jeszcze modelem ASR IQ LTE PROTECTED, posiadającym inteligentny przedwzmacniacz, ciągle analizujący odbierane sygnały i umożliwia instalowanie jej niezależnie od odległości do nadajnika. W/w wymienione anteny mogą pracować w wersji pasywnej lub aktywnej. Umożliwia to wbudowany tzw. By Pass. Wystarczy tylko podłączyć lub odłączyć zasilanie.
Anteny ASD chyba jeszcze nie ma w sprzedaży. Warto natomiast zwrócić uwagę na FUBA DAT-920

aro84
Posty: 41
Rejestracja: 7 września 2011, o 21:23
Odbiornik: WIWA HD-90,
Cabletech URZ0085
Instalacja antenowa: Double Biquad - samoróbka,
umieszczony za oknem
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: aro84 »

Już zamówiłem ASR Classic, w weekend będę testował. Przedstawię wyniki na forum.

Edit:
Jestem po montażu anteny. Odbieram wszystkie MUX'y jakość sygnału 90-100%. Są sporadyczne problemy z sygnałem, gdy przejedzie ulicą jakiś wyjątkowo siejący śmieciami samochód. Ale z tym trzeba się liczyć przy takich warunkach.
@adac wielkie dzięki za pomoc w doborze anteny. Nie jestem już skazany na kablowkę :-)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: adac »

@ up:
No ale w takim razie należą się dodatkowe wyjaśnienia. :roll: Mógłbyś podać dokładny model zastosowanej anteny, czy wersja ze wzmacniaczem czy bez i czy znalazłeś model z filtarmi LTE.

Btw: antena wyposażona w filtry pasmowe TV lepiej eleiminuje rówmież śmieciowe zakłócenia od zapłonów samochodowych.

aro84
Posty: 41
Rejestracja: 7 września 2011, o 21:23
Odbiornik: WIWA HD-90,
Cabletech URZ0085
Instalacja antenowa: Double Biquad - samoróbka,
umieszczony za oknem
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: aro84 »

Wersja ze wzmacniaczem bez filtrów LTE. te zakłócenia najczęściej występują na MUX 1.

dan595

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: dan595 »

Witam. Mam problem z odbiorem telewizji, antena Optimum AX900 montaż na kominie 10m nad ziemią, odległość do Nadajnika ok 7km. Telewizor nie wyszukuje kanałów tylko na chwilę się zatrzymuje przy danych kanałach. Sąsiad ma taką samą antenę zamontowaną na tym samym maszcie tylko 1m wyżej i bez problemy łapie wszystko ze znakomitą siłą sygnału. po przepięciu mojej anteny do jego instalacji odbiera tylko jeden mux to ze słabym sygnałem. Możliwe że nowa antena jest na starcie uwalona. po podpięciu mojej instalacji do jego anteny przez poczwórny rozgałęźnik również nic nie łapie.
Ja mam przszło 20m przewodu w czarnej izolacji a sąsiad może nie całe 10

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kb997 »

Szukał bym problemu w twoim kablu, sprawdź czy nie ma zwarcia lub przerwy. Nawet jeśli tak ewidentnych usterek nie znajdziesz to i tak nie znaczy to, że jest ok. Może po prostu źle zarobiłeś końcówki?

adas1200

Zestaw do odbioru telewizji dvb-t

Post autor: adas1200 »

Hej, poczytałem na waszym forum trochę informacji, gdyż zamierzam zamontować sobie zestaw do odbioru telewizji darmowej.

Rodzi mi się kilka pytań, nie mam doświadczenia z tego rodzaju sprzętem, wcześniej miałem satelity, później wyjechałem na studia- nie miałem nic, a później już "na swoim" chcę zamontować takie cacko, co opowiadacie...

Nie mam jeszcze telewizora... mogę mieć stary, jeszcze kineskopowy, mogę kupić sobie też nowy i tu moje pierwsze pytanie:
Potrzebuję dekodera dvb-t, żeby móc odebrać telewizję? Z tego co zrozumiałem jeśli mam nowszy TV to nie, a jeśli starszy to potrzebuję... to prawda?

Dalej...

Moja lokalizacja to: http://mapa.targeo.pl/o%C5%9Bwiecenia%207%20krak%C3%B3w

osiedle Oświecenia 7, Kraków, do nadajnika Kraków Chorągwica jest z 17 km w linii prostej.
Aby móc odbierać wszystkie dostępne kanały to nie wiem czy to jest wystarczające...

Początkowo miałem kupić antenę pokojową i dekoder, ale później doszedłem do wniosku, że może jednak trzeba kupić antenę kierunkową, np. 19 elementową? Jakieś 50 metrów od bloku mojego po stronie, gdzie montowałbym antenę jest drugi blok. Z tego co rozumiem to jedynie może pomóc jeśli chodzi o sumowanie sygnału odbitego?

Jak myślicie, co tu będzie lepiej kupić?
http://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/cyfrowy-zestaw-dvb-t- ... 76047.html

czy może:

http://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/cyfrowy-zestaw-dvb-t- ... 29757.html

albo sama antena:

http://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/antena-dvb-t-apache-k ... 32744.html


Antena w zestawie ma wzmacniacz, rozumiem, że to nie za dobrze i lepiej wybierać z wbudowanym symetryzatorem? Czy może w moim przypadku jest jakoś inaczej?

Proszę o opinie i o odpowiedzi na poszczególne pytania.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Zestaw do odbioru telewizji dvb-t

Post autor: K63 »

- Jeżeli masz tv kineskopowy lub LCD/Plazma z wbudowanym tunerem MPEG-2, musisz dokupić dekoder zewnętrzny MPEG-4,
- antena zewnętrzna zawsze jest lepszym rozwiązaniem i nie sądzę by był Ci potrzebny do niej wzmacniacz,
- jeżeli masz zamiar kupić jakąś antenę od Dipola, radzę Ci podjechać do ich firmowego sklepu na Ciepłowniczą 40 ( masz tam przysłowiowy "rzut beretem" :D ), a na pewno coś doradzą (dekodery też tam mają).

adas1200

Re: Zestaw do odbioru telewizji dvb-t

Post autor: adas1200 »

Dzięki za odpowiedź ;)

Dziś sprawdzałem co tam jak tam i widzę, że odchodzą mi kable do salonu. Podobno na dachu jest jakaś antena wspólna czy jakoś tak i to do niej jest ten przyłącz...

Czy w związku z tym nie wystarczy mi tylko antena pokojowa?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Zestaw do odbioru telewizji dvb-t

Post autor: K63 »

Jeżeli na dachu jest antena zbiorcza, to po co Ci antena pokojowa ? Do gniazdka podłączasz odbiornik, stroisz go i oglądasz.

adas1200

Re: Zestaw do odbioru telewizji dvb-t

Post autor: adas1200 »

tak jak pisałem jestem zielony w tym temacie ;), a widziałem, że sąsiad na dole ma antenę kierunkową zamontowaną... więc trochę dziwna faza... po co komuś kierunkowa, może jednak ta zbiorcza nie działa jak należy albo jej nie ma, a kable są jakieś pieron wie skąd... muszę to posprawdzać...

co do samego strojenia... to jak mam starszy kineskopowy telewizor, to nie odbiorę i tak żadnego kanału?

muszę mieć dekoder? a np jakieś stare dekodery polsatu cyfrowego itd? możne ja jakoś przestroić? wie ktoś?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Zestaw do odbioru telewizji dvb-t

Post autor: K63 »

adas1200 pisze: może jednak ta zbiorcza nie działa jak należy albo jej nie ma
Popytaj może sąsiad(a)ów, czy jest sprawna instalacja zbiorcza. Jeżeli nie, to musisz kupić antenę. Choćby taką jak ma sąsiad.
adas1200 pisze: co do samego strojenia... to jak mam starszy kineskopowy telewizor, to nie odbiorę i tak żadnego kanału?

muszę mieć dekoder?
Tak, musisz mieć. Ja pisałem o podłączeniu i strojeniu jakiegokolwiek odbiornika (dekoder/tv) MPEG-4.
adas1200 pisze: a np jakieś stare dekodery polsatu cyfrowego itd? możne ja jakoś przestroić? wie ktoś?
Dekoder Polsatu jest odbiornikiem tv satelitarnej i ani jego, ani innych tego typu wynalazków nie przerobisz do dvb-t. Musisz kupić odbiornik dvb-t.

barabara
Posty: 5
Rejestracja: 6 stycznia 2015, o 16:30
Odbiornik: Samsung 65HU7500, Panasonic 50V10, Panasonic 42G10
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy

Jaka antena 10,1 km od nadajnika Kosztowy

Post autor: barabara »

Witam. Czytałam to forum tydzień i przyznam, że jestem trochę zakręcona. Otóż już się wielu rzeczy dowiedziałam, a teraz bym chciała skonfrontować uzyskane informacje z fachowcami. Chciałabym samodzielnie wykonać instalację antenową dla 4 telewizorów (3 telewizory i PC z Total Media Theatre). Do nadajnika w Kosztowach mam dokładnie 10,1 km, więc myślę, że antena nie będzie musiała mieć wzmacniacza. Wstępnie zdecydowałam się na TELEVES V-HD, do tego jakiś rozdzielacz na cztery odbiorniki. Moje wątpliwości budzi tylko fakt, czy uda mi się uzyskać maksymalnie dobry odbiór na czterech odbiornikach i czy rzeczywiście wybrana antena spełni moje oczekiwania i czy przypadkiem nie będę musiała zastosować wzmacniacza, ewentualnie innej anteny. Dodam, że w chwili obecnej 2 telewizory odbierają wszyskie 3 muxy ( mux 2 i 3 na full i mux 1 na jakieś 80 %) na zwykłej antenie teleskopowej (od jakiegoś starego sprzętu) wetkniętej za anteną satelitarną. Nie podłączałam pozostałych dwóch odbiorników bo nie mam drugiego rozdzielacza.

Proszę o wszelkie sugestie, z góry dziękuję.

Zablokowany